
Knírač velký potřebuje důslednost a nebýt sám
Knírač velký je klidný a vyrovnaný pes, který hravě zvládne i pokročilejší výcvik a je velmi oddaný své rodině. Knírači patří mezi stabilně oblíbená plemena širší veřejností.
Ze skupiny kníračů patří knírač velký mezi největší zástupce tohoto plemene. O něco častěji, než jeho malý a střední příbuzní je využíván jako služební pes, uplatní se ale i jako aktivní rodinný společník. Miluje dlouhé procházky přírodou a potřebuje zaměstnat hlavu. Je tak o něco vhodnější na venkov nebo na kraj města do domku se zahrádkou než do malého bytu v centru velkoměsta. Velkého knírače využijete k různorodým kynologickým sportům, ale i jako služebního psa.
Důvody, proč si pořídit velkého knírače
• Jde o univerzálního sporťáka, který se s vámi bude nadšeně věnovat obedience, běhu, ale i agility.
• Hravě zvládne základní poslušnost, chce to jen trochu důslednosti a alespoň špetku přirozené autority. Pak hravě zvládne i náročnější obedience disciplíny.
• Byl vyšlechtěn především jako pracovní a služební pes, využívá se tak dodnes. Vhodný je například k ochraně majetku.
• Je velmi přátelský, především s lidmi vychází jedna radost. V posledních letech se tak čím dál častěji využívá i jako canisterapeut.
• Velký knírač je oddaný pes, který bude svého majitele a jeho majetek chránit do roztrhání těla.
Důvody, proč si NEpořizovat velkého knírače
• Je opravdu veliký a aktivní. V menším městském bytě bez pořádného vyžití bude trpět a s velkou radostí vám v případě nudy udělá z bytu kůlničku na dříví.
• Na své lidi se velmi váže a často trpí separační úzkostí. Je třeba psa od malinka zvykat na občasný samostatný pobyt. I při správném výcviku samostatnosti je vhodnější k lidem, kteří mají možnost trávit s ním větší část dne.
• Jeho srst s typickou bradkou mu dodává jedinečný vzhled, ale zároveň vyžaduje určitou péči. Sice existuje velké množství psích plemen, jejichž srst vyžaduje náročnější péči, přesto i péče o knírače pro řadu lidí může být překážkou. Psa je třeba alespoň jednou, ideálně dvakrát týdně kartáčovat. Jeho bradku je třeba pravidelně čistit a zastřihávat, srst je nutné zhruba 3x-4x ročně trimovat.
• Jeho výcvik je sice poměrně snadný, ale svému majiteli dokáže poměrně snadno přerůst přes hlavu. Chce to důslednost a přirozenou autoritu.
Historie knírače velkého
Ze skupiny kníračů je jejich velký zástupce nejen ten největší, ale i ten nejmladší. Jeho přesnější historii známe od konce 19. století, i když se nepochybuje o tom, že plemeno existovalo již několik desetiletí před tím. Velký knírač byl vyšlechtěn v Německu v první řadě jako pracovní pes. Šlo o všestranného pomocníka, který měl nejen hlídat majetek (např. továrny, ale třeba i statek či soukromý dům), naháněl a hlídal dobytek.
Velmi často bylo využíváno služeb tohoto psího plemene i ve skladech, řeznictvích nebo v pivovarech. V průběhu první světové války tohoto psa využívala armáda i policie. Již v počátcích 20. století se první knírači dostali do USA, kde zpočátku úspěchy moc neslavili. Až později si velký knírač našel cestu k americkým chovatelům, kde má dodnes stabilní postavení. U nás se knírač velký chová, nicméně o něco větší popularitě se v Čechách těší knírač malý a knírač střední.
Povaha knírače velkého
Velký knírač je velmi chytrý, zároveň veselý pes, který se dokáže v mnoha situacích chovat samostatně. Svou rodinu miluje a dokáže jí chránit do roztrhání těla. Je také velmi všestranný, pokud toužíte po univerzálním aktivním parťákovi, který s vámi půjde po hlavě do různých psích sportů, pak je velký knírač tou správnou volbou. Zajímavostí tohoto psa je i to, že bez potíží zvládne nejen služební výcvik, ale i canisterapii. Pokud sami ještě nevíte, které psí sportovní disciplíně se budete chtít věnovat nebo naopak se chcete věnovat několika sportům naráz, i pak je pro vás velký knírač to pravé. Především je třeba nenechat psa nudit se. Pokud k tomu dojde, začne si vymýšlet vlastní zábavu, což se v jeho případě nejčastěji projevuje destruktivními sklony.
Velmi snadno se učí a cvičí, základní výcvik zvládne levou zadní a zároveň je možné s ním ve výcviku pokračovat na pokročilou úroveň. Mezi další možnosti patří agility, canicross, dogriesbee, dog tracking a mnoho dalšího. Jeho výcvik vám usnadní větší špetka přirozené autority, rozhodnost a důslednost. Pokud se vám podaří naladit se s kníračem na správnou notu, bude vám věrným a oddaným společníkem.
Vzhled velkého knírače
Velký knírač je největší ze všech zástupců kníračů a právem patří mezi velká až obří psí plemena. Protáhlá hlava poměrem odpovídá zbytku těla. Oči jsou středně velké, tmavé a kulaté. Polovztyčené uši jsou vysoko nasazené, v některých zemích se kupírují. Krk je svalnatý a štíhlý a zároveň plynule přechází v dobře osvalené tělo. Zadní část těla směrem k ocasu mírně spadá. Ocas je zahnutý do šavlovitého tvaru a bývá ponechá v přirozeném tvaru, v některých zemích lze v současnosti ocas kupírovat.
Končetiny jsou poměrem dlouhé k tělu, jsou rovné a silné. Srst je hustá, tvrdá a drátovitá a přiléhá těsně k tělu. O něco delší srst je na hlavě, kde vytváří typickou výraznou bradku a husté obočí. Zbarvení typické pro knírače velkého je černá nebo kombinace pepř a sůl, jiné není přípustné. Kohoutková výška knírače se pohybuje mezi 60-70 cm, váha se pohybuje mezi 30-42 kg.
Ke komu je knírač velký vhodný
Knírač velký bude nejvíce spokojený v domku se zahradou na vesnici či na kraji města, z menšího bytu v centru města příliš nadšený nebude. Pokud ovšem budete mít psa jako pracáka, s kterým budete několik hodin denně sportovat/pracovat a chodit na dlouhé procházky, zvládne i městský byt. Velcí knírači zpravidla špatně snáší samotu (a často trpí separační úzkostí), ocení tak majitele, který bude mít možnost trávit s ním velkou část dne. Pokud psa dostatečně neunavíte, a ještě ho budete nechávat často delší dobu o samotě, můžete počítat se zdemolovaným bytem i zahradou.
Velký knírač se může pyšnit drátovitou srstí, která vyžaduje pravidelné pročesávání (zpravidla alespoň jednou týdně) a také vyžaduje trimování zhruba 3x-4x za rok. Jeho bradka mu dodává typický vzhled, je ovšem třeba o ní pečovat a pravidelně ji zastřihávat a čistit.
Velký knírač v bodech
Velikost:
• Kohoutková výška se pohybuje mezi 60-70 cm.
• Váha se pohybuje mezi 30-42 kg.
Srst:
• Kratší, hustá, tvrdá, drátovitá.
Zbarvení:
• Černé nebo pepř a sůl.
Jak dlouho žije:
• Velký knírač se dožívá 12 až 15 let.
Odkud pochází:
• Německo
Pro koho se hodí:
• Jde o aktivního psa, který potřebuje unavit psychicky i fyzicky. Vhodnou volbou je k sportovně laděné rodině nebo jako služební pes.
• Nejen že zvládne levou zadní základní poslušnost, ale i pokročilé obedience disciplíny. Na jeho výchovu je sice třeba určitá dávka přirozené autority a důslednosti, ale jeho přirozená inteligenci velmi pomůže při výcviku.
• Je vhodný nejen k řadě sportů jako canicross nebo dogtracking, ale například i ke canisterapii.
• Jeho srst je třeba pravidelně vyčesávat a trimovat.
• Spokojený bude především v domku se zahrádkou s přístupem dovnitř na venkově či na kraji města. Pokud se mu budete důsledně věnovat, zvládne i městský byt.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva