Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Faraonský pes nesmrdí a ani nepouští chlupy

Zajímavý vzhled i osobnost a obrovská radost do života, tak by se dal stručně popsat faraonský pes. Zaujme svou atletickou a zároveň elegantní postavou, v kombinaci s úzkou vznešenou hlavou a velkýma vztyčenýma ušima si ho všimnete na první pohled. Díky laskavé a veselé povaze jde o ideálního aktivního společníka.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (1)

Faraon je aktivní pes, který vyžaduje pohyb. Hodně pohybu. Jde o plemeno doporučované především nadšeným běžcům nebo cyklistům, a to pro jeho vytrvalost. Je velmi inteligentní a touží svého pána potěšit za všech okolností, poměrně snadno se proto i cvičí. Má velmi rád lidi, zároveň má potřebu určité míry nezávislosti a touhu dělat si občas věci po svém. V minulosti byl využíván především pro lov králíků, dnes jde spíše o společenského aktivního psa, se kterým se můžete vrhnout na různé psí sporty. V českých podmínkách ho nelze chovat celoročně venku, především z důvodu velmi krátké srsti a malému množství tuku.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (4)

Důvody, proč si pořídit faraonského psa

 • Faraon je elegantní středně velký pes, který svým atletickým vzhledem zaujme na první pohled.
 • Jeho krátká srst téměř nevyžaduje údržbu a zároveň téměř postrádá typický „psí zápach“.
 • Je to velmi aktivní a vytrvalý pes, je většinou doporučován nadšeným běžcům, cyklistům nebo turistům.
 • Kromě výše zmíněných sportů mu udělá radost i lovecký výcvik (má silný lovecký pud) nebo coursing či psí závody.
 • Je vhodný pes především do bytu nebo do domu se zahradou a přístupem dovnitř. Díky krátké srsti naleznete po bytě minimum chlupů. Zároveň má minimum podkožního tuku, dlouhodobý pobyt venku by mu především v zimě neprospěl.
 • Je ostražitý vůči cizím lidem, je z něj většinou dobrý hlídač.
 • Dobře vychází s dalšími psy v jedné domácnosti.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (3)

Důvody, proč si NEpořídit faraonského psa

 • Jeho krátká srst má své výhody, není třeba o ní nijak zvlášť pečovat. V kombinaci s malými zásobami tuku je ovšem náchylný k nastydnutí v chladném a deštivém počasí. Především na zimu je třeba psovi pořídit zateplený obleček.
 • Právě s ohledem na jeho vzhled a země původu (Egypt, Malta) je zvyklý spíše na teplejší počasí. V Čechách tak není vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku.
 • Má velmi silný lovecký pud. Při venčení je doporučováno mít psa většinu času na vodítku nebo stopovačce, jinak vám pes uteče za prvním zajícem, a to i když mu jinak funguje přivolání.
 • Není vhodnou volbou do domácnosti, kde se vyskytují další chlupatí mazlíčci jako králíci či morčata. Faraoni mají velmi silný lovecký pud a tito domácí mazlíčci snadno můžou dojít k úhoně.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (12)

Historie faraonského psa

Faraonský pes patří mezi nejstarší psí plemena světa. Historie tohoto plemene sahá do vlády 19. egyptské dynastie, toto plemeno je tedy staré zhruba 3 000 let. Název plemene nebyl zvolen náhodně, šlo totiž o společníky králů a šlechticů a dostávalo se jim stejné úcty jako jejich majitelům. Postupně se dostali na Maltu, a to pravděpodobně s fénickými obchodníky. Na Maltě se tito psi chovali pod názvem Kelb-tan Fenek.  Dnes jde o národní plemeno Malty.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (11)

Do zbytku Evropy se plemeno dostalo až počátkem 20. století, kdy byli první psi převezeni z Malty do Anglie. Až roku 1974 byl uznán první standard plemene. Do USA se první psi dostali roku 1967, již o tři roky později vznikl první oficiální klub plemene. Rasa byla uznána AKC v roce 1983. Do České republiky se první psi dostali počátkem devadesátých let 20. století, i když jejich počty v Čechách rostou, jde stále spíše o vzácnější plemeno.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (10)

Povaha faraonského psa

Faraonský pes je velmi aktivní a veselý pes. Pro vysoké nároky na pohyb a svou vytrvalost je často doporučován cyklistům, běžcům nebo turistům. Zajímá ho i agility nebo coursing. Faraoni jsou inteligentní psi, kteří se snaží za každou cenu zavděčit svému pánovi, jejich výcvik bývá proto velmi snadný. I když s ním budete trénovat přivolání do zblbnutí, je potřeba být při venčení obezřetní. Tito psi mají silné lovecké instinkty a venku mají tendenci lovit jakoukoliv kořist, která se kolem nich mihne. Je tak potřeba mít opravdu 100% přivolání nebo mít raději psa neustále na vodítku, případně alespoň na stopovačce, kterou v případě potíží (a při dobrém postřehu) včas zašlápnete.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (9)

Vůči cizím lidem bývá ostražitý, což z něj dělá dobrého hlídače. Bývá doporučován i k dětem, ke kterým je jemný a velmi rád s nimi dovádí. Ve stejné domácnosti zpravidla vychází dobře s dalšími psy, s dalšími zvířátky mívá problém, respektive většinou králíčky či morčata vidí jako kořist. Zvláštností plemene je, že když je pes vzrušený, nervózní či dychtivý, začne se „červenat“. Psovi při různých vzrušivých situacích zčervenají uši a nosní houba.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (8)

Vzhled faraonského psa

Faraonský pes je atletický, středně velký pes. Na hlavě nalezneme podlouhlý čenich, z profilu připomíná tupý klín. Zhluboka posazené oči jsou oválné a jantarové. Uši jsou velké, široko posazené a jsou vzpřímeně neseny. Zvláštností tohoto psa je, že při vzrušení tomuto psovi zčervená nos a uši. Krk je štíhlý a dlouhý, přechází v rovný trup. Hrudník s dobře klenutými žebry je hluboký, bývají mu patrné hezky vyvinuté svaly. Ocas se směrem ke špičce zužuje, je prohnutý a vysoko nesený. Krátká srst je lesklá a přiléhá k tělu. Zbarvení může být žlutohnědé či pálené až po červenou s možnými bílými znaky na hrudi či na tlapách. Občas se objevuje bílá špička ocasu, která je pak velmi ceněná. Srst se velmi snadno udržuje a pes není téměř cítit typickým „psím zápachem“. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 53 a 64 cm, váha okolo 24 kg.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (7)

Ke komu je faraonský pes vhodný

Klidný a rozvážný, to je faraonský pes. I s ohledem na jeho krátkou srst je vhodnou volbou do bytu nebo do domku se zahradou, ale s přístupem dovnitř. I pokud má pes možnost vydovádět se na zahradě, je třeba mu každý den zajistit dostatečnou dávku pohybu. Jde o velmi aktivní psy, kteří jsou ideální volbou pro turisty, cyklisty nebo běžce. Pokud nebudete mít psa na zahradě pod neustálým dohledem, je třeba zabezpečit zahradu, především zajistit dostatečně vysoký plot. Tito psi mají totiž velmi silný lovecký instinkt, a pokud objeví kořist, i za hranicí jejich pozemku, dokážou překonat kdejakou překážku, aby se za ní dostali. Péče o srst faraonského psa je velmi snadná, zpravidla i postrádá typický psí zápach. Tím že jde o atletické psy s vyrýsovanými svaly, mývají malé zásoby tuku a jsou méně odolní vůči podzimnímu a zimnímu chladu. Především na zimní mrazivé teploty je třeba psovi pořídit oblečky.

Psi-plemeno-faraonsky-pes (5)

Faraonský pes v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 53 a 64 cm.
 • Váha se pohybuje okolo 24 kg.

Srst:

 • Krátká, hladká, lesklá, bez podsady

Zbarvení:

 • Žlutohnědé, či pálené až po červenou s možnými bílými znaky na hrudi či na tlapách

Jak dlouho žije:

 • Faraonský pes se dožívá 11 až 14 let.

Odkud pochází:

 • Egypt, Malta

Ke komu je vhodný:

 • Jde o velmi aktivního psa, který je ideální volbou pro aktivní rodinu.
 • Velmi dobře vychází s dětmi, se kterými si rád hraje a bývá k nim velmi laskavý.
 • Ocení možnost dovádění na zahradě, kterou je ovšem potřeba důkladně zabezpečit. Pokud za plotem uvidí vhodnou kořist, převládne lovecký pud a on se za každou cenu pokusí ze zahrady dostat.
 • Díky krátké srsti a absenci typického psího zápachu je vhodnou volbou do bytu. Je ovšem třeba pamatovat na to, že jde o velmi aktivní psy, kteří potřebují dostatek pohybu.
 • Při venčení je třeba mít buď perfektní přivolání, nebo mít psa zabezpečeného vodítkem či stopovačkou. Především pokud vyrazíte na výlet do přírody, mohl by pláchnout za první srnou či zajícem.
 • Je ideální volbou pro lidi chodící na dlouhé túry či milovníky běhu a kola. 

Psi-plemeno-faraonsky-pes (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu