Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Baset působí smutně, ale je to veselý psí parťák

Baset se svým typickým melancholickým výrazem zaujme na první pohled. I když působí dojmem, že se každou chvíli rozpláče, jde ve skutečnosti o veselého a přátelského psa, který vám bude skvělým společníkem. A to díky své klidné, vyrovnané a tolerantní povaze, díky níž je vhodný i k dětem.

Psi-plemeno-baset (2)

I když jde o klidného a rozvážného psa, v přírodě baset rozhodně nezapře svůj lovecký původ. Jde o výborného stopaře, i po starší stopě vyrazí odhodlaně a bezchybně. V momentě, kdy chytí stopu, nevidí a neslyší - je s tím při toulkách přírodou nutné počítat. I když má krátkou srst, je velmi hustá a chrání tohoto psa proti vodě i nepříznivému počasí. Přesto není nadšený z velkých extrémů počasí, nedělá mu dobře třeskutý a dlouho trvající mráz ani extrémní horko. Baseti jsou robustnější a delší pejsci a nebývají to nejlepší plavci. Jde o plemeno, které dobře vychází s dalšími zvířaty, včetně psů i koček. Jsou to zároveň velmi společenští pejsci, kteří milují lidskou společnost a nejvíce spokojení jsou v momentě, kdy mohou trávit velkou část dne ve společnosti svého člověka.

Psi-plemeno-baset (9)

Důvody, proč si pořídit baseta

 • I když je baset zavalitější postavy, rozhodně to není žádný lenoch. Sice nejde o psa vhodného k běhu, nadšeně se ovšem bude s vámi toulat lesem při dlouhých túrách a procházkách.
 • Baset je perfektní rodinné psí plemeno. Nejde totiž o psa jednoho pána, svou pozornost dělí mezi všechny členy rodiny rovnoměrně.
 • Sice bude nejspokojenější v rodině nadšených turistů, přesto když vám občas delší procházka nevyjde, nebude mu to vadit. Umí si užít i lenošení, rozvalí se v místě, kde bude mít přehled o dění v celé domácnosti a bude velmi spokojený.
 • Jde o psa mazlicího. Čím víc ho budete drbat a mazlit, tím víc bude nadšený.
 • Navzdory krátké srsti jde o psa odolného vůči špatnému počasí. Pokud nejsou vyloženě třeskuté mrazy, nečiní mu potíže trávit hodiny venku i při dešti a chladu. Pokud se budete basetovi dostatečně věnovat, zvládne i celoroční pobyt venku.
 • Jde o psa, který miluje společnost. A je mu jedno, zda jde o společnost lidí nebo dalších zvířat. Baseti zpravidla nebývají agresivní nebo dominantní, většinou tak zvládnou větší domácí smečku. Dobře vychází i s cizími psy při běžném venčení.
 • Má opravdu velmi dobrý čich. Při stopování mu napomáhají dlouhé uši, které ženou pachové částice směrem k jeho čenichu. Dodnes je využíván myslivci nebo záchranáři při vyhledávání ztracených osob nebo drog.

Psi-plemeno-baset (12)

Důvody, proč si NEpořizovat baseta

 • Jako mnoho loveckých psů, kteří byli šlechtěni k samostatnosti, trpí slušnými záchvaty tvrdohlavosti. Splnění každého pokynu si vždy důkladně rozmyslí. Není zpravidla ochotný k slepé poslušnosti. Je s tím třeba počítat a smířit se s tím, že mistry v obedience disciplínách s tímto plemenem nebudete.
 • Když chytne stopu, přestává pro něj existovat okolní svět. Mnohdy přestane fungovat i ta nejvoňavější dobrota a pes prostě jde a jde. Zvažte tedy, zda je moudré baseta ve volné přírodě pouštět na volno.
 • Chrápe. Hodně. Je s tím třeba počítat, a pokud máte lehké spaní, je nutné umístit pelíšek psa na noc do jiné místnosti.
 • Baseti mají podlouhlé tělo a krátké nohy, tedy tělo podobné jezevčíkovi. Především u štěněte a u staršího psa je pak třeba počítat s tím, že bude mít problém s větším počtem schodů. Pokud bydlíte ve vyšším patře bez výtahu, je třeba smířit se s tím, že štěně a staršího psa budete muset do schodů nosit.
 • Je to společenský pes se vším všudy. Delší odloučení od člověka mu často činní potíže, a je proto potřeba být při nácviku samostatného pobytu doma důslední už od štěněte. Přesto jde o psa vhodnějšího především pro lidi, kteří mají možnost s ním být co nejvíce v kontaktu.

Psi-plemeno-baset (11)

Historie baseta

Baset vznikl již koncem 16. století ve Francii a pravděpodobně byl jeho předchůdcem Svatohuberstský pes, u kterého došlo k mutaci. Předpokládá se, že trpasličí psi s krátkýma nohama byli zpočátku držení spíše jako rarita, a až později si jejich majitelé uvědomili, že tito psi mají skvělý čich a začali je využívat při sledování zvěře pod nízkými větvemi v hustším porostu. Postupně tak tito psi začali být chováni cíleně. Baseti byli postupně vyšlechtěni především k lovu drobnější zvěře, například zajíců, králíků či bažantů. Ze začátku byli oblíbení u francouzské šlechty, po velké francouzské revoluci se stali oblíbeným loveckými psy prostých lidí, kteří neměli přístup ke koním a následovali psy při lovu pěšky.

Psi-plemeno-baset (13)

V roce 1863 byli baseti vystaveni na mezinárodní výstavě psů v Paříži. Ke kontrolovanému chovu této psí rasy došlo v roce 1870. První baseti se dostali do Anglie roku 1866 díky lordu Galwayovi. Sir Everett Millais dovezl další „várku“ basetů do Anglie roku 1874 a založil si první chovatelskou stanici basetů v Anglii. Lord Onslow a George Krehl patřili mezi další nadšené chovatele toho plemene a s cíleným chovem napomáhali především siru Everettovi Millaisovi. Sir Millais je dnes považován za „otce“ plemene v Anglii. Již v roce 1883 vznikl první klub přátel baseta. Mezi nadšené chovatele patřila i Aleandra Dánská, princezna z Walesu, manželka krále Eduarda VII. Do USA se pravděpodobně plemeno dostalo již v době kolonií, oficiálního uznání AKC se ovšem plemeno dočkalo až počátkem 20. století. Dnes má plemeno stabilní počet obdivovatelů po celém světě a chováno je především jako rodinný a trpělivý společník, který miluje děti.

Psi-plemeno-baset (14)

Povaha baseta

Baseti jsou dobromyslní a nekonfliktní psi, kteří vyjdou téměř s každým. Toto plemeno patří mezi klidné psy, kteří se stoickým klidem sledují dění kolem sebe. Do rvaček či do jakékoliv dynamické akce se pouští opravdu výjimečně. Jsou to přátelští psi, kteří vychází velmi dobře nejen s většinou lidí (včetně menších dětí), ale i s dalšími zvířaty včetně koček. V zásadě jde o společenské psy, kteří špatně psychicky snáší delší odloučení od svých lidí. Jsou tak vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost s nimi trávit velkou část dne. Také je třeba u tohoto plemene nepodcenit trénování samostatného pobytu doma od útlého věku psa. Přeci jen nemůžete psa brát všude s sebou a je tak potřeba, aby pes zvládl být sám alespoň tři čtyři hodiny. Pocit osamocení pak pes projevuje především hlasitým vytím - pokud nebydlíte na samotě v lese, sousedé asi nebudou nadšení.

Psi-plemeno-baset (1)

Baset se nejlépe učí prostřednictvím pozitivní metody, za pomoci odměn a pamlsků. Pokud na něj budete příliš často křičet a budete při výcviku hrubší, baset se zasekne a v lepším případě s vámi nebude komunikovat po několik hodin, v horším případě s vámi přestane spolupracovat úplně. I když tato psí rasa působí línějším dojmem, nenechte se zmást. Baset sice není vhodnou volbou na rychlostní sporty typu agility nebo jogging, je ale velmi vytrvalý a má rád delší procházky a hravě zvládne celodenní túry. Je to původně slídič, takže při procházkách stráví většinu času s čumákem zapíchnutým do země. Podobně jako bloodhound je i baset oceňován pro skvělý čich a v momentě, kdy se toto plemeno ponoří do stopy, nevidí a neslyší, co se děje v jeho okolí. Je tak potřeba při výcviku natrénovat především přivolání, pokud ho nemáte perfektní, je dobré zvážit, zda si troufnete psa při procházce pouštět na volno. Tito psi také chrápou a velmi slintají, především milovníci ticha a dokonalého pořádku budou v jedné domácnosti s tímto psem trpět.

Psi-plemeno-baset (4)

Vzhled baseta

Baset patří mezi psí plemena s podlouhlým „válečkovitým“ tělem a kratšíma nohama. Pravděpodobně má společné předky s bloodhoundy, má tedy i velmi podobný vzhled. Má například visící kožní strukturu, která mu dodává smutnější výraz. Na krku a na hrudníku má baset volnou kůži, která vytváří laloky. Krk tohoto plemene je velmi široky, hlava je veliká, nicméně štíhlá. Typické pro baseta jsou i velmi dlouhé, svěšené uši, které opět dodávají psovi typický vzhled. Čenich je velký a tmavý, větší čenichová houba než u mnohých dalších plemen basetovi zaručuje vynikající čich. Na prvním místě, co se skvělého čichu týče, jsou bloodhoundi, baseti jim nicméně šlapou na paty. Mají jen o trochu menší počet čichových buněk. Ocas je vzpřímený a nesen je ve tvaru šavle. Krátká srst je velmi hustá a hladká na dotek. Přípustné zbarvení je jakékoliv, které je typické pro lovecké psy. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 33 a 38 cm, hmotnost psa se pohybuje mezi 25 a 30 kg.

Psi-plemeno-baset (6)

Ke komu je baset vhodný

Baset je velmi klidný pes a tím, že je menší než bloodhound, je o něco jednodušší chovat jej v bytě. Miluje kontakt s rodinou a ocení přístup na zahradu. Pokud mají baseti k dispozici pelíšek či gauč, dokáží se povalovat velkou část dne. Přesto dokážou vyvinout slušnou dávku aktivity, především při túrách nebo dlouhých procházkách. S ohledem na zavalitější tělo a krátké nožky nejsou vhodní na sporty, u kterých potřeba vyvinout větší rychlost. I během běžného venčení můžete počítat s tím, že bude pes vše pečlivě očichávat a nadšeně sledovat každou, i sebenepatrnou, stopu. Pokud nebudete mít perfektně zvládnuté přivolání, důkladně zvažte, zda psa pouštět na volno. Skvělý čich u basetů lze využít například při záchranařině nebo při hledání drog.

Psi-plemeno-baset (10)

Jako další psi s podobnou stavbou těla by baset neměl skákat a chodit častěji do delších schodů, jinak může dojít k poranění páteře. Stejně tak nebývají dobrými plavci. Krátká a hustá srst basety chrání proti vodě, trnům a špíně, jde tak o velmi odolné psy vůči nepříznivému počasí. Nemají problém pohybovat se v členitém lesním terénu a z občasného škrábance si hlavu nedělají. Srst stačí občas vyčesat a vykoupat psa je potřeba především v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. I když jsou vcelku odolní vůči chladu či trvalejšímu dešti, nedělají jim dobře větší výkyvy počasí, tedy extrémní horka či mrazy.

Psi-plemeno-baset (8)

Baset v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 33 a 38 cm.
 • Hmotnost psa se pohybuje mezi 25 a 30 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá

Zbarvení:

 • Tradiční lovecké – dvoubarevné, tříbarevné

Jak dlouho žije:

 • Baset se dožívá 8 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Francie

Pro koho se hodí:

 • Baset je pes s vynikajícím čichem, dodnes je využíván myslivci jako slídič nebo jak psí záchranář či vyhledávač drog.
 • Jde o psa vhodného k dlouhým procházkám a túrám, které miluje, a i když má vzhled gaučového povaleče, pohyb potřebuje.
 • S ohledem na typ postavy jako jezevčík, tedy válečkovité tělo a krátké nožičky, nelze toto plemeno využít k rychlostním sportům typu agility, jogging atd. Zároveň to nebývají dobří plavci.
 • Jsou velmi vázáni na svého člověka a špatně snáší delší osamocení. Jsou tak vhodní především k lidem, kteří mají možnost se jim věnovat velkou část dne.
 • Jde o přátelské plemeno, které snadno vychází jak s lidmi, tak i s dalšími zvířaty. Nebývají dominantní či agresivní, vhodní jsou tak i do domácnosti s větším počtem zvířat.
 • Jsou velmi odolní vůči nepříznivému počasí, přesto jim nedělá nejlépe větší horko či tuhé a delší mrazy.

Psi-plemeno-baset (15)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu