Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Německý ohař drátosrstý je klidný a vyrovnaný pes

Německý drátosrstý ohař je klidný a vyrovnaný pes, milovník práce, s notnou dávkou vytrvalosti a silnými loveckými pudy. Jde o všestranného loveckého psa, s původem v Německu. Je to neocenitelný pomocník při lovu i v náročnějším terénu.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (1)

Německý drátosrstý ohař má mezi předky neměckého krátkosrstého a ostnosrstého ohaře, což z něj dělá skvělého lovce. Je velmi učenlivý a výcvik zvládne i mírně pokročilý chovatel. Jde o aktivního psa, kterého není snadné unavit. Spokojený bude především na venkově nebo na kraji města, prostě kdekoliv, kde bude mít blízko do přírody. Nebývá doporučován do bytu, o něco spokojenější bude v domku s dobře oplocenou zahradou. Svou rodinu má velmi rád, k cizím lidem bývá rezervovaný. Bývá doporučován i k menším dětem, s těmi staršími zpravidla vymýšlí jednu lumpárnu za druhou. Jde o smečkového psa, zpravidla dobře vychází jak s dalšími domácími psy, tak i s těmi cizími. Další zvířata většinou vnímá jako kořist, a to i ta domácí.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (10)

Důvody, proč si pořídit německého drátosrstého ohaře

 • Je to lovec každým coulem. K tomuto účelu bylo toto plemeno vyšlechtěno a dodnes se k tomuto účelu využívá. Jde o velmi všestranné psy, kteří zvládají práci na souši i ve vodě a vyhledají a aportují téměř cokoliv.
 • Jde o velmi chytrou psí rasu, která se učí snadno a ráda. Byla by škoda tuto jeho schopnost nevyužít, jsou tak doporučováni lidem, kteří s tímto psem chtějí co nejvíce cvičit a pracovat.
 • Svému majiteli je tento pes velmi oddaný. Je skvělým společníkem komukoliv, kdo vyznává aktivní životní styl.
 • Jde sice především o lovce, přesto je často doporučován i do běžné, ale velmi aktivní, rodiny. Pokud se vy i vaše děti rádi věnujete různým sportům, bude vám tento pes dělat nadšeně společnost.
 • Jste-li milovníky venkovních sportovních aktivit a toužíte po chlupatém společníkovi, s tímto psím plemenem nesáhnete vedle.
 • Je velmi odolný vůči nepříznivému počasí. Nenechá vás tak v klidu ani při dešti a sněhu. Pokud vy sami rádi trávíte čas venku po celý rok, opět vám bude tento pes skvělým společníkem.
 • Jde o lovce každým coulem. Pokud jste myslivec nebo aktivní sportovní lovec, bude vás tento ohař nadšeně doprovázet. Má skvělé lovecké instinkty a je skvělým loveckým pomocníkem při hledání i aportování kořisti.
 • Jde o poměrně zdravé a dlouhověké plemeno, s troškou štěstí vám bude tento pes dělat radost dlouhá léta a na veterině neutratíte milion.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (11)

Důvody, proč si NEpořídit německého drátosrstého ohaře

 • Jde o velmi energického psa. Pokud psa dostatečně neunavíte, může mít destruktivní sklony. Je potřeba se psovi věnovat několik hodin denně, jinak se máte na co těšit.
 • Němečtí ohaři jsou sice velmi chytří a chápu nové pokyny snadno, přesto jejich výcvik nemusí být příliš jednoduchý. Jako mnoho loveckých psů dokáží být tvrdohlaví a bývají netrpěliví.
 • Lovecké instinkty jsou u této rasy velmi, ale opravdu velmi silné. I běžná procházka přírodou může být náročná. Se psem je vhodné se věnovat různým sportovním aktivitám, které vybijí jeho lovecké pudy, například coursing. Pokud vás lovecké sportovní disciplíny a myslivost nezajímají, raději se poohlédněte po jiném plemeni.
 • Jeho drátovitá srst ho spolehlivě ochrání vůči nepříznivému počasí, nicméně pokud chcete aby jeho srst správně fungovala a byla zdravá je třeba ji pravidelně trimovat a pročesávat.
 • Mnoho jedinců plemene bývá nedůvěřivá vůči cizím lidem, nicméně nebývá agresivní. I tak je třeba nepodcenit správnou socializaci, abyste předešli případným problémům ve větší společnosti lidí.
 • Je třeba mít na paměti, že jde o středně velké až velké psy, kteří potřebují dostatek místa. Pokud budete mít psa v bytě, není tak nejvhodnější volbou do malé garsonky.
 • I když jde o zdravější psí plemeno, někteří jedinci se potýkají s určitými zdravotními problémy jako je dysplazie kyčelního kloubu nebo problémy s očima. Tyto zdravotní trable lze omezit důkladnými zdravotními testy před uchovněním psa. Při výběru chovné stanice se tak pečlivě soustřeďte na to, zda daná stanice dělá pečlivě příslušné zdravotní testy.
 • Na středně velké až velké psy se dožívají poměrně vysokého psího věku, přesto řada drobnějších psů se dožívá o chlup vyššího věku.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (12)

Historie německého drátosrstého ohaře

Německý drátosrstý ohař patří mezi středně velké až velké psy se silným loveckým instinktem a původem z Německa. Toto pracovité plemeno bylo vyšlechtěno v průběhu 19. století. Tamní myslivci a lovci toužili po univerzálním robustnějším psovi, který bude schopen lovit v různé i náročnějším terénu. Plemeno bylo postupně vyšlechtěno za pomoci různorodých loveckých psů s různými loveckými kvalitami. V rodokmenu plemene můžeme nalézt například Griffona nebo Pudlpointera a několik dalších hrubosrstých loveckých plemen. Postupně vznikl lovecký pes, který je nejen vytrvalý, ale i schopen lovit v hustých lesích, ve vodě, na poli i v horách. Velmi žádanou specializací německého drátosrstého ohaře patří lov, aportování pernaté zvěře a stavění.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (13)

Roku 1882 byla tato psí rasa poprvé představena v Hannoveru na psí výstavě. Postupně se tito psi rozšířili do celého světa, velmi záhy i do severní Ameriky. První psi byli do USA dovezeni již v roce 1920. V současnosti je plemeno poměrně rozšířené a chovají ho nejen myslivci či sváteční lovci, ale i milovníci různorodých sportovních aktivit.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (14)

Povaha německého ohaře drátosrstého

Německý drátosrstý ohař je laskavý a přátelský pes, který je své rodině věrný. Vůči cizím lidem je ovšem rezervovaný – bývá tak nejen skvělým lovcem, ale i perfektním hlídačem. Pokud je to třeba, bude svého majitele i jeho majetek chránit. Jde o velmi chytrého psa, který se snadno a rád učí novým věcem. Zpravidla tak jeho výcvik zvládne i méně zkušený chovatel. Přesto jeho výcvik není vyloženě zadarmo. Toto plemeno je totiž zvyklé rozhodovat se samo za sebe v průběhu lovu, také bývá nezávislý a občas krapet tvrdohlavý. Při výcviku je potřeba být důsledný, ale zároveň laskavý a psa ideálně cvičit pozitivně, bez křiku a fyzických trestů. Nicméně nebývá dominantní a s trochou trpělivosti a důslednosti se nechá přesvědčit a pokyn splní.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (15)

Drátosrstý německý ohař patří mezi smečková zvířata, zpravidla tak velmi dobře vychází jak s dalšími domácími psy, tak i s těmi cizími. Nicméně je třeba pamatovat na to, že jde původem o loveckého psa, který se k tomuto účelu nadále využívá a má tedy velmi silné lovecké pudy. Téměř jakékoliv jiné zvíře je tak pro něj potencionální kořistí, a to i ty ze společné domácnosti. Pokud toužíte nejen po psovi, ale třeba i králíčkovi či morčeti, raději se poohlédněte po jiném plemeni. Jako mnoho dalších lovečáků je i tento ohař pes plný energie a vyžaduje každodenní dávku pohybu. Pokud ho neunavíte, můžete se těšit na zdemolovaný byt či zahradu. Je třeba se psovi důkladně věnovat bez ohledu na to, zda ho chováte v domku se zahradou či v bytě. Vděčný bude za dlouhou procházku, zvládne levou zadní i horskou túru a ocení i možnost věnovat se některému ze psích sportů. Kromě myslivosti nebo sportovního lovu se můžete věnovat i coursingu nebo canicrossu.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (2)

Vzhled drátosrstého německého ohaře

Německý drátosrstý ohař je všestranný lovecký pes, který zvládne práci v různorodých podmínkách, je to tedy opravdu velmi odolný pes. Má harmonické proporce a pevně stavěnou a dobře osvalenou kostru. Hlava je přiměřeně velká k tělu a nalezneme na ní tmavé oči. Vysoko nasazené uši jsou středně velké. Krk přechází v lehce spadající záda a je středně dlouhý. Široký hrudník je hluboký s dobře klenutými žebry.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (3)

Ocas plynule navazuje na hřbetní linii a v některých zemích se dodnes kupíruje. Krycí srst je hustá, tvrdá a drátovitá, pod ní je měkká a hustá podsada, která přiléhá k tělu a psa chrání nejen od trní, ale i špatného počasí. Srst je v oblasti obočí delší a na tlamě tvoří psovi typický vous. Mezi povolené zbarvení patří světlý bělouš nebo hnědá s bílým hrudním znakem, černé nebo hnědý bělouš s plotnami nebo bez nich. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 57-68 cm. Váha se pohybuje mezi 20-25 kg.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (4)

Ke komu je německý drátosrstý ohař vhodný

Drátosrstý německý ohař je pes plný energie, kterou je potřeba vypustit. Pokud se psovi nebudete dostatečně věnovat, máte se na co těšit, zdemolovaná zahrada bude jen třešničkou na dortu. Vhodným prostředím pro tohoto akčňáka je venkov nebo okraj města, prostě místo, kde má možnost dlouhých procházek přírodou. Jde o všestranného psa, který miluje běh, aport a vodu a plavání. Lovecké pudy jsou u tohoto psa velmi silné a dodnes ho pro jeho excelentní lovecké schopnosti využívá řada myslivců. Při běžné procházce je ovšem třeba mít se na pozoru, téměř cokoliv může být pro psa potenciální kořistí.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (5)

Má odolnou hustou srst, která psa chrání před velmi špatným počasím. Nevadí mu procházky při téměř jakémkoliv počasí, k celoročnímu pobytu venku se ovšem nehodí. Měl by mít minimálně přístup do chodby a je třeba se mu opravdu důkladně věnovat – svou rodinu miluje z celého srdce a občas trpí separační úzkostí. Vedle nudy je pro něj separační úzkost jedním z nejčastějších spouštěčů destruktivního chování. Péče o jeho srst je nenáročná, stačí jí vyčesat zhruba jednou týdně a koupel dle potřeby – třeba když si pořídí nevábný odér.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (6)

Německý ohař drátosrstý v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 57-68 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 20-25 kg.

Srst:

 • Krycí srst je hustá, tvrdá a drátovitá, pod ní je měkká a hustá podsada, která přiléhá k tělu a psa chrání nejen před trním, ale i špatným počasím. Srst je v oblasti obočí delší a na tlamě tvoří psovi typický vous.

Zbarvení:

 • Světlý bělouš nebo hnědá s bílým hrudním znakem, černé nebo hnědý bělouš s plotnami nebo bez nich.

Jak dlouho žije:

 • Německý ohař drátosrstý se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Německo

Ke komu je vhodný:

 • Německý drátosrstý ohař je lovec každým coulem. K lovu byl vyšlechtěn a dodnes se k tomuto účelu využívá. Pokud potřebujete všestranného psa na myslivost nebo na sportovní lov, s tímto plemenem opravdu nesáhnete vedle. Zvládne aport nebo práci ve vodě i na souši.
 • Jeho lovecký instinkt je velmi silný, není tak příliš ideální volbou do domácnosti, kde je spousta dalšího zvířectva. Na druhou stranu jde o smečkové zvíře, s dalšími psy se snáší velmi dobře. Pokud tedy toužíte po velké psí smečce, opět se s touto psí rasou nesáhnete vedle.
 • Je vhodnou volbou na vesnici nebo na okraj města, ideálně do domku se zahradou. V městě moc nadšený nebude, především pokud bydlíte v centru a jeho hlavním programem by bylo pár krátkých procházek v přilehlém parku.
 • I když jde o odolného psa vůči nepříznivému počasí, není ideální k celoročnímu pobytu venku. Svou rodinu miluje a je rád její součástí co nejvíce to jde. Je tak vhodné psa pouštět alespoň do chodby domu a psovi se důkladně věnovat, jinak může trpět separační úzkostí.
 • Pokud se nechcete věnovat myslivosti či sportovnímu lovu, musíte psa zaměstnat nějak jinak. Ať dlouhou procházkou (minimálně jednou denně) nebo nějakou sportovní aktivitou typu coursing, canicross nebo dogtrekking. Když je tento pes nevybitý, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny, které se v jeho případě nejčastěji projevují destruktivními sklony.

Plemeno-nemecky-ohar-dratosrsty (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu