Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Pointer je chytrý pes nabitý energií

Pointer patří mezi nejstarší ohaře na světě. Dodnes jde především o loveckého psa, jehož hlavním úkolem je stavění zvěře. V současnosti najde uplatnění i jako společník v aktivních rodinách. Jako mnoho dalších lovečáků je i pointer plný energie. Potřebuje každodenní dávku pohybu, aby byl spokojený, je tak vhodnou volbou pro pejskaře, kteří jsou rádi každý den několik hodin na nohách.

Psi-plemeno-pointer (2)

Pointer je pes nabitý energií, kterou není jednoduché vypustit. I když má tento neposeda k dispozici rozlehlou zahradu, vyžaduje vaši pozornost v podobě velmi dlouhé procházky či jakéhokoliv jiného aktivního vyžití. Pokud psa důkladně neunavíte, bude se nudit a mívá pak destruktivní sklony. Jestliže se tomuto plemeni dostane dostatek pozornosti, je z něj přátelský a laskavý pes, který miluje lidi. Unavený pointer je ideálním společníkem. Je vhodnou volbou na venkov nebo na kraj města, prostě tam, kde bude mít blízko do přírody. Toto plemeno je vhodné pro zkušenější chovatele, jeho výcvik vyžaduje alespoň nějakou zkušenost a především notnou dávku trpělivosti. Pointer například velmi špatně snáší hrubší zacházení a fyzické tresty jsou v případě tohoto psa velmi špatným nápadem. Pointer je velmi chytrý pes, i tak je potřeba být při výcviku trpěliví a přijít na specifický přístup, který bude psovi vyhovovat. Pak se naučí téměř cokoli.

Psi-plemeno-pointer (9)

Důvody, proč si pořídit pointera

 • Pointer je velmi chytrý pes, za pomoci pamlsků ho naučíte téměř cokoliv. Při výcviku je ovšem potřeba být i velmi trpělivý, jako správní lovečáci se totiž dokáží při výcviku občas trochu zaseknout.
 • Díky inteligence v kombinaci s láskou k pohybu se toto psí plemeno hodí na různé psí sporty. Tito psi ocení možnost věnovat se například canicrossu nebo agility.
 • Zároveň lze tohoto psa využít k původnímu loveckému účelu.
 • Pointer má velmi rád děti, dobře s nimi vychází. Je tak dobrou volbou do aktivní rodiny.
 • Tato psí rasa velmi dobře vychází i s dalšími zvířaty, včetně dalších psů.
 • Jde o odolného psa, který zvládne celoroční pobyt na zahradě. Podmínkou je psa každý den důkladně unavit a na zimu mu pořídit zateplený kotec či boudu.
 • V zásadě jde o zdravé plemeno, se kterým byste neměli strávit příliš času na veterině.
 • Není časté a dlouhé vyčesávání psa vaším koníčkem? Pak i z tohoto důvodu může být pointer tou správnou volbou pro vás. Stačí ho intenzivněji kartáčovat v době línání, jinak s ním v tomto směru příliš práce mít nebudete.
 • Pokud rádi sportujete a chcete mít při svých venkovních aktivitách čtyřnohého společníka, pak sáhněte po tomto plemeni.

Psi-plemeno-pointer (12)

Důvody, proč si NEpořídit pointera

 • Jde o lovecké plemeno, k lovu se stále využívá. Lovecký instinkt je u těchto psů velmi silný, pes je schopný se za potencionální kořistí rozběhnout kdekoliv a kdykoliv, a to i pokud se lovu s tímto psem aktivně nevěnujete. Při procházkách přírodou je potřeba být velmi obezřetní a buď mít 100% přivolání, nebo mít psa zajištěného alespoň stopovačkou.
 • Tato rasa je velmi, opravdu velmi aktivní. Pobíhání na zahradě nebo krátká procházka blízkým parkem mu stačit nebude. Snaha unavit pointera vám zabere každý den několik hodin. Pokud nechcete trávit každý den několik hodin aktivním pohybem se psem, pak se raději poohlédněte po klidnější rase.
 • Někteří jedinci tohoto plemene mají tendenci být dominantní, hodí se tedy alespoň špetka přirozené autority na vaší straně, aby vás pes respektoval. Zároveň, jako mnoho jiných loveckých plemen, dokáže být tvrdohlavý a jeho výcvik nemusí být jednoduchý, především pro člověka bez zkušenosti s tímto typem psů.
 • Nejde o nejlepšího hlídače. Pokud toužíte po psovi, který dobře ohlídá vás i zahradu, pak se raději poohlédněte jinde.
 • Pokud se pes začne nudit, má destruktivní sklony. Je dobré nepodcenit pohybové potřeby tohoto psího plemene, jinak se máte na co těšit.
 • Je vhodnou volbou především na vesnici či okraj města, ideálně do domku se zahradou. Do bytu, především do centru města, není tou nejvhodnější volbou.

Psi-plemeno-pointer (11)

Historie pointera

S cíleným šlechtěním loveckých psů se začalo zhruba před 400 lety. Zpočátku se jako pointer označoval každý lovecký stavěcí pes. Mezi země s dlouhou loveckou tradicí patří Velká Británie. Právě v Anglii byli prý známí první stavěcí psi již okolo roku 1650. První konkrétní písemné zmínky pocházejí až z roku 1725. Přesný původ dnešních pointerů není příliš znám, jejich předci pravděpodobně pocházejí z Portugalska a Španělska. Tito první pointeři byli ovšem o něco těžší a větší a také krapet pomalejší než dnešní. Málokoho asi překvapí, že dnešní pointer vznikl v Anglii, kde z původních španělských loveckých psů vyšlechtili tamní chovatelé dnešní variantu. Využili k tomu foxhoundy, greyhoundy a později pravděpodobně také výmarské, německé a maďarské ohaře.

Psi-plemeno-pointer (14)

Koncem 19. století se tato psí rasa dostala do USA. Během 2. světové války měli pointeři v Evropě na mále, jako mnoho dalších psích ras. Právě díky rozrostlému chovu v Americe se chov tohoto plemene podařilo obnovit po konci války v Evropě. Dnes je pointer rozšířen po celé Evropě, ale nejvíce fanoušků má toto plemeno patrně v zemi svého původu, tedy v Anglii a pak ještě v Itálii.

Psi-plemeno-pointer (13)

Povaha pointera

Pointer patří mezi přátelské a nekonfliktní psy, kteří se zpravidla dobře snáší i s cizími psy. Mívá vyrovnanou povahu a málokdy bývá agresivní, je tak vhodný i do rodiny s dětmi. I když jde o chytré plemeno, není ideální volbou pro úplné začátečníky. Je vhodnější pro člověka, který je trpělivý a má alespoň menší zkušenosti s výcvikem loveckého psa. Právě lovecký výcvik je pro toto plemeno nejvhodnější. Vhodnou volbou bude pointer i pro každého, kdo není nadšený myslivec, ale rád se pohybuje co nejvíce přírodou. Je dobrou volbou například pro milovníky dogtreckingu nebo canicrossu, bavit ho bude i běh vedle kola. Ať už se chcete věnovat jakékoliv sportovní disciplíně, bude vám toto plemeno dělat nadšeného společníka. Tohoto psa je potřeba důkladně unavit, pokud se tak nestane, může mít z nudy destruktivní sklony. Mnoho jedinců této rasy najde uplatnění i v řadě kynologických disciplín typu obedience nebo agility.

Psi-plemeno-pointer (15)

Vzhled pointera

Pointer je sportovní větší lovecký pes s harmonickými křivkami. Středně veliká hlava má jasně vyjádřený stop. Vysoko postavené uši jsou středně velké. Uši jsou mírně zašpičatělé a svěšené, těsně přiléhají k hlavě. Mandlově tvarované oči jsou středně velké. Mírně klenutý a dlouhý krk je dobře osvalený. Má prostorný hrudník s dobře klenutými žebry. Dobře osvalené končetiny jsou pevné a zakončené oválnými tlapkami. Ocas je středně dlouhý a ke špičce se zužuje, bývá nesen na úrovni hřbetu. Srst pointera je krátká, lesklá a hladká. Zbarvení je citrónové s bílou, oranžové s bílou, jantarové s bílou nebo černé s bílou. Kohoutková výška se pohybuje mezi 61 a 69 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 20 a 34 kg.

Psi-plemeno-pointer (1)

Ke komu je pointer vhodný

Pointer je velmi aktivní pes, který je vhodnou volbou do aktivní rodiny, která bude mít možnost se psovi důkladně věnovat. Je potřeba počítat s tím, že se psem budete trávit několik hodin denně v přírodě nebo na některém psím sportovišti. Jde o psa, který je oproti jiným plemenům poměrně odolný vůči teplému počasí, krátká srst ho ovšem moc nechání vůči velmi chladnému počasí. Přesto může trávit většinu času venku, pokud má alespoň přes zimu možnost schovat se například na chodbu domu či má k dispozici dobře zateplenou boudu či kotec.

Psi-plemeno-pointer (4)

Jako správný lovecký pes je poměrně temperamentní, je tak nutný alespoň základní výcvik. I když jde o chytrého psa, u výcviku je potřeba být velmi trpěliví a psa cvičit ideálně pozitivně. Jde o citlivé psy, kteří se nudí u klasického drilu a špatně snáší fyzické tresty nebo křik. V případě tvrdšího zacházení se mají tendenci zaseknout a nejsou ochotní spolupracovat a plnit pokyny.

Srst pointera je nenáročná na péči. Stačí ho čas od času vyčesat, o něco intenzivněji během línání. Koupat psa není potřeba příliš často, zpravidla stačí jen v momentě, kdy si pes pořídí nějaký nevábný odér. Jinak jde většinou o zdravé psy, s většinou z nich byste neměli trávit příliš času na veterině.

Psi-plemeno-pointer (7)

Pointer v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje mezi 61 a 69 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 20 a 34 kg.

Srst:

 • Krátká, lesklá, hladká

Zbarvení:

 • Citrónové s bílou, oranžové s bílou, jantarové s bílou nebo černé s bílou

Jak dlouho žije:

 • Pointer se dožívá 12 až 17 let. 

Odkud pochází:

 • Původ psa sahá patrně do Španělska, do dnešní podoby byl vyšlechtěn v Anglii.

Ke komu je vhodný:

 • Pointer je aktivní pes, který vyžaduje velkou dávku fyzické aktivity. A to denně. A i když má k dispozici zahradu.
 • Jde původně o lovecké plemeno, které se dodnes využívá k lovu. Pokud se lovu nechcete věnovat, může vám pointer dělat společnost na dlouhých procházkách přírodou, je vhodnou volbou i na canicross nebo ke kolu. Radost mu udělá i možnost věnovat se například agility.
 • Není vhodný do centra města, vhodnější je na vesnici nebo okraj města. Prostě tam, kde budete mít blízko do přírody na dlouhé toulky.
 • Oproti mnoha jiným plemenům zpravidla dobře zvládá i poměrně vysoké teploty. Jeho krátká srst ovšem není ideální ochranou při větších mrazech. Celoroční pobyt venku tak zpravidla zvládá jen v momentě, kdy ho během zimy alespoň na noc pustíte do domu či mu pořídíte velmi dobře zateplenou boudu či kotec.
 • I když jde o chytrého psa, který alespoň základní výcvik zvládne relativně snadno, není příliš vhodný pro úplného začátečníka. Je vhodnější pro někoho s alespoň trochou zkušeností s tvrdohlavými loveckými psy. Při výcviku je potřeba být trpěliví a cvičit ideálně pozitivní metodou, velmi špatně totiž snáší fyzické tresty či křik.

Psi-plemeno-pointer (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu