Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Maďarský ohař (vizsla) patří mezi ukecaná psí plemena

Maďarský krátkosrstý ohař neboli vizsla je dodnes perfektní lovecký pes, ale čím dál častěji i skvělý rodinný a společenský pes. Krátkosrstý maďarský ohař je u nás rozšířen mnohem víc než jeho drátosrstý příbuzný. Jde o velmi energické plemeno, které v běžném životě ovšem není až tak velké třeštidlo jako mnoho jiných loveckých psů.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (15)

Patří mezi „ukacané“ psy, kteří se svými lidmi běžně komunikují za pomoci štěkání, kňučení a mručení. Jde o laskavého psa, který jako mnoho jiných loveckých psů vyžaduje častý kontakt se svou rodinou a pak velké množství pohybu. Toto plemeno často trpí separační úzkostí, je tak vhodný do aktivní rodiny, která se mu bude nejen pravidelně věnovat, ale bude s ním i v klidovém režimu trávit mnoho času. Pokud se maďarský ohař cítí osamělý a navrch se začne nudit, má silné destruktivní sklony.

Výhodou tohoto plemene je ovšem jeho všestrannost. Pokud tak toužíte po sportovně založeném psovi, s tímto plemenem nesáhnete vedle. Kromě loveckého výcviku vám budou tito psi dělat radost i při řadě psích sportovních disciplín, například při agility, dogtrekkingu, dogfrisbee, ale i při klasické sportovní kynologii. Pokud se rozhodnete svého psa uchovnit, počítejte ovšem s tím, že vás to u tohoto psa bude stát poměrně dost práce – je totiž mimo řady jiných povinností také třeba složit pracovní zkoušky.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (9)

Důvody, proč si pořídit maďarského ohaře

 • Spousta nastřádané energie, to je maďarský ohař. Je tak perfektní volbou k aktivním lidem, kteří se budou po boku svého čtyřnohého parťáka věnovat dogtrekkingu, canicrossu a dalším sportům.
 • Má velmi rád i děti, s kterými by dovedl donekonečna dovádět.
 • Péče o srst je víc než jednoduchá. Stačí čas od času vyčesat (především v době línání), nic jiného se srstí není třeba.
 • Je velmi přátelský, a to i vůči cizím zvířatům a lidem.
 • Oproti mnoha jiným plemenům poměrně dobře snáší i vyšší teploty. Ocení tak delší procházku i v momentě, kdy většina jiných psů padá vedrem.
 • Má velmi rád vodu, ve které by se byl schopen pohybovat od rána do večera, a to nejen v létě.
 • Maďarští ohaři jsou velmi inteligentní, základní výcvik tak zvládnou levou zadní. A bez větších potížích zvládají i řadu disciplín sportovní kynologie.
 • Pokud se chcete věnovat klasickému loveckému výcviku, je pro vás maďarský ohař ideální. Dodnes mnoho myslivců sahá právě po tomto psím plemeni.
 • Váháte nad tímto psem, protože bydlíte v bytě? Pokud počítáte s tím, že budete se psem trávit denně hodiny venku, hravě zvládne i pobyt v bytě.
 • Jeho krátká srst nevyžaduje zvláštní péči a zároveň se tohoto psa v menší míře drží „typický psí zápach“. Nevyhnete se mu úplně, ale je slabší než u řady jiných plemen.
 • Je skvělým hlídačem díky přirozeně ochranitelské povaze.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (14)

Důvody, proč si NEpořizovat maďarského ohaře

 • Blíží se letní vedra a vy počítáte s tím, že si alespoň pár dní odpočinete od dlouhých procházek se psem. Tak na to s maďarem zapomeňte. O něco snadněji utahatelný sice bude, ale oproti jiným plemenům zvládá teplo nadstandardně dobře a alespoň středně dlouhá procházka mu dělat problém nebude. A zima? Ta ho přímo nabíjí.
 • Miluje z celého srdce svého majitele a velmi špatně snáší odloučení a samotu. Při delším odloučení často trpí separační úzkostí, která často končí štěkotem a spoustou výbuchů všeho na dosah.
 • I když jde o lovecké plemeno, jedná se o poměrně citlivé psy, kteří špatně snáší fyzické tresty a křik. Pokud jste výbušnější povahy, pořízení maďarkého ohaře si rozmyslete.
 • V případě větších a delších mrazů nezapomeňte pořídit teplý obleček. Chlad snáší poměrně dobře, především pokud má možnost se volně pohybovat a zahřát se dle potřeby. Při delším pobytu na mrazu - i s možností se svižněji pohybovat - by ovšem mohl prochladnout.
 • Právě kvůli krátké srsti a velké lásce k majiteli není vhodným psem k celoročnímu pobytu na zahradu.
 • Pokud počítáte s dlouhými procházkami lesem, je absolutně nutné zapracovat na perfektním přivolání, a to i kdyby snad váš pes nic jiného neměl umět. Jinak pes nesmí z vodítka – má opravdu velmi silný lovecký pud. Pokud poslouchá slušně, ale 100% jistí si zatím nejste, pojistěte se alespoň stopovačkou a buďte při procházce lesem či loukou opravdu hodně obezřetní.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (7)

Historie maďarského ohaře

Historie plemene sahá až k bitvě u Moháče, ve které Turci porazili Maďary a zabrali si velký kus území tehdejšího východního Maďarska. V té době se pravděpodobně mezi válečníky proháněli psi, které jsou dnes známí jako „žlutí turečtí“. Tito psi se tehdy používali pro lov, především jako honiči a slídiči. Z dostupných písemností a obrazů je patrné, že podobní psi, co se typu těla i zbarvení týče, se používali k lovu již v 10.-11. století během vlády Arpádovců.

Turci i Maďaři v té době žili ve velké míře kočovným způsobem života a je možné, že tito psi vznikli křížením při vzájemném setkávání jednotlivých kmenů. Dnes jsou považování tehdejší „žluťáci“ za předky dnešních maďarských ohařů. První písemné zmínky o plemeni pochází z 14. století. S cíleným chovem těchto psů se začalo na přelomu 19. a 20. století. Postupně vzniklo všestranné lovecké psí plemeno, které je nejen perfektní na stopě, má ale i nadstandardně přátelskou povahu. Maďarský ohař byl oficiálně uznám v roce 1936. V současnosti je vizsla rozšířená do celého světa a je oblíbená jak mezi běžnými chovateli, tak mezi myslivci.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (3)

Povaha maďarského ohaře

Energický, ale i jemný, starostlivý a milující pes, který se dokáže velmi silně navázat na členy rodiny. Je to plemeno, které potřebuje spoustu, velkou spoustu pohybu. A to ideálně s členy rodiny. Pokud rádi chodíte běhat, na celodenní túry nebo na kolo, a to ideálně celá rodina, bude váš pes nesmírně šťastný a utahaný. Maďaři mají tendenci držet se svého člověka velmi těsně, je třeba tak počítat s tím, že po vašem příchodu domů budete mít svého psa neustále po svém boku. A to ať půjdete kamkoliv.

Tito psi mají silné lovecké instinkty, zároveň dokážou být dobrými rodinnými společníky. Své lovecké schopnosti je toto plemeno předvést na souši i ve vodě. Vodu mají velmi rádi a jsou schopni v ní trávit hodiny a hodiny. Tito psi dokáží být velmi milí k dětem, a především s trochu staršími dětmi se dokážou vzájemně vyblbnout a být si navzájem oddanými parťáky. Ostatní zvířata snáší poměrně dobře, a navzdory tomu, že jde o lovce, snesou v jedné domácnosti králíky, morčata a další podobná zvířata – je ovšem nutné se mít na pozoru a tuto drobnou zvířenu mít radši bezpečně v kleci. Navzdory svému temperamentu jsou snadno cvičitelní. Mezi loveckými plemeny jde o jedny z nejcitlivějších psů, kteří nejsou vhodní k drsnějšímu výcviku a velmi špatně snáší křik nebo fyzické tresty. Zároveň se jedná o velmi dobré hlídače.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (5)

Vzhled maďarského ohaře

Maďarský krátkosrstý ohař je středně velké lovecké plemeno se sportovním, ale i ušlechtilým vzhledem. U těchto ohařů se štíhlé svaly rýsují pod krátkou a přiléhavou srstí v zlatavé, rezavé či měděné srsti. Srst je hustá, bez podsady. Hlava proporčně odpovídá tělu, oči jsou středně velké s živým pohledem. Uši jsou sklopené a posazené středně vysoko. Trup je hluboký a dobře osvalený. Ocas je nízko nasazený a směrem ke špičce se zužuje. V některých zemích se kupíruje, v Česku to již naštěstí není možné. Končetiny jsou rovné, štíhlé s dobře vyvinutými svaly. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 53 a 64 cm, váha je mezi 22 a 30 kg.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (16)

Ke komu je maďarský ohař vhodný

Vizsla je opravdu velmi aktivní a energický pes, který potřebuje každodenní intenzivní fyzickou aktivitu. Miluje dlouhé procházky, ale i aport a ocení i psí sporty. Je ideálním společníkem na běh nebo ke kolu. Není vhodným psem pro celoroční pobyt na zahradě, ale pravidelný přístup na zahradu určitě ocení. Pokud se mu budete dostatečně věnovat a dopřejete mu dostatečné množství pohybu, bude spokojený i s pobytem v bytě. I pokud máte možnost maďarského ohaře vypustit na zahradu, je nutné se mu každý den věnovat. Pokud se začne nudit a nebude pořádně vybitý, bude frustrovaný, což se u něj nejčastěji projevuje destrukcí všeho, co je na dosah.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (13)

Krátká srst je nenáročná na péči, stačí čas od času vyčesat. Tito psi mají minimální typický psí zápach, a i proto je stačí koupat jen v případě potřeby – například pokud si pes pořídí nějaký velmi intenzivní odér. Toto plemeno mývá občas problémy s drápky, které se ne vždy dostatečně obrušují, a je proto vhodné je čas od času zastřihnout. Klopené uši typické pro toto plemeno také bohužel svádí k občasným problémům v podobě infekcí, jež se v tomto typu uší tvoří častěji než u uší vztyčených. Uši je třeba pravidelně kontrolovat a počítat s tím, že je bude třeba občas vyčistit.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (12)

Maďarský ohař v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje mezi 53 a 64 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 22 a 30 kg.

Srst:

 • Krátká, hladká, hustá a bez podsady.

Zbarvení:

 • Zlatavé, rezavé či měděné.

Jak dlouho žije:

 • Maďarský ohař se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Maďarsko, Turecko

Pro koho se hodí:

 • Velmi aktivní pes, který je vhodný do aktivní rodiny.
 • Ocení dlouhé procházky, běh či klus s kolem přírodou. Vhodný je ovšem i na tradiční lovecký výcvik nebo různé psí sporty.
 • Snadno se učí, ale jako správný lovečák dokáže být lehce tvrdohlavý. Nicméně špatně snáší křik a fyzické tresty, není tak vhodný pro netrpělivé lidi s prudší povahou.

Plemeno-madarsky-ohar-kratkosrsty-viszla (2)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu