Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Hladkosrstý foxteriér je paličatý psí nezbeda

Hladkosrstý foxteriér je hravý a zábavný společník, který je vhodnou volbou pro aktivní a tolerantní chovatele. A proč tolerantní? Je to totiž nezbeda, který má vlastní rozum a dokáže být pěkně paličatý. Přesto jde o oblíbeného psa řady myslivců a sportovně založených pejskařů.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (1)

Hladkosrstý foxteriér je temperamentní pes, s kterým se rozhodně nudit nebudete. Alespoň základní výcvik je nutností, zároveň je psa potřeba dostatečně socializovat a vybít jeho energii. Pak budete mít doma skvělého rodinného aktivního společníka. Je potřeba mít na paměti, že se tento pes využívá v hojné míře jako lovecký pes, má tedy velmi silné lovecké instinkty. I díky velké dávce sebevědomí je vhodnou volbou k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho teriéří povahou, tedy s těmi pozitivními i negativními vlastnostmi.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (10)

Důvody, proč si pořídit foxteriéra hladkosrstého

 • Pokud patříte mezi milovníky dlouhých procházek a různorodých outdoorových aktivit, bude pro vás foxík správnou volbou. Jde totiž o velmi aktivní psy, kteří mají energii na rozdávání a kteří milují pohyb v přírodě. Jsou vhodnou volbou nejen na lov, ale i dogtrekking nebo i canicross.
 • Jsou chytří a nové povely chápou snadno, minimálně základní výcvik zvládnou velmi snadno. Při výcviku je ovšem potřeba být důsledný, aby vám díky velké chytrosti spojené s tvrdohlavostí nepřerostl přes hlavu.
 • Je přátelský a oddaný. Svou rodinu milují z celého srdce.
 • Jejich krátká srst nevyžaduje žádnou zvláštní péči. Stačí občasné pročesání a koupel zpravidla postačí jen když si pes pořídí nevábný odér.
 • Jde o loveckého psa, který má silný lovecký instinkt. Dodnes se běžně využívá k lovu, ale díky skvělému čichu i k stopování a vyhledávání.
 • Tato psí rasa je vhodnou volbou do rodiny s dětmi. Tento pes je hravý a s dětmi rád dovádí.
 • Jde o menšího psa, který se pohodlně vejde i do menšího bytu. Je ovšem třeba pamatovat na to, že je psa nutné důkladně unavit, aby vám z nudy byt nerozebral na prvočinitele.
 • Patří mezi velmi dobré hlídače. Na vše, co se jim nezdá zpravidla upozorňují štěkotem.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (11)

Důvody, proč si NEpořídit hladkosrstého foxteriéra

 • Hladkosrstý foxteriér má opravdu velké množství energie. Pokud psa dostatečně neunavíte dlouhou procházkou, sportem a hrou, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny. Těmto psům rozhodně nebude stačit pouhé pobíhání po zahradě. Pokud dopředu víte, že nebudete mít možnost věnovat se psovi několik hodin denně, raději se poohlédněte po méně náročném psím plemeni.
 • Vysoká inteligence a silný lovecký pud v jednom. Jejich výcvik opravdu není jednoduchý a vyžaduje důslednost. Minimálně základní výcvik je potřeba psovi dopřát za všech okolností, jinak vám nejen snadno přeroste přes hlavu, ale každé venčení bude tak trochu za trest.
 • Je vhodnou volbou k lidem se zkušenostmi, ideálně s výcvikem loveckých psů a s notnou dávkou přirozené autority. Pokud patříte mezi začátečníky, a přesto toužíte po foxteriérovi, dopředu si zajistěte kvalitního trenéra, který vám v případě potřeby s tímto šibalem poradí.
 • Má sklony k dominanci, která se v krajním případě může projevovat i agresí. Psa je potřeba důkladně socializovat, a to jak vůči cizím lidem, tak i psům.
 • Jeho hladká a krátká srst mu spíše umožňuje pobyt v bytě, celoroční pobyt venku pro něj ale není. Během velmi špatného počasí je potřeba pořídit na delší procházku obleček, který ho ochrání před sněhem, deštěm i větrem.
 • Miluje lidskou společnost a zároveň rád zapojuje lidi do svých her. Pokud toužíte spíše po samostatnějším plemeni, které si při pobytu doma zaleze do kouta a nebude vyžadovat vaši pozornost, raději se poohlédněte jinde.
 • Rád a často štěká. Zpravidla štěkotem upozorňuje na vše, co se mu nezdá. Jeho štěkot může být velmi intenzivní a pro řadu sousedů až nepříjemný. Je tak potřeba již od štěněte pracovat na povelu typu „ticho“.
 • Je potřeba psa od štěněte důsledně socializovat vůči různorodým situacím, vůči cizím lidem i zvířatům. Pokud nebudete důslední v socializaci, můžete si zadělat na problém. Tito psi bývají dominantní, v krajním případě můžou být i agresivní, a to vůči všem a všemu, co neznají.
 • Jde o poměrně specifické plemeno, které má energie na rozdávání a zároveň není jednoduché na výchovu. Pokud si nejste jistí, zda jde o plemeno pro vás, zkuste ve svém okolí najít někoho, kdo tohoto pejska vlastní, ať se na vlastní oči přesvědčíte, že je tou správnou volbou.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (12)

Historie foxteriéra hladkosrstého

Předci hladkosrstého foxteriéra se začínají objevovat v počátcích 19. století v Anglii. V té době se pod pojmem foxteriér myslelo spíše pracovní zařazení psa, než specifické plemeno. Předci těchto menších psů doprovázeli při honech na lišku tzv. honiče – foxhoundy. Pokud se liška ukryla v noře, pomáhali s jejím ulovením právě foxteriéři – odtud pochází i název plemene. Fox znamená v angličtině liška, terra znamená země. Tehdejší chovatelé se soustředili i na zbarvení předků tohoto plemene, jejich zbarvení muselo ladit s honiči, proto byla upřednostňována bílá barva se znaky.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (13)

Na vzniku plemene se výrazně podílel reverend John Russell. Tento duchovní miloval hony a začal pro své potřeby šlechtit specifické psy, kteří splňovali jeho požadavky. Velký podíl měl například na vzniku Jack Russell teriérů a velký vliv měl právě i při vzniku foxteriérů. Hladkosrstý i drsnosrstý foxteriér vděčí za svou podobu patrně stejným typům psů, ze kterých vznikl bulteriér a manchester teriér. Do vzniku hladkosrstého foxe patrně zasáhli i bíglové a chrtíci. Standard plemene začal vznikat koncem 19. století, první definice plemene vznikla v roce 1876. I když je krátkosrstý foxík považován za toho „původního“, byl poměrně rychle upozaděn drsnosrstou variantou. V Česku se obliba plemene vyvíjela obdobně jako ve zbytku světa, nicméně v 90. letech minulého století bylo do plemenné knihy zapsáno o něco více krátkosrstých štěňat, než drsnosrstých a chovatelská základna této varianty foxteriéra je dodnes poměrně široká.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (15)

Povaha hladkosrstého foxteriéra

Foxteriér je energický a temperamentní pes. Je to hračička, se smyslem pro humor. Rád se tak zapojí do každé aktivity, u které je legrace. Je vhodnou volbou pro lidi, kteří se s tímto psem zapojí do různorodých sportovních disciplín a budou s ním dovádět. Pokud s tímto typem psa nemáte zkušenost, měli byste počítat s tím, že to s foxíkem není jednoduché. Má sklony k samostatnosti a dokáže být až neuvěřitelně paličatý. Byl vyšlechtěn k lovu lišek a jeho skvělých loveckých schopností dodnes využívají myslivci. Při lovu nejčastěji pracuje jako norník. Pokud patříte mezi milovníky lovu, je hladkosrstý foxteriér jedním z nejlepších parťáků, které si můžete pořídit. Je velmi pracovitý a dokáže se vypořádat nejen s liškami, ale i s krysami nebo králíky.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (2)

Pokud po tomto psím plemeni toužíte a nepatříte mezi nadšené myslivce, počítejte s tím, že musíte jako náhradu psovi zajistit dostatek jiné zábavy. Určitě mu nebude stačit pobíhání po zahradě a patrně nebude nadšený ani z „pouhých“ procházek. Ideální je věnovat se s ním některému z kynologických sportů, například flyball, dogfrisbee, dog dancing, agility nebo coursing. Jeho výcvik musí být různorodý, tradiční „dril“ ho většinou velmi rychle přestane bavit. Pokud přijdete jak na něj a uděláte z výcviku a sportu zábavu, pak se nadšeně zapojí do jakékoliv aktivity. Při výcviku foxíka je potřeba být důsledný a trvat opravdu na všem, co mu dovolíte či zakážete. Rozhodně nenechte psa, ať s vámi za pomoci nevinného kukuče pes manipuluje, velmi snadno by se z něj stal malý terorista.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (3)

Pokud se psovi budete dostatečně věnovat, budete důslední, a to jak při výchově, tak při socializaci, bude skvělým rodinným partákem v aktivní rodině. Zpravidla velmi rád vymýšlí rošťárny a tím pádem většinou dobře vychází i s dětmi, které rád zapojuje do svých her a lumpáren. I když je často doporučován k dětem, není vhodnou volbou k nejmenší drobotině, která ještě nechápe, jak se správně k psovi chovat. Tito psi jsou doporučováni spíše k odrostlejším dětem, které se spíše zapojí do vhodných aktivit pro psa. Foxíci s těmi nejmenšími dětmi nemívají příliš velkou trpělivost a pokud dítě z pohledu psa překročí určitou mez, může se i ohnat. Pokud toužíte po společné domácnosti s foxteriérem a dalšími zvířátky, je potřeba psa od štěněte důsledně socializovat. Přeci jen je foxík především lovec a králíci či morčata jsou pro něj zpravidla lákavou kořistí.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (5)

Vzhled krátkosrstého foxteriéra

Hladkosrstý foxteriér je středně vysoký, dobře osvalený lovecký pes. Jde o štíhlého psa s postojem tzv. „dostihového koně“. Podle standardu jeho stavba těla představuje perfektní vyváženost. Vyváženost platí především ohledně mozkovny a obličejové části hlavy. Srst je přiléhavá, hustá, rovná, hladká a bohatá. Zbarvení je jedno, dvou či tříbarevné s barvami bílá, černá a hnědá. Základová barva je vždy bílá. Foxík celkově působí souměrně a elegantně. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 30-40 cm. Váha plemene se pohybuje okolo 8 kg.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (6)

Ke komu je hladkosrstý foxteriér vhodný

Hladkosrstý foxteriér patří mezi plemena, která je vhodná chovat v bytě, nebo na zahradě s přístupem dovnitř. Možnost lumpačit na zahradě a procházky přírodou velmi miluje a venku je k nezastavení, jeho krátká srst ovšem k celoročnímu pobytu venku vhodná není. Zároveň většina jedinců plemene špatně snáší samotu, a naopak velmi milují být středem rodinného dění. Vůbec nejde o vhodného psa k boudě, a i špatně snáší jakékoliv delší odloučení. Povahově je i tak trochu kočka – je velmi zvědaví a doma bude nadšený z místa, z kterého může pohodlně sledovat dění v bytě/domě a dle potřeby se zapojí do rodinného života, zpravidla nějakou rošťárnou. Péče o jeho srst je o něco jednoduší ve srovnání s jeho drsnosrstými příbuznými, stačí jí čas od času vykartáčovat a o trochu větší péči jí věnovat v průběhu línání.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (8)

Hladkosrstý foxteriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 30-40 cm.
 • Váha plemene se pohybuje okolo 8 kg.

Srst:

 • Krátká, lesklá, hladká.

Zbarvení:

 • Základem je vždy bílá, která může být doplněná černou nebo hnědou. Zbarvení může být jednobarevné, dvoubarevné i tříbarevné.

Jak dlouho žije:

 • Hladkosrstý foxteriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Hladkosrstý foxteriér je menší rošťák, s kterým se určitě nebudete nudit. Má silný lovecký instinkt a patří dodnes mezi oblíbená plemena myslivců. Pokud se s ním nebudete věnovat lovu, je potřeba ho zaměstnat jinak. Možností je coursing, agility, dog-dancing nebo flyball.
 • Je to hravý a chytrý pejsek, který ale dokáže být až neskutečně paličatý. Při výcviku je potřeba být důsledný a nepodlehnout roztomilému kukuči (a že ho umí tento pes opravdu dobře použít). Pokud nebudete 100% dodržovat nastavená pravidla, velmi snadno vám tento pes přeroste přes hlavu a bude terorizovat nejen svou rodinu, ale i široké okolí. Je tak vhodnou volbou spíše k zkušenějším chovatelům.
 • Je to lumpík, který se sice rád učí nové věci, ale je potřeba být při výcviku kreativní. Klasický „dril“ mu nevyhovuje a rychle se bude nudit. Pokud se vám podaří zavést výcvik formou „škola hrou“, bude spokojený a vše se rychle naučí.
 • Je vhodnou volbou psa do bytu nebo na zahradu s přístupem dovnitř. Krátká srst a úzká navázanost na člověka mu neumožňují celoroční pobyt venku.
 • Psa je potřeba důkladně unavit, jinak si vymyslí zábavu sám – a věřte, že se vám výsledek líbit nebude. Pouhé pobíhání po zahradě a občasná krátká procházka mu opravdu stačit nebude.
 • Je sice doporučován do rodin s dětmi, ale spíše k těm odrostlejším, které již vědí, jak se k psovi chovat. S těmi nejmenšími dětmi totiž většinou tito psi nemívají trpělivost.

Psi-plemeno-foxterier-hladkosrsty (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu