Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Německá doga je laskavý psí obr

Německá doga na první pohled zaujme majestátním vzhledem a klidnou, trpělivou a přátelskou povahou. Dogy patří mezi stará plemena, jsou chována již po tisíciletí. Původně šlo o typ psa, kterého mohla chovat pouze aristokracie. Během 19. století přestal být chov takto velkých psů výsadou šlechticů a dogy se postupně začaly šířit mezi běžné obyvatele.

Nemecka-doga (10)

Doga se začala šířit například mezi řezníky, kterým pomáhala s taháním vozíků. V současnosti je německá doga chována především jako výstavní pes nebo aktivní společník. Chov takto velkého psa není jednoduchý, a to nejen s ohledem na místo, které pes zabere, ale i s ohledem na množství žrádla, které zkonzumuje. Nejde tak o psa pro každého. Milovníci velkých až obřích psů ovšem v německé doze získají milujícího společníka.

Nemecka-doga (16)

Důvody, proč si pořídit německou dogu

 • Toužíte po psovi, s kterým vás nikdo nepřehlédne? Německá doga je tou správnou volbou. Tento krásný a velký pes upoutá pozornost všude, kam vejde.
 • Jde o laskavé obry. Čím déle budete hladit, tím větší budete kamarád.
 • Německou dogu lze poměrně snadno cvičit. Pokud si pomůžete nějakou dobrotou, bude s vámi tento obřík spolupracovat víc než nadšeně.
 • Jde o psa, který pohyb potřebuje, ale zároveň nejde o psa, který by potřeboval běhat venku od rána do večera. Naopak je potřeba pohyb dávkovat, aby si s ohledem na svou velikost neponičil klouby.
 • Je to přátelský pes téměř vůči všem. Dobře vychází i s dětmi. Snad jen u těch nejmenších dětí se doporučuje obezřetnost, a to především s ohledem na velikost dogy. Toto plemeno si svou velikost příliš neuvědomuje a těm nejmenším dětem by mohla doga nechtěně ublížit.
 • Sice to může znít zvláštně, ale německá doga bude spokojená v bytě. Miluje svou rodinu a ráda tráví co nejvíce času v její přítomnosti. A je jí pak celkem jedno, zda s ní tráví čas v přírodě nebo v městském bytě.
 • Krátká srst nevyžaduje zvláštní péči. Jen čas od času je dobré psa vyčesat (především v době línání), a to ideálně za pomoci gumové rukavice.

Nemecka-doga (1)

Důvody, proč si NEpořídit německou dogu

 • Jde o opravdu velkého psa, kterého není jednoduché nakrmit. Respektive musíte počítat s tím, že tento pes sežere opravdu velké množství žrádla, což se může prodražit.
 • Jako mnoho hodně velikých psů, i dogy se nedožívají příliš vysokého psího věku. Nejčastěji se doga dožívá 6-8 let.
 • Má silný lovecký pud. Málokdy propásne šanci prohnat vše, co se kolem nich pohne.
 • I s ohledem na jejich velikost se nesmí podcenit jejich socializace. Především samci mají bez kvalitní socializace tendenci vyvolávat spory.
 • Nejde o psí plemeno vhodné na vytrvalostní sporty, nebo jinak fyzicky náročné aktivity. Je nutné být při dávkování pohybu opatrní, především v době dospívání. Když to přeženete s fyzickou aktivitou, mohou si dogy poškodit klouby a vy tak utratíte velkou částku nejen na žrádle, ale i na veterině.
 • I když jde vůči lidem o mírumilovného psa, není příliš vhodná pro začátečníky. Především v období puberty tento obřík může napáchat spoustu škody. Pokud nemáte dostatek přirozené autority a psa včas nezkrotíte, máte se na co těšit.
 • Nejen puberťáci, ale občas i dospělé dogy si neuvědomují svou velikost. Poměrně běžně nechtěně shazují vše, co je v jejich okolí.
 • I když jde o opravdu velkého psa, není vhodná k celoročnímu pobytu venku. Například krátká srst jí dostatečně nechrání před špatným počasím. Zároveň jde o společenského psa, který rád tráví co nejvíce čau ve společnosti lidí. Nejvíce spokojená tak bude buď v bytě nebo v domě se zahradou a s přístupem dovnitř.

Nemecka-doga (11)

Historie německé dogy

Doga patří mezi nejstarší plemena světa. Podobně vypadající psy můžeme nalézt na egyptských artefaktech z období 30000 l. př. N. l.. V čínské literatuře najdeme první písemné zmínky o tomto plemeni z roku 1121 př. n. l.. Dogy se postupně rozšířili do celého světa. Spolu s Asyřany se dogy dostali k Řekům a Římanům. V minulosti byla doga pro svou velikost využívána jako pes k válečným účelům a k lovu větších zvířat, například divokých kanců.

Nemecka-doga (12)

Německá doga si nese svůj název díky její popularitě u aristokracie v Německu, a to především v 16. a 17. století. Byla chována německými knížaty, a to jako lovci, ale i jako společníci. V minulosti byla doga v Německu cíleně křížena s jinými plemeny, například s chrty. V různých oblastech byla šlechtěna pod různými názvy a vyskytovala se i v různých barevných kombinacích. Až roku 1880 došlo k celkovému sjednocení a ustálení, a to konkrétně v Berlíně. První německý chovatelský klub byl založen v roce 1888. Právě němečtí chovatelé mají zásadní podíl na celkovém charakteru psa, především na jeho klidné a vyvážené povaze.

Nemecka-doga (13)

Povaha německé dogy

Německá doga je obřík s něžnou povahou. Jde o laskavého a klidného psa, který se touží zavděčit svému pánovi. Svou rodinu miluje a chce být co nejvíce v její přítomnosti. Je často doporučována do rodin s dětmi, s kterými velmi ráda dovádí. Zpravidla není ale doporučována k těm nejmenším dětem. Je vůči nim sice pozorná, problém je spíše v její velikosti. Jde o psa, který si často svou velikost neuvědomuje a těm nejmenším dětem může ublížit svou nemotorností. Bývá z ní velmi dobrý hlídač, když je její rodina či dům v ohrožení, nemá problém bránit. Jinak je k cizím lidem velmi přátelská, pokud je správně socializovaná a dokáže rozlišit nebezpečnou situaci od situace, při které nemusí mít žádné obavy.

Nemecka-doga (14)

S ohledem na její loveckou minulost a až obří velikost je silně doporučováno doze dopřát alespoň základní výcvik. Je potřeba, aby byla doga za každé situace v klidu a ovladatelná. Jinak velmi snadno může nastat problém, když třeba špatně vyhodnotí situaci nebo vám uteče za potenciální kořistí. Velmi dobře tato psí rasa reaguje na pozitivní metody výcviku, tedy na klidný přístup, důslednost a na spoustu dobrot. Při správném přístupu je doga velmi snadno cvičitelný pes.

Nemecka-doga (15)

Vzhled německé dogy

Harmonická stavba těla v kombinaci s nonšalantním výrazem dodává doze ušlechtilý vzhled. Jasně definovaný stop je zřetelný na protáhlé hlavě. Mandlové oči jsou středně veliké a zpravidla tmavé. Vzpřímený krk je dlouhý. Dobře osvalené tělo je mohutné, hrudník je hluboký a jsou na něm dobře klenutá žebra. Ocas bývá nesen do oblouku a ke konci se zužuje. Končetiny se silnými kostmi jsou dobře osvalené. Srst je krátká, hustá a lesklá a pokrývá kůži hladce přiléhající k tělu. Mezi přípustná zbarvení dogy patří žíhané, modré, žluté, černé a černobílé harlekýn. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 72-90 cm. Váha psa se pohybuje mezi 55-90 kg.

Nemecka-doga (2)

Ke komu je německá doga vhodná

S ohledem na svou velikost nebývá vhodný do garsonek a dalších malých městských bytů. Rozhodně ale netrvá na domku se zahradou. Pokud disponujete prostornějším bytem, bude v něm také spokojená. Uvnitř bývá jemná a klidná a většinou nemívá destruktivní sklony. S ohledem na krátkou srst není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku. Minimálně přes zimu tak ocení přístup do domu.

Nemecka-doga (3)

Při větší zimě a při větších deštích se dokonce doporučuje dát psovi pláštěnku či zateplený obleček. I když jde o velkého psa, není nutné se s ní aktivně věnovat nějaké sportovní disciplíně. Zpravidla jí stačí jedna delší, alespoň hodinová, procházka. Jako u řady jiných větších psů je potřeba být s dávkováním pohybu u dogy opatrný. Jako další velcí psi velmi rychle roste a fyzický růst se ukončuje až po jednom roce života. Chybět by neměla ani kvalitní strava, která se zaměřuje právě na takto velké psy a ideálním způsobem vyživuje jejich klouby a kosti.

Krátká srst německé dogy není náročná na péči. Srst stačí čas od času vykartáčovat, především v době línání. Tím jí zbavíte uvolněných chlupů a nečistot. Koupání je zpravidla nutné v momentě, kdy si pořídí nevábný odér. Pokud psa budete pravidelně kartáčovat, zbavíte ho i řady nečistot.

Nemecka-doga (4)

Německá doga v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 72-90 cm.
 • Váha psa se pohybuje mezi 55-90 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá, lesklá.

Zbarvení:

 • Žíhané, modré, žluté, černé a černobílé harlekýn.

Jak dlouho žije:

 • Německá doga se dožívá 8 až 10 let. 

Odkud pochází:

 • Německo

Ke komu je vhodný:

 • Německá doga je majestátní pes. Rozhodně nejde o žádného drobečka, naopak jde o jedno z největších plemen. Je tak vhodnou volbou do větších prostor, ale není nutné ji chovat v domě se zahradou. Stačí prostornější byt.
 • Není vhodná k celoročnímu pobytu venku, především kvůli její krátké srsti. I na delší procházku během třeskuté zimy je vhodné psa obléct do zatepleného oblečku.
 • Je to něžný obr, který vyjde téměř s každým. Je dokonce doporučována i do rodin s dětmi, s kterými ráda lumpačí.
 • I když je doga velký pes, nevyžaduje aktivní sportování. Ocení spíše delší procházky, alespoň jedna denně je nutností, ale přehánět se to nemusí. S ohledem na její velikost jí delší sportování rychlejším tempem může ublížit, především její klouby vyžadují rozumné dávkování pohybu.
 • Je to psí aristokrat. V minulosti jí dokonce mohli chovat pouze šlechtici. Už z jejího výrazu a oslnivé postavy vyzařuje důstojnost a klid. Pokud toužíte po psovi, s kterým upoutáte pozornost na první pohled, s dogou nesáhnete vedle.

Nemecka-doga (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu