Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Gordonsetr miluje lov bažantů, ale i slepic

Gordonsetr je inteligentní, klidný, milující a přátelský lovecký pes. Svou rodinu miluje z celého srdce a velmi rád v její přítomnosti tráví co nejvíce času. Byl vyšlechtěn především k lovu tzv. pernaté zvěře, tedy k lovu bažantů a křepelek. I když je stále využíván jako lovecký pes, je čím dál častěji chován i jako aktivní rodinný společník.

Psi-plemeno-gordonsetr (14)

Gordonsetr je chytrý a snadno se učí, zároveň je plný energie. Můžete se s ním účastnit různorodých psích sportovních disciplín. Vhodnou volbou jsou pro něj náročnější obedience disciplín, ale i agility nebo dogtreckking. Výcvik zvládá poměrně snadno, měl by ovšem být veden citlivě. Toto plemeno zaujme atletickou postavou a celkově elegantním vzhledem. Jeho vzhled ovšem není zadarmo, je potřeba počítat s náročnější péčí o delší srst. Jelikož jde původně o lovecké plemeno, asi vás nepřekvapí, že potřebuje velké množství pohybu. Milovat bude dlouhé procházky, výcvik nejen základní poslušnosti ale i trénink „cirkusových“ kousků. Je vhodnou volbou k domku se zahradou, pobyt v bytě zvládne v případě, že se psem budete trávit velkou část dne pohybem a výcvikem. Gordonsetři patří mezi milovníky lidí, s kterými rádi tráví co nejvíce času. Pokud se rozhodnete chovat tyto psy venku, je potřeba se jimi tak dostatečně věnovat. Už proto aby netrpěli psychicky delším odloučením od člověka, ale i proto, aby se nezačali nudit a zahradu si pak neupravili podle svého gusta.

Psi-plemeno-gordonsetr (6)

Důvody, proč si pořídit gordonsetra

 • Jde o všestranné psy, které lze využít k mnoha sportovním i pracovním disciplínám. Věnovat se můžete loveckému výcviku, ale i canicrossu, agility nebo canisterapii. Je čím dál oblíbenější ale i u policie nebo mezi záchranáři.
 • Gordonsetr je ideální volbou k domku se zahradou, ale pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne i pobyt v bytě.
 • I když jde původem o lovecké plemeno, můžete ho chovat i s dalšími zvířaty.
 • Je čím dál častěji chován jako aktivní společník v rodinách s dětmi. Vůči dětem je velmi trpělivý a rád si s nimi hraje.
 • Gordonsetr má skvělou paměť a je velmi inteligentní. Mnoho věcí řeší intuitivně a samostatně.
 • Je to vyrovnané a klidné plemeno psa, při správném utahání s vámi bude spokojeně trávit večer na gauči.
 • Gordonsetři jsou hraví, rádi aportuj, i rádi plavou a běhají. Nudit se určitě nebudete.
 • Jde o psí rasu, která se velmi ráda učí. Minimálně základní výcvik tak zvládne levou zadní. Problém mu nedělá ani náročnější výcvik.

Psi-plemeno-gordonsetr (4)

Důvody, proč si NEpořídit gordonsetra

 • Gordon setr se do všeho vrhá po hlavě, jde totiž o velmi zvědavé psy. Když se do něčeho zabere, nezkušený chovatel může mít problém vrátit psa zpět do reality. Můžete mít například problém upoutat jeho pozornost a psa vrátit ze stopy či zastavit rozjetou hru.
 • Delší srst mu dodává na eleganci, je ale potřeba počítat s její pravidelnou údržbou. Nutností je pravidelné pročesávání srsti a zároveň je dobré se smířit s tím, že budete mít byt plný chlupů.
 • I když jde o chytré psy, které výcvik vyloženě baví, trpí občas záchvaty tvrdohlavosti. Výcvik musí být trpělivý a důsledný.
 • Jsou opravdu chytří a svou inteligenci využívají i k vynalézání stovek způsobů k překonání plotu. Dokáží to být velmi zdatní útěkáři.
 • Upínají se k svému pánovi a často trpí separační úzkostí. Jsou tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost věnovat se mu velkou část dne. Nutností je také psa od štěněte trénovat na samostatný pobyt doma, alespoň pár hodin.
 • Starost o psa vám zabere zaručeně spoustu hodin denně. Toto plemeno vyžaduje velkou dávku pohybu a ideálně zaměstnat i hlavu. Jinak budete mít doma namísto klidného a spokojeného pejska neřízenou střelu.
 • I když vychází dobře s dalšími zvířaty, je třeba mít se na pozoru především v přítomnosti drůbeže. Toto plemeno bylo cvičeno především k přinášení pernaté zvěře, tudíž volně pobíhající slepice a další drůbež v něm mohou vyvolat lovecký pud. Zároveň byl cvičen k stopování vysoké zvěře, než zvládnete přivolání na první dobrou, je lepší mít psa v lese na vodítku.

Psi-plemeno-gordonsetr (5)

Historie gordonsetra

Historie plemene začala ve Skotsku počátkem 18. století. Podobní psi se ve Skotsku vyskytovali již dříve, s cíleným šlechtěním se začalo právě v průběhu 18. století. Doložené základy plemene se váží k siru Alexandrovi, čtvrtému vévodovi z Gordonu, který s chovem tohoto plemene započal ve velkém. Právě podle vévody bylo posléze plemeno pojmenováno. Základem gordonsetrů jsou angličtí setři a černé kolie. Štěňata se vzhledově i povahově vévodovi velmi zalíbila, takže pokračoval s dalším křížením a selekcí do doby, než se ustálila povaha i vzhled.

Psi-plemeno-gordonsetr (2)

Později bylo plemeno kříženo s bloodhoundem a pravděpodobně i s rotvajlerem. Tato rasa je o něco větší než irský nebo anglický setr, oproti nim je i relativně pomalý. Zato je velmi vytrvalý a disponuje všestrannými loveckými schopnostmi. V roce 1842 se dostali první psi tohoto plemene do USA. Tito první gordonsetři v Americe byli zakoupeni z vévodových chovatelských stanic Georgem Bluntem a Danielem Webstrem. Až roku 1891 vznikl první klub tohoto plemene. V posledních desetiletích počty gordonsetrů u nás i ve světě rostou. V Čechách je tato rasa psů chována spíše jako služební policejní pes nebo jako aktivní společník.

Psi-plemeno-gordonsetr (3)

Povaha gordonsetra

Gordonsetr miluje svou rodinu z celého srdce, vůči cizím lidem bývá nedůvěřivý a bývá z něj dobrý hlídač. Když se mu něco nezdá, tak štěká. Většinu vetřelců svou větší postavou a hlubokým štěkotem spolehlivě odradí. Nicméně toto psí plemeno je poměrně uštěkané i bez „vnějšího“ podnětu, za pomoci štěkotu rád komunikuje i se svou rodinou. I když jde o lovecké plemeno, s dalšími zvířaty většinou vychází dobře, ovšem za předpokladu, že se před ním nesnaží utíkat – to se pak zvíře stává v očích gordonsetra zajímavou kořistí. Jde o zvídavé plemeno, které rádo prozkoumává co může.

Psi-plemeno-gordonsetr (15)

Pokud máte možnost navštěvovat se psem nová a nová místa, bude nadšený a vše si důkladně očichá. Plemeno disponuje totiž velmi dobrým čichem, který pes velmi rád používá. Právě jeho skvělý čich může být i problémem, pokud pes chytí stopu, přestává vnímat co se kolem něj děje. Skvělé přivolání by tak mělo být samozřejmostí, nebo se smířit s tím, že je nutné mít psa pod kontrolou alespoň na stopovačce. Gordonsetr potřebuje od štěněte nastavit mantinely, které je potřeba důsledně dodržovat. Zároveň jde tak trošku o citlivky, výcvik by měl být veden spíše pozitivní metodou než tvrdě a křikem.

Psi-plemeno-gordonsetr (12)

Vzhled gordonsetra

Gordonsetr je větší lovecký pes. Oproti jiným setrům je výrazně mohutnější a je i nejpomalejší, ale zato má všestrannější lovecké schopnosti, perfektní čich a je o něco vytrvalejší. Na středně velké hlavě nalezneme svěšené dlouhé uši. Hluboký hrudník nalezneme na souměrném těle. Ocas je u kořeně o něco silnější a postupně se ke špičce zužuje. Tělo je pokryté delší jemnou srstí, která je u špičky nejkratší. Na hlavě je srst krátká, kratší je i na uších a na přední části končetin. Srst tvoří praporce na břiše, horní části uší a také na zadních stranách končetin. Tradiční zbarvení je u plemene černé s kaštanovým pálením, jiné zbarvení je nepřípustné. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 62-66 cm, hmotnost plemene se pohybuje mezi 25-30 kg.

Psi-plemeno-gordonsetr (13)

Ke komu je gordonsetr vhodný

Gordonsetr je energický pes, který potřebuje fyzicky unavit. Velmi miluje například dlouhé procházky přírodou. Patří mezi skvělé stopaře a také rád plave. Mimo jiné rád aportuje. Všechny tyto vlastnosti vycházejí z jeho původního účelu, ke kterému byl vyšlechtěn – lov ptactva a jeho aport. I když se dnes toto plemeno využívá k lovu o něco méně než jeho předci, přesto má stále velmi silné lovecké instinkty. Především když chytí stopu nebo zahlédne rychle se pohybující předmět (bez ohledu na to, zda jde o zvěř nebo cyklistu), tak vyráží do akce.

Psi-plemeno-gordonsetr (11)

I když bývá gordonsetr v bytě poměrně klidný a tichý (pokud ho důkladně unavíme), tak nebývá do bytu doporučován. Přeci jen jde o většího a odolného psa, který potřebuje nejen prostor, ale i spoustu podnětu, kterých se mu dostane spíše na větším oploceném pozemku. Nejspokojenější bude u domku s oplocenou zahradou, kde se bude moci vyběhat. Přesto mu pouze pohyb na zahradě stačit nebude a dlouhým procházkám (ideálně denně) se stejně nevyhnete. I když bude většinou na zahradě spokojený, je dobré psovi dělat co nejvíce společnost a ideálně se mu i nějak věnovat. Toto plemeno totiž poměrně často trpí separační úzkostí, pokud je delší dobu sám, velmi psychicky trpí a může mít i destruktivní sklony.

Psi-plemeno-gordonsetr (9)

Jeho krásný a elegantní vzhled není zadarmo. Jeho středně dlouhou jemnou srst je potřeba pravidelně česat a pravidelně koupat. Psa je také potřeba zastřihávat a trimovat. Také je potřeba pravidelně kontrolovat plandavé uši, v tomto typu uší se totiž častěji drží různé infekce, než v uších vztyčených.

Psi-plemeno-gordonsetr (8)

Gordonsetr v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 62-66 cm.
 • Hmotnost plemene se pohybuje mezi 25-30 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá, jemná.

Zbarvení:

 • Černé s kaštanovým pálením.

Jak dlouho žije:

 • Gordonsetr se dožívá 13 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie, Skotsko

Ke komu je vhodný:

 • Gordon setr je větší aktivní pes, s kterým se určitě nudit nebudete. Miluje především dlouhé procházky, ocení i možnost věnovat se svému původnímu účelu – lovu.
 • Má skvělý čich, který rád používá. Při procházkách je schopen chytit stopu a jen tak se jí nepustit. Tuto vlastnost lze využít i pozitivně – například při lovu nebo záchranařině.
 • Svou rodinu z celého srdce miluje, k cizím lidem bývá nedůvěřivý. Bývá z něj proto dobrý hlídač a často je i z tohoto důvodu využíván služebními složkami k ostraze pozemků.
 • Jejich elegantnímu vzhledu napomáhá delší jemná srst, o kterou je ovšem potřeba pečovat. Chybět by nemělo pravidelné česání a koupání, ale i střihání a trimování.
 • Je vhodnou volbou k domku se zahradou. I když má možnost se denně pohybovat na zahradě, je potřeba se psovi (ideálně denně) věnovat. Jinak může trpět separační úzkostí a může mít destruktivní sklony. Stejně tak je potřeba psa fyzicky unavit, jde totiž o velmi energické psy.

Psi-plemeno-gordonsetr (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu