Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Americký buldok vypadá jako drsňák, ale miluje děti

Americký buldok je hbitý, mohutný, rychlý a silný pes, kterého není jednoduché unavit. Pro svého člověka udělá cokoliv. Svému pánovi je oddaný z celého srdce a bude ho nadšeně hlídat. I když jeho velká hlava, mohutná čelist a svalnatý hrudník navozuje dojem drsňáka, jde o přátelského psa, který nadšeně dovádí i s dětmi.

Psi-plemeno-americky-buldok (11)

Americký buldok zpravidla miluje lidi a bývá doporučován i k dětem, s cizích psů nadšený moc nebývá. Na další zvířata v jedné domácnosti si zvykne, ideálně pokud ho zvykáte od štěněte. Je to energický pes, který miluj nejen různorodé kynologické sportovní disciplíny, je to ale i nadšený pracák – jeho služeb tak můžete využít i na farmách nebo k hlídání stád.

Psi-plemeno-americky-buldok (1)

Důvody, proč si pořídit amerického buldoka

  • Odolné, vytrvalé a zároveň přátelské a milující plemeno. I když vypadá jako velký drsoň, jde o milovníka lidí. Často bývá doporučován i do rodin s dětmi.
  • Pokud ho od štěněte zvykáte, vychází dobře i s dalšími zvířecími domácími mazlíčky.
  • Je to aktivní pes, který potřebuje důkladné vyžití. Je vhodnou volbou nejen na bull sporty nebo jiné kynologické sporty.
  • Je to i skvělý pracák. Díky pozitivnímu vztahu k lidem i dalším domácím zvířatům bývá využíván na farmách k ochraně stád nebo k hlídání objektu.
  • Jeho srst je krátká a snadná na údržbu, stačí občas pročesat.
  • Rád se učí a při práci či výcviku nespustí ze svého pána oči.
  • I když jde o většího psa, díky krátké srsti a silné citové vazbě na svého pána je vhodnou volbou do bytu. Eventuálně do domu se zahradou, ale přístupem dovnitř.
  • Pokud psa pravidelně vyčesáváte a občas vykoupete, tak téměř postrádá typický „psí zápach“. Občas bývá doporučován i mírným alergikům.

Psi-plemeno-americky-buldok (10)

Důvody, proč si NEpořídit amerického buldoka

  • Jde o aktivního psa, který potřebuje vybít svou energii. Denně. Pokud dopředu víte, že nebudete mít na psa každý den čas, raději se poohlédněte jinde.
  • Již malé štěně amerického buldoka je potřeba cvičit a nastavit mu mantinely. V kombinaci se špetkou přirozené autority pak docílíte toho, že budete mít doma dobře vychovaného a pohodového čtyřnohého partáka.
  • Fixuje se na svého pána velmi silně. Delší odloučení pak snáší velmi špatně. Pokud trávíte velkou část dne pravidelně mimo domov, raději se poohlédněte po samostatnějším psím plemeni.
  • Svého pána a celou jeho rodinu velmi miluje. K cizím lidem a psům bývá nedůvěřivý.
  • Pokud se pes nudí a nemá pevné vedení, mohou se u psa objevovat sklony k destruktivnímu chování a občas i k agresi.
  • Jde o větší plemeno, je tak poměrně náročný na prostor. I když se díky jeho krátké srsti a navázanosti na svou rodinu doporučuje jeho chov uvnitř, není vhodnou volbou do malého bytu.
  • Jejich tvar a stavba huby připomíná například tvar huby boxera. Nese to sebou i lehce neblahé následky v podobě nadměrné tvorby slin. Pokud milujete pořádek a čisté oblečení, asi se raději poohlédněte po psovi s jiným tvarem huby.
  • Při delším osamění steskem štěká a vyje. O důvod víc, proč je vhodnou volbou pro lidi, kteří s ním mají možnost trávit větší část dne. A nebo kteří mají velmi tolerantní sousedy.
  • Především během puberty si pes rád zkouší, co si může dovolit. Je proto doporučován zkušenějším majitelům, kteří se nenechají obalamutit roztomilým psím kukučem a nastaví mu mantinely. Je potřeba nastavené hranice i 100% dodržovat, jinak vám velmi snadno pes přeroste přes hlavu.
  • Silná čelist a pevný stisk je jednou z typických vlastností psa. Tito psi velmi rádi žvýkají kde co. Můžete tak počítat s rychlou likvidací všech hraček, které jsou určené ke kousání, a to i těch, u kterých výrobce uvádí, že dlouho vydrží i těm nenáruživějším ničitelům.

Psi-plemeno-americky-buldok (12)

Historie amerického buldoka

Vznik amerického buldoka je tak trochu záhadou, respektive existují dvě teorie o jeho vzniku. Podle jedné teorie vznikl v jihovýchodní části Ameriky, a to díky křížení krátkonohých anglických buldoků s americkými pitbulteriéry a bulmastify. Podle další teorie vzniklo plemeno v Anglii, a to křížením pracovních buldoků v průběhu 18. století. Do USA se pak již téměř hotové plemeno mělo dostat v průběhu kolonizace. At plemeno vzniklo kdekoliv, obě teorie mluví o této psí rase jako o pracovním psovi. V počátcích bylo využíváno k zápasům s tury, medvědy a bizony. Postupně tato, z dnešního pohledu podivná kratochvíle, vymizela a buldoci se využívali na farmách. Zpravidla se využívali ke krocení býků a také jako pastevečtí psi. Jejich úkolem bylo hlídat stáda před smečkou zdivočelých psů. Nějakou dobu byli využívání i k psím zápasům, ty byly naštěstí již dávno zakázány.

Psi-plemeno-americky-buldok (13)

Pan John D. Johnoson se jako první vrhl na cílené šlechtění plemene. Postupně shromáždil většinu jedinců tohoto plemene a založil první chovnou linii. V současnosti není plemeno v USA registrované žádnou větší kynologickou organizací a prozatím není uznáno ani FCI. Jeho popularita roste, osvědčil se především jako aktivní společník a spolehlivý hlídač. První jedinci plemene se do Česka dostali v roce 1994, první vrh na našem území se narodil roku 1996.

Psi-plemeno-americky-buldok (14)

Povaha amerického buldoka

Americký buldok patří mezi věrné a oddané psy. Svou rodinu zbožňuje a bude ji bránit. Ocení co nejčastější přítomnost svého pána, při delší jeho nepřítomnosti trpí psychicky. Když se cítí osaměle, mívá destruktivní sklony a v krajním případě se může vyvinout i agrese. Děti miluje a bývá až neuvěřitelně trpělivý. Přesto z bezpečnostních důvodů je lepší mít hru psa s dětmi pod kontrolou. K cizím lidem bývá nedůvěřivý a bude před nimi hlídat území. Ač to pro mnoho lidí může znít přinejmenším zvláštně, bývá skvělým ochráncem nejen lidí, ale i stád. Bývá dominantní a pokud není správně socializovaný, bude mít pravděpodobně v dospělosti problém s cizími psy. S dalšími zvířaty ovšem vychází velmi dobře, pokud je zvyklý od štěněte. Jejich výchova není jednoduchá, je tak doporučován především zkušenějším chovatelům. Je důležité nepodcenit socializaci a při výcviku být důsledný. Pokud nebude mít vytyčené mantinely, velmi snadno vám přeroste přes hlavu.

Psi-plemeno-americky-buldok (2)

Vzhled amerického buldoka

Americký buldok je větší pes, přesto je hbitý, rychlý a silný. Typický vzhled mu dodává široká čtvercová lebka, na hlavě se vyskytují pravoúhlé linie. Kulaté oči jsou hnědé a široko posazené. Uši bývají neseny složené dozadu nebo přeložené, ale bývají viděny i napůl vztyčené. Na hrudníku jsou dobře klenutá žebra. Krátký hřbet je silný. Ocas nejčastěji dosahuje k hleznům, občas bývá i o něco delší. Když je pes nadšený či vzrušený, je ocas nesen nad hřbetem. Občas bývá ocas stočen do půlkruhu. Krátká srst je tvrdá a lesklá. Mezi nejčastější zbarvení patří 50 % bílých ploch.

Psi-plemeno-americky-buldok (3)

Ty jsou doplněný skvrnami žíhaného zbarvení nebo v různých odstínech hnědé. Čas od času se objeví i celý bílý pes, jako u řady jiných plemene toto zbarvení může vést k řadě zdravotních problémům, mezi které nejčastěji u tohoto plemene patří problémy se sluchem. Kohoutková výška psa se pohybuje mezi 55-70 cm, výška feny se pohybuje mezi 45-65 cm. Váha psů se pohybuje mezi 40-60 kg, váha feny se pohybuje mezi 30-60 kg.

Psi-plemeno-americky-buldok (5)

Ke komu je americký buldok vhodný

Americký buldok svého člověka velmi miluje, a i s ohledem na krátkou srst není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku, nejspokojenější bude v bytě nebo v domku s přístupem dovnitř. Pokud trváte na umístění psa v kotci, je potřeba myslet na zateplení kotce (dnes lze pořídit i vyhřívaný kotec, což je s ohledem na české zimy doporučováno) a co nejčastější kontakt s rodinou. Americký buldok je pracovní pes a má spoustu energie, je potřeba se mu dostatečně věnovat a ideálně mu dopřát možnost věnovat se některé ze sportovních disciplín nebo zaměstnání.

Psi-plemeno-americky-buldok (4)

Je například vhodnou volbou na obrany a stopování, ale patrně nebude stát na příčkách vítězů. Věnovat se s ním můžete i různorodým bull sportům nebo ho zaměstnat jako ochránce stát či hlídače objektu. Pro mnoho lidí je velkou výhodou plemene jeho krátká srst, kterou stačí čas od času projet gumovou rukavicí a zachytit uvolněné chlupy. Většina jedinců má poměrně citlivou kůži, nedoporučuje se proto příliš časté koupání.

Psi-plemeno-americky-buldok (7)

Americký buldok v bodech

Velikost:

  • Kohoutková výška psa se pohybuje mezi 55-70 cm, výška feny se pohybuje mezi 45-65 cm.
  • Váha psů se pohybuje mezi 40-60 kg, váha feny se pohybuje mezi 30-60 kg.

Srst:

  • Krátká srst je tvrdá a lesklá.

Zbarvení:

  • 50 % bílých ploch. Ty jsou doplněný skvrnami žíhaného zbarvení nebo v různých odstínech hnědé.

Jak dlouho žije:

  • Americký buldog se dožívá 11 až 15 let. 

Odkud pochází:

  • USA

Ke komu je vhodný:

  • Americký buldok miluje z celého srdce svou rodinu a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti. Když je delší dobu sám a cítí se osamělý, může mít destruktivní sklony. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit co nejvíce času se psem a pořádně se mu věnovat.
  • Krátká srst v kombinaci s velkou láskou k lidem ho předurčuje k pobytu v bytě nebo v domku se zahrádkou a přístupem dovnitř.
  • Je vhodnou volbou k lidem s alespoň základní špetkou přirozené autority. Toto plemeno má dominantní sklony, je tak doporučován spíše k zkušenějším chovatelům, kteří budou 100% dodržovat nastavené mantinely.
  • Je to pes plné energie, kterou je potřeba ze psa dostat, aby se nenudil. Pokud se nudí a má nadbytek energie, pak vymýšlí blbinky. Bavit ho budou nejen dlouhé procházky, ale i bull sporty. Může to být i pracovní pes, využít ho lze k hlídání stád nebo hlídání objektu.

Psi-plemeno-americky-buldok (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu