Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Anglický mastif je psí hlídač, co skoro neštěká

Anglický mastif patří mezi perfektní hlídače. Jen svou velikostí budí respekt. Přesto jde o vznešeného a důstojného psa, který vyniká skvělou povahou a poslušností. Svou rodinu miluje a je k ní přátelský, k cizím lidem bývá odměřený. Svého pána, rodinu a majetek tak bude bránit před každým vetřelcem.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (1)

I když je anglický mastif větší pes a působí trošku jako drsňák, je to poměrně citlivý pes. Špatně snáší například konflikty mezi členy domácnosti. Jde o tiché plemeno, mastifové zpravidla štěkají jen v případě nutnosti. Stejně tak nejde o agresivní plemeno, kousají jen výjimečně. Protože jde o větší psy, je potřeba jim dopřát alespoň základní výcvik, aby vás pak pes při běžném venčení neuvláčel na vodítku. Mají nelehkou minulost, toto plemeno sloužilo v armádě. Přesto jde o dobromyslné a přátelské psy, kteří dnes plní úlohu společenských a rodinných psů.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (10)

Důvody, proč si pořídit anglického mastifa

 • K cizím lidem bývá nedůvěřivý a při pohybu po zahradě může působit až apatickým dojmem. Jde nicméně o skvělého hlídače, kterému neunikne žádný podezřelý pohyb a bez jeho vědomí se po jeho pozemku nebude pohybovat ani moucha.
 • Svou rodinu miluje z celého srdce a od členů domácnosti se nechá drbat od rána do večera. Zároveň jde o dobrého ochránce a když rodině hrozí nebezpečí, bude ji bránit.
 • Vše si důkladně rozmyslí, nic nedělá zbrkle. Je to rozvážný a inteligentní pes. Zároveň je přátelský a hravý.
 • Pokud objevíte ideální způsob, jak upoutat a udržet jeho pozornost, bude se ochotně účastnit výcviku. Jeho výcvik není příliš náročný, pokud přijde na správnou motivaci, měl by ho zvládnout i mírně pokročilý chovatel.
 • Jeho stoický klid se projevuje i během venčení. Málo co psa vyvede z míry. Tato psí rasa téměř postrádá lovecký pud, při procházkách přírodou nemusíte být tedy tolik na pozoru.
 • Vůči malým dětem má až svatou trpělivost. I od menších dětí si nechá ledacos líbit a je k nim něžný.
 • Čas od času ocení delší procházku, ale není zdaleka tolik náročný na pohyb jako jiní větší psi. Pohyb po zahradě a pravidelné venčení mu zpravidla stačí.
 • Je to velký mazel. Určitě nejde o žádného drsňáka. Když bude mít možnost, nechá se mazlit od rána do večera.
 • Je to velký silný pes, který si je své síly vědom. Přesto je toto psí plemeno dobře ovladatelné a naučí se nejen přivolání, ale i pohyb na vodítku. Pokud psovi dopřejete alespoň základní výcvik, nebude problém s venčením ani pro odrostlejší děti či pro seniory.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (11)

Důvody, proč si NEpořídit anglického mastifa

 • Jde o většího psa, který se jen tak do garsonky neposkládá. Stejně s ním díky jeho velikosti není jednoduché cestovat menším autem nebo MHD. Před pořízením tohoto psa je třeba s určitými komplikacemi ohledně jeho velikosti počítat, především pokud byste si chtěli pořídit více jedinců tohoto plemene.
 • Má silný ochranářský instinkt. Je potřeba psa důkladně seznamovat s různorodými situacemi, aby i drsnější hru dětí nevyhodnotil jako ohrožení „jeho“ dětí a nerozhodl se zbytečně zakročit.
 • Péče o tohoto velkého psa může lézt do peněz. Přeci jen je potřeba psovi dopřát větší množství žrádla, ideálně kvalitního (vhodné pro velkého psa, tedy ideálně s doplňky na klouby). Takovéto žrádlo může lézt do peněz. Stejně tak náklady na veterinu mohou být finančně náročné.
 • Pokud máte zkušenosti se psy s podobným typem čumáku, už vás asi jedno z úskalí tohoto psa napadlo. Ano, tento pes velmi slintá. Především milovníci dokonale čistého bytu z tohoto psa asi nebudou moc nadšení.
 • Chrápá. Hodně. Pokud bude pes spát s vámi v jedné místnosti a vy máte lehké spaní, asi se moc nevyspíte. Opět je tato vlastnost dána jeho sploštělejším čumákem.
 • Jeho krátká srst je doplněná hustou podsadou. Což znamená chlupy, chlupy a zase chlupy. Pořád a všude. I když se to nezdá, tento typ srsti může být pro řadu lidí horší, než středně dlouhé chlupy. Krátká srst má totiž tendenci se zabodávat do gauče či do oblečení a poměrně složitě se z těchto textilií dostává.
 • Není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Jak již bylo zmíněno, je to mazel a miluje co nejčastější přítomnost svého pána, takže noc bude spokojeně trávit třeba u vás v posteli. Může tak trpět i separační úzkostí. Je tak vhodnou volbou především pro lidi, kteří mají možnost se psem trávit co nejvíce času.
 • Je to rozvážný a inteligentní pes. Při výcviku ochotně spolupracuje, přesto je potřeba mít na paměti, že nejde o německého ovčáka či belgického ovčáka. Pokyny splní, ale nikoliv bleskurychle a s vojenskou přesností.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (12)

Historie anglického mastifa

Mastif patří do skupiny molossoidních psů. Konkrétně anglický mastif je jedním z nejstarších psích plemen patřící do této skupiny. Molosové svůj původ mají patrně v horských oblastech Asie, možná v Tibetu nebo na severu Indie. V těchto oblastech byli předci těchto psů využíváni k ochraně stáda před predátory. Podobní psi se vyskytují na obrazech či lze jejich popis nalézt v literatuře již po tisíciletí. Například na babylonských freskách ze 7. stol. př. n. l. jsou podobní psi vyobrazeni při zápasech se lvy. Po tisíciletí byli předci těchto psů využívání díky jejich věrnosti a odvaze jak strážci a váleční psi.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (13)

Současný mastif byl vyvinutý v Anglii. Tam se předci těchto psů dostali za pomoci Keltů a Féničanů. Z počátku sloužili především k hlídání majetku během noci. Poměrně často byli využívání k různorodým zvířecím zápasům, například s býky a lvy. Tato „zábava“ byla v Anglii zakázána v roce 1853, během několika následujících let obliba plemene poklesla a plemeno téměř zaniklo. Mastifové měli štěstí, všimlo si jich pár nadšených chovatelů na psích výstavách a počty jedinců této psí rasy postupně zase rostly. Jako mnoho dalších plemen mělo toto plemeno namále v průběhu obou světových válek.

Do severní Ameriky se toto plemeno dostalo pravděpodobně již během kolonizace. Roku 1879 vznikl v USA první klub Mastifů. Americká kynologická organizace AKC uznala anglického mastifa jako samostatné plemeno v roce 1885.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (2)

Povaha anglického mastifa

Na první pohled masti budí respekt svou velikostí a přísným vzhledem. Jde o bdělého, a přesto přátelského a laskavého psa. Jde o přátelské, trpělivého a až stoicky klidného psa, který je velmi přátelský i vůči menším dětem. Je zároveň dobromyslný a klidný, je tak běžně doporučován do rodin, a i méně zkušeným chovatelům. Je také inteligentní a poměrně rád a ochotně se učí. Pokud přijdete na správnou motivaci, bude s vámi tento pes ochotně spolupracovat. S ohledem na jeho velikost je vhodné psovi dopřát alespoň základní výcvik. Má minimální lovecké instinkty, v kombinaci s dobrým přivoláním se tak nebudete muset bát psa pouštět z vodítka při procházkách přírodou.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (3)

Vzhled anglického mastifa

Anglický mastif patří mezi největší psy světa. Má mohutnou a silnou stavbu těla a silnou kostru. Je dobře osvalený. Srst je přiléhající po celém těle, je krátká a na hlavě a krku může být zvrásněná. Mezi tradiční zbarvení psa patří žíhaná, meruňková a plavá. Na hlavě zpravidla najdeme černou masku. Mohutná hlava je mírně delší než široká a typický vzhled psovi dodávají převislé pysky do čtvercového profilu. Oči jsou posazené daleko od sebe a jsou středně veliké. Malé uši jsou svěšené. Středně dlouhý krk je svalnatý a navazuje na hluboký a široký hrudník s dobře klenutými žebry. Ocas je vysoko nasazený. Kohoutková výška plemene dosahuje 70-76 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 79-100 kg.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (4)

Ke komu je anglický mastif vhodný

Nejvíce spokojený bude mastif na venkově nebo na kraji města, ideálně v domku se zahradou a přístupem dovnitř. Spokojený bude ale i v prostornějším městském bytě. Je třeba pamatovat na to, že jde o velkého psa, který potřebuje prostor. Je často tak trochu nemotorný, v kombinaci s jeho velikostí není vhodnou volbou do malého bytečku. I když s ohledem na jeho velikost a hustou podsadu by zvládl pobyt venku, není příliš doporučován k celoročnímu pobytu venku. Miluje svou rodinu a je velmi rád co nejvíce v přítomnosti všech jejich členů. Jde opravdu o velmi velkého psa, měl by dostat alespoň základní výcvik, pokud netoužíte po tom být uvláčeni na vodítku při každém venčení.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (5)

Nejlépe mastifové reagují na pozitivní výcvik, tvrdé tresty a křik jim nedělají nejlépe. Péče o srst je velmi jednoduchá, stačí jí čas od času vykartáčovat, především v době línání. Ocení alespoň jednu delší procházku denně nebo možnost věnovat se nějakému „pohodovému“ sportu. Nejde o psa vhodného na rychlé sporty vyžadující mrštnost. Ale zvládne například některé z bull sportů. Tento pes se snadno přehřeje, proto buďte velmi opatrní na množství pohybu během letních měsíců.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (8)

Anglický mastif v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene dosahuje 70-76 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 79-100 kg.

Srst:

 • Srst je přiléhající po celém těle, je krátká a na hlavě a krku může být zvrásněná.

Zbarvení:

 • Žíhaná, meruňková a plavá. Na hlavě zpravidla najdeme černou masku.

Jak dlouho žije:

 • Anglický mastif se dožívá 8 až 10 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Velký pes s dobrým srdcem. I když na to možná na první pohled nevypadá, je to přátelský a mírumilovný pes, který si i od malých dětí nechá ledacos líbit.
 • Je chytrý a snadno se cvičí, s trochou trpělivosti a s pozitivním přístupem by ho měl zvládnout i trpělivější a důsledný začátečník. Alespoň základní výcvik zvládne snadno.
 • Anglický mastif je skvělý hlídač. Svou rodinu miluje a bude jí vždy chránit.
 • Není příliš vhodnou volbou k sportům, kde je třeba rychlost a mrštnost. Naopak ocení alespoň jednu dlouhou procházku denně nebo zvládne některé z bull sportů.
 • Je vhodnou volbou především na venkov či okraj města, ale zvládne i prostornější městský byt. Pro mastifa je důležité být co nejvíce v blízkosti své rodiny, není tak vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku.

Psi-plemeno-anglicky-mastif (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu