Doprava ZDARMA nad 1 500 Kč a eko taška jako dárek od 2 000 Kč

Francouzský buldoček je hafan pro nenáročné pejskaře

Francouzský buldoček je populárním společenským psem současnosti a vhodný je pro nenáročné pejskaře. Jde o citlivého a hravého psa, který miluje lidskou společnosti a rád se mazlí. Je vhodný do rodin s dětmi, které nadevše miluje. 

Francouzsky-buldocek (1)

Snadno vychází i s dalšími zvířaty v domácnosti. Při pořízení buldočka s typickým rozpláclým krátkým čumákem musíte počítat s krátkou dýchací trubicí, která způsobuje časté chrápání a chrochtání těchto pejsků. Buldočci mají často citlivé zažívání, trpí proto často plynatostí. Jako většina psů nemusí horko, vedra špatně snáší i díky tvaru svého čumáku. Navzdory jeho neduhům jde o přátelského pejska, který bezmezně miluje své lidi a vhodný je i pro trpělivé začátečníky.

Francouzsky-buldocek (11)

Historie francouzského buldočka

 Na vzniku tohoto plemene se podíleli dva státy, jejichž historie je v mnoha směrech provázaná, Anglie a Francie. Původ těchto psů lze dohledat k molossoidním psům, z kterých v Anglii byla vyšlechtěna linie menších pejsků. Vznikly předci dnešních buldoků, z kterých se postupně vyvinulo několik plemen. Někteří chovatelé se zaměřili na pracovní psy, další na společenská plemena.

V rámci průmyslové revoluce mnoho dělníků odešlo za prací do Francie, kam si sebou brali své psy, včetně malých buldoků, kteří v té době v Anglii postupně získávali na popularitě. Ve Francii se tito společenští buldoci poměrně rychle ujali, a to především ve vyšší společnosti. Přesnější vznik francouzských buldočků není znám, respektive nebyly dochovány záznamy. První chovatelský klub vznikl v Paříži v roce 1880. Postupně se rozšířil do zbytku světa a dnes jde o jedno z nejpopulárnějších společenských plemen.

Francouzsky-buldocek (13)

Povaha francouzských buldočků

Jako mnoho jiných společenských psích plemen vyžaduje i buldoček kontakt s lidmi. Je mazlivý, přátelský a vyjde dobře s dětmi i dalšími zvířecími členy domácnosti. S dětmi i ostatními psy si rád bude hrát. Je nenáročný na pohyb, je tak vhodný pro časově vytížené lidi, spokojí se s několika krátkými procházkami v okolí bydliště. Stačí mu, že bude moci trávit hodně času ve vaší společnosti, ať při práci z domu nebo při sledování televize. Výhodou francouzských buldočků je i to, že poměrně málo štěkají. Navzdory jejich tvrdohlavosti je doporučován i začátečníkům, kteří ovšem musí být při výcviku důslední a trpělivý.

Francouzsky-buldocek (5)

Vzhled francouzských buldočků

Buldočci jsou menší podsadití pejsci molossoidního vzhledu. Typickým rysem je velká hlava se vzpřímennýma ušima s krátkým až rozpláclým čenichem, zkrácenou horní čelistí a velkýma kulatýma očima. Hlava je posazená na krátkém a širokém krku, který plynule přechází do svalnatého hřbetu. Končetiny jsou silné a svalnaté, zadní nohy jsou o trochu delší než přední. Ocas je krátký, nízko posazený. Srst buldočků je krátká, lesklá a bez podsady, v oblasti ramen tvoří vrásky. Barva je rovnoměrně plavá, může být žíhaná s bílými skvrnami nebo bez nich. Kohoutková výška se pohybuje mezi 24-35 cm, váha mezi 8-14 kg.

Francouzsky-buldocek (12)

Ke komu je francouzský buldoček vhodný

Toto plemeno je jak dělané pro městského člověka, který se rád protáhne na procházce, ale nevyžaduje dlouhé pochody. Je vhodný do městského bytu. Domeček se zahrádkou sice ocení, ale určitě nevyžaduje, jak kvůli srsti bez podsady, tak kvůli lásce k lidem, s kterými je rád v permanentním kontaktu. Horké nebo vlhké počasí mu nedělá dobře, především kvůli tvaru jeho čumáku a kvůli zvrásněné srsti a kůži. Snad ještě více než u jiných psů je tedy třeba u buldočků být opatrní během léta a větší fyzickou aktivitu naplánovat na brzké ráno nebo pozdní večer. Tito psi většinou neradi plavou, často se plavat ani neumí a nechtějí naučit.

Jsou to chytří pejsci, kteří se za pomoci pozitivní metody (a s dávkou trpělivosti s ohledem na jejich tvrdohlavost) vše potřebné naučí. Péče o buldočka je poměrně nenáročná, díky absenci podsady málo líná, není třeba ho pravidelně vyčesávat. V zimě je třeba pořídit těmto pejskům obleček. Je třeba pravidelně čistit obličejové vrásky. Je také nutná pravidelná kontrola uší, očí a zubů, buldočci často trpí infekcemi. Stejně tak je třeba pravidelně stříhat drápky, které nerostou přirozeně dolů a jako u jiných psů se tedy při chůzi neobrušují.

Francouzsky-buldocek (4)

Francouzský buldoček v bodech

Velikost:

• Kohoutková výška se pohybuje mezi 24-35 cm, váha mezi 8-14 kg.

Srst:

• Krátká, hladká, se zvrásněním, bez podsady.

Zbarvení:

• Rovnoměrně plavá, občas s pálením, mohou a nemusí být bílé skvrny.

Jak dlouho žije:

• Francouzský buldoček se dožívá až 12 let.

Odkud pochází:

• Francie

Pro koho se hodí:

• Pro trpělivé začátečníky, i rodiny s dětmi.

• Buldoček miluje lidskou společnost a vyžaduje častou přítomnost svých lidí. Je tak vhodný pro seniory nebo lidi, kteří mají možnost pracovat z domu.

• Francouzští buldočci nevyžadují mnoho pohybu, stačí jim několik kratších procházek za den, pohrát si chvíli s dětmi a pak v klidu pochrupovat na gauči v přítomnosti svého člověka.

• Výhodou je nenáročná péče o srst.

• Je třeba počítat s častým chrochtáním a slintáním, vinou je tvar čumáku a krátká dýchací trubice.

• Je třeba také počítat s relativně častou návštěvou veteriny oproti jiným plemenům, buldočci například trpí na infekce očí a uší.

Francouzsky-buldocek (15)

 

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Přihlaste se prosím znovu

Omlouváme se, ale Váš CSRF token pravděpodobně vypršel. Abychom mohli udržet Vaši bezpečnost na co největší úrovni potřebujeme, abyste se znovu přihlásili.

Děkujeme za pochopení.

Přihlášení