Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Finský laponský pes je perfektní volbou k dětem

Finský laponský pes je hravý, chytrý a má spoustu energie. Je tak vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se sním budou věnovat různým psím sportům. Jde o nenáročné a mírumilovné plemeno, které se využívalo k pasení sobích stád. V současnosti se čím dál častěji využívá jako aktivní společník.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (15)

U finského laponského psa se jeho severský původ nezapře. Miluje sníh a velmi rád si v něm hraje. Je hravý a učenlivý a v kombinaci s veselou povahou je vhodný na různé psí sporty. Zároveň díky svým pozitivním povahovým vlastnostem je perfektní volbou k dětem, se kterými si rád hraje. Jde o milého psa, který nevyvolává konflikty a dobře vychází jak s dalšími domácími zvířaty, tak i s těmi cizími. Finský laponský pes je poměrně běžný v evropských severských zemích, počty milovníků tohoto plemene se postupně rozšiřují i do zbytku světa. Ve Švédsku se chová varieta tohoto plemene s názvem švédský laponský pes. Obě plemena jsou nicméně samostatně uznána a mají vlastní standardy.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (7)

Důvody, proč si pořídit finského laponského psa

 • Jde o plemeno, které miluje svou rodinu z celého srdce, je jí velmi oddaný a k ní laskavý. Finský laponský pes je společník se vším všudy, který se rád zapojuje do rodinného života.
 • Má spoustu energie a je vytrvalý. Je tak perfektní volbou pro aktivní lidi, kteří milují pobyt v přírodě. Jsou perfektní především pro milovníky horských túr, dlouhých procházek nebo k běhu.
 • Dobře vychází s dětmi, vůči kterým jsou velmi trpěliví. S dětmi si i velmi rádi hrají, jsou tak perfektní do rodiny s dětmi.
 • Tato psí rasa má dobré obranářské instinkty vůči cizím lidem. Jsou to zároveň dobří pozorovatelé a dokáží chránit lidi i dům.
 • Jsou inteligentní a dobře a rádi cvičí různé povely. Minimálně základní poslušnost zvládnou levou zadní a zpravidla jim nedělá problém ani komplikovanější obedience disciplíny. V kombinací s kvalitní socializací z nich snadno vyrobíte příjemné a dobře vychované psy.
 • Hustá srst a jejich finský původ z nich dělá velmi odolné psí plemeno vůči nepříznivému počasí. Chladné počasí se spoustou sněhu s nimi nehne. Naopak, během zimy mají spoustu energie a bývají k nezastavení. Dobře tak zvládají i celoroční pobyt venku.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (6)

Důvody, proč si NEpořídit finského laponského psa

 • Jedná se o aktivní plemeno, které potřebuje velkou dávku pohybu. A protože jde i o velmi chytré psy, je dobré jim vymyslet takovou aktivitu, abyste je unavili psychicky i fyzicky. Zabavit toto plemeno vám zabere několik hodin každý den, pouhé pobíhání na zahradě mu stačit nebude. Před jeho pořízením tak zvažte své časové možnosti.
 • Vůči cizím lidem a zvířatům bývají rezervovaní. Tato vlastnost z nich do značné míry dělá dobré hlídače, je ovšem třeba dbát na správnou socializaci od štěněte. Psa je potřeba zvykat i na různé situace, aby nebyl zbytečně vystresovaný. Socializaci není dobré podcenit, jinak bude v dospělosti pes bojácný a v krajním případě může být v nezvyklých situacích i agresivní.
 • Jde o chytrého psa, kterého je potřeba unavit psychicky. Zároveň má sklony k nezávislosti a paličatosti. Výcvik by měl být konzistentní a pozitivní, zároveň vyžaduje notnou dávku trpělivosti a spoustu času. Při výcviku je potřeba být i důslední, aby se pes nerozhodl, že vám bude velet.
 • Péče o jeho hustou a delší srst nemusí být jednoduchá. Je třeba ji pravidelně rozčesávat, jinak se v ní začnou dělat chuchvalce. Pokud vás častá péče o srst nebaví, pak se raději poohlédněte po jiném plemeni.
 • Nejsou vhodní do bytu. Mají přirozený lovecký instinkt a rádi prozkoumávají své okolí. Ocení možnost zkoumat různá tajuplná zákoutí nejen vlastního rozlehlého pozemku, ale i možnost toulat se přírodou. Jsou tak vhodnější spíše na vesnici nebo na kraj města, v centru většího města budou pravděpodobně nešťastní.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (5)

Historie finského laponského psa

Finský laponský pes pochází z Finska, kde byl vyšlechtěn jako ovčácký pes. Jeho přesný původ není známý, ale podobní psi byli chováni již v 17. století. Toto plemeno vzniklo křížením některých špiců a několika ovčáckých plemen. Mezi pravděpodobné předky patří samojed, kolie, karelský medvědí pes, islandský pes a patrně i další plemena. Původně byl vyšlechtěn především k pasení velkých sobích stád. Zároveň šlo o věrného společníka. Poměrně záhy se rozšířil do dalších severských zemí. Mimo Finsko, Švédsko, Rusko nebo Norsko se začal šířit až počátkem 20. století. Jako mnoho dalších plemen byl na pokraji vyhynutí během 2. světové války a také mu nepomohla pozdější epidemie psinky. Naštěstí se zachovalo dost chovných jedinců, kteří byli základem nového chovu. V současnosti finský laponský pes rozšířený nejvíce v severských zemích. V ostatních zemích se jejich počty pomalinku zvyšují, ale jde stále spíše o vzácnější psí plemeno.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (4)

Povaha finského laponského psa

Veselý a hravý hafan, to je finský laponský pes. Zároveň se rád učí, je přátelský a věrný až za hrob. Dobře vychází s lidmi i dalšími zvířaty, ovšem za podmínky, že nepodceníte socializaci. Určitě nejde o bůhví jakého hlídače, a pokud je od mala zvykaný na cizí psy, nebývá tím, kdo vyvolává spory. Nicméně má tendenci hlídat, na vše, co se mu nezdá, upozorní štěkotem. Jde o čilé plemeno, které nutně potřebuje zaměstnat. Pokud se začne nudit, začne vymýšlet lumpárny. Je o psa, který miluje různé sportovní disciplíny a v zásadě nemá problém se přizpůsobit. Sport, který je blízký vám, bude zaručeně bavit i jeho.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (3)

Vzhled finského laponského psa

Finský laponský pes neboli lapinkoira je středně velký ovčácký pes. Jeho délka je mírně větší než kohoutková výška. Hlava je poměrně široká a středně veliká. Oči jsou tmavě hnědé. Trojúhelníkovité uši jsou středně veliké a široce nasazené, zpravidla jsou neseny vztyčené nebo polovztyčené. Krk je pokrytý bohatým límcem a je středně dlouhý. Mírně klenutá žebra jsou na hlubokém hrudníku. Silné končetiny jsou dobře osvalené. Dobře osrstěný ocas je středně dlouhý. Srst se skládá z delší krycí srsti a husté podsady, pes je touto srstí chráněn před velmi špatným počasím. Zbarvení může být velmi různorodé, v zásadě jsou povoleny všechny barvy. Jedinou podmínkou je, že základní barva musí dominovat. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 44 a 49 cm. Váha psa se pohybuje okolo 20 kg.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (2)

Ke komu je finský laponský pes vhodný

Často je finský laponský pes přirovnáván k border koliím. Je to rozený pastevec, který je velmi mírumilovný a chytrý. Je také hravý, miluje aport a vyniká v mnoha psích sportech. Srst plemene je hustá, voděodolná a samočisticí, má tak perfektní ochranu proti nepříznivému počasí a je vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Není příliš nadšený z teplého počasí a přetopený byt v centru města mu příliš dobře dělat nebude. Při pobytu psa na zahradě je ovšem třeba mít na paměti, že má velmi rád svou rodinu a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (8)

Je potřeba se mu každý den věnovat, nejen abyste ho zaměstnali psychicky i fyzicky, ale také aby netrpěl samotou. Jeho výcvik je poměrně snadný, zvládne i ho důsledný začátečník. Zpravidla zvládne nejen základní výcvik, ale i pokročilejší cviky a triky. Podobně jako borderka i on zvládne řadu různých sportovních disciplín na vysoké úrovni. Bavit ho bude například agility, dogdancing, pasení, pokročilejší obedience disciplíny, flyball nebo dogfrisbee.

Jeho hustá srst vyžaduje pravidelnou péči. Pokud nechcete mít ze psa jeden velký chuchvalec, je potřeba srst pravidelně rozčesávat. Nicméně kromě pravidelného rozčesávání srsti není třeba další zvláštní péče. Nespornou výhodou plemene je například i to, že téměř postrádá typický psí zápach.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (14)

Finský laponský pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 44 a 49 cm.
 • Váha psa se pohybuje okolo 20 kg.

Srst:

 • Delší krycí srst a hustá podsada

Zbarvení:

 • Jakékoliv. Jedinou podmínkou je, že základní zbarvení musí dominovat.

Jak dlouho žije:

 • Finský laponský pes se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Finsko

Ke komu je vhodný:

 • Finský laponský pes je středně velký akčňák, kterého není jednoduché unavit. Je tak perfektní volbou k aktivním lidem, kteří s ním budou pravidelně chodit na dlouhé procházky a ideálně se s ním věnovat některému ze psích sportů.
 • Je vhodnou volbou na pasení, ale i na dogdancing, agility nebo flyball. V zásadě jde o univerzálního psa, který se bude s nadšením věnovat čemukoliv, co bude bavit vás.
 • Jde o inteligentního psa, který se poměrně snadno cvičí. S trochou trpělivosti a s důsledností ho zvládne i nadšený začátečník nebo mírně pokročilý chovatel. Minimálně základní poslušnost zvládne velmi snadno a řada chovatelů se s ním vrhá se slušnými úspěchy i do pokročilejších obedience disciplín.
 • Jeho hustá srst a menší sklony k samostatnosti ho předurčují k celoročnímu pobytu na zahradě. Pokud se psovi budete pravidelně (ideálně denně) věnovat, pak bude na zahradě více než spokojený.

Plemeno-Finsky-laponsky-pes (13)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu