Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Cairn teriér je odolný pes, co miluje hraní s dětmi

Cairn teriér byl původně lovecký pes, který se využíval především k lovu drobné zvěře a škůdců. V současnosti je tento pejsek s roztomilým kukučem využíván především jako aktivní společník vhodný do rodiny. „Kerník“ je společenský pejsek, který miluje celou svou rodinu. Čím větší počet lidí v jedné domácnosti, tím je cairn teriér šťastnější.

Psi-plemeno-cairn-terier (15)

Cairn teriér je menší, zvědavý neposeda, který si velmi rád hraje. Je to zvídavý pes, který rád zkoumá nové věci a určitě se s ním tak nebudete nudit. Jako mnoho dalších teriérů jde o neohroženého psa, který je sebevědomý a zároveň paličatý. Přesto potřebuje laskavého majitele, který ovšem dokáže zároveň nastavit i pravidla, aby tento malý rošťák nepřerostl svému majiteli přes hlavu. Nejspokojenější bývá doma s rodinou. Je nicméně dobré si důkladně rozmyslet pořízení tohoto drobného psa, především pokud bydlíte v panelovém domě. Cairn teriér totiž rád štěká, pokud nemáte tolerantní sousedy, můžete si zadělat na problém. Tito teriéři jsou velmi aktivní a je potřeba je zaměstnat. Když se začnou nudit, zařídí se po svém – začnou si přerovnávat byt k obrazu svému. Pokud ho chcete důkladně zaměstnat, je dobré využít jeho hravost, velkou dávku energie a inteligenci. Zpravidla ho baví různé psí sporty, při kterých využije rychlost, mrštnost, hravost a inteligenci.

Psi-plemeno-cairn-terier (7)

Důvody, proč si pořídit cairn teriéra

 • Jde o veselé, hravé, energické a přátelské plemeno. Zároveň jsou známí svou velkou láskou k lidem. Jde tak o skvělou volbu do aktivní rodiny.
 • Cairn teriér je inteligentní pejsek, kterého lze relativně snadno cvičit. Ovšem za předpokladu, že si dokážete poradit s určitými specifiky teriéří povahy, například tvrdohlavostí.
 • Jde o menší až středně velké psy. Jsou tak poměrně skladní a snadno je umístíte i do menšího bytu. Zároveň je díky jejich drobnější velikosti pro ně snadnější přizpůsobit se životu na vesnici i ve městě.
 • Jeho srst je hrubší, drátovitá a odolná. Velkou výhodou je, že poměrně málo líná, což ocení především lidi, kteří mají menší problémy s alergií na psí chlupy. Srst stačí občas pročesat (především v době línání) a máte vystaráno.
 • I když jde spíše o drobnější psy, potřebují velkou dávku pohybu. Jsou perfektní volbou pro milovníky dlouhých procházek, na běh a řadu dalších aktivit.
 • Jsou ideální volbou psa do rodiny s dětmi. S dětmi vychází snadno a rádi s nimi hodiny dovádí.
 • Patří mezi zdravější psí plemena. S troškou štěstí byste neměli s cairn teriérem trávit příliš času na veterině.

Psi-plemeno-cairn-terier (5)

Důvody, proč si NEpořídit cairn teriéra

 • Jde o aktivní psí rasu, která vyžaduje velkou dávku pohybu, a to i pokud má k dispozici zahradu. Pokud dopředu víte, že nebudete mít na psa dostatek času, raději se poohlídněte jinde. Pokud se totiž tento pes začne nudit, mívá destruktivní sklony.
 • Jako mnoho jiných teriérů, i tito mají tendenci hodně štěkat. Často štěkají pokud se nudí nebo jsou podráždění. Je tak potřeba zapracovat na povelu typu „ticho“ a zároveň doufat v tolerantní sousedy, především pokud bydlíte v panelovém bytě.
 • Jako správní teriéři mývají vlastní hlavu. Jsou sice chytří, jejich výcvik však není příliš jednoduchý, především pro začátečníky. Při výcviku je potřeba být důsledný a psa od štěněte důkladně socializovat. Bývají doporučováni zkušenějším chovatelům nebo lidem, kteří mají po ruce cvičák či zkušeného trenéra.
 • Toto plemeno miluje lidi, jde o velmi přátelské psy. Poměrně špatně snáší delší samotu a relativně často trpí separační úzkostí. Je potřeba s nimi samostatný pobyt doma důsledně cvičit od štěněte. Přesto jsou vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost s nimi trávit velkou část dne. Případně ocení možnost pobytu v početné rodině, kde je „neustále“ někdo doma.

Psi-plemeno-cairn-terier (4)

Historie cairn teriéra

Cairn teriér je původem ze skotského ostrova Sky. Jeho název pochází z angličtiny, slovo cairn znamená hromada kamení. Kamenné mohyly v minulosti sloužily jako orientační body anebo jako památníky. V těchto mohylách se často ukrývaly jezevci, lišky, vydry nebo další drobnější zvířata. Při lovu těchto a dalších menších zvířat cairn teriér pomáhal. Podle všeho se plemeno objevilo během 15. století, ale až na konci 19. století byl zařazen do skupiny sky teriérů. Začal být chován spolu s west highland white teriéry a skotskými teriéry. Až roku 1912 se začalo se samostatnou evidencí plemene. Do USA se tato rasa psa dostala roku 1913. Možná toto teriéří třeštidlo znáte z filmu Čaroděj ze země Oz. Cairn teriér má stabilní počet obdivovatelů, i když na popularitě mu lehce ubírá podobný west highland white teriér.

Psi-plemeno-cairn-terier (3)

Povaha cairn teriéra

Cairn teriér je chytrý a zvědavý pejsek, který si velmi rád hraje. Jde o velkého milovníka dětí, s kterými rád dovádí. Svou rodinu má velmi rád a také se rád účastní veškerých rodinných aktivit. Špatně snáší delší samotu, je tak vhodnou volbou do domácnosti, kde je často někdo doma. Jde o menšího až středně velkého pejska, který s ohledem na svou velikost není typickým hlídačem. Nicméně na vše, co se mu nezdá upozorní štěkotem.

Psi-plemeno-cairn-terier (2)

Sice je cairn teriér o něco poslušnější než řada jiných teriérů, přesto jeho výcvik může být komplikovanější. Má poměrně typickou teriéří povahu – má velké sebevědomí a dokáže být dobře paličatý. Je tak doporučován spíše trochu zkušenějším chovatelům, kteří si dokáží poradit se specifiky teriéří povahy. Chce to velkou dávku trpělivosti a na povelech 100% trvat. Zároveň je třeba nebýt na psa příliš hrubý a netrestat ho, jinak se dokáže zaseknout a přestane spolupracovat. Cairn teriér je velmi aktivní a ani doma zpravidla nesedí tiše na pohovce nebo v pelíšku. Dokáže být jak na pérkách a je nutné mu dopřát pořádnou dávku pohybu a zaměstnat mu hlavu. Pokud se začne nudit, mívá destruktivní sklony. Je vhodnou volbou na různé psí sporty. Kromě dlouhých procházek, dogtreckingu nebo běhu je vhodnou volbou i na dogdancing, agility, flyball nebo dogfrisbee.

Psi-plemeno-cairn-terier (1)

Vzhled cairn teriéra

Cairn teriér je aktivní a sebevědomý pejsek. Má malou a širokou hlavu s dobře vyjádřeným stopem. Oči jsou posazené daleko od sebe, jsou oříškově zbarvené a středně velké. Uši jsou špičaté a malé, bývají neseny vztyčené. Krk plynule přechází do trupu s rovným hřbetem. Prostorný hrudník má dobře klenutá žebra. Krátké nohy jsou rovné a dobře osvalené. Tlapky zadních končetin jsou o něco drobnější než ty přední. Ocásek je kratší a poměrově odpovídá tělu. Srst je tvořena delší tvrdou srstí a krátkou jemnou podsadou. Zbarvení cairn teriéra je černé, krémové, šedé, pšeničné nebo červené. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 28-31 cm. Váha se pohybuje mezi 6-8 kg.

Psi-plemeno-cairn-terier (14)

Ke komu je cairn teriér vhodný

Cairn teriér je odolný pes vůči nepříznivému počasí, a to jak vůči horku, tak i třeskuté zimě. Jde o plemeno psa, které se úzce upíná na svou rodinu, a i s ohledem na svou přátelskou povahu je vhodný k chovu v bytě. Jde o přizpůsobivého psa, zvládne tak i pobyt v menším bytě širšího centra města, přesto bude o chlup spokojenější spíše na okraji města či na vesnici, kde bude mít blíže do přírody. Je potřeba pamatovat, že jde o akčního diblíka, takže i ve městě je potřeba se psovi věnovat a pořádně ho unavit. I když se dnes k lovu příliš nevyužívá, má stále lovecké instinkty.

Psi-plemeno-cairn-terier (13)

Jak při procházkách přírodou, tak i městem by měl být ideálně vodítku, aby se nevrhal na vše, co se pohne, v touze po lovu. Zároveň jde o psy se sklony k dominanci a pokud není dobře socializovaný, může mít s dalšími psy problém a čas od času může mít tendenci vyvolávat konflikty. Jako mnoho jiných teriérů poměrně hodně štěká, v městském bytě to chce naučit povel typu „ticho“ a doufat zároveň v tolerantní sousedy.

Není potřeba srst pravidelně česat, stačí se na pročesání zaměřit především v době línání. Podsadu je ovšem třeba pravidelně trimovat.

Psi-plemeno-cairn-terier (8)

Cairn teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 28-31 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 6-8 kg.

Srst:

 • Delší tvrdá srst a krátká jemná podsada.

Zbarvení:

 • Černé, krémové, šedé, pšeničné nebo červené.

Jak dlouho žije:

 • Cairn teriér se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Skotsko

Ke komu je vhodný:

 • Cairn teriér je malý a velmi akční. I když jde velikostí a svou přátelskou povahou o psa vhodného do bytu, rozhodně to není žádný gaučoví povaleč.
 • Je vhodnou volbou do aktivní rodiny. Děti má rád a dokáže s nimi hodiny dovádět a lumpačit.
 • Tohoto teriéra je opravdu potřeba důkladně unavit. Pokud se vám to nepovede, můžete se těšit na zdemolovaný byt z nudy.
 • Je vhodnou volbou na různé psí sporty. Kromě dlouhých túr ho bude bavit i běh, agility, flyball nebo dogdancing.
 • Jako správný teriér je inteligentní, ale i sebevědomý a někdy až neuvěřitelně paličatý. Je tak vhodnější spíše ke zkušenějším chovatelům, kteří si poradí se specifiky teriéří povahy.

Psi-plemeno-cairn-terier (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu