Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Argentinská doga je chytrý pes se špatnou pověstí

Argentinská doga rozhodně není žádný drobeček. Tento mohutný pes sloužil v minulosti především k lovu velké zvěře, například pum, jaguárů nebo divokých prasat. V současnosti se využívá jako služební pes u policie a v armádě, nebo jako aktivní společník.

Psi-plemeno-argentinska-doga (6)

Argentinská doga zaujme na první pohled svým velkým vzrůstem, i při běžném venčení tak na první pohled upoutáte pozornost kolemjdoucích. Chov této psí rasy není ovšem pro každého, je zpravidla doporučována zkušenějším chovatelům. Dokonce v některých zemích je chov tohoto plemene zakázán nebo je možné psa chovat pouze po získání povolení.

Psi-plemeno-argentinska-doga (1)

Sice má argentinská doga pověst drsnějšího psa, se správnou výchovou jde o laskavého psa, který je oddaný celé rodině. Vůči cizím lidem je ovšem doga ostražitá a má sklony k dominantnímu chování. Dominance může komplikovat chov s dalšími zvířaty, především se psy také s dominantnější povahou. Ideální je, když psa důkladně zaměstnáte a dopřejete mu častý kontakt se svým pánem, pak bude spokojená a nebude mít prostor vymýšlet lumpárny. Krátká srst neumožňuje psa chovat celoročně venku, především v chladnějších oblastech. Nejspokojenější bude tento pes v rodinném domku s přístupem na zahradu.

Psi-plemeno-argentinska-doga (10)

Důvody, proč si pořídit argentinskou dogu

 • Je to hravý pes, který miluje pohyb. Je tak vhodnou volbou pro zkušenější sportovně založené chovatele, kteří se s tímto psem budou nadšeně věnovat řadě sportovních aktivit.
 • Jde o přirozeně inteligentní psy, kteří bez potíží projdou i složitějším výcvikem.
 • I pouhá přítomnost tohoto mohutného psa na pozemku odradí řadu potenciálních vetřelců. V kombinací s nedůvěrou k cizím lidem jde o skvělého hlídače.
 • Miluje nejen svého pána, ale celou rodinu. Dobře vychází i s dětmi. Pokud je jeho rodina v ohrožení, bude je chránit.
 • Péče o kraťoučkou srst je minimální. Pokud nepatříte mezi milovníky dlouhého rozčesávání srsti, bude pro vás plemeno to pravé.
 • Právě krátká srst a velká láska k lidem dogu předurčuje k pobytu v bytě. Ovšem za podmínky, že se budete psovi dostatečně věnovat a důkladně ho unavíte. Ze zahrady bude nepochybně nadšená, ale je pro ni důležitý alespoň občasný přístup dovnitř.
 • Je to tvrdý a houževnatý lovec, kterému nechybí sebejistota.
 • Jde o tichého psa, který štěká jen výjimečně. Především pokud bydlíte v hustěji obydlené oblasti či bytovém domě, sousedé tohoto tichého psa nepochybně ocení.

Psi-plemeno-argentinska-doga (11)

Důvody, proč si NEpořídit argentinskou dogu

 • Určitě nejde o psa pro každého. Pokud dopředu víte, že nebudete mít prostor na důkladnější výcvik, raději se poohlédněte po jiném plemeni. Argentinská doga vyžaduje důsledné vedení, jinak může být nebezpečná nejen pro své okolí, ale pro svou rodinu.
 • Jde o psa s atletickou postavou, i řadě nepejskařů tak bude jasné, že potřebuje velkou dávku pohybu. Pokud nebude pes důkladně unavený, bude si vymýšlet vlastní zábavu.
 • K cizím lidem bývá nedůvěřivá. K lidem, které potkává jen občas si nikdy nemusí vytvořit důvěru.
 • Pokud bude mít argentinská doga přístup na větší pozemek, je nutné ho opravdu důsledně zabezpečit. Toto plemeno je velmi teritoriální, své území si opravdu velmi důsledně brání.
 • Má velmi krátkou srst, není tak vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku, alespoň v horských chladných oblastech určitě ne. V teplejších oblastech by celoroční pobyt venku zvládnout mohl, pokud psovi pořídíte dobře zateplenou boudu a budete se mu důkladně věnovat.
 • Mnoho jedinců plemene je dominantní a bez správné socializace mívají problémy s dalšími psy, především s těmi dominantnějšími.
 • Je to opravdu velký pes, náklady na žrádlo se tak vyšplhají do astronomických výšin. Zvažte tak své finanční možnosti, před pořízením tohoto psa.
 • I když se k lovu dnes příliš nepoužívá, má stále silné lovecké instinkty. Při procházkách přírodou je potřeba mít se na pozoru, stejně tak není ideální volbou k chovu s dalšími zvířecími mazlíčky – morčata, králíci či kočky nebudou jen tak v bezpečí v přítomnosti tohoto plemene.
 • Toto psí plemeno se objevuje pouze v bílé variantě. Jde o zbarvení, které má ovšem svá úskalí. S čistě bílou barvou se často pojí řada genetických zdravotních komplikací, například potíže se sluchem či epileptické záchvaty. Velmi pečlivě proto vybírejte chovatelskou stanici, která dělá svým psům všechna potřebná zdravotní vyšetřením před uchovněním psa.
 • Najde se několik zemí, kde je vstup s tímto plemenem do značené míry omezen či dokonce zakázán. Před vycestováním s tímto psem se raději pořádně prozkoumejte podmínky dané země pro pohyb s tímto psem.

Psi-plemeno-argentinska-doga (12)

Historie argentinské dogy

Za vznikem plemene stojí argentinský lékař Antonie Nores Marzinez, který toužil po velkém a neohroženém psovi, který bude skvělým hlídačem i lovce, ale i dobrým společníkem. Mezi předky plemene patří bojové plemeno z Argentiny, které dnes již neexistuje, které zakladatel plemene křížil s boxerem, buldokem, německou dogou, bulteriérem, pointerem a řadou dalších plemen. Vznikl neohrožený pes, který ztratil ve velké míře bojový instinkt, má ale silnou touhu lovit. Cílenou selekcí vybíral jedince vhodné do dalšího chovu. Po letech práce se mu podařilo vytvořit první jedince plemene se standardními vlastnostmi a vyrovnanou povahou. Již v roce 1964 došlo k oficiálnímu uznání plemene argentinským kynologickým svazem a začala se vést plemenná kniha. Roku 1973 psí plemeno uznala mezinárodní kynologická federace FCI.

Psi-plemeno-argentinska-doga (13)

Povaha argentinské dogy

Jednou z typických vlastností argentinské dogy je silné teritoriální cítění. Jde o skvělého hlídače, kterému neunikne ani myška. Tento pes si je vědom své síly, zpravidla tak nepotřebuje štěkat. Svoji rodinu a majetek ochrání za každou cenu. Většina jedinců plemene má sklony k dominanci, především s cizími zvířaty a psy tak vychází málokdy. Tento velký pes tak není vhodný ke každému. Od štěněte je potřeba se psovi velmi důkladně věnovat a dopřát mu důsledný výcvik a správně ho socializovat. Je potřeba, aby si zvykl na cizí lidi i psy, stejně tak aby byl připraven na různé situace, s kterými se bude běžně setkávat. Pak by se nemělo stát, že pes bude nepřiměřeně reagovat při běžné situaci. Chovu argentinské dogy by se měl věnovat jen zkušený chovatel, v rukou začátečníka může velmi snadno dojít k velkému průšvihu. Se správným vedením je argentinská doga věrná a oddaná, k svému pánovi a celé rodině je laskavá, přátelská a milá.

Psi-plemeno-argentinska-doga (14)

Vzhled argentinské dogy

Argentinská doga je harmonicky stavěný pes s dobrým osvalením. Na první pohled vzbuzuje dojem síly, odvahy a neohroženosti. Středně velká hlava má mírně vyjádřený stop. Mandlové oči jsou tmavé a jsou nasazeny daleko od sebe. Uši jsou široko a vysoko nasazené. Středně dlouhý krk je silný a na hrdle má jemné vrásky. Kohoutková výška psa je mírně delší než trup psa. Na prostorném hrudníku nalezneme mírně klenutá žebra. Šavlovitě zahnutý ocas je dlouhý a nasazený vysoko. Silné končetiny jsou tvořeny z pevných kostí a jsou dobře osvalené. Kůže je pevná a pružná, srst je krátká, měkká a hladká. Zbarvení psa je vždy čistě bílé. Občas se objevují psi s tmavými či černými skvrnami kolem očí, což je povolené. Kohoutková výška plemene dosahuje 60-68 cm. Hmotnost psa se pohybuje mezi 40-60 kg.

Psi-plemeno-argentinska-doga (2)

Ke komu je argentinská doga vhodná

Argentinskou dogu se nedoporučuje kvůli krátké srsti a navázanosti na svého pána chovat celoročně venku. Spokojená bude v blízkém kontaktu se svou rodinnou, a to klidně i v městském bytě. I pokud má doga k dispozici zahradu, je potřeba se jí velmi důkladně věnovat a pořádně ji unavit. Pokud se bude nudit, najde si zábavu sama, a to se vám líbit nebude. Jde o psa plného energie, který vyžaduje nejen fyzickou aktivitu, ale i nějaké zaměstnání. Pokud není dostatečně vybitá a ideálně unavená i psychicky, bude si vymýšlet vlastní zábavu. Také psychicky trpí při delším odloučení, je tak vhodnou volbou k člověku, který má možnost trávit velkou část dne v psí společnosti. Pokud se bude nudit a/nebo se bude cítit osamělá, bude vymýšlet lumpárny. Krátká srst nevyžaduje zvláštní péči. Stačí jí čas od času pročesat za pomoci gumové rukavice nebo furminátoru.

Psi-plemeno-argentinska-doga (3)

Argentinská doga v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene dosahuje 60-68 cm.
 • Hmotnost psa se pohybuje mezi 40-60 kg.

Srst:

 • Krátká, hladká.

Zbarvení:

 • Pouze bílé.

Jak dlouho žije:

 • Argentinská doga se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Argentina

Ke komu je vhodná:

 • Argentinská doga je větší, mohutný a svalnatý pes, který hlídá nejen svým vzhledem, ale i svou ostražitou povahou. Je to skvělý hlídač a často se k hlídání objektů využívá v armádě nebo u policie.
 • Určitě nejde o psa pro začátečníky. Je vhodná pouze ke zkušeným chovatelům, kteří si poradí s dominantní povahou psa, jeho tvrdohlavostí nebo silným loveckým instinktem. Bez pořádné dávky přirozené autority a 100% důslednosti se u tohoto psa neobejdete.
 • Se správným vedením a socializací jde o milého psa, který dobře vychází i s dětmi. Zkušený a sportovně založený chovatel se s ním může bez potíží věnovat různorodým psím sportům. Důkladný výcvik a socializace je nutností, pokud při běžném venčení nechcete řešit jeden problém za druhým.
 • Argentinskou dogu nejen že lze, ale do jisté míry se i doporučuje k chovu v bytě. Ocení i přístup na zahradu, ale s „trvalým“ pobytem uvnitř. Krátká srst a silné citové pouto k majiteli mu neumožňují celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-argentinska-doga (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu