Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psí plemena, která mají aristokratický vzhled i původ

Psi patří mezi domestikovaná zvířata již po tisíciletí. Za dlouhou dobu soužití člověka se psem vznikla celá řada plemen, která mají specifický účel. Konkrétní využití každé psí rasy se u mnoha ras postupně měnil. Nejčastější variantou bylo, že se z pracovního psa stal pes společníkem.

Psi-plemena-psi-aristokrati

Mnoho psů může mít dnes dvojí roli, například z nich můžou být lovci či profi sportovci a zároveň aktivní společníci. Mnoho plemen se stalo díky vzhledu, povaze či obojímu populární mezi panovníky a šlechtou. Řadu plemen dokonce směli vlastnit pouze vyšší společenské třídy. V článku si představíme několik plemen, které mají nejen elegantní vzhled, ale i aristokratický původ či/a chování.

 

Barzoj

Barzoj býval oblíbeným psem ruské aristokracie a sám jako aristokrat vypadá a rád se jako šlechtic i chová. Jde o většího psa s ladnými křivkami, vznešeným vzhledem a ladným pohybem. V minulosti sloužil k lovu, dnes je především aktivním společníkem, ale i výstavním nebo dostihovým psem.

Barzoj (14)

Barzoj byl vyšlechtěn v Rusku, kde trávil život na dvoře cara a různých šlechtických rodin. Po staletí ho dokonce nešlo zakoupit, šlo ho získat pouze darem. V průběhu revoluce roku 1918 měl jako jeden ze symbolů cara namále a chov byl následně obnoven především díky chovům na zahraničních královských a šlechtických dvorech. Dnes ho lze chovat i v bytě běžného chovatele, za předpokladu, že se budete psovi dostatečně věnovat.

Ke komu se hodí barzoj? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německá doga

Německá doga je důstojně vypadající pes, který upoutá svým vzhledem na první pohled. Její až nonšalantní výraz v kombinaci s mohutnou, přesto elegantní postavou jsou důstojné šlechtice. V minulosti tohoto majestátního psa směli dokonce chovat pouze šlechtici. Ono na tom není nic zvláštního i s vyššími nároky psa na místo a množství stravy. Málokdo si totiž takto velkého psa může dovolit chovat z finančních důvodů.

Nemecka-doga (10)

Německá doga je velký a laskavý pes, který vyjde téměř s každým. I s ohledem na její mohutný vzhled je ovšem nutné jí dopřát alespoň základní výcvik a správně ji socializovat, aby vás jedna neuvláčela na vodítku, a nebo se zbytečně neporvala s prvním psím otravkou. Zpravidla o něco lépe vychází s lidmi než dalšími psy. Svou rodinu velmi miluje a je dokonce doporučována i do rodin s dětmi.

Ke komu se hodí německá doga? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Saluki

Saluki patří mezi nejstarší plemena světa a pochází z Egypta. Nástěnné egyptské malby pravděpodobně zachycují jeho předky. Tento pes má tendenci upínat se pouze na jednu osobu. Zároveň jde o tichého a nevtíravého společníka, který je venku k nezastavení. Patří mezi chrty, vyniká tak svou rychlostí, kterou využije při coursingu nebo psích dostizích.

Psi-plemeno-saluki (2)

V minulosti byl tento pes využíván nomády, kteří ho při cestách využívali k lovu gazel nebo zajíců. I když mnoho muslimů považuje psy za nečisté zvíře, měl saluki výjimku. Kočovníci těmto psům umožňovali spaní ve stanech a dostávalo se jim zvláštní úcty. Dnes jde o elegantní psy s aristokratickým chováním. K cizím lidem bývají nedůvěřiví, k svému člověku se naopak velmi upínají. Také jako správní šlechtici se rozhodují sami za sebe a nelze od nich očekávat slepou poslušnost.

Ke komu se hodí saluki? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Afgánský chrt

Afgánský chrt je netradiční starobylé plemeno s ušlechtilým vzhledem. Typické je pro něj samostatné rozhodování a nezávislost. V kombinaci s dlouhýma nohama, ladným pohybem a dlouhou hedvábnou srstí jde o šlechtice každým coulem. Je tak doporučován spíše zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho nezávislou povahou.

Psi-plemeno-afgansky-chrt (17)

Jak název plemene napovídá, jde o psa s původem v Afganistánu. Za pomoci DNA testů se ví, že jde o jednoho z nejstarších psů na světě. V zemi svého původu se využíval k lovu antilop nebo gazel, dodnes mu zůstala z tohoto období odvaha, vytrvalost a skvělý orientační schopnost. V Evropě afgánský chrt získal okamžitě své místo na psích dostizích a jako aktivní společník vyšších společenských vrstev. A to především kvůli jeho aristokratickému vzhledu i chování.

Ke komu se hodí afgánský chrt? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Čínský chocholatý pes

Čínský chocholatý pes je malý elegantní pejsek s ladným pohybe. Dnes jde o skvělého společníka, který si se svým majitelem vytváří silné citové pouto. Bezsrstá varianta psa je vhodnou volbou k lidem s menší alergií na psy, zároveň se nemusíte bát nánosů chlupů po celém bytě. Pokud vás plemeno zaujalo svou přátelskou povahou, ale máte radši psy s tradičním vzhledem, tedy s chlupy po celém těle, tak i tak můžete sáhnout po tomto psovi. Relativně běžně se totiž objevuje i v osrstěné variantě, které se říká labutěnka.

Plemeno-cinsky-chocholaty-pes (14)

Přesný původ čínského chocholatého psa je dodnes tak trochu záhadou. Jeho název je totiž lehce matoucí. V Číně šlo o velmi oblíbené plemeno, jeho původ ale patrně sahá do Afriky nebo dnešního Mexika. Tak jako tak jde o menšího elegantního psa s ladným pohybem. Díky příjemné povaze a krásnému vzhledu šlo v minulosti o oblíbeného psa aristokratů, ale i námořníků, kterým na lodích lovil krysy.

Ke komu se hodí čínský chocholatý pes? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Irský vlkodav

Irský vlkodav lehce mate názvem i vzhledem. Jde o velkého psa, který byl v minulosti využíván nejen k lovu vlků, přesto jde o citlivého a přátelského psa, který miluje téměř všechny bez rozdílu. Jeho chov může být relativně náročný. Kromě notné dávky pohybu je psovi potřeba dopřát i kvalitní stravu, především v době dospívání, aby se psovi dobře vyvíjely klouby.

Plemeno-irsky-vlkodav (9)

Irský vlkodav patří mezi plemena se starobylým rodokmenem. Údajně se v Irsku vyskytoval již ve 3. století př.n.l., častěji se ale předpokládá, že se do Irska dostal v průběhu prvního století před naším letopočtem s příchodem Keltů. Během našeho letopočtu se vlkodav rozšířil po Irsku a jeho chov byl výsadou šlechty a královské rodiny. Počet psů, který mohl šlechtic chovat, odpovídal prestiži titulu. Čím významější titul šlechtic vlastnil, tím více psů mohl mít. Jednu dobu se vlkodav směl pouze darovat, nešlo ho koupit. Posléze se pes dostal i do zbytku Evropy, především na šlechtické dvory. Chov vlkodava bylo prestižní záležitostí, už i kvůli vysokým nárokům na jeho stravu. Takto velkého psa si totiž mohl dovolit krmit málokdo.

Ke komu se hodí irský vlkodav? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Kavalír king charles španěl

Kavalír king charles španěl je malý společenský pes s přátelskou povahou. Už z názvu plemene vyplývá, že jde o psa s aristokratickým původem. Trpasličí španělé patřili mezi oblíbené psy aristokratů, především šlechtičny z nich byly nadšené. Mezi známé chovatele, samozřejmě z řad panovníků, patřili Marie Stuartovna nebo králové Karel I. a Karel II.. V 18. století chov ovlivnila obliba španělý s kulatou hlavičkou, což kavalíry málem stálo život. Chov byl koncem 19. století zachráněn návratem k téměř původní podobě španělů.

plemeno-kavalir-king-charles-spanel (10)

Dnes je kavalírek oblibeným společenským psem. Určitě od něj ale nečekejte pouhé elegantní povalování na pohovce. Přeci jen má lovecké předky. Nadšený bude z agility, dogfrisbee nebo flyballu. Jeho nadšení pro různé triky v kombinaci s roztomilým a elegantním vzhledem je vhodnou kombinací na dogdancing.

Ke komu se hodí kavalír king charles španěl? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Japonský chin

Japonský chin je inteligentní pejsek, jehož jediným posláním je dělat společnost svému člověku. Bývá doporučován seniorům či méně aktivním lidem, tento pejsek totiž nebývá náročný na pohyb. Zároveň jde o empatického psa, který se dobře vcítí do pocitů svého majitele. Mnoho chovatelů se shoduje na tom, že tito jedineční pejsci mají podobnou povahu kočkám, rozhodně se tak nebudete s tímto pejskem nudit.

Psi-plemeno-japonsky-chin (3)

Počátky japonského china jsou nejasné. Tento roztomilý pejsek mohl vzniknout buď v korejském nebo čínském paláci. Tak jako tak šlo od počátku o oblíbeného psa vyšších společenských vrstev, kterého šlo získat pouze darem. V minulosti byla darováni tito psi i vyslancům jiných zemí, tímto způsobem se patrně dostal i do Japonska. I v této zemi se těšil výjimečného postavení. V Japonsku dokonce vyšlo nařízení, podle kterého směla japonského china chovat pouze šlechta a císař. V Japonsku se postupně ustálila podoba plemene, a to díky křížení s malými španěli a postupně se rozšířil do zbytku světa.

Ke komu se hodí japonský chin? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Pekingský palácový psík

Pekingský palácový psík je aristokrat každým coulem. Téměř za všech okolností se dokáže chovat vznešeně. Je to menší pejsek, který miluje svou rodinu a dokáže ji i rozesmát. Již před mnoha stoletími byli jeho předci chováni jako společníci, roli společenského pejska plní i dnes. Je vhodnou volbou pro lidi, kteří ocení přítomnost rozesmátého parťáka, který je navíc nebude celé dny tahat po všech čertech.

Plemeno-pekingsky-palacovy-psik (3)

Pekingský palácový psík patří mezi starobylá plemena, první písemné zmínky pochází z 8. století. Pejsek pochází z Číny a vlastníky mohla být pouze královská rodina, tedy ani „běžná“ šlechta plemeno nesměla chovat. Po staletí tak neopustili předci plemene zdi císařského paláce v Pekingu, je tak zřejmé odkud pochází název plemene. Do Evropy, a i mimo zdi císařského paláce, se tito pejsci dostali po dobytí Pekingu roku 1860, a to francouzskými a anglickými vojáky. I v Evropě byl „pekiňák“ chován nějakou dobu pouze mezi aristokracií.

Ke komu se hodí pekingský palácový psík? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Lvíček

Lvíček je chytrý a drobný pejsek, který byl po staletí šlechtěn jako společník lidí. Tato psí rasa byla patrně vyšlechtěna ve Francii, kde se objevují první zmínky o předcích plemene v 15. století. V minulosti šlo o oblíbeného psa bohatých lidí a aristokratů. Během 19. století popularita lvíčka klesla a měl namále, stejně tak plemeno málem vyhynulo v průběhu obou světových válek. Dodnes jde o poměrně vzácné plemeno, pokud chcete vzácného a ceněného aristokrata se vším všudy, bude lvíček správnou volbou.

Lvicek (5)

Lvíček patří mezi velké milovníky lidí, svou rodinu z celého srdce miluje a špatně snáší delší samotu. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním co nejvíce času. Zároveň jde o chytrého psa, který se snadno a rád učí, je tak doporučován i začátečníkům.

Ke komu se hodí lvíček? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena nebo na psí plemena na psí dostihy.

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu