Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Psi vhodní na mondioring neboli psí kruhový trénink

Mondioring patří mezi novější kynologické sportovní disciplíny. Sport vznikl roku 1984 ve Francii. Hlavním zakladatelem byl Pierre Roussel. Při vymýšlení tohoto sportu se inspiroval dalšími sporty typu Ring a poslušnostní disciplínou IPO. Mondioring je komplexní disciplínou, jejíž hlavním účelem je prověřit všestrannost psa i psovoda. Pár let trvalo, než se tomuto novému sportu usadila pravidla a první oficiální mistrovství se konalo roku 1997. Sport je dnes rozšířen do celého světa a v Česku je uznán od roku 2003. Zastřešen je Mondioring klubem ČR a od té doby se na území Čech konala celá řada národních i mezinárodních soutěží.

Psi-plemena-na-mondioring

Mondioring se skládá ze tří základních částí. V rámci poslušnosti musí pes předvést základní cviky – chůzi u nohy, sedni, lehni a aport. V skokové části musí pes překonat překážkovou dráhu s různými typy skoků. Součástí mondioringu je i obrana. Pro řadu psů jde o nejnáročnější část, která testuje odvahu, ovladatelnost a instinkt psa. Pes v rámci této části brání svého psovoda před figurantem, který předstírá napadení. Tento sport má několik levelů obtížností a pse s psovodem postupně dosahují další a další úrovně, při kterých se na oba kladou vyšší a vyšší nároky. Jde o všestrannou sportovní disciplínu, které se může věnovat řada psích plemen, ale i řada voříšků. Základem je, aby byli pes i psovod v dobré fyzické kondici a pes musí být velmi dobře ovladatelný, už i proto, že je v průběhu zkoušky bez obojku i vodítka. Některé psí rasy jsou tak o něco vhodnější k této sportovní disciplíně, především pokud má majitel soutěžní ambice. V článku si proto představíme několik plemen perfektních na mondioring.

 

Belgický ovčák malinois

Belgický ovčák malinois patří mezi krátkosrstou variantu belgického ovčáka, která se dnes k ovcím, tedy původnímu účelu, využívá sporadicky. V současnosti tito energičtí a velmi inteligentní psi patří mezi hvězdy obedience disciplín nebo velmi spolehlivé psy služební. Často plní také roli aktivních společníků. Využít je lze na řadu sportovních disciplín, v řadě z nich i ve své kategorii excelují.

Plemeno-belgicky-ovcak-malinois (8)

Malina, jak se v češtině této psí rase přezdívá, je pes, který potřebuje pevné vedení. Poslouchat bude především majitele s přirozenou autoritou. I když jde o velmi chytrého psa, který v inteligenci a pracovitosti soupeří s dalším géniem a pracákem psí říše – border kolií – nebývá doporučován začátečníkům. S ohledem na všestrannost plemene je perfektní volbu na sport typu mondioring.

Ke komu se hodí belgický ovčák malinois? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý ovčák

Německý ovčák, neboli lidově vlčák, patří mezi populární plemena již po desetiletí. Jsou to chytří psi, kteří se rádi učí. Minimálně základní výcvik zvládne levou zadní, zpravidla vyžaduje a i si „zaslouží“ náročnější výcvik. Velmi často bývá využíván k služebnímu výcviku policií nebo armádou, zpravidla k ochraně objektů nebo k vyhledávání drog.

Psi-plemeno-nemecky-ovcak (1)

Vlčák je oblíbenou psí rasou i mezi běžnými chovateli, kteří se s ním věnují náročnějším poslušnostním disciplínám nebo k ochraně zahrady a domku. Bavit ho budou i dlouhé procházky, canicross a obrany. Mondioring je pro něj jak dělaný.

Ke komu se hodí německý ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Belgický ovčák tervueren

Belgický ovčák tervueren patří mezi populární ovčácká plemena původem z Belgie. K pasení ovcí se dnes využívá sporadicky, častěji plní roli velmi aktivního společníka nebo služebního psa. Oproti svým belgickým bratrancům je patrně nejvíce citlivý a empatický, oproti nim se nejčastěji využívá jako canisterapeut nebo asistenční pes. Občas se stejně jako maliňák využívá jako služební pes, nejčastěji k obraně objektu. Je to velmi aktivní pes, který potřebuje pohyb, pohyb a pohyb.

Plemeno-belgicky-ovcak-tervueren (11)

Tervík je skvělou volbou do aktivní rodiny, bavit ho budou nejen dlouhé procházky nebo běh, nadšený ale bude i z náročnějšího výcviku obedience. Bavit ho budou i aktivní sporty typu agility, dogdancing, nebo flyball. Ideální je pro něj zvolit sport, který mu zaměstná hlavu i nohy. Mondioring v sobě splňuje velkou dávku pohybu a nutnost používat šedou kůru mozkovou. Pro tervíka je tento sport jak dělaný.

Ke komu se hodí belgický ovčák tervueren? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Dobrman

Dobrman je energický a inteligentní pes, který mívá pověst ostřejšího hocha. Přesto jde o citlivého a laskavého psa, který svou rodinu miluje z celého srdce. Protože jde o chytrého psa, základní výcvik zvládne levou zadní. Zpravidla bývá doporučován k zkušenějším chovatelům, kteří disponují menší dávkou přirozené autority a psa správně socializují.

Psi-plemeno-dobrman (9)

Se správným přístupem jde o skvělého aktivního rodinného společníka, který bude svou rodinu a její majetek bránit. Často bývá využíván k služebnímu výcviku, zpravidla k obraně objektu. Běžní chovatelé se se psem věnují řadě sportovních aktivit, nejčastěji náročnějšímu výcviku poslušnosti a obranám. Protože jde o energického, a i chytrého psa, který rád spolupracuje se svým člověkem, bude ho mondioring velmi bavit.

Ke komu se hodí dobrman? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Německý boxer

Německý boxer je aktivní a velmi chytrý pes, který miluje pohyb a výcvik. Velmi se upíná i na svou rodinu a například s dětmi dokáže dovádět hodiny. Díky své krátké srsti je vhodnou volbou k chovu k bytě. Je potřeba soustředit se na to, aby měl pes dostatek pohybu, jinak se bude nudit a vymýšlet lumpárny.

Psi-plemeno-nemecky-boxer (14)

Často je využíván k služebnímu výcviku, běžní chovatelé se s ním věnují náročnějším obedience disciplínám nebo k obranám. Ocení i dlouhé procházky, včetně dog trekkingu. Díky zkrácenému čenichu pes špatně snáší vyšší teploty, krátká srst ho příliš nechrání před mrazem. Je tak třeba pečlivě plánovat, kdy se s boxerem budete věnovat nějaké sportovní aktivitě. Mondioring je pro něj vhodnou volbou díky jeho lásce k pohybovým aktivitám a tendenci chránit svého člověka.

Ke komu se hodí německý boxer? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Flanderský bouvier

Flanderský bouvier je chytrý a energický pes, s kterým se rozhodně nudit nebudete. Je vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se s ním budou věnovat některému ze psích sportům nebo náročnějších obedience disciplínám. Velmi rád a snadno se učí, přesto je vhodnější spíše k zkušenějším chovatelům, kteří si poradí s jeho sklony k dominanci.

Psi-plemeno-flandersky-bouvier (2)

Bouvier byl vyšlechtěn jako pes na farmu, kde nejen pásl ovce, ale i hlídal majetek. Dnes ho lze využít jak k pasení, tak k řadě dalších aktivit. Bavit ho budou sporty typu agility, canicross nebo dogtrecking. S ohledem na jeho vysokou inteligenci snadno zvládá i náročnější obedience disciplíny. Je to všestranný pes, který je vhodný k velkému množství sportů, tedy i k mondioringu.

Ke komu se hodí flanderský bouvier? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Holandský ovčák

Holandský ovčák se od svých počátků využíval k práci se zvířaty. V současnosti se čím dál častěji využívá jako služební pes, nejčastěji ke stopování nebo k vyhledávání drog. Hojně se využívá i jako hlídač nebo vodící pes. Jde o psa se silným teritoriálním a ochranitelským instinktem. Svou rodinu má velmi rád, přesto jde především o psa jednoho pána – zpravidla si vybere jednoho člena rodiny, kterého miluje a respektuje nejvíce.

Psi-plemeno-holandsky-ovcak (9)

Holandský ovčák je velmi chytrý a pracovitý pes, který se snadno bude nudit. Je tak třeba mu zaměstnat nejen nohy, ale i hlavu. Je velmi snadno cvičitelný, jeho páníček ovšem musí být důsledný a přijde vhod špetka přirozené autority. Svou rodinu a svého pána bude bránit, stejně tak jeho majetek. Je tak vhodnou volbou k obranám. Ocení i možnost věnovat se náročnějšímu výcviku. Protože je energický a rád se hýbe, stejně tak miluje poslušnost, mondioring je pro něj ideální sportovní disciplínou.

Ke komu se hodí holandský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Bílý švýcarský ovčák

Bílý švýcarský ovčák patří mezi nechtěnou variantu německého ovčáka. Jde tak o energického a všestranného psa, který má široké využití. Je vhodnou volbou k lidem s citlivým přístupem, kteří psovi dopřejí důsledný výcvik a spoustu pohybu. Je to chytrý pes, který snadno zvládne nejen základní, ale i náročnější výcvik. Svou rodinu miluje z celého srdce, zpravidla dobře vychází i s dětmi, pokud ty vědí, jak se k němu správně chovat.

Plemeno-bily-svycarsky-ovcak (5)

Švýcarák je pes plný energie, potřebuje tak dostatek pohybu. Bude ho bavit řada sportovních aktivit typu dogtreckingu nebo agility. Nadšený bude i z náročnějšího výcviku v podobě pokročilejších disciplín obedience. Mondioring v sobě skloubí několik sportovních disciplín, pro tohoto všestranného psa je tak výbornou volbou.

Ke komu se hodí bílý švýcarský ovčák? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Rotvajler

Rotvík má sice pověst drsnějšího hocha, přesto jde zpravidla o velkého mazla, který svého člověka velmi miluje. Potřebuje důslednou výchovu, ideální je pro člověka s alespoň nějakou dávkou přirozené autority. Se správnou socializací a alespoň základním výcvikem je skvělým parťákem i do velké rodiny.

Psi-plemeno-rotvajler (16)

Rotvajler je energický a chytrý pes, který se využívá nejen k služebnímu výcviku, ale i k náročnějším obedience disciplínám nebo k obranám. Běžní chovatelé psa využívají nejen k ochraně vlastní zahrady, ale i jako společníka na dlouhé procházky. Mondioring v sobě skloubí řadu disciplín, pro chytrého a aktivního psa typu rotvajler je jak dělaný.

Ke komu se hodí rotvajler? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Stafordšírský teriér

Stafordšírský bullteriér sice na první pohled vypadá jako drsňák, přesto je to citlivý a přátelský pes, který svou rodinu miluje z celého srdce. V Anglii se tomuto pejskovi dokonce říká „baby dog“, tedy pes k dětem. Stafbulík je chytrý a empatický pes, který je čím dál častěji využíván jako canisterapeut.

Plemeno-stadfordsirsky-bulterier (14)

Stafordšírský bullteriér patří mezi velmi chytré psy, kteří se snadno a rádi učí. Základní poslušnost zvládnou snadno a rychle, zpravidla je využíván i k náročnějším obedience disciplínám. Jde o psa samý sval, má tak spoustu energie, kterou ze sebe musí dostat. Přijde mu tak vhod nejen dlouhá procházka, ale i možnost věnovat se řadě psích sportů. Protože jde o všestranného psa, přijde mu vhod i mondioring.

Ke komu se hodí stafordšírský teriér? A jaké jsou výhody a nevýhody tohoto psího plemena? Odkud pochází? Poznejte ✔️ historii, ✔️ povahu, ✔️vlastnosti a vzhled oblíbeného psa.

 

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu