Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Velššpringršpaněl není pes pro líné majitele

Velššpringršpaněl je symetricky stavěný a středně velký aktivní pes. Je přátelský, veselý a nebývá agresivní, prostě aktivní společník. Jde o přítulného a optimistického psa, který je vhodný k dětem. Původně byl vyšlechtěn k přinášení a k plašení ptactva a dodnes má v sobě hluboce zakořeněné lovecké instinkty.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (15)

Velššpringršpaněl miluje dlouhé procházky přírodou, které vyžaduje za každého počasí. Miluje vodu, můžete tak počítat s tím, že využije každé příležitosti ke koupání. Toto plemeno je i velmi hravé, lze je tak snadno cvičit za pomoci hraček a lze také předpokládat, že je budou bavit sporty typu agility, flyball, ale třeba i stopování. Jsou to citliví psi, kteří nesnáší drsnější zacházení, lépe reagují na pozitivní metody výcviku. Tito psi mají tendenci komunikovat především štěkotem, a to i se svým majitelem. Zpravidla štěkotem upozorňují i na případné vetřelce. Jsou to odolní psi vůči nepříznivému počasí. Pokud mají možnost úkrytu před chladem i vedrem, zvládnou celoroční pobyt venku. Zároveň ale milují svou rodinu, ocení tak možnost přístupu do domu, aby se svým člověkem mohli trávit co nejvíce času.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (4)

Důvody, proč si pořídit velššpringršpaněla

 • Jde o milé, přátelské a veselé psy, kteří milují lidskou společnost. S lidmi rádi tráví co nejvíce času, ocení tak majitele, kteří mají možnost věnovat se jim velkou část dne.
 • Velššpringršpaněl je energický pes, který miluje a potřebuje velké množství pohybu. Rozhodně nejde o gaučového povaleče, nudit se s touto psí rasou rozhodně nebudete.
 • Miluje především dlouhé procházky přírodou. Při procházkách rád prozkoumává vše kolem sebe především svým citlivým čichem. Když chytne stopu, jde po ní a nevidí a neslyší. Je tak ideální volbou pro různorodé čichové sporty nebo i na záchranařinu.
 • Je to univerzální plemeno, které lze využít na různé sporty. Uplatnění přijde například při agility nebo flyballu.
 • Miluje svou rodinu z celého srdce, je to skvělý aktivní rodinný společník.
 • Tito psi jsou odolní vůči nepříznivému počasí. Pokud mají k dispozici zateplenou boudu či kotec, zvládnou i celoroční pobyt venku. Je ovšem třeba mít na paměti, že mají tendenci upínat se na svého člověka a jsou rádi co nejvíce v jeho přítomnosti. Psovi je tedy potřeba se věnovat, aby netrpěl nejen psychicky, ale i fyzicky.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (3)

Důvody, proč si NEpořídit velššpringršpaněla

 • Jde o psí plemeno, které je nabité energií. Pokud nemáte možnost věnovat se psovi několik hodin denně (a to i pokud má pes k dispozici zahradu), raději se poohlédněte po „línějším“ plemeni.
 • Velššpringršpaněl je tak trošku citlivka, vadí mu hrubší zacházení. Nejlépe reaguje na pozitivní způsob výchovy. Pokud jste při výchově psa spíše od rána, není toto plemeno pro vás.
 • Je potřeba zapracovat na přivolání. V momentě, kdy tento pes chytne stopu, není pak k zastavení. Při toulkách přírodou je potřeba mít psa pod kontrolou, jinak se s ním už nemusíte shledat.
 • Toto plemeno má tendenci štěkat. Hodně štěkat. Štěkotem reagují nejen na případné vetřelce, ale mají tendenci komunikovat i se svými majiteli. Chce to trošku tolerantní sousedy a zároveň zapracovat na pokynu „ticho“.
 • Milují vodu, a to opravdu hodně. Při toulkách přírodou můžete počítat s tím, že se smočí nejen v každém potoku či rybníku, ale využije i většinu lákavých kaluží a rozbahněných cest.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (2)

Historie velššpringršpaněla

Velššpringršpaněl, jak název napovídá, patří mezi španěly, tedy mezi jednu z nejstarších skupin psů. První zmínka o tomto typu psů pochází z počátku 14. století. Postupně se španělé staly oblíbenými loveckými psy šlechty. Tento typ psů byl šlechtěn především k plašení a vyhledávání ptáků. Během 18. století se postupně začali barevně odlišovat angličtí špringr španělé a welšští špringr španělé. Nejprve byla tato dvě plemena chována společně. Jediným rozdílem mezi těmito plemeny zpočátku byla pouze jejich barva. Původní název byl welsh spaniel nebo welsh cocker. Velššpringršpaněl byl v Anglii uznán jako samostatné psí plemeno v roce 1902. Podplukovník John Downes Powell založil první klub tohoto plemene v roce 1923.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (1)

Již koncem 18. století se první jedinci plemene velššpringršpaněl dostali do severní Ameriky, kde poměrně rychle získali na popularitě. Dnes jde o oblíbené lovevecké plemeno, které je rozšířené do celého světa. Do Čech se první psi dostali do roku 1963, a to díky panu Františkovi Limmlovi, který si přivezl prvního psa z Hamburku. O rok později byla přivezena první fena a vznikla první chovná stanice.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (12)

Povaha velššpringršpaněla

Velššpringršpaněl patří mezi stará a původní plemena, které bylo vyšlechtěno k lovu. Dodnes jde o vytrvalé psy, kteří mají silné lovecké pudy. Při toulkách přírodou je potřeba mít buď perfektní přivolání nebo mít psa zajištěného alespoň stopovačkou. Když totiž chytí stopu, tak má tendenci nevidět a neslyšet. Problém může nastat i v momentě, kdy v jejich dohledu vyběhne z křoví srna nebo zajíc, prchající kořist je pro psa velkým lákadlem. Pokud se sami naučíte sledovat bedlivě své okolí a včas budete reagovat, neměl by být problém psa zastavit dříve, než se za kořistí rozběhne.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (13)

Tato psí rasa je poslušná, klidná a vyrovnaná. Jde o společenské psy, kteří rádi tráví čas v přítomnosti lidí. Jsou mírní a klidní, zároveň i laskaví a veselí, jsou tak vhodnou volbou k dětem. S ohledem na jejich lovecké zaměření jsou dodnes velmi aktivní a ze všeho nejvíc ocení dlouhé procházky přírodou. Jde také o velké milovníky vody, zpravidla využijí každé příležitosti smočit se. Při toulkách přírodou je tak zpravidla najdete v každém vodním toku, který minete. Tento pes je vhodnou volbou pro laskavého a jemného člověka, který je ale také důsledný a disponuje alespoň špetkou přirozené autority. Svou rodinu z celého srdce milují a rádi tráví co nejvíce času v její společnosti.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (11)

Vzhled velššpringršpaněla

Vzhled vwlššpringršpaněla je velmi podobný anglickému špringršpanělovi. Oproti svému blízkému příbuznému je ovšem o něco menší. Jde o středně velkého a odolného psa s pevně stavěným a svalnatým tělem. Velššpringršpaněl má rovnou a hebkou srst, která přiléhá k tělu. Delší střapce srsti můžete vidět na končetinách, ocase, uších a břiše, na těchto místech ovšem není kadeřavá. Zbarvení srsti je sytě rezavé s bílou. Kulaté oči jsou hnědé až tmavě hnědé. Kohoutková výška plemene se pohybuje 46-48 cm, váha se pohybuje mezi 16-20 kg.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (10)

Ke komu je velššpringršpaněl vhodný

Velššpringršpaněl je v zásadě odolný pes vůči nepříznivému počasí, pokud má k dispozici kotec, který ho ochrání před horkem a mrazem, zvládne celoroční pobyt venku. Tento pes je společenský a milují společnost lidí, ocení tak možnost trávit co nejvíce času se svou rodinou. Zároveň jde o energické psy, kteří vyžadují velké množství pohybu, a to i pokud mají k dispozici velký pozemek. Pokud budou mít dostatek pohybu a dostatek zájmu ze strany majitele, zvládnou i pobyt v bytě.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (9)

Velššpringršpaněl je nejen atletický sportovní pes, ale i elegán. Krásný vzhled jim dodává i delší srst, kterou je ovšem potřeba pravidelně kartáčovat, jinak začne plstnatět. Toto plemeno má delší svislé uši, které je nutné pravidelně kontrolovat, v tomto typu uší se totiž o něco častěji tvoří infekce než ve vztyčených uších. Jde o lovecké plemeno, které se k lovu stále využívá a má tak silné lovecké instinkty. Při procházkách přírodou je s loveckým pudem třeba počítat a zapracovat na skvělém přivolání nebo mít psa pojištěného alespoň stopovačkou. Tento pes ocení především dlouhé procházky a pokud vás zajímá lov, bude tento pes nadšený.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (8)

Velššpringršpaněl v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje 46-48 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 16-20 kg.

Srst:

 • Rovná, hebká, středně dlouhá a přiléhající k tělu. Na končetinách, ocase, uších a břiše tvoří střapce.

Zbarvení:

 • Sytě rezavé s bílou.

Jak dlouho žije:

 • Velššpringršpaněl se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie (Wales)

Pro koho se hodí:

 • Energický pes s citlivým nosem, to je velššpringršpaněl. Tito psi potřebují velké množství pohybu a ocení možnost zaměstnat i nos. Jde původně o lovecké plemeno, můžete s ním tedy složit lovecké zkoušky, eventuálně se věnovat záchranařině nebo jakémukoliv stopování.
 • Miluje přírodu a dlouhé procházky. Pokud patříte mezi milovníky túr a toulek přírodou, jde o pravého psa pro vás.
 • Jde i o velké milovníky lidí. Ocení možnost být v těsném kontaktu s člověkem a pokud psa dostatečně unavíte, tak dokáže bydlet i v bytě, kde může být nonstop v kontaktu se svou rodinou.
 • Toto plemeno dokáže být poměrně citlivé na hrubší zacházení, ocení tak spíše pozitivní metody výcviku. Zpravidla zvládne základní výcvik levou zadní, je ovšem třeba být důsledný, aby vám jako správný tvrdohlavec nepřerostl přes hlavu.
 • Je potřeba zapracovat především na přivolání. Když chytí stopu nebo mu před čumákem proběhne zajíc, tak nevidí a neslyší a vyráží. Pokud nemáte perfektně zvládnuté přivolání, pak mějte psa pojištěného alespoň stopovačkou.

Psi-plemeno-velsspringrspanel (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu