Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Moskevský strážní pes je velký, ale něžný mazel

Moskevský strážní pes patří mezi velké huňaté psy. Je podobný bernardýnovi, a to jak povahou, tak vzhledem. Svému pánovi je bezmezně oddaný. Je řazen mezi skvělé hlídače, když je třeba, zasáhne. Asi málokoho překvapí, že byl tento pes vyšlechtěn v bývalém Sovětském svazu v okolí Moskvy. Mezi jeho typické povahové rysy patří velká láska k svému majiteli, pro kterého by se rozkrájel.

Plemeno-moskevsky-strazni-pes (1)

I když jde o velkého psa, bývá doporučován k dětem, ke kterým je velmi něžný a zpravidla je vůči nim až neskutečně trpělivý a nechá si od nich ledacos líbit. K cizím lidem bývá zpravidla nedůvěřivý, což z něj dělá dobrého hlídače. Nicméně nebývá agresivní, pokud k tomu nemá opravdu vážný důvod. Jde o chytrého psa, který se poměrně snadno cvičí. V genech má skvělé hlídací schopnosti. Jako hlídač se uplatní již od půl roku, od kdy lze toto plemeno k tomuto účelu začít cvičit.

Důvody, proč si pořídit moskevského strážního psa

 • Věrný a oddaný svému pánovi, vlastnosti, kterými se vyznačuje moskevský strážní pes.
 • Mnohé patrně překvapí, že tento pes navzdory své velikosti vyniká jemností a něhou. Tyto vlastnosti se projevují především v jeho vztahu k dětem.
 • I když je to přátelský mazel, dokáže být i velmi dobrým hlídačem, jak napovídá název této psí rasy.
 • Je samostatný a různé situace má tendenci sám vyhodnocovat. V případě potřeby zakročí.
 • Má hustou srst, díky které je velmi odolný vůči velmi chladným teplotám, ale i vůči teplu.
 • Působí díky své mohutnosti poněkud těžkopádně, přesto miluje dlouhé procházky. Alespoň jednu pořádnou procházku denně byste mu dopřát měli.
 • Svou rodinu miluje z celého srdce, a i když se dokáže chovat jako drsňák, nikdy vůči vlastní rodině. Tu bude bránit do roztrhání těla.
 • Jde o psa, který dokáže chránit svou rodinu a její majetek. Zpravidla své ochranářské pudy nemusí zaktivovat, mnoho lidí si totiž útok na vás či na váš dům rozmyslí jen při pohledu na tohoto mohutného chlupáče.
 • Svou rodinu velmi miluje, přesto není vtíravý a nevyžaduje neustálé drbání a mazlení. Stačí mu vaše přítomnost.
 • Je velmi chytrý a chápe snadno, co se po něm chce. Naučené povely si dlouho pamatuje.

Plemeno-moskevsky-strazni-pes (2)

Důvody, proč si NEpořídit moskevského strážního psa

 • Je to aktivní pes, který vyžaduje pravidelný pohyb. Přesto díky jeho mohutnosti ho nelze využít na sporty, u kterých je třeba mrštnost a rychlost, například agility nebo canicross.
 • Dokáže být tvrdohlavý. Při výcviku je třeba být velmi trpělivý a stát si za svým. Pro úplné začátečníky může být náročné najít správný přístup k výchově tohoto mohutného psa.
 • I když je do značné míry nenáročný na výchovu i na pohyb, do menšího bytu se nehodí. Především proto, že sám zabere opravdu hodně místa.
 • Je třeba zapracovat na jeho výchově a dopřát mu alespoň základní výcvik. Přeci jen jde o opravdu velikého psa, který by měl alespoň zvládnout přijít na zavolání a umět chodit na vodítku. Psí plemeno má běžně okolo 50 kg, především drobnější ženy takto velkého psa na vodítku bez správné výchovy neudrží.
 • K cizím lidem bývá nedůvěřivý a na svou zahradu je opravdu nepustí. Pokud máte časté návštěvy, je třeba psa na ně připravovat od štěněte. Pokud k vám chodí návštěvy spíše výjimečně, je třeba psa řádně zabezpečit a návštěva by měla vstupovat na váš pozemek pouze s vaším doprovodem.
 • Psa je potřeba od štěněte zvykat na různorodé situace, a především pokud jste sami společenští, tak psa zvykat i na cizí lidi. Pokud bude pes správně socializovaný a zvyklý na různorodé situace, předejdete případným potížím do budoucna. Moskevský strážní pes má tendenci vyhodnocovat různé situace podle sebe, musí tak být zvyklý na vše možné, aby zbytečně nedošlo k maléru.
 • Jeho mohutná postava má i své nevýhody, nese sebou totiž různorodé zdravotní potíže. Takto velcí psi mají například potíže s pohybovým aparátem, především s klouby.

Plemeno-moskevsky-strazni-pes (3)

Historie moskevského strážního psa

Moskevský strážní pes je relativně mladá psí rasa. Tento pes byl vyšlechtěn pro potřeby sovětské armády. Hlavním úkolem tohoto mohutného psa byla ostraha objektů a pozemků, čas od času i záchranářské práce. Při pohledu na psa vás může napadnout, že má mezi předky bernardýna a budete mít pravdu. Mezi další psy v rodokmenu patří i kavkazský ovčák a ruský strakatý lovecký pes. Vznik plemene měl na povel generálmajor G. N. Medvěděv po druhé světové válce. Plemeno bylo šlechtěno ve stanici Rudá hvězda. Od počátku bylo cílem stvořit velkého psa, který bude ostrý a zároveň dobře zvladatelný, zároveň bude velký a nenáročný. Dodnes jde spíše o vzácnějšího psa v Evropě, v Čechách se chová od roku 2004.

Povaha moskevského strážního psa

Tento velký pes je milý, ostražitý a zároveň velmi přátelský. Svou rodinu a především svého hlavního pána miluje z celého srdce. Bývá doporučován i k dětem, ke kterým je laskavý a je vůči nim až neuvěřitelně trpělivý, zpravidla si od nich nechá líbit opravdu ledacos. I když se to řadě lidí může zdát zvláštní, jde o ideálního rodinného psa. Svou rodinu bude chránit do roztrhání těla. Vůči lidem, které zná je především skvělým kamarádem a mazlíkem. Z kontaktu s cizími psy nebývá nadšený, ale nebývá dominantní a konfliktní. Pokud je zvyklý od štěněte, nemívá problém bydlet s dalšími psy v jedné domácnosti.

Plemeno-moskevsky-strazni-pes (4)

Vzhled moskevského strážního psa

Moskevský strážní pes je velký a mohutný pes, který dokáže vyvinout někdy až překvapivé množství energie. Jde o robustního psa s dobře osvaleným tělem. Pes má dlouhou a velmi hustou srst. Mezi běžné zbarvení patří skvrnité, červenočerné, bílé s červenými skvrnami, sobolí skvrny nebo černočervené skvrny. Kohoutková výška psa se pohybuje okolo 78 cm, výška feny okolo 73 cm. Váha plemene se pohybuje okolo 55 kg.

Ke komu je moskevský strážní pes vhodný

Moskevský strážní pes je milující pes s klidnou povahou. Svou rodinu má rád nadevše, k cizím lidem je odtažitý. Je třeba pamatovat na pravidelnou péči o jeho kožich, který je delší a hustý – je třeba ho pravidelně rozčesávat, jinak budete mít doma jeden velký dred. Pokud budete mít psa v bytě či v domě uvnitř, počítejte s nánosy chlupů, především v době línání. Na jeho srst je vhodné pořídit i doplňky stravy a kvalitní šampony. Péče o srst je nejdůležitější v době línání, líná totiž extrémně a v místech vylínalé srsti se mohou tvořit i záněty. Problémy mohou mít takto velcí psi i s klouby. Je tak třeba psovi dopřát velmi kvalitní stravu, které bude zohledňovat vhodnou výživu kloubů.

Tito psi jsou chytří a učí se snadno a rádi, naučené povely si zpravidla i dlouho pamatují. Dokáží být ovšem i tvrdohlaví a rádi se rozhodují sami, je tak třeba být při výcviku důslední a trpěliví. Nebývají tak doporučováni přímo začátečníkům, ale středně pokročilí chovatelé by si s nimi poradit měli. Pes vyžaduje notnou dávku pohybu, pouhé pobíhání po zahradě mu stačit nebude. S ohledem na jeho mohutnou stavbu těla není moc mrštný a rychlý, nebývá tak vhodný na sporty typu agility nebo dogdancing. Mnohem více ho budou bavit dlouhé túry a procházky přírodou.

Plemeno-moskevsky-strazni-pes (5)

Moskevský strážní pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa se pohybuje okolo 78 cm, výška feny okolo 73 cm.
 • Váha plemene se pohybuje okolo 55 kg.

Srst:

 • Delší krycí srst, hustá podsada.

Zbarvení:

 • Skvrnité, červenočerné, bílé s červenými skvrnami, sobolí skvrny nebo černočervené skvrny.

Jak dlouho žije:

 • Moskevský strážní pes se dožívá 9 až 11 let. 

Odkud pochází:

 • Rusko

Ke komu je vhodný:

 • Moskevský strážní pes je velký milovník své rodiny. Má velmi rád i děti, vůči kterým je i velmi laskavý a trpělivý. Rád se mazlí, není ovšem vtíravý.
 • Jde o skvělého hlídače, na svůj pozemek nepustí nikoho, kdo tam nepatří. Bude do roztrhání těla bránit i svou rodinu. Pokud toužíte po psovi, který vám skvěle ohlídá velký pozemek a dům, bude tento pes dobrou volbou.
 • Nebývá dominantní a ani konfliktní. Z cizích psů nebývá odvázaný, ale pokud je dobře socializovaný, vychází s nimi bez potíží. Stejně tak nemívá potíže s dalšími psy v jedné domácnosti. Pokud tak toužíte po vícečlenné smečce, bude toto plemeno správnou volbou.
 • Jde o opravdu velkého psa, není tak vhodnou volbou psa do malého bytu. Ideální bude spíše do domku se zahradou, ocení i přístup dovnitř, protože je rád v kontaktu se svou rodinou.
 • I když je veliký, není lenivý a ocení alespoň jednu pořádnou procházku za den. K sportům typu agility vhodný není, nebývá totiž moc mrštný, ani rychlý. Pokud se ovšem rádi touláte dlouhé hodiny přírodou, bude vám tento pes rád dělat společnost.

Plemeno-moskevsky-strazni-pes (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu