Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Kanárská doga potřebuje autoritu a spoustu pohybu

Kanárská doga silný, větší a ostražitý pes, který zaujme svým majestátním vzhledem. Jde o molossoidní plemeno původem z Kanárských ostrovů. Jednotlivé linie mohou mít drobnější exteriérové odchylky, povahově jde ovšem o silného milujícího psa, který bude chránit svou rodinu.

Psi-plemeno-kanarska-doga (1)

Kanárská doga je hlídač každým coulem. Pokud dospěje k názoru, že je její člověk v ohrožení, bude ho chránit. V kombinaci s dominantní povahou a její velikostí nejde o psa pro každého a určitě není vhodná pro začátečníky. Je vhodnou volbou pro člověka s notnou dávkou přirozené autority, který je zároveň trpělivý. Kanárská doga se sice učí pomaleji, ale když už se povel naučí, tak ho nezapomene. Zároveň jde o psa vyžadující velkou dávku fyzické aktivity, bude tak skvělým parťákem pro člověka, který miluje pohyb.

Psi-plemeno-kanarska-doga (10)

Důvody, proč si pořídit kanárskou dogu

 • Kanárská doga není psem pro každého, většinou jde o psa jednoho pána. Toho miluje z celého srdce a udělala by pro něj cokoliv.
 • V minulosti se toto psí plemeno šlechtilo k hlídání pozemků a budov. I dnes je kanárská doga perfektním hlídačem.
 • I když jde o velkého psa, bývá doporučována i k dětem. Pokud je na ně zvyklá od mala, ráda s nimi dovádí a vymýšlí lumpárny.
 • Sice ocení pohlazení a podrbání za ušima, přesto není dotěrná. Kanárská doga má svou důstojnost, nemusíte se tedy bát, že vám bude neustále v patách a bude vám podrážet nohy ve snaze vás přinutit k mazlení.
 • Jde o velkého psa, mnoho chovatelů chce tuto psí rasu chovat raději venku. Je ovšem třeba myslet na to, že jde o krátkosrstého psa z poměrně teplého podnebí. Doze je potřeba pořídit opravdu kvalitní kotec či boudu, kam nebude za žádných okolností téct, která nebude profukovat, a především přes zimu udrží psa v teple. I tak patrně nejde o psa vhodného do horského prostředí, kde by především přes zimu velmi snadno prochladl.
 • Kanárská doga potřebuje důkladně unavit a je vhodná na různé psí sporty. Přesto je třeba pamatovat, že jde o robustního psa, výběr vhodného sportu má tak svá omezení. Vhodná je například na dlouhé procházky, ale ne na vytrvalostní a namáhavý běh nebo namáhavou vysokohorskou túru. Zvládne i některé z bull sportů nebo i obrany či středně náročné obedience disciplíny.
 • Její krátká srst nevyžaduje zvláštní a náročnou péči.

Psi-plemeno-kanarska-doga (2)

Důvody, proč si NEpořídit kanárskou dogu

 • Určitě nejde o psa pro začátečníky. Poradí si s ní spíše zkušený chovatel s notnou dávkou přirozené autority.
 • Zvykne si poměrně snadno jak v bytě na kraji města, tak i na venkově v domku se zahradou. Tak jako tak se psovi budete muset důkladně věnovat. Do malého bytu v centru města ovšem dobrou volbou toto plemeno nebude.
 • Jde o opravdu velkého psa, je tak potřeba počítat s vyššími náklady na větší množství kvalitního krmiva. Stejně tak veterinární péče vás může přijít poměrně draho, takto velcí psi mívají problémy s klouby nebo se srdcem.
 • Dokáže být velmi tvrdohlavá, práce s ní tak může být poměrně komplikovaná. Ne že by se neučila ráda, ale když si postaví hlavu, není jednoduché změnit její názor.
 • Miluje jídlo, což se hodí při výcviku. Má ovšem sklony k obezitě, což pak může vést k problémům s klouby. O to víc je potřeba soustředit se na kvalitní žrádlo a jeho množství.
 • Někteří jedinci mívají v dospělosti problémy s dalšími psy a mohou mít tendenci vyvolávat konflikty. V kombinaci s jejich velikostí a sílou je potřeba se soustředit na socializaci psa, aby pro vás pak nebylo každé venčení jak z hororu.
 • Pro někoho výhoda, pro jiné nevýhoda – kanárská doga je tak trochu solitér. Svého člověka miluje, ale nevyžaduje neustálou pozornost. Pokud toužíte po psovi, který se rád a často mazlí a bude s vámi spát v posteli, raději se poohlédněte jinde.

Psi-plemeno-kanarska-doga (11)

Historie kanárské dogy

Jak název plemene napovídá, pochází z Kanárských ostrovů. V minulosti na Kanárech žily dvě původní rasy psů, které byly využívány pro lov králíků a zvěře – tato rasa byla označována jako „podenco“.  Molossoidní rasa, tzv. „majonero“, byla využívána k hlídání majetku, dobytkářská rasa a zápasící plemeno. Postupně docházelo ke křížení majonerů s dovezenými molossoidními psy a postupně vzniklo nové psí plemeno – kanárská doga. První kanárské dogy se velmi často využívaly k psím zápasům. V roce 1940 byly psí zápasy zakázány a plemeno málem zaniklo. Veterinář dr Carl Semencic se rozhodl pro záchranu plemene roku 1960. V roce 1982 vznikla organizace, která navázala na dr. Semencica v obnově plemene. V roce 2001 bylo plemeno uznáno FCI. Jednotlivé linie plemene se od sebe mohou exteriérově lišit.

Psi-plemeno-kanarska-doga (3)

Povaha kanárské dogy

Kanárská doga patří mezi silné, ostražité a tvrdé psy. K svému majiteli a celé rodině je velmi loajální a přátelská, pokud vycítí problém, bude svou rodinu chránit. Děti má ráda a bývá vůči nim trpělivá a tolerantní, pokud se jí chování dětí přestane líbit, prostě se zvedne a odejde. I tak je doporučována spíše k starším dětem, které vědí, jak se psovi chovat. Divočejší hry by měly být ideálně pod dohledem.

Psi-plemeno-kanarska-doga (12)

Kanárská doga patří mezi skvělé hlídače. K cizím lidem bývá nedůvěřivá a nikoho cizího na svůj pozemek nepustí. Pokud je doga zvyklá od štěněte, tak dobře zvládá další zvířata v jedné domácnosti. Je potřeba se soustředit na správnou socializaci vůči cizím psům, jinak se můžete v dospělosti psa potýkat s občasnou agresivitou vůči cizím dominantním psům. Kanárské dogy mívají snížený práh bolestivosti, případná rvačka se i díky tomuto faktoru může protáhnout. I když svého pána plně respektuje a miluje nejen jeho, ale celou rodinu, nejde o psa pro každého. Potřebuje k sobě člověka s přirozenou autoritou a pevnou rukou. Určitě nejde o psa vhodného pro začátečníky, ale pro někoho, kdo si poradí s velmi tvrdohlavým psem se sklony k dominanci. Je potřeba se soustředit na důsledný výcvik a správnou socializaci. Při výcviku je vhodná i velká trpělivost, když se tento pes zasekne a nechce něco dělat, bez trpělivosti se neobejdete. Kanárská doga možná nepatří mezi génii psí říše, učí se trochu pomaleji. Co se ale naučí, to nezapomíná.

Psi-plemeno-kanarska-doga (4)

Vzhled kanárské dogy

Kanárská doga patří mezi molossoidní středně velké psy. Tělo je obdélníkovité s vyváženými proporcemi. Brachycefalická hlava je mohutná a je pokrytá silnou kůží. Nos je černý a pigmentovaný. Mírně oválné oči jsou posazené daleko od sebe. Středně velké uši jsou pokryté jemnou a krátkou srstí a jsou posazené daleko od sebe. Dobře osvalený krk je rovný, mohutný a kratší než délka hlavy. Kůže na krku je na spodní straně volná a vytváří lalok. Ocas délkou dosahuje k hleznům, je silný a směrem k špičce se zužuje. V klidu svěšený ocas mívá mírně zahnutou špičku, při vzrušení a v akci je zatočen do šavle. Kůže je silná a pružná, na obličejí tvoří vrásky. Srst je hrubá a krátká a těsně přiléhá a díky svému původu postrádá podsadu. Zbarvení je povolené v různých odstínech od plavé k hnědé nebo i černě žíhané. Maska na obličeji je černá, neměla by ovšem přesahovat úroveň očí. Jsou přípustné bílé znaky. Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 60-66 cm, váha mezi 50-65 kg. Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 56-62 cm, hmotnost se pohybuje mezi 40-55 kg.

Psi-plemeno-kanarska-doga (8)

Ke komu je kanárská doga vhodná

Kanárská doga patří mezi středně velké psy s dominantní povahou, nejde tak o psa pro každého. Je proto důležité nepodcenit výchovu a socializaci. Je to pes vhodný především pro zkušené kynology, určitě ne pro začátečníky či pro lidi, kteří mají obtíže s pohybem. Kanárská doga miluje svého člověka, je na něm až závislá. Není tak vhodnou volbou k celoročnímu pobytu na zahradu, a to jak z důvodu navázanosti na člověka, tak i z důvodu krátké srsti bez podsady. Pokud bude pes častěji na delší čas od svého pána, bude psychicky trpět. Jde o psa, který potřebuje notnou dávku pohybu (pohyb na zahradě mu určitě stačit nebude), přesto díky jeho velikosti a určité nemotornosti je vhodný jen na určité typy sportů. Ocení například dlouhé procházky nebo možnost věnovat se některým bull sportům. Není vhodnou volbou například na agility či další sporty, u kterých je potřebná rychlost a mrštnost. Kanárskou dogu je potřeba dobře vycvičit a socializovat, pak si občas budete moc dovolit pustit psa na volno. Psa je potřeba mít pod kontrolou, díky jeho komplikovanější povaze. Pokud tak nemáte perfektní přivolání a nekonfliktního psa, pak ho při procházkách mějte pod kontrolou alespoň stopovačkou.

Psi-plemeno-kanarska-doga (6)

Kanárská doga v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psů se pohybuje mezi 60-66 cm, váha mezi 50-65 kg.
 • Kohoutková výška feny se pohybuje mezi 56-62 cm, hmotnost se pohybuje mezi 40-55 kg.

Srst:

 • Hrubá a krátká a těsně přiléhá. Bez podsady.

Zbarvení:

 • Různé odstíny od plavé k hnědé nebo i černě žíhané. Maska na obličeji je černá, neměla by ovšem přesahovat úroveň očí. Jsou přípustné bílé znaky.

Jak dlouho žije:

 • Kanárská doga se dožívá 9 až 11 let. 

Odkud pochází:

 • Kanárské ostrovy

Ke komu je vhodný:

 • Jde o většího psa, který si dokáže postavit hlavu. Není tak pro každého, vhodný je spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho tvrdohlavostí a dominantnější povahou.
 • Na svého pána se silně upíná, v kombinaci s krátkou srstí bez podsady není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku.
 • Miluje pohyb, především dlouhé procházky. Vhodný je také k některým bull sportům. Je potřeba brát ohledy na jeho větší velikost a určitou nemotornost, není vhodný na sporty, kde je vyžadována rychlost a mrštnost. Trpěly by jeho klouby.
 • V zásadě jde o dobráka, ovšem pokud má od štěněte správné vedení. K výchově se hodí i notná dávka přirozené autority majitele a důkladná socializace. Psa je potřeba zvykat na různorodé situace i cizí lidi a zvířata. Pokud bude mít alespoň základní výchovu, pak bude spokojeným a přátelským parťákem.

Psi-plemeno-kanarska-doga (13)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu