Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Brazilská fila nemá ráda cizí lidy, vlastní ale chrání

Brazilská fila patří mezi molossoidní plemena. Jde tedy o většího psa s velkou láskou k lidem a určitou odtažitostí vůči cizím lidem. Je to plemeno, které je vhodné k zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí se zapeklitosti tohoto velkého psa.

Psi-plemeno-brazilska-fila (1)

Brazilská fila patří mezi skvělé hlídače. Perfektně ohlídá nejen zahradu nebo dům, ale třeba i stádo dobytka. Ano čtete správně, i tento velký pes umí velmi dobře pracovat s dobytkem, dokáže například zadržet jednotlivé kusy dobytka, aniž by jim ublížila. Svého člověka miluje z celého srdce a velmi se na něj upíná. Je vhodnou volbou k člověku, který s ní může trávit větší část dne, při delším odloučení totiž psychicky trpí.

Psi-plemeno-brazilska-fila (10)

Důvody, proč si pořídit brazilskou filu

 • Jde o skvělého hlídače. Pokud hledáte psa, který spolehlivě ochrání váš dům i zahradu, bude brazilská fila skvělou volbou.
 • I když má krátkou srst, zvládne celoroční pobyt venku. Ideálně v oblasti, kde neklesají na delší dobu teploty hodně hluboko pod bod mrazu a se zateplenou boudou. Nebo alespoň přes zimu s přístupem například na chodbu domu.
 • Je to chytrý pes, který naučené povely nezapomíná.
 • Nejtypičtější vlastností psa je oddanost rodině. Tu miluje a ráda tráví co nejvíce času v její přítomnosti.
 • Mnoho chovatelů oceňuje různorodé zbarvení fily. Nejčastěji se objevuje v žíhané variantě.
 • Péče o srst není náročná. Stačí jí čas od času vykartáčovat.
 • Je doporučována do rodiny s dětmi. Děti má velmi ráda a ráda s nimi dovádí a chrání je. Určitou zajímavostí je, že vychází velmi dobře i s cizími dětmi a má tendenci chránit i ty cizí děti.
 • Má skvělý čich, který zdědila po bloodhoundech. Je tak vhodnou volbou na pachové práce, využít jí lze i na záchranařinu.

Psi-plemeno-brazilska-fila (11)

Důvody, proč si NEpořídit brazilskou filu

 • Majitel fily musí být sebevědomý a silný, a zároveň citlivý. Větší špetka přirozené autority se také bude hodit. Určitě nejde o psa pro každého, ale spíše pro zkušenější chovatele.
 • I když jde o chytrého psa, není zvyklá na „klasický dril“. Poměrně rychle se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Je tak vhodné být při výcviku kreativní a nějakým způsobem ho zpestřit.
 • Jsou země, kde je tento pes zakázán nebo nějakým způsobem jeho chov omezen. Pokud hodně cestujete a chcete brát filu s sebou, raději si dopředu zjistěte podmínky zemí, do kterých nejčastěji cestujete.
 • Má lovecké instinkty. Pokud rádi chodíte na dlouhé procházky přírodou, buďte obezřetní. Chce to zapracovat buď na bezchybném přivolání nebo mít psa pojištěného alespoň stopovačkou.
 • Tento pes nebývá nadšený z pobytu v menším městském bytě v centru města. Nejvíce spokojený bude v domku se zahradou na kraji města nebo na vesnici.
 • Bývá ostražitá vůči cizím lidem, což z ní dělá velmi dobrého hlídače. Tato vlastnost může být ovšem na obtíž, pokud k vám často chodí návštěvy. Buď musíte psa od mala velmi důsledně zvykat, že se mu po pozemku „courají“ cizí lidé nebo psa při každé návštěvě preventivně zajistit, například zavřením do kotce. V případě pocitu ohrožení by totiž fila mohla i zaútočit.
 • Tato psí rasa bývá dominantní a k cizím psům má tendenci chovat se nadřazeně. Je tak třeba psa od štěněte důkladně socializovat, aby při setkání s cizím psem nedošlo k zbytečnému konfliktu.

Psi-plemeno-brazilska-fila (13)

Historie brazilské fily

Mezi předky brazilské fily patří mastifové, kteří byli dovezeni do jižní Ameriky. Na území Brazílie došlo ke křížení především s bloodhoundy a buldoky. Postupně vzniklo unikátní silné psí plemeno, které je i vytrvalé a má skvělý čich. Tato psí rasa byla schopna vystopovat kořist, tu nezranila a zadržela do příchodu lovce. Díky schopnosti hledanou kořist nezranit byla fila využívána i ke stopování a zadržování uprchlých otroků nebo dobytka. Dobytče byla schopna zadržet například přidržením za ucho. Kromě těchto schopností uměla fila také skvěle hlídat stádo a ohlídat pozemek a dům. Oficiálně byla psí rasa uznána FCI v roce 1968. První velký národní „kongres“ brazilských fil proběhl na území Brazílie roku 1983.

Psi-plemeno-brazilska-fila (14)

Povaha brazilské fily

Brazilská fila je velký pes s unikátní povahou. Je velmi odvážná a oddaná, ale také uzavřená. Svou rodinu hluboce miluje a bude ji chránit za každou cenu. Od cizích lidí si drží odstup a bývá k nim nedůvěřivá. Tuto povahovou vlastnost má v sobě hluboce zakořeněnou a méně zkušený chovatel ji bude její „předsudky“ vůči cizím lidem marně rozmlouvat. Na druhou stranu díky této vlastnosti je perfektním hlídačem a zvládne ohlídat i velmi rozlehlý pozemek. Je vhodnou volbou především k zkušeným a důsledným chovatelům, pro úplné začátečníky je velmi nevhodná. Dokáže být velmi tvrdohlavá, dominantní a svéhlavá, ráda si dělá věci po svém. Přesto jde o velmi chytrého psa, který se dobře a rád učí. Nejlépe reaguje na pozitivní motivaci a kreativně pojatou výchovu. Klasický dril jí zpravidla přestane velmi rychle bavit a začne vymýšlet lumpárny. Vše, co se naučí si ovšem dlouho pamatuje.

Psi-plemeno-brazilska-fila (15)

Jde o velmi velkého psa, který s dětmi vychází velmi dobře. Přesto se nedoporučuje nechávat děti v její přítomnosti o samotě, především ty nejmenší, které ještě netuší, jak se správně k psovi chovat. Také u těch nejmenších dětí hrozí, že jim tento velký pes ublíží nechtěně během hry, právě v důsledku její určité neobratnosti v souvislosti s její velikostí. K cizím psům má tendenci se chovat dominantně, nebývá doporučována ani k dalším psům v jedné domácnosti. S cizími psy je potřeba jí důkladně socializovat, aby vaše venčení probíhalo v klidu a pohodě a nedocházelo k zbytečným konfliktům.

Psi-plemeno-brazilska-fila (2)

Vzhled brazilské fily

Brazilská fila patří mezi molossoidní plemena s harmonickými proporcemi a mohutnou kostrou. Zpravidla lze velmi dobře rozeznat fenu od psa podle vzhledu a výrazu hlavy. Hlava je mohutná, těžká a velká, při pohledu z hora připomíná lichoběžník. Oči jsou daleko od sebe posazené a mandlovité. Nejčastěji bývají jejich oči tmavé, občas bývají ale i dožluta. Uši ve tvaru písmene V jsou převislé, veliké a ke špičce se zužují. Dobře osvalený krk s lalokem je dobře osvalený a silný. Ocas se ke špičce zužuje a u kořene je velmi široký. Ocas je při akci nesený vysoko a je zakřivený, v klidu dosahuje k hleznům.

Psi-plemeno-brazilska-fila (3) 

Má silnou a odolnou kůži. Krční lalok u některých jedinců přechází do dalších částí těla. Pes v klidu má kůži hladkou, během pohybu se objevují vrásky. Krátká srst je hladká a velmi hustá, dobře přiléhá k tělu. Mezi tradiční zbarvení patří černá, žíhaná a plavá. U řady jedinců se objevuje výrazná maska. Na špičce ocasu, na hrudi a tlapkách se mohou objevit bílé znaky, na jiných částech těla se znaky považují za vadu. Kohoutková výška plemene se pohybuje u psů mezi 65-75 cm, hmotnost se pohybuje nad 50 kg. Feny v kohoutku měří mezi 60-70 cm a jejich hmotnost se pohybuje od 40 kg výše.

Psi-plemeno-brazilska-fila (4)

Ke komu je brazilská fila vhodná

Brazilská fila vyžaduje co nejčastější kontakt se svým člověkem. Jde o psa jednoho pána. Zbytek rodiny chrání a má jí také velmi ráda, vztah s hlavním páníčkem je pro ní ovšem alfou a omegou jejího života. Vyžaduje častý kontakt se svým člověkem, pokud ho nemá, psychicky trpí. Stejně tak potřebuje dostatečné množství pohybu. Pokud není dostatečně fyzicky unavená, nudí se a vymýšlí lumpárny. Má krátkou srst, která nevyžaduje zvláštní péči, stačí jí zhruba jednou týdně vyčesat. Jde o velkého psa, který vyžaduje velký prostor, kde so může do značné míry volně pohybovat. Ideální je, když se jí po pozemku „netoulají“ cizí lidé. Navzdory krátké srsti je možné psa ubytovat celoročně venku, je ovšem potřeba jí zařídit zateplenou boudu či kotec. Ta jí ochrání před sluníčkem, ale i větší zimou.

Psi-plemeno-brazilska-fila (6)

Brazilská fila v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje u psů mezi 65-75 cm, hmotnost se pohybuje nad 50 kg.
 • Feny v kohoutku měří mezi 60-70 cm a jejich hmotnost se pohybuje od 40 kg výše.

Srst:

 • Krátká, hladká, hustá.

Zbarvení:

 • Černá, žíhaná a plavá. U řady jedinců se objevuje výrazná maska. Na špičce ocasu, na hrudi a tlapkách se mohou objevit bílé znaky, na jiných částech těla se znaky považují za vadu.

Jak dlouho žije:

 • Brazilská fila se dožívá 9 až 11 let. 

Odkud pochází:

 • Brazílie

Ke komu je vhodná:

 • Brazilská fila je velký a aktivní pes, který vyžaduje fyzické i psychické zaměstnání. Má například skvělý čich, je tak vhodná na stopovací práce nebo i na záchranařinu. Ocení i dlouhé procházky přírodou.
 • Má skvělý hlídací instinkt a k cizím lidem bývá ostražitá. Je často využívána jako hlídač rozsáhlého pozemku a větší nemovitosti.
 • Brazilská fila patří k psům s notnou dávkou tvrdohlavosti a dominantnější povahou. Není tak vhodnou volbou k chovatelům začátečníkům, kteří si s těmito vlastnostmi pravděpodobně neporadí. Tento pes je nicméně velmi chytrý a pokud jste při výcviku důslední, trpělivý a kreativní, pak ze psa vychováte skvělého, byť ostražitého, společníka.
 • Svou rodinu fila miluje z celého srdce a velmi dobře vychází i s dětmi. Menší děti by ovšem měli být v přítomnosti psa pod dozorem, především kvůli velikosti fily – při divočejší hře by mohla malé děti nechtěně poranit.
 • Jde o psa jednoho pána, na kterého se velmi upíná. Další členy bude milovat a respektovat, přesto nejvíce bude vzhlížet k jednomu jejímu členovi.

Psi-plemeno-brazilska-fila (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu