Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, která baví stopování a vyhledávání

Všechna psí plemena mají výrazně lepší čich, než má člověk. Kupříkladu psi mají čichovou sliznici jednou tak větší, než jí má člověk. Lidé mají 10-20 milionů čichových buněk, zatímco psi jich mají až 220 milionů. Výtečný psí čich se využívá k mnoha účelům. Málokoho asi překvapí, že se psí čich využívá při lovu, vyhledávání drog nebo ztracených osob.

Psi-plemena-na-stopovani-a-vyhledavani

Stopování a vyhledávání je častou součástí tréninku mnoha psů. Bývá součástí řady obedience zkoušek a disciplín. Se psem se můžete věnovat ale i noseworku nebo některé z variant záchranařiny – a to i amatérsky. Nosework vychází z praxe, při které K9 tým (psovod a pes) hledá specifické pachy běžných látek v podobných podmínkách a situacích jako profesionální K9 týmy záchranářů, policie nebo armády. Mezi další disciplíny patří například mantrailing, specifický způsob vyhledávání pachu lidí psem (pod kontrolou psovoda).

Způsobů, jak cvičit psa na hledání specifického pachu věcí a osob je celá řada. Záleží pak jen na vás a na nadšení vašeho psa, jakému způsobu vyhledávání se budete chtít věnovat. Vyhledávání čehokoliv či kohokoliv se můžete věnovat amatérsky i profesionálně, a to jak s „voříškem z ulice“, tak i se psem cíleně vyšlechtěným k stopování. V článku si představíme několik psů, jejichž čich je ještě o špetku lepší, než jiných plemen, a která se k vyhledávání osob či věcí využívají nejčastěji.

 

Bloodhound

Bloodhound je velký pes s vynikajícím čichem. I mezi dalšími slídiči s dobrým čichem tito psi excelují. S troškou cviku dokáží sledovat i několik dní starou stopu. Dnes se využívají nejen k myslivosti, ale i k vyhledávání věcí a osob, běžně například k záchranařině, a to i policí či hasiči. Dokonce již v 16. století anglická policie respektovala označení zloděje bloodhoundem jako relevantní výsledek před soudem.

Psi-plemeno-bloodhound (2)

Bloodhound má sice relativně děsivě znějící jméno (blood v překladu znamená krev), přesto jde o přátelské a rozvážné psy. Máloco je dokáže rozhodit z jejich stoického klidu. Jejich klid přetrvává i v momentě, kdy po nich chcete splnění nějakého pokynu. Dokáží být až neskutečně tvrdohlaví a jsou tak doporučování spíše k zkušenějším chovatelům, kteří jsou velmi trpělivý a důslední.

Ke komu se hodí bloodhound? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Baset

Baset má patrně společné předky s bloodhoundy a bývají řazeni na 2. místo skvělých slídičů, právě hned po bloodhoundech. Podobně jako bloodhoundi dokáží sledovat i starší stopu a jsou často využíváni nejen myslivci, ale i záchranáři při vyhledávání osob.

Psi-plemeno-baset (2)

Baset má podobnou postavu jako jezevčík, tedy válečkovité tělo a krátké nohy. I když působí línějším dojmem, tak ocení dlouhé procházky či túry. Není ovšem doporučován na skokové či rychlé sporty, aby nedošlo k poranění páteře. Toto plemeno z celého srdce miluje lidi a velmi dobře vychází i s dalšími psy a dalšími zvířaty. Perfektně se tak hodí do rozvětvené rodiny s velkým množstvím domácích zvířat.

Ke komu se hodí baset? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Labrador

Labradorský retrívr je přátelský, veselý a aktivní pes se skvělým čichem a velkou láskou k vodě. Labrador byl vyšlechtěn jako lovecký pes, dnes jde především o aktivního rodinného nebo služebního psa. Zároveň jde o učenlivé a empatické psy, kteří se čím dál častěji využívají jako canisterapeutičtí a asistenční psi.

Psi-plemeno-labradorsky-retrivr (14)

Labradoři byli vyšlechtěni k aportování ulovené zvěře, k tomuto účelu potřebovali dobrý čich, který jim zůstal dodnes. Ve volné přírodě snadno chytnou stopu, které se pak nadšeně drží, dobré přivolání je proto základ. Jejich skvělý čich je i dnes využíván řadou myslivců při lovu, při záchranařině nebo vyhledávání drog.

Ke komu se hodí labrador? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dobrman

Dobrman patří mezi energické a chytré psy, kteří jsou často využívání policií a armádou, běžní chovatelé se s nimi věnují různorodým sportům. Toto plemeno má pověst „ostrého hocha“, se správným přístupem může jít i o nadšeného mazlíka. Jen je třeba disponovat určitou dávkou přirozené autority a psa dostatečně psychicky i fyzicky unavit.

Psi-plemeno-dobrman (9)

Dobrmani mají velmi silný hlídací instinkt. V kombinaci s dobrým čichem dokáží perfektně ohlídat i velmi rozsáhlý pozemek či nemovitost. Těmto bystrým psům neunikne ani myška. Jde o psy, které lze velmi snadno využít nejen k ostraze objektu, ale i vyhledávání drog nebo k záchranářině.

Ke komu se hodí dobrman? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Zlatý retrívr

Zlatí retrívři patří mezi chytré, přátelské a empatické psy, kteří byli vyšlechtěni k lovu, ale v současnosti se využívají především jako rodinný společníci nebo asistenční či canisterapeutičtí psi. Tito psi udělají cokoliv, aby potěšili svého pána a jsou ochotni se naučit prakticky cokoliv.

Psi-plemeno-zlaty-retrivr (15)

Tato psí rasa byla vyšlechtěna k aportování ptactva a další ulovené zvěře, k čemuž se jim hodil dobrý čich. „Zlaťáci“ jsou známí pro svou přátelskou povahu a lásku k lidem, i proto se občas využívají k vyhledávání lidí. Tyto krásné psy tak nemusíte využívat „pouze“ k přímé asistenci lidem, ale můžete využít i jejich přirozené nadání v podobě skvělého čichu k vyhledávání kde čeho.

Ke komu se hodí zlatý retrívr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Knírač

Knírači jsou poměrně běžně rozdělováni na tři základní velikosti, z nichž má každá i určitá povahová specifika. Obecně lze říci, že jde o chytré psy, kteří jsou dnes aktivními rodinnými společníky, ale i služebními psy. Jde defacto o univerzální psí plemeno, které zvládne různorodé sportovní disciplíny, včetně těch čichových.

Psi-plemeno-knirac-stredni (14)

Knírači dokáží být pěkně tvrdohlaví, ale jsou zároveň velmi chytří. Je třeba přijít na správný přístup, jak na ně pak jsou z nich skvělý parťáci. Od počátku byli knírači šlechtěni jako univerzální pracovní psi, univerzálnost jim zůstala dodnes. Lze je využít ke službě v armádě nebo u policie, dokáží ochránit nemovitost i zvířata a lidi. Dnes se běžně využívají i k vyhledávání osob, ale i ke canisterapii. Prostě pes pro všechno.

Ke komu se hodí knírač? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Louisianský leopardí pes

Louisianský leopardí pes je unikátní plemeno, které se z Ameriky do Evropy dostalo teprve koncem 20. století. I když jde o tvrdohlavce, jejich obliba neustále roste. Jejich výcvik nebývá snadný, od malinka je potřeba psovi určit mantinely, aby nepřevzal velení v rodině. Pokud jste při výcviku důslední a kreativní, minimálně základní výcvik zvládne toto plemeno snadno. Pak je z něj univerzální sporťák, s kterým se můžete věnovat jakémukoliv sportu.

Plemeno-louisiansky-leopardi-pes (15)

Přesný vznik louisianského leopardího psa je opředen tajemstvím, ví se ovšem, že plemeno vzniklo v okolí jezera Cathoula ve státě Louisiana. Ať „leopard“ vznikl jakkoliv, vznikl sebevědomý lovec, který své schopnosti uplatní i při hlídání objektů nebo nahánění dobytka. Jde opravdu o univerzálního pracáka a sporťáka. Jeho lovecká historie mu do vínku dala i skvělý čich, díky kterému se s tímto psem můžete věnovat záchranářině nebo hledání drog.

Ke komu se hodí louisianský leopardí pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčák malinois je všestranným pracovním a sportovně nadaným psem. Jde o středně velkého psa, s kterým se rozhodně nudit nebudete. Nejen že potřebuje „pevnou ruku“ a alespoň základní výcvik, nutností je i velké množství pohybu. Tito psi jsou v posledních letech využíváni čím dál častěji armádou či policií, ale i běžnými chovateli k vrcholovým sportovním výkonům při agility nebo canicrossu.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

„Maliny“, jak se jim mezi českými chovateli přezdívá, jsou opravdu univerzální psi. Jsou běžně řazeni mezi top 5 nejchytřejších psů, hravě tak zvládnou náročnější obedience výcvik a běžně se umisťují na stupních vítězů. Není tak divu, že obliba tohoto plemene roste i mezi profesionálními kynology ze záchranných složek. Toto plemeno se využívá kupříkladu i při ostraze budov, ale i při vyhledávání drog nebo ztracených osob.

Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Gordonsetr

Gordonsetr je větší elegantní a sportovní pes, kterého není jednoduché unavit. Tito psi se dobře učí, ale dokáží být i tvrdohlaví. Svou rodinu z celého srdce milují, k cizím lidem bývají nedůvěřivý a jsou tak zpravidla dobří hlídači. Jsou vhodnou volbou k domku se zahradou, ideálně s přístupem dovnitř. Mají totiž tendenci trpět separační úzkostí, vyžadují tak co nejčastější přítomnost svého člověka.

Psi-plemeno-gordonsetr (14)

Gordon setr, patrně díky křížení s bloodhoundem, má skvělý čich. Když chytne stopu, tak nevidí a neslyší.  Dodnes lze tuto vlastnost využít k lovu, ale například i k vyhledávání ztracených osob. Miluje dlouhé procházky neznámými místy, kde do syta může prozkoumávat nové pachy.

Ke komu se hodí gordonsetr? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Velššpringršpaněl

Velššpringršpaněl patří mezi lovecké psy se skvělým čenichem. Milují dlouhé procházky přírodou, kde svůj citlivý čumák využijí naplno. Jejich skvělý čich lze dnes využít při různorodých stopovacích sportech. Radost budou dělat i záchranářům nebo při vyhledávání drog. V zásadě jde o sportovně nadané psy, s kterými se můžete věnovat i flyballu nebo agility.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (15)

Velššpringršpaněl je středně velký sympaťák, který kromě vynikajícího čichu vyniká i přátelskou, veselou a hravou povahou. Toto plemeno lze díky jeho pozitivním vlastnostem využít i jako ideálního aktivního rodinného společníka. Je vhodnou volbou i k dětem, s kterými dokáže hodiny dovádět.

Ke komu se hodí velššpringršpaněl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu