Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Černý teriér rád lumpačí, ale je i skvělý psí hlídač

Černý teriér je větší pes s klidnou a vyrovnanou povahou. Miluje svého člověka a velmi rád tráví co nejvíce času v jeho přítomnosti. Toto plemeno patří mezi silné a odvážné psy s dobře vyvinutými obrannými instinkty. K cizím lidem bývá zpočátku nedůvěřivý, ale nebývá vůči nim agresivní. V případě nutnosti ovšem neváhá postavit se na obranu svého majitele a domova.

Psi-plemeno-cerny-terier (1)

Černý teriér je velmi energický a hravý, vyžaduje tak spoustu zábavy a pohybu. Minimálně základní výcvik zvládne snadno, zpravidla mu nečiní potíže i náročnější obedience disciplíny a touhu po pohybu mu můžete uspokojit za pomoci některého ze psích sportů. Vysoká inteligence tohoto psa je kompenzována notnou dávkou tvrdohlavosti. Je tak vhodnější volbou pro zkušenější chovatele, kteří si poradí se zapeklitosti teriéří povahy. Zpravidla jde o zdravé plemeno, u kterého se s troškou štěstí nemusíte obávat častějších návštěv veterináře. Jde prostě o krásného, aktivního a zdravého pracanta, se kterým se rozhodně nudit nebudete.

Psi-plemeno-cerny-terier (11)

Důvody, proč si pořídit černého teriéra

 • Černí teriéři jsou velmi inteligentní a dají se dobře cvičit. Zpravidla se učí velmi rádi, kromě základní poslušnosti tak zvládnou i složitější pokyny.
 • Jde o přátelské a oddané psy, kteří jsou věrní svým majitelům. Velmi rádi tráví co nejvíce času se svou rodinou a jsou skvělými společníky.
 • Dobře vychází s dalšími zvířaty i s dětmi, za předpokladu, že jsou na ně zvyklí odmala. S dětmi rádi lumpačí, nicméně jsou většinou doporučováni k trochu starším dětem, které již vědí, jak se k psovi správně chovat.
 • Toto plemeno je plné energie a potřebuje dostatek pohybu. Je tak vhodné především pro aktivní lidi, kteří mají rádi dlouhé procházky, běh nebo se chtějí věnovat některému ze psích sportů.
 • Jsou to dobří hlídači, svou rodinu a její majetek rádi a ochotně hlídají.
 • Srst tohoto plemene je poměrně snadná na péči. Je hustá, drátovitá a téměř nelíná. Stačí srst čas od času vyčesat a vykoupat psa je zpravidla potřeba v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.
 • Jde o všestranného psa, který exceluje v celé řadě pracovních i sportovních aktivitách. Lze jej využít například při záchranařině nebo při sportech typu agility či flyball. Protože jsou velmi chytří a rádi se učí, zvládají i náročnější obedience disciplíny.

Psi-plemeno-cerny-terier (14)

Důvody, proč si NEpořídit černého teriéra

 • Jde o energické psy, kteří vyžadují každodenní dávku pohybu. Pokud dopředu víte, že nebudete mít možnost se tomuto psovi každý den věnovat několik hodin, pak se raději poohlédněte po „línějším“ plemeni.
 • Jejich vysoká inteligence může být paradoxně nevýhodou. Je potřeba černého teriéra unavit i psychicky, ideálně nějakým náročnějším výcvikem, jinak se začne nudit a bude vymýšlet sofistikované lumpárny. Pokud na náročnější výcvik nemáte čas či náladu, pak se raději poohlédněte po méně náročném psím parťákovi.
 • Jako správný teriér má i toto plemeno svá povahová specifika. Dokáží být totiž velmi tvrdohlaví a mají sklony k nezávislosti. Při výcviku je dobré být velmi důslední a zároveň postupovat pozitivně. Je tak navzdory jeho vysoké inteligenci a ochotě pracovat doporučován zkušenějším chovatelům, kteří si spíše pořadí se specifiky teriéří povahy.
 • K svým lidem se velmi upíná a špatně snáší delší odloučení. Tato psí rasa trpí poměrně často na separační úzkost. Je tak vhodnější k lidem, kteří mají možnost s ním trávit co nejvíce času.
 • Péče o srst je relativně nenáročná, je potřeba ji nicméně pravidelně rozčesávat, aby se v ní nedělaly chuchvalce.
 • Černý teriér je vhodný pro lidi s notnou dávkou trpělivosti a s alespoň špetkou přirozené autority. Toto plemeno má totiž sklony k dominanci a bez správné socializace může být i agresivní.

Psi-plemeno-cerny-terier (15)

Historie černého teriéra

Černý teriér patří mezi novější psí plemena. Vznikl v průběhu studené války v tehdejším Sovětském svazu. Plemeno bylo vyšlechtěno vojenskými kynology, jejichž snahou bylo vyšlechtit psa pro potřeby armády. Měla vzniknout vytrvalá rasa s dobrou pracovní morálkou, která dobře snáší tvrdé ruské zimy. Za pomoci ruských vědců vznikl černý teriér křížením erdelteriéra, rotvajlera, velkého knírače, novofundlandského psa a dalších plemen. Vznikl vytrvalý, věrný, otužilý, odvážný a inteligentní pes, který byl perfektní volbou pro služební poměry v armádě nebo u policie. Armáda využívala psa při hlídání věznic, železnic, letišť, při ostraze hranic nebo gulagů.

Psi-plemeno-cerny-terier (2)

I když bylo plemeno původně šlechtěno výhradě jako služební pes, začala se štěňata postupně prodávat i běžným aktivním chovatelům z řad civilistů. S postupným uvolňováním štěňat mezi běžné lidi se začalo po zrušení gulagů. Díky šlechtění armádních kynologů získal pes skvělé pracovní vlastnosti, až běžní chovatelé zapracovali i na jeho vzhledu. Postupně vznikl černý teriér, jak ho známe dnes, tedy povahově nadšený a spolehlivý pracant, vzhledově černý elegán. Velmi rychle získal na popularitě jak v Rusku, tak v Evropě a později i ve zbytku světa. Původní název plemene znělo černý ruský teriér, slovo ruský bylo postupně vypuštěno.

Psi-plemeno-cerny-terier (4)

Povaha černého teriéra

Černý teriér je krásný a velmi chytrý pes. Miluje lidi a rád tráví co nejvíce času v jejich společnosti. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny, dobře vychází i s dětmi, s kterými velmi rád dovádí. Zároveň jde o dobrého hlídače s dobře vyvinutými hlídacími instinkty. Vůči cizím lidem bývá ostražitý. Protože byl vyšlechtěn jako pracovní plemeno psa, je nutné ho pořádně zaměstnat, jinak se začne velmi snadno nudit. V případě nudy pak vymýšlí jednu lumpárnu za druhou. Nicméně není nutné ho využívat pouze k práci, vhodný je i na řadu sportů. Je skvělou volbou například na agility cross, agility, pokročilou poslušnost, dogtrecking, sportovní výcvik, psí triatlon nebo mondioring. Jeho nadšení pro výcvik je až neuvěřitelná, nicméně méně zkušeným chovatelům může pes házet klacky pod nohy svou tvrdohlavostí. Je tak doporučován především zkušenějším chovatelům, kteří mají ideálně větší špetku přirozené autority.

Psi-plemeno-cerny-terier (6)

Vzhled černého teriéra

Černý teriér je větší pes s atletickou postavou. Na první pohled se podobá velkému knírači. Má velkou, dlouhou hlavu s jasně vyjádřeným stopem. Tmavé oči jsou středně velké. Trojúhelníkové uši jsou středně velké a vysoko nasazené, předním okrajem přiléhají k lícím psa. Dobře vyvinutý svalnatý krk plynule přechází ve vyvinutý, svalnatý trup. Svalnaté končetiny jsou dobře vyvinuté, rovné a bez paspárků. Vrchní krycí srst je hrubá a pod ní je jemná podsada. Zbarvení je černé, občas černé s šedými chlupy. Kohoutková výška plemene se ohybuje mezi 64 a 72 cm. Váha se pohybuje mezi 45 a 60 kg.

Psi-plemeno-cerny-terier (7)

Ke komu je černý teriér vhodný

Černý teriér je hezký a odolný pes vůči rozmarům počasí. Dobře zvládá především chladné počasí, díky tomu by měl dobře zvládat celoroční pobyt venku. Na druhou stranu miluje svou rodinu z celého srdce a velmi se na ni upíná, delší odloučení mu tak nedělá dobře. Potřebuje tedy častý a pravidelný kontakt se svou rodinu, a to především pokud ho máte právě na zahradě. Nejvíce mu tak bude vyhovovat nejen pravidelná práce a zateplený kotec na zahradě, ale i alespoň občasný přístup do domu. Bude spokojený na velkém oploceném pozemku, který si bude moc dle libosti hlídat. Nicméně jde o plemeno, které bylo vyšlechtěno pro práci, potřebuje tedy nejen dostatek pohybu, ale i nějaké zaměstnání. A to denně a i v případě, že má k dispozici zahradu. Jde o inteligentního akčňáka, který miluje téměř jakoukoliv práci a pokud ji nemá, začne se snadno nudit a bude vymýšlet lumpárny. Není nutné ho využívat pouze k služební práci u policie nebo u armády, ale je možné se s ním věnovat i řadě sportovních disciplín. Díky husté podsadě je potřeba ho občas pročesat, jinak srst začne plstnatět a cuchat se. Jeho lehce zachmuřený výraz mu dodává obočí, knír a bradka, které je třeba občas upravovat střihem. Koupat psa častěji není nutné, zpravidla ho stačí vykoupat, když se vyválí v nějakém smradu.

Psi-plemeno-cerny-terier (9)

Černý teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se ohybuje mezi 64 a 72 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 45 a 60 kg.

Srst:

 • Vrchní krycí srst je delší a drátovitá, pod ní je hustá a jemná podsada.

Zbarvení:

 • Černé nebo černé s „šedinami“

Jak dlouho žije:

 • Černý teriér se dožívá 10 až 11 let.

Odkud pochází:

 • Bývalý sovětský svaz, území dnešního Ruska

Ke komu je vhodný:

 • Černý teriér je aktivní větší pes s atletickou postavou. Miluje pohyb a není snadné ho unavit. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se s ním budou pravidelně sportovat.
 • Je velmi inteligentní a miluje práci, ke které byl vyšlechtěn. Jeho nadšení pro práci je opravdu veliké. Pokud s ním nebudete denně pracovat, začne se nudit a bude vymýšlet lumpárny.
 • Byl vyšlechtěn do služby v armádě nebo u policie. Přesto je vhodnou volbou i k běžným chovatelům, klidně i do rodiny s dětmi. Pokud děti vědí, jak se k psovi správně chovat, je jím dobrým společníkem a velmi rád si s nimi hraje.
 • Je odolný vůči nepříznivému počasí, z tohoto pohledu je vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradu. Přesto ocení přístup do domu, miluje totiž svou rodinu z celého srdce, a pokud s ní není v dostatečném kontaktu, trpí psychicky.
 • I když je inteligentní a rád se učí, není vhodnou volbou k začátečníkům. Disponuje totiž i typickou teriéří povahou, tedy tvrdohlavostí, a má sklony k samostatnosti. Budoucí majitel by měl mít i větší špetku přirozené autority, aby ho černý teriér respektoval a byl ochoten poslouchat na slovo.

Psi-plemeno-cerny-terier (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu