Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Lvíček má sestřih šelmy, ale milou psí povahu

Lvíček patří mezi malé společenské pejsky, kteří jsou oddaní a milující. Jde o citlivé a empatické psy, kteří se snaží udělat pro svého pána první poslední. Je to perfektní domácí mazlíček, který je chytrý a působí šťastně téměř za všech okolností. Mnoho chovatelů o tomto psovi mluví jako o „živém antidepresivu“, a to díky jeho klidné a milé povaze.

Lvicek (5)

Lvíček bývá doporučován jak k seniorům, tak do rodiny s malými dětmi. Je hravý a chytrý, velmi rád se učí a rád se účastní různorodých sportovních disciplín. Radost bude mít z agility, ale i z dogdancingu nebo i z obedience disciplín. Vhodnou volbou je do městského bytu nebo k lidím s menší alergií, tito psi totiž téměř nelínají. Tak jako tak je to pes vhodnější do bytu než do domku se zahrádkou. Nejen že je to drobný pejsek, který relativně snadno prochladne, ale i miluje svou rodinu z celého srdce a při delším odloučení trpí. Čím častěji může být ve společnosti svých lidí, tím je šťastnější.

Důvody, proč si pořídit lvíčka

 • Lvíček je známý milou a nekonfliktní povahou. Zároveň jde o chytré a oddané zvíře, které s členy jedné domácnosti navazuje hluboký vztah.
 • Je to skvělý společník, který miluje lidskou přítomnost.
 • Je to menší pejsek, je tak vhodný do menšího bytu. Snadno se přizpůsobí pohybu ve městě.
 • Není zdaleka tak náročný na pohyb jako jiní psi, přesto ocení alespoň jednu delší procházku denně. Pokud tak toužíte po aktivním pejskovi, který ale zároveň nebude vyžadovat celodenní túry, pak je lvíček správnou volbou.
 • Jejich kratší srst je snadná na péči. Stačí občasné vyčesání srsti, aby se nevytvářely chuchvalce.
 • Je velmi trpělivý vůči malým dětem, je tak doporučován i do rodin s dětmi.
 • Toužíte vlastnit originálního a vzácnějšího psa, s kterým na první pohled upoutáte pozornost? Pak je pro vás lvíček tou správnou volbou. Popularita tohoto plemene sice roste, přesto jde stále o vzácnější psí plemeno, můžete se tak těšit na to, že s lvíčkem upoutáte pozornost.

Lvicek (4)

Důvody, proč si NEpořídit lvíčka

 • Drobná velikost je výhodou i nevýhodou. Toto plemeno díky drobné velikosti není například vhodné k celoročnímu pobytu venku. Pro aktivní lidi, kteří si pořizují čtyřnohého parťáka na sport, může být nevýhodou právě drobnost psa, díky které nemá předpoklady na většinu sportovních disciplín na vrcholové úrovni.
 • Bývá o něco křehčí než středně velká a velká plemena, snadněji tak dojdou k úrazu.
 • Je to společenský pejsek, který nejen že miluje lidskou společnost, ale dokonce ji vyžaduje. Na svém člověku může být až závislý a delší odloučení nesnáší nejlépe.
 • Jeho srst vyžaduje určitou dávku péče. I když existuje řada plemen, jejichž srst je na péči výrazně náročnější, alespoň občasnému vyčesávání se nevyhnete. Jinak se v srsti začnou vytvářet chuchvalce a vám nezbyde nic jiného, než dát velké peníze v psím salonu či psa ostříhat. Pokud se péči o srst nechcete věnovat vůbec, raději se poohlédněte po některém krátkosrstém plemeni.
 • Oproti mnoha jiným drobným pejskům vyžaduje větší dávku fyzické aktivity. Alespoň jedna větší procházka denně by měla být nezbytností. Možností je i věnovat se rekreačně některému psímu sportu.
 • V českém prostředí jde o vzácnější psí plemeno, sehnat štěně z kvalitní chovatelské stanice tak patrně nebude jednoduché. S vzácností lvíčka se pojí i vyšší cena za toto plemeno.

Lvicek (2)

Historie lvíčka

Prvopočátky plemene sahají do Francie, lvíček patří mezi starší plemena, má kořeny v 15. století. Předci lvíčka byli zpodobňováni na tapisériích, obrazech a různorodých kresbách. Již ve svých počátcích byl lvíček chován jako společník, jehož úkolem bylo dělat společnost majiteli. Mezi běžné majitele patřili šlechtici a velmi bohatí lidé.

Během 19. století obliba plemene klesala, dokonce málem vyhynul. Od roku 1897 se chovatelka Madelaine Bennertová pokoušela plemeno zachránit, což se jí nakonec povedlo. Lvíček, jako mnoho jiných psích plemen, měl namále v průběhu obou světových válek. Díky jedincům z chovů paní Bennertové opět došlo k obnovení chovu. Dodnes jde stále o poměrně vzácnou psí rasu, a to nejen v Čechách, ale i v zahraničí.

Lvicek (1)

Povaha lvíčka

Lvíček je milý a přítulný pejsek, který miluje společnost lidí. Velmi nerad je sám a mívá sklony k separační úzkosti. Je tak vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním co nejvíce času. Samostatný pobyt doma je potřeba s ním od štěněte důsledně trénovat, přeci jen není možné psa brát všude s sebou. Pokud je se svým člověkem, tak se rád přizpůsobí jakémukoliv prostředí, zvládne tak hravě venkov, ale i centrum velkoměsta. Bývá doporučován i do rodin s dětmi. Dokáže být i bojovníkem, neváhá bránit svou rodinu. Většinou vychází dobře s dalšími domácími zvířaty, především pokud je na ně zvyklý od štěněte. Jako mnoho dalších menších psů, i lvíček si rád zaštěká. Pokud zavčas začnete pracovat na povelu typu „ticho“, měli byste zvládnout zamezit nadměrnému štěkání. A protože jde o chytrého psa, neměl by mít problém naučit se nejen pokyn „ticho“, ale i řadu dalších povelů a triků. Snadná cvičitelnost lvíčka z něj dělá vhodného psa i pro méně zkušené chovatele.

Lvicek (3)

Vzhled lvíčka

Lvíček je menší společenský pes s vyrovnanými proporcemi a robustnější stavbou těla. Relativně krátká hlava bývá nesena vysoko. Zbarvení psa může být jakékoliv. Pokud chcete se psem chodit po výstavách, je potřeba počítat s pravidelnými návštěvami psího salonu – jeho lví podoba nevzniká 100% přirozeně, většině výstavních psů je potřeba pomoci lvím sestřihem. Na kvadraticky tvarovaném těle nalezneme dobře vyvinutý hrudník. Končetiny jsou rovné, dobře osvalené a svislé. Ocásek bývá nesen nad hřbetem v oblouku a ozdoben je chocholkou. Delší hedvábná srst je lehce vlnitá a nemá podsadu. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 26-32 cm. Váha se pohybuje mezi 4.5-8 kg.

Ke komu je lvíček vhodný

Lvíček je určen k chovu v bytě, celoroční pobyt na zahradě by nezvládl psychicky, ale ani fyzicky s ohledem na drobnou velikost a absenci podsady. Jako další společenská plemena, i lvíček miluje trávit co nejvíce času se svou rodinou. Jejich hedvábná srst vyžaduje pravidelnou péči, ideálně každodenní vyčesávání. Pokud budete chodit na výstavy, je potřeba pravidelně navštěvovat psí salon a udržovat lví sestřih. Během zimy a deštivého počasí je doporučováno psa chránit zateplenými a voděodolnými oblečky.

Lvíček v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 26-32 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 4.5-8 kg.

Srst:

 • Středně dlouhá, hedvábná, lehce vlnitá. Bez podsady.

Zbarvení:

 • Jakékoliv.

Jak dlouho žije:

 • Lvíček se dožívá 13 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Francie

Ke komu je vhodný:

 • Lvíček je drobnější pejsek, který byl vyšlechtěn jako společník. Miluje lidi a rád s nimi tráví co nejvíce času.
 • Je doporučován do rodiny s dětmi. Děti má rád a rád s nimi dovádí.
 • Je to pes, který na své rodině dokáže být až závislý. Je s ním třeba od štěněte pracovat na samostatném pobytu doma, samotu snáší totiž velmi špatně. Je tak vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním větší část dne.
 • Je to čistě bytový pes. Celoroční pobyt venku nezvládne jak psychicky, tak i z důvodu malého vzrůstu a absence podsady.
 • Lze ho poměrně snadno cvičit, nadšený začátečník by si s ním měl poradit.

Lvicek (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu