Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Dandie Dinmont teriér má roztomilou čupřinu na hlavě

Dandie dinmont teriér je drobnější světlý chlupatý pejsek, který miluje svého člověka z celého srdce. Je to chytrý, veselý a přítulný pes, který je zároveň i nezávislý – prostě teriér. Je to přátelský pejsek, kterého zvládne i méně zkušený chovatel.

Plemeno-dandie-dinmont-terier (3)

Dandie dinmont teriér má oproti mnoha jiným teriérům vyrovnanou povahu a oproti mnoha dalším původně loveckých psů je vhodný i na canisterapii. Typický vzhled tomuto plemeni dodává vlnitá čupřina na hlavě. Přemýšlíte, koho vám tento pes připomíná? Toto plemeno stálo u zrodu konečné podoby Falka z filmu Nekonečný příběh. Předci tohoto roztomilého pejska lovili drobnou zvěř, dnešní dandie dinmont teriér je především společníkem a rodinným psem. Jeho velkou výhodou je kromě menší velikosti i schopnost přizpůsobit se životu ve městě i na venkově.

Důvody, proč si pořídit dandie dinmont teriéra

 • Jde o menšího pejska, perfektně se vejde i do menšího městského bytu. Není náročný na prostor a vejde se téměř kamkoliv.
 • Je věrný a oddaný. Své majitele miluje a rád je sleduje na každém kroku.
 • I když jde původně o loveckého psa, který má rád pohyb, není až tak náročný, jako jiní teriéři. Jedna delší procházka za den mu obvykle stačí. Když se občas delší procházka nepovede, nic si z toho nedělá.
 • I kdy má středně dlouhou srst, není náročná na údržbu. Stačí jí čas od času pročísnout a čas od času zastřihnout. Pokud nepatříte mezi milovníky složitější péče o srst, pak je pro vás toto psí plemeno správnou volbou.
 • Je to společenský pes, který miluje svou rodinu a rád tráví co nejvíce času v její přítomnosti.
 • Dandie dinmont teriér je chytrý a snadno chápe nové pokyny. Jeho výcvik tak není příliš náročný.
 • Většina teriérů, včetně dandie dinmont teriéra, patří mezi zdravější a dlouhověká plemena. S troškou štěstí budete na veterině trávit čas pouze očkováním a zároveň s vámi pes stráví mnoho let.
 • Má poněkud netradiční vzhled. Čupřina a dlouhé uši patří mezi typické znaky tohoto psa. Pokud chcete mezi ostatními pejskaři budit jeho vzhledem pozornost, bude pro vás správnou volbou.
 • Zajímavá historie, to je pro mnohé chovatele pozitivní devízou. Je pojmenován po postavě z literárního dila „Guy Mannering“ od sira Waltera Scotta.
 • Patří mezi veselé a hravé psy. Určitě se s tímto psem nebudete nudit, v pozitivním smyslu.

Plemeno-dandie-dinmont-terier (1)

Důvody, proč si NEpořídit dandie dinmont teriéra

 • Jde o vzácnější psí rasu, s čímž se pojí i vyšší pořizovací cena.
 • Díky jejich vzácnosti si na vhodné štěně budete muset počkat. V Čechách je menší množství chovných stanic než u běžnějších plemen, je tak třeba počítat s tím, že štěně neseženete v době, kdy by se vám to hodilo nejvíce.
 • I když jde o méně aktivního loveckého psa, přeci jen aspoň jednu delší procházku denně ocení. Určitě nepočítejte s tím, že bude tento pes trávit celé dny na gauči a ani se nehne.
 • Jako mnoho dalších teriérů má i dandie dinmont teriér svou hlavu a občas dokáže být pěkně tvrdohlavý, což dokáže lehce komplikovat výcvik.
 • Je potřeba soustředit se na správnou socializaci. Především psi tohoto plemene bývají oproti jiným společenským plemenům více dominantní a pokud nejsou správně socializovaní, pak mohou vyvolávat konflikty s dalšími psy.
 • I když toto plemeno poměrně málo líná, jejich srst je třeba pravidelně rozčesávat a občas přistřihnout. Péče o jejich srst je o něco méně náročná než u jiných dlouhosrstých plemen, přesto pokud nepatříte mezi milovníky pravidelného péče o srst, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
 • Jde o chytrého psa, který potřebuje zaměstnat hlavu. Ideální je pro něj trochu komplikovanější výcvik, interaktivní hry nebo sporty, při kterých zaměstná nejen nohy, ale i hlavu – například agility nebo dogdancing.
 • Líná o něco méně než řada jiných plemen, přesto není příliš vhodnou volbou k silnějším alergikům.
 • Je to společenský pes, který miluje co nejčastější společnost své rodiny. Velmi spokojený je, když se mu rodina dostatečně věnuje. Pokud trávíte větší část dne mimo domov a při návratu nemáte příliš náladu se psovi věnovat, raději se poohlédněte po méně náročném plemeni.

Plemeno-dandie-dinmont-terier (2)

Historie dandie dinmont teriéra

Historie plemen je velmi zajímavá. Už kupříkladu název plemene je poměrně neobvyklý, nenese totiž jméno oblasti, kde vznikl nebo jméno šlechtitele – jmenuje se podle románového hrdiny, konkrétně podle díla „Guy Mannering“ od sira Waltera Scotta. Plemeno bylo vyšlechtěno na severovýchodě Anglie. Původně šlo o pracovního, konkrétně loveckého psa, který pracoval ve vodě i na zemi. Využíval se především při lovu jezevců, vyder, zajíců, ondater a kun. Prvopočátky chovu jsou tak trochu záhadou, neexistují totiž přesné záznamy. Mezi pravděpodobné předky dandie dinmont teriéra patří border teriér, skotský teriér a patrně i jezevčík. Roku 1875 vznikl ve Skotsku první klub plemene, je tak třetím nejstarším chovatelským klubem na světě. Již roku 1876 vznikl první oficiální standard plemene. Největší slávu psí plemeno patrně zažilo koncem 19. století, v té době plemenu na popularitě dodala královna Viktorie, která tyto zajímavé psy chovala. Dnes jde spíše o vzácnější plemeno, které není příliš jednoduché sehnat.

Plemeno-dandie-dinmont-terier (4)

Povaha dandie dinmont teriéra

Oproti jiným teriérům je dandie dinmont tichý pes. Štěká opravdu jen když je to nezbytné. Oproti jiným teriérům jde o vyrovnaného psa. I tak je potřeba pamatovat na to, že šlo původně o loveckého psa, a i když se dnes využívá především jako společník, má stále lovecké instinkty. Především tak při procházce přírodou je potřeba mít se na pozoru. Má tendenci pronásledovat menší zvířata a také velmi rád hrabe. Je to dobrý hlídač. Pokud se mu něco nezdá, pak štěká, s ohledem na svou velikost štěká překvapivě hlubokým hlasem.

Dandie dinmont teriér je přátelský pes miluje z celého srdce svou rodinu a je k ní laskavý. V případě potřeby bude svou rodinu i bránit. I když nebývá prvoplánově rváčem, pokud dojde ke konfliktu, do rvačky se bez váhání zapojí. Především samci mívají sklon k dominanci, je potřeba psy důkladně socializovat, jinak i oni můžou konflikty vyvolávat. Jako mnoho jiných teriérů, i tento má sklony k tvrdohlavosti. Při výcviku je tak třeba obrnit se trpělivostí a být důsledný. Je to chytré plemeno, požadované pokyny chápe snadno, ale také se snadno začne nudit. Při výcviku je tak vhodné být i trochu kreativní.

Vzhled dandie dinmont teriéra

Dandie dinmont teriér je menší pes s podlouhlým tělem, kratšíma nohama a pro toto plemeno typickou čupřinou na hlavě. Má větší hlavu, ta je pokrytá delší hedvábnou srstí. Široce posazené oči jsou velké. Delší uši jsou svěšené. Krk je svalnatý a přechází plynule v dlouhé tělo. Cca 20-25 cm dlouhý ocas bývá nesen ve tvaru turecké šavle. Končetiny jsou dobře osvalené a krátké. Zadní nohy jsou o trochu delší než přední. Delší a tvrdší krycí srst překrývá krátkou a hustou podsadu. Zbarvení psa je tradičně v odstínech pepř a sůl, pepřové nebo hořčicové. Kohoutková výška plemene dosahuje 28-30 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 6-11 kg.

Ke komu je dandie dinmont teriér vhodný

Dandie dinmont teriér je přizpůsobivý pejsek. Pokud mu dopřejete dostatek pohybu, zvládne i život ve městě. Je pro něj velmi důležité trávit co nejvíce času ve společnosti své rodiny, kterou z celého srdce miluje. I když jde o teriéra, který vyžaduje pohyb, je to u něj přeci jen o chlup jednodušší než u dalších teriérů. Stačí mu jedna delší procházka za denně nebo možnost věnovat se rekreačně některému ze psích sportů. Protože jde o psa s tělem podobným jezevčíkům, platí pro něj podobná pravidla při pohybu – neměl by například příliš často chodit do schodů. Je to hravý pes, který miluje pohyb venku. Ocení tak aspoň občasné procházky lesem nebo možnost hrát si pravidelně na zahradě. Jako mnoho dalších teriérů, i toto plemeno velmi rádo hrabe. I když se dnes využívá především jako společník, má stále lovecké pudy, má tak tendenci lovit především menší zvířata jako králíky, veverky nebo i kočky. Jeho srst není příliš náročná na péči, přesto potřebuje pravidelné rozčesávání a občasné zastřihnutí. Jeho klopené uši vyžadují pravidelné prohlídky a občasné čištění – v delších klopených uších mají tendenci tvořit se infekce o něco častěji než v uších vztyčených.

Plemeno-dandie-dinmont-terier (6)

Dandie dinmont teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene dosahuje 28-30 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 6-11 kg.

Srst:

 • Delší a tvrdší krycí srst překrývá krátkou a hustou podsadu.

Zbarvení:

 • V odstínech pepř a sůl, pepřové nebo hořčicové.

Jak dlouho žije:

 • Dandie Dinmont teriér se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Dandie dinmont teriér je menší veselý a přátelský rošťák, s kterým se určitě nudit nebudete. Miluje lidskou společnost, je tak vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost trávit velkou část dne v jeho společnosti. Radost tak bude dělat aktivním důchodcům nebo lidem, kteří mají možnost práce z domu.
 • I když dnes plní především roli společníka, je třeba mít na paměti, že má v sobě loveckou krev. Má stále lovecké instinkty, je proto vhodné ho mít při procházkách přírodou pod kontrolou. Je nicméně velmi chytrý a s trochou trpělivosti a důslednosti zvládne přivolání na jedničku.
 • Oproti jiným teriérům je poměrně klidný. A i když ocení alespoň jednu delší procházku denně, není toto plemeno až tolik akční jako jiní psy patřící pod teriéry. I tak je potřeba se psovi alespoň pár desítek minut denně věnovat, jinak se začne nudit. A jako správný teriér pak z nudy bude ničit byt nebo rozhrabávat zahradu. Kromě procházek přírodou je možné se s ním věnovat například náročnějšímu výcviku nebo rekreačně některému ze psích sportů typu agility nebo dogdancing.
 • Je to menší pejsek, snadno se poskládá i do menšího městského bytu. Je třeba ale mít na paměti, že je potřeba psa o to důkladněji unavit, než když má možnost se alespoň občas vyběhat na zahradě.
 • Je to chytrý pes a nové pokyny chápe snadno. Přesto jako mnoho dalších teriérů trpí občasnými záchvaty tvrdohlavosti, takže výcvik není vyloženě snadný. Při výcviku je třeba důslednost, ale i kreativita. Tento pes se totiž u stereotypního cvičení snadno bude nudit.

Plemeno-dandie-dinmont-terier (5)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu