Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Knírač velký potřebuje důslednost a nebýt sám

Knírač velký je klidný a vyrovnaný pes, který hravě zvládne i pokročilejší výcvik a je velmi oddaný své rodině. Knírači patří mezi stabilně oblíbená plemena širší veřejností.

Psi-plemeno-knirac-velky (2)

Ze skupiny kníračů patří knírač velký mezi největší zástupce tohoto plemene. O něco častěji než jeho malí a střední příbuzní je využíván jako služební pes, uplatní se ale i jako aktivní rodinný společník. Miluje dlouhé procházky přírodou a potřebuje zaměstnat hlavu. Je tak o něco vhodnější na venkov nebo na kraj města do domku se zahrádkou než do malého bytu v centru velkoměsta. Velkého knírače využijete k různorodým kynologickým sportům, ale i jako služebního psa.

Psi-plemeno-knirac-velky (3)

Důvody, proč si pořídit velkého knírače

 • Jde o univerzálního sporťáka, který se s vámi bude nadšeně věnovat obedience, běhu, ale i agility.
 • Hravě zvládne základní poslušnost, chce to jen trochu důslednosti a alespoň špetku přirozené autority. Pak hravě zvládne i náročnější obedience disciplíny.
 • Byl vyšlechtěn především jako pracovní a služební pes, využívá se tak dodnes. Vhodný je například k ochraně majetku.
 • Je velmi přátelský, především s lidmi vychází jedna radost. V posledních letech se tak čím dál častěji využívá i jako canisterapeut.
 • Velký knírač je oddaný pes, který bude svého majitele a jeho majetek chránit do roztrhání těla.

Psi-plemeno-knirac-velky (14)

Důvody, proč si NEpořizovat velkého knírače

 • Je opravdu veliký a aktivní. V menším městském bytě bez pořádného vyžití bude trpět a s velkou radostí vám v případě nudy udělá z bytu kůlničku na dříví.
 • Na své lidi se velmi váže a často trpí separační úzkostí. Je třeba psa odmalinka zvykat na občasný samostatný pobyt. I při správném výcviku samostatnosti je vhodnější k lidem, kteří mají možnost trávit s ním větší část dne.
 • Jeho srst s typickou bradkou mu dodává jedinečný vzhled, ale zároveň vyžaduje určitou péči. Sice existuje velké množství psích plemen, jejichž srst vyžaduje náročnější péči, přesto i péče o knírače pro řadu lidí může být překážkou. Psa je třeba alespoň jednou, ideálně dvakrát týdně kartáčovat. Jeho bradku je třeba pravidelně čistit a zastřihávat, srst je nutné zhruba 3x-4x ročně trimovat.
 • Jeho výcvik je sice poměrně snadný, ale svému majiteli dokáže poměrně snadno přerůst přes hlavu. Chce to důslednost a přirozenou autoritu.

Psi-plemeno-knirac-velky (15)

Historie knírače velkého

Ze skupiny kníračů je jejich velký zástupce nejen ten největší, ale i nejmladší. Jeho přesnější historii známe od konce 19. století, i když se nepochybuje o tom, že plemeno existovalo již několik desetiletí před tím. Velký knírač byl vyšlechtěn v Německu v první řadě jako pracovní pes. Šlo o všestranného pomocníka, který měl hlídat majetek (např. továrny, ale třeba i statek či soukromý dům), nahánět a hlídat dobytek.

Psi-plemeno-knirac-velky (12)

Velmi často bylo využíváno služeb tohoto psího plemene i ve skladech, řeznictvích nebo v pivovarech. V průběhu první světové války tohoto psa využívala armáda i policie. Již v počátcích 20. století se první knírači dostali do USA, kde zpočátku úspěchy moc neslavili. Až později si velký knírač našel cestu k americkým chovatelům, kde má dodnes stabilní postavení. U nás se knírač velký chová, nicméně o něco větší popularitě se v Čechách těší knírač malý a knírač střední.

Psi-plemeno-knirac-velky (13)

Povaha knírače velkého

Velký knírač je velmi chytrý, zároveň veselý pes, který se dokáže v mnoha situacích chovat samostatně. Svou rodinu miluje a dokáže ji chránit do roztrhání těla. Je také velmi všestranný, pokud toužíte po univerzálním aktivním parťákovi, který s vámi půjde po hlavě do různých psích sportů, pak je velký knírač tou správnou volbou. Zajímavostí tohoto psa je i to, že bez potíží zvládne nejen služební výcvik, ale i canisterapii. Pokud sami ještě nevíte, které psí sportovní disciplíně se budete chtít věnovat, nebo naopak se chcete věnovat několika sportům naráz, i pak je pro vás velký knírač to pravé. Především je třeba nenechat psa se nudit. Pokud k tomu dojde, začne si vymýšlet vlastní zábavu, což se v jeho případě nejčastěji projevuje destruktivními sklony.

Psi-plemeno-knirac-velky (1)

Velmi snadno se učí a cvičí, základní výcvik zvládne levou zadní a zároveň je možné s ním ve výcviku pokračovat na pokročilou úroveň. Mezi další možnosti patří agility, canicross, dogriesbee, dogtrekking a mnoho dalšího. Jeho výcvik vám usnadní větší špetka přirozené autority, rozhodnost a důslednost. Pokud se vám podaří naladit se s kníračem na správnou notu, bude vám věrným a oddaným společníkem.

Psi-plemeno-knirac-velky (10)

Vzhled velkého knírače

Velký knírač je největší ze všech zástupců kníračů a právem patří mezi velká až obří psí plemena. Protáhlá hlava poměrem odpovídá zbytku těla. Oči jsou středně velké, tmavé a kulaté. Polovztyčené uši jsou vysoko nasazené, v některých zemích se kupírují (u nás zakázáno). Krk je svalnatý a štíhlý a zároveň plynule přechází v dobře osvalené tělo. Zadní část těla směrem k ocasu mírně spadá. Ocas je zahnutý do šavlovitého tvaru a bývá ponechá v přirozeném tvaru, v některých zemích lze i v současnosti ocas kupírovat.

Psi-plemeno-knirac-velky (11)

Končetiny jsou poměrem dlouhé k tělu, jsou rovné a silné. Srst je hustá, tvrdá a drátovitá a přiléhá těsně k tělu. O něco delší srst je na hlavě, kde vytváří typickou výraznou bradku a husté obočí. Zbarvení typické pro knírače velkého je černá nebo kombinace pepř a sůl, jiné není přípustné. Kohoutková výška knírače se pohybuje mezi 60 a 70 cm, váha se pohybuje mezi 30 a 42 kg.

Psi-plemeno-knirac-velky (9)

Ke komu je knírač velký vhodný

Knírač velký bude nejvíce spokojený v domku se zahradou na vesnici či na kraji města, z menšího bytu v centru města příliš nadšený nebude. Pokud ovšem budete mít psa jako pracáka, se kterým budete několik hodin denně sportovat/pracovat a chodit na dlouhé procházky, zvládne i městský byt. Velcí knírači zpravidla špatně snáší samotu (a často trpí separační úzkostí), ocení tak majitele, který bude mít možnost trávit s ním velkou část dne. Pokud psa dostatečně neunavíte a ještě ho budete nechávat často delší dobu o samotě, můžete počítat se zdemolovaným bytem i zahradou.

Psi-plemeno-knirac-velky (5)

Velký knírač se může pyšnit drátovitou srstí, která vyžaduje pravidelné pročesávání (zpravidla alespoň jednou týdně) a také trimování zhruba 3-4x za rok. Jeho bradka mu dodává typický vzhled, je ovšem třeba o ni pečovat a pravidelně ji zastřihávat a čistit.

Psi-plemeno-knirac-velky (6)

Velký knírač v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje mezi 60 a 70 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 30 a 42 kg.

Srst:

 • Kratší, hustá, tvrdá, drátovitá

Zbarvení:

 • Černé nebo pepř a sůl

Jak dlouho žije:

 • Velký knírač se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Německo

Pro koho se hodí:

 • Jde o aktivního psa, který potřebuje unavit psychicky i fyzicky. Vhodnou volbou je ke sportovně laděné rodině nebo jako služební pes.
 • Nejenže zvládne levou zadní základní poslušnost, ale i pokročilé obedience disciplíny. Na jeho výchovu je sice třeba určitá dávka přirozené autority a důslednosti, ale jeho přirozená inteligence pomůže při výcviku.
 • Je vhodný nejen k řadě sportů jako canicross nebo dogtrekking, ale například i ke canisterapii.
 • Jeho srst je třeba pravidelně vyčesávat a trimovat.
 • Spokojený bude především v domku se zahrádkou s přístupem dovnitř, na venkově či na kraji města. Pokud se mu budete důsledně věnovat, zvládne i městský byt.

Psi-plemeno-knirac-velky (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu