Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Toy foxteriér je psí kašpárek, co má plno energie

Malý, ale šikovný, i tak se dá mluvit o toy foxteriérovi. Je to hračička a kašpárek, který nezkazí žádnou legraci. Zároveň jde o velkého mazlíka, který miluje hlazení a drbání. Nenechte se ovšem zmást drobným vzhledem toy foxteriéra, jde o psa plného energie, který se rád účastní veškerého rodinného dění.

Psi-plemeno-toy-foxterier (5)

Toy foxteriér byl vyšlechtěn ve Spojených státech, dnes jde o aktivního společníka pro všechny, kteří chtějí malého a přátelského psa. I když jde o malého pejska, energie má na rozdávání. Velmi rád se zapojuje do různorodých činností a nepohrdne ani různými sportovními aktivitami. Zatím plemeno není uznáno FCI, jiné mezinárodní kynologické organizace již tyto drobečky berou v potaz (například AKC).

Psi-plemeno-toy-foxterier (1)

Důvody, proč si pořídit toy foxteriéra

 • Jde o menšího pejska, který se vejde kamkoliv. Je tak vhodnou volbou i do menšího městského bytu.
 • Zároveň jde o aktivní psy, kteří mají energii na rozdávání. Jsou tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se s nimi budou nadšeně věnovat různým sportům nebo vyrazí alespoň na jednu delší procházku za den.
 • Toy foxteriér je velmi chytrý pes, který minimálně základní poslušnost zvládne levou zadní. Problém mu nečiní ani různé „cirkusové“ triky, které pak nadšeně předvádí.
 • Je to přátelský a láskyplný pes, který miluje svou rodinu z celého srdce.
 • Jeho krátká srst je snadná na údržbu, stačí ji čas od času pročísnout.
 • Je to oddaný společník, má velmi rád lidskou společnost a rád s lidmi tráví co nejvíce času. Rád se také aktivně zapojuje do různých činností. Určitě nebude posedávat někde stranou a čekat, až si ho někdo všimne.
 • Je to velmi pozorný pes, který svou domácnost dobře ohlídá.
 • Kromě jeho drobnější, ale kompaktní postavy mnoho lidí zaujme jeho celkový atraktivní vzhled. Je to prostě drobný elegán, s kterým budete dělat všude parádu.

Psi-plemeno-toy-foxterier (10)

Důvody, proč si NEpořídit toy foxteriéra

 • Navzdory malému vzrůstu jde o opravdu velmi energického psa, což může být pro řadu lidí překážkou. Tomuto psovi pouhé pobíhání po zahradě nebo pár krátkých procházek blízkým parkem stačit nebude. Zvažte tak, zda budete mít na tohoto aktivního diblíka dostatek času a energie.
 • Toy foxteriér miluje přítomnost lidí a má tendenci být jim neustále v patách. Zároveň rád zapojuje lidi do svých her nebo vyžaduje časté mazlení. Pokud toužíte spíše po samostatnějším psím plemeni, pak se raději poohlédněte jinde.
 • Jde o dobrého hlídače, s ohledem na svou velikost asi mnoho lidí napadne, že svým vzhledem zloděje asi nezaženou. Jejich doménou je tak štěkot. Na vše, co se jim nezdá, štěkají. Jejich štěkání může být ovšem občas i nepříjemné, především když se ozvou po páté během půl hodiny. Pokud bydlíte v bytovém domě, je dobré doufat v tolerantní sousedy a od štěněte pracovat na povelu typu „ticho“.
 • Je třeba pamatovat na to, že má toto plemeno v jádru teriéra, tedy typ psa, který má sklony k tvrdohlavosti a dominanci. I když je toy teriér dnes především aktivním společníkem, tyto geny v něm nadále dřímají. Řada jedinců plemene má tak sklony k tvrdohlavosti a dominanci a je potřeba být při výcviku důsledný, aby vám pejsek časem nepřerostl přes hlavu.
 • Nespornou výhodou psa je jeho velikost, můžete ho tak brát v přepravce či tašce na mnoho míst, kam byste většího psa nevzali. Přesto pokud trávíte velkou část dne mimo domov a psa nemůžete či nechcete brát všude s sebou, raději se poohlédněte po jiném plemeni. Tato psí rasa lidskou společnost vyhledává a miluje a při delším odloučení trpí.
 • I když je plemeno doporučováno do rodiny s dětmi, tak není vhodné k těm nejmenším, které ještě nechápou, jak se k psovi správně chovat. Malé děti zpravidla netuší, jakou mají sílu a mohou tomuto drobnému psovi nechtěně ublížit. Pokud si dítě hraje s tímto psem divočeji, než je psovi libo, snadno mu dojde trpělivost a po dítěti se může i ohnat.
 • I když je to chytrý pes, který poměrně snadno chápe a učí se nové pokyny, přesto není doporučován úplným začátečníkům a lidem, kteří netuší, co to obnáší vychovávat původně loveckého psa. Jejich výcvik musí být konzistentní, trpělivý a důsledný, jinak budete mít doma malého teroristu, který bude přesvědčen že velí nejen celé rodině, ale i celé čtvrti.

Psi-plemeno-toy-foxterier (11)

Historie toy foxteriéra

Toy foxteriér patří mezi mala plemena s původem v USA. Plemeno začalo být šlechtěno mezi dvěma světovými válkami a vzniklo křížením několika teriérů, chrtů a malých bulteriérů. Cílem bylo vytvořit malého, ale odvážného a energického společníka. Jak název plemene napovídá, cílem bylo stvořit menší variantu anglického foxteriéra. Snahou je zachovat charakteristické vlastnosti foxteriéra, ale ve vhodné velikosti pro městské prostředí a zároveň je snahou vytvořit psa vhodného pro chovatele toužícího po malém, ale energickém psovi.

Psi-plemeno-toy-foxterier (12)

Vznikl malý, ale statečný pes, který záhy získal popularitu díky svému živému temperamentu, inteligenci a odvaze. První oficiální registrace se plemeno dočkalo roku 2003, tehdy bylo registrováno u Amerického Kennel Clubu (AKC). Díky této registraci ve Spojených státech lehce stoupla popularita plemene. Dnes jde o oblíbené plemeno mezi aktivními kynology, kteří touží po malém, ale aktivním psovi, s kterým je možné věnovat se různorodým kynologickým sportům, které vyžadují rychlost, obratnost a vyšší inteligenci. Toto plemeno se Evropě a i v České republice v posledních letech objevuje o něco častěji než v minulosti, ale stále je spíše vzácností. Nejpopulárnější je tato psí rasa především v USA.

Psi-plemeno-toy-foxterier (13)

Povaha toy foxteriéra

Toy foxteriér je malý energický rošťák, s kterým se rozhodně nudit nebudete. Jednu dobu toto plemeno vystupovalo v cirkusech, možná i proto mají v sobě dodnes touhu a ochotu předvádět různorodé triky. V minulosti byl využíván i k lovu hlodavců, ale chován byl i jako aktivní společník. Miluje lidskou společnost a rád se mazlí. Rád je také v centru dění, můžete tak počítat s tím, že ho budete mít neustále v patách. Nerad bývá delší dobu sám, je tak důležité od štěněte nacvičovat samostatný pobyt doma, aby u něj nepropukla separační úzkost. I tak je vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne.

Psi-plemeno-toy-foxterier (14)

Jsou velmi chytří a rádi se učí. Je ovšem třeba pamatovat na to, že i když je tento pejsek drobek, přesto je to stále teriér, což sebou přináší určitá úskalí. Dokáže být například hodně svéhlavý a tvrdohlavý. Jeho výcvik tak musí být trpělivý, ale i důsledný. Hodí se i laskavost a citlivost, ale i alespoň menší dávka přirozené autority. Jak již bylo zmíněno, tento pejsek se rád učí různorodé triky a povely, ale i se rád zapojí do různých kynologických sportů, při kterých uplatní svou inteligenci, ale i rychlost a mrštnost. Je vhodnou volbou například na dogdancing nebo agility. Radost tak bude dělat především aktivním majitelům. Přesto na pohyb není až tak náročný, jako o něco větší psi. Tato rasa je velmi přátelská, a to jak k dětem, tak i dalším zvířatům. Toy foxteriér se projevuje poměrně běžně štěkotem, respektive za pomoci štěkotu upozorňuje na různé nesrovnalosti. I tak jsou psí plemena, která jsou o něco uštěkanější než tento pes. Přesto je dobré štěkot omezovat povelem typu „ticho“, aby příliš netrpěli vaši sousedé.

Psi-plemeno-toy-foxterier (2)

Vzhled toy foxteriéra

Toy foxteriér je drobný pes s dobře vyvinutými svaly. Jeho krátká srst je jednoduchá na údržbu a pokrývá celé tělo. Srst je lesklá a přiléhavá. Poměr mozkovny k čenichu je 1:1. Má vysoko nasazený ocásek, v některých zemích se kupíruje. Mezi typické znaky psa patří velké uši ve tvaru písmene V, které s ohledem na velikost hlavy působí nepřiměřeně velice. Uši mají být o trochu vyšší, než je hlava psa. Mezi tradiční a nejčastější zbarvení patří trikolora (ve velmi podobných odstínech jaký mají například bíglové nebo angličtí foxhoundi). Občas se objevují celobílí jedinci. Kosti psa jsou silné. Délka těla je stejná jako výška v kohoutku. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 21-29 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 1,5 – 3,5 kg.

Psi-plemeno-toy-foxterier (3)

Ke komu je toy foxteriér vhodný

Toy foxteriér patří mezi menší pejsky, přesto to není žádný gaučák, kterého umístíte v elegantní pozici na gauč. Je velmi aktivní a kromě dlouhých procházek ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů. S ohledem na krátkou srst a drobnou postavu je vhodnou volbou psa do menšího městského bytu. S ohledem na jeho lásku k pohybu ovšem ocení i domek se zahradou, ovšem k celoročnímu pobytu venku se opravdu vůbec nehodí. S ohledem na drobnou postavu a krátkou srst vyžaduje minimálně během zimy zateplený obleček. Jde o poměrně zdravé a dlouhověké plemeno, poměrně běžně se dožívá i 15 let. Je to aktivní pejsek, který je vhodnou volbou k aktivním lidem.

Psi-plemeno-toy-foxterier (7)

Toy foxteriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 21-29 cm.
 • Váha plemene se pohybuje v rozmezí 1,5 – 3,5 kg.

Srst:

 • Krátká, lesklá, přiléhavá.

Zbarvení:

 • Trikolora, výjimečně se objevuje pes celý bílý.

Jak dlouho žije:

 • Toy foxteriér se dožívá cca 15 let.

Odkud pochází:

 • USA

Ke komu je vhodný:

 • Toy foxteriér je menší aktivní pes, s kterým se určitě nebudete nudit. Rozhodně nejde o gaučového povaleče. Miluje pohyb a ocení nejen delší procházky, ale i možnost věnovat se některému ze psích sportů, například agility nebo dog dancing.
 • Je velmi chytrý a rád se učí nové triky a povely. Přesto jeho výchova není jednoduchá, tento pes má totiž i lehce komplikovanou teriéří povahu. Bývá občas tvrdohlavý a někteří jedinci mají dominantní sklony. Je tak spíše doporučován lehce zkušenějším chovatelům s alespoň menší dávkou přirozené autority.
 • Je to hravý a přátelský pejsek, který bývá doporučován i do rodin s dětmi. S dětmi rád lumpačí a hraje si. Přesto je vhodnější spíše k trochu odrostlejším dětem, které již chápou, jak se správně k psovi chovat. Malé děti, které ještě netuší, jakou mají sílu mohou psovi nechtěně ublížit. Toto plemeno zpravidla nemívá s těmi nejmenšími dětmi příliš trpělivosti a pokud jsou vůči nim malé děti příliš drsné či divoké, mohou se v krajním případě i ohnat.
 • Je vhodnou volbou do menšího městského bytu, a to jak díky své drobné velikosti, tak i díky krátké srsti.
 • Miluje lidskou společnost. Je tak vhodný k lidem, kteří mají možnost s ním trávit velkou část dne.

Psi-plemeno-toy-foxterier (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu