Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Knírač střední rád zkouší, co si může dovolit

Střední knírač je inteligentní, zvědavý, ale i tvrdohlavý pes, který miluje svou rodinu a je i velmi laskavý k dětem. Pro mnoho chovatelů je zlatou střední cestou mezi velkým a malým kníračem. Právě středně velký knírač sloužil jako základ pro vyšlechtění menší i větší varianty. Tento fešák dobře zvládne vesnici i město, je odolný vůči chladu i horku, a lze ho proto chovat celoročně venku. Je ovšem velmi vázaný na svou rodinu, mnohem lépe mu tak bude v bytě se svými majiteli nebo na zahradě s přístupem do domu.

Psi-plemeno-knirac-stredni (14)

Střední knírači jsou aktivní psi, které lze dobře cvičit, chce to ovšem důslednost a psovi od štěněte nastavit pravidla, která je třeba důsledně dodržovat. Tito pejsci jsou velmi inteligentní a mají tendenci na svého člověka zkoušet, co si mohou dovolit. Pokud jim projde nějaká lumpárna nebo i nějaká výchovná drobnost, ihned toho využijí a v krajním případě se i pokusí o převzetí vedení v rodině. Při správném vedení jde o skvělého rodinného společníka.

Psi-plemeno-knirac-stredni (5)

Důvody, proč si pořídit středního knírače

  • Aktivní a inteligentní pes, který je každým coulem univerzální. Využít ho můžete jako aktivního rodinného společníka, tak i jako služebního psa.
  • Hravě zvládne základní výcvik, ale i složitější obedience disciplíny. Při výcviku je ovšem třeba být důslední, jinak převezme velení v rodině.
  • Miluje dlouhé procházky, zvládne ovšem i různé psí sporty jako agility, dogdancing nebo dogtrekking.
  • Má tendenci se upínat na svého člověka, pokud se mu budete dostatečně věnovat, pak zvládne i celoroční pobyt na zahradě.
  • Je univerzální, i co se bydlení týče. Pokud se psovi budete důkladně věnovat, hravě zvládne i pobyt v bytě. V takovém případě bude spokojený i psychicky, protože bude moc být v těsné blízkosti člověka, kterého z celého srdce miluje.
  • Je to velmi dobrý hlídač, ne náhodou se při služebním poměru využívá především k ochraně objektu. Na nesrovnalosti na vlastním pozemku většinou upozorní štěkotem.

Psi-plemeno-knirac-stredni (10)

Důvody, proč si NEpořídit středního knírače

  • Dokáže být občas trochu tvrdohlavý. Zároveň má tendenci zkoušet, co že si může dovolit. Při výcviku nesmíte ustoupit ze stanovených hranic, jinak převezme v rodině velení.
  • I když má k dispozici zahradu, je potřeba se mu důsledně a denně věnovat. Jinak se velmi snadno začne nudit a zároveň bude psychicky trpět, pokud nebude v dostatečném kontaktu se svým člověkem.
  • S cizími i dalšími zvířaty vychází většinou velmi dobře, je ovšem třeba mít se na pozoru, pokud chováte morčata či křečky. V minulosti se totiž mimo jiné využíval právě k hubení hlodavců a občas pud lovit hlodavce může převládnout, především pokud je bude mít v jedné domácnosti „neustále pod nosem“.
  • O jeho srst je třeba pravidelně pečovat, i když starost o ni není až tak náročná jako u mnoha jiných, především společenských psů. Je třeba ji zhruba jednou týdně kartáčovat a cca 3x ročně trimovat. Je třeba se zaměřit především na jeho bradku, kterou je nutné pravidelně zastříhávat a čistit, především při jídle se snadno zašpiní.

Psi-plemeno-knirac-stredni (4)

Historie středního knírače

Historie středního knírače je spletitá a poměrně dlouhá. Například na mnoha renesančních obrazech můžeme zahlédnout podobně vypadající psy. Během renesance tedy existovali předci tohoto plemene, nejednalo se ale ještě o typizovanou rasu. Až v polovině 19. století se němečtí chovatelé začali pokoušet o jednotnou povahu i vzhled této rasy. Až roku 1907 vznikl v Mnichově první klub plemene. Knírač si v Německu získal velmi rychle oblibu, a to díky své snadné cvičitelnosti, vyrovnané povaze, oddanosti člověku nebo nadšené ochotě pracovat.

Psi-plemeno-knirac-stredni (2)

Původním účelem knírače byla ochrana a hlídání majetku, osob i zvířat. Později toto psí plemeno začala zaměstnávat policie nebo armáda, využíval se především při vyhledávání osob či ochraně nemovitostí. Dnes se využívá nejen jako služební pes, ale i jako společník vhodný do aktivní rodiny nebo na canisterapii. Ze středního knírače byl vyšlechtěn knírač malý i knírač velký.

Již počátkem 20. století se knírač dostal do USA, kde v roce 1925 vznikl první klub tohoto plemene. Dnes má v USA plemeno stabilní počet obdivovatelů, větší popularity ovšem toto plemeno u místních chovatelů nedosáhlo.

Psi-plemeno-knirac-stredni (7)

Povaha středního knírače

Knírač střední je univerzální pes, který nezkazí žádnou legraci. Tito psi jsou temperamentní a energičtí. Zároveň jde o velmi dobré hlídače, kteří jsou velmi navázání na svého člověka. Jedná se o přátelské psy, kteří dobře vychází i s dětmi, které ze srdce milují. Střední knírači jsou velmi aktivní a inteligentní psi, je třeba je důkladně zaměstnat psychicky i fyzicky. Jsou to univerzální psi, se kterými lze dělat ledacos. Střední knírač může fungovat jako aktivní rodinný společník, který vám bude dělat nadšený doprovod na dlouhých túrách nebo při běhu. Ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů, včetně pokročilých obedience disciplín. Dodnes se využívá i jako služební pes, a to jak k ochraně objektu nebo při vyhledávání osob či drog.

Psi-plemeno-knirac-stredni (15)

Knírači jsou v zásadě tišší psi, štěkají jen když je to nutné. Nicméně pokud hlídají, na nesrovnalosti reagují právě hlasitým štěkotem. S cizími psy i dalšími zvířaty většinou vychází velmi dobře, a to ji v jedné domácnosti. Přesto pokud se rozhodnete v jedné domácnosti chovat drobné hlodavce jako morčata nebo potkany, je třeba být lehce na pozoru a knírače důrazně upozornit na to, že je nemá lovit. Není to totiž tak dávno, co se knírač používal, mimo jiné, právě k hubení hlodavců ve stájích a chlívech.

Psi-plemeno-knirac-stredni (13)

Vzhled středního knírače

Střední, nebo standardní, knírač je středně velký pes s kvadratickou stavbou těla. Typický vzhled mu dodává dlouhé obočí, které zakrývá oči, a výrazná bradka. Středně velké oči jsou tmavé a kulaté. Sklopené uši jsou nasazené vysoko a předním okrajem přiléhají k hlavě. Není tomu tak dávno, co se uši kníračům kupírovaly, což se dnes nesmí a uši se nechávají v přirozené délce. Krk je silnější a svalnatý, volně přechází do kohoutku, od něj pak linie zad mírně spadá k ocasu. Krátký trup je pevný a dobře osvalený s prostorným hrudníkem. Svalnaté končetiny jsou pevné a délkou odpovídají zbytku těla. Ocas je vysoko nasazený a dříve byl většinou kupírován, což se v současnosti nedělá. Srst je drátovitá a těšně přiléhá po celém těle. Na hlavě vytváří výrazné obočí a typickou bradku. Mezi běžná zbarvení knírače patří černá barva nebo kombinace pepř a sůl. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 45 a 50 cm a hmotnost mezi 13 a 20 kg.

Psi-plemeno-knirac-stredni (11)

Ke komu je střední knírač vhodný

Standardní knírači jsou univerzální a přizpůsobiví psi, kteří při správném vytížení zvládnou život na venkově i ve městě. Mají hustou srst, díky které jsou velmi odolní jak vůči chladu, tak i vůči horku, z tohoto pohledu tak není problém mít psa celoročně venku. Toto plemeno je ovšem velmi silně vázané na svého pána, je tak třeba se psovi velkou část dne věnovat, a pokud ho alespoň občas pustíte do baráku, bude velmi spokojený. Z důvodu psychické navázanosti na svého pána zvládne i pobyt v bytě, ovšem s podmínkou, že se o to důkladněji budete psovi věnovat a unavíte ho fyzicky i psychicky. Pokud psa necháte jen pobíhat po zahradě a nebudete se mu každý den aspoň chvíli věnovat, bude trpět psychicky a jako bonus se brzy začne nudit. Každý den, i pokud má k dispozici zahradu, potřebuje buď několik kratších, nebo alespoň jednu pořádnou procházku, ideálně spojenou s nějakou hrou či výcvikem.

Psi-plemeno-knirac-stredni (12)

Knírač zvládne základní výcvik levou zadní, hravě zvládne i složitější obedience disciplíny, bavit ho bude i dogdancing nebo agility. Velmi dobře se bude cvičit pozitivní metodou a za pomoci dobrot. Při výcviku je třeba být důslední, jinak pes snadno převezme velení v rodině.

V případě knírače je třeba starat se pravidelně o jeho srst, je nutné věnovat se především jeho bradce, která se především při jídle snadno zašpiní. Srst je třeba zhruba 1x týdně pročesávat a drátovitou srst je třeba zhruba 3x ročně trimovat. Jinak jde v zásadě o zdravé plemeno, se kterým s troškou štěstí budete na veterinu chodit pouze na očkování.

Psi-plemeno-knirac-stredni (9)

Střední knírač v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 45 a 50 cm.
  • Hmotnost mezi 13 a 20 kg

Srst:

  • Drátovitá

Zbarvení:

  • Černé nebo pepř a sůl

Jak dlouho žije:

  • Střední knírač se dožívá 13 až 16 let.

Odkud pochází:

  • Německo

Ke komu je vhodný:

  • Střední knírač je univerzální pes, kterého můžete využít jako aktivního rodinného společníka, ale i jako služebního psa určeného k hlídání majetku nebo záchranařině.
  • Jde o zlatou střední cestu mezi malým a velkým kníračem.
  • Je velmi inteligentní a energický, je potřeba ho unavit psychicky i fyzicky. Při výcviku je třeba být důslední, jinak může převzít velení v rodině.
  • Dobře vychází s dětmi, je tak vhodný i k rodině s dětmi.
  • Pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne i celoroční pobyt na zahradě.
  • Velmi spokojený bude ale i v bytě nebo v domku se zahrádkou a přístupem dovnitř. Na svého člověka se totiž velmi upíná a rád s ním tráví co nejvíce času.

Psi-plemeno-knirac-stredni (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu