Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Cane corso je uslintaný pes, co umí bránit rodinu

Staré italské plemeno, které bylo využívané k ochraně majetku a lovu zvěře. Dnes jde především o aktivního atletického psa, který potřebuje důsledný, ale zároveň i pozitivní, výcvik. Svou rodinu má velmi rád (a velmi dobře vychází i s dětmi), ovšem k cizím lidem i zvířatům bývá lhostejný. Prostě hlídač a obranář se vším všudy.

Psi-plemeno-cane-corso (14)

Cane corso neváhá bránit svého majitele nebo svůj majetek, ale nebývá tím, kdo útočí jako první. Kromě pravidelné dávky pohybu potřebuje zaměstnat i hlavu. Nudící se cane corso si totiž najde zábavu sám, což se u tohoto plemene nejčastěji projevuje usilovným štěkáním na vše, co se pohne, hrabáním nebo okusováním nábytku.

Psi-plemeno-cane-corso (10)

Důvody, proč si pořídit cane corso

 • Jde o odolného psa, který hravě zvládne různé počasí i různorodé pracovní aktivity.
 • Spolehlivě ochrání svěřený pozemek, neproklouzne mu ani myška.
 • Pokud patříte mezi zkušenější chovatele, hravě si s tímto plemenem poradíte. Při správné socializaci pak toto plemeno může být i perfektním rodinným psem, který bude dobře vycházet i s dětmi.
 • Je to energický pes, který potřebuje unavit. Nadšeně se s vámi bude věnovat různým psím sportům.
 • Krátká srst je nespornou výhodou, péče o ni je minimální.
 • Toto plemeno psů je ideální volbou i do služebního poměru.
 • Radost bude dělat i běžnému chovateli, který se chce věnovat různorodým obedience disciplínám. Cane corso například hravě zvládá náročnější disciplíny poslušnosti, stopové sporty nebo obrany.
 • Cane corrso je větší odolný pes, který při správném vyžití zvládne i pobyt na zahradě.
 • Toto plemeno je velmi inteligentní, základní poslušnost a socializaci snadno zvládne (u tohoto typu psa jde v zásadě i o nutnost).

Psi-plemeno-cane-corso (3)

Důvody, proč si NEpořizovat cane corso

 • Jde o velmi aktivní psy, které je třeba unavit. Jinak se začnou nudit a vymyslí si vlastní zábavu. Tou je třeba kompletní přerovnání zahrady nebo bytu.
 • Péče o krátkou srst je sice jednoduchá, stačí občas vyčesat, přesto pes hodně líná. Určitou nevýhodou této krátké srsti je i to, že má tendenci se zapíchávat do oblečení, koberců atd.
 • Slintá. Hodně. Je třeba počítat s tím, že bude mít slinu u čumáku velkou část dne.
 • Cane corso je poměrně velký pes a v kombinaci s vysokou inteligencí není vhodnou volbou pro každého. Spíše si s ním poradí zkušenější chovatel se špetkou přirozené autority, který snadněji než začátečník prohlédne a zavčas utne psí pokusy o převzetí velení v rodině.
 • Je to větší pes, který z pobytu v bytě nebude moc nadšený. Spíš ocení možnost pobytu na zahradě, třeba i s přístupem dovnitř.
 • Tito psi mají tendenci být dominantní vůči dalším psům. Je třeba je důkladně socializovat a zvykat na cizí zvířata, aby v dospělosti nedocházelo k zbytečným konfliktům.
 • Značnou nevýhodou pro všechny milovníky psů je u tohoto plemene především to, že jako mnoho jiných malossoidních větších plemen, se dožívá poměrně nízkého věku.
 • Jako mnoho jiných větších psů trpí toto plemeno na různé nemoci pohybového aparátu, problémy mývá především s klouby. Také relativně často trpí na torzi žaludku.

Psi-plemeno-cane-corso (4)

Historie cane corso

Cane corso je jedno z nejstarších plemen světa, patří mezi potomky italských molosů, nejvíce má blízko k neapolskému mastinovi. Dříve se toto plemeno využívalo jako válečný pes nebo v arénách k bojům mezi různými psy nebo k boji s medvědy a býky. Po pádu starověkého Říma se využíval především v zemědělství, sloužil jako hlídač a lovec. Chválili si ho především farmáři, kterým hlídal stáda prasat a skotu. Během 19. století mělo toto plemeno namále, a to kvůli mechanizaci v zemědělství, tito psi nebyli tolik zapotřebí jako dříve. Největší populace se zachovala na jihu Itálie, konkrétně v oblasti Puglia. Profesor Francesco Ballotta a doktor Antonio Morsiani se pokusili o renesanci tohoto plemeno, což se zadařilo. Nicméně až roku 1988 byli první jedinci převezeni do USA, kde v roce 2010 bylo plemeno uznáno AKC. Plemeno si v Americe získalo velmi rychle oblibu a již v roce 2012 obsadil cane corso 60. příčku v žebříčku oblíbenosti, v roce 2014 dokonce již 47. příčku. Roku 1996 se první psi dostali do České republiky, již roku 2000 vznikl první klub tohoto plemene u nás.

Psi-plemeno-cane-corso (2)

Povaha cane corso

Cane corso potřebuje páníčka s přirozenou autoritou a důsledné vedení již od štěněte. Zpravidla se tak nedoporučuje začínajícím pejskařům, ale spíše zkušenějším chovatelům. Tomuto plemeni je třeba určit jasné hranice a pevně na nich trvat, aby se pes nepokusil převzít velení v domácnosti. Třeba je také soustředit se na důkladnou socializaci, a to jak s lidmi, tak dalšími psy. Pokud socializace proběhne včas a správně, můžete se těšit na poklidné soužití s fajnovým parťákem, který bude v zásadě lhostejný ke svému okolí a svého majitele bude milovat. Cane corso je rozený ochranář, se správnou výchovou bude hlídat a chránit jen v momentě, kdy to bude skutečně třeba a nebude agresivní vůči všemu, co se pohne. Jde o inteligentní plemeno, které základní výcvik zvládne levou zadní, jen je třeba pamatovat na důslednou výchovu. Pokud je zvyklý na děti odmala, velmi dobře s nimi vychází, a protože jde v zásadě o hravého psa, tak si s nimi i velmi rád hraje. Cane corso patří mezi psy s vyšším prahem bolestivosti, zpravidla mu tak nevadí drobnější zranění.

Psi-plemeno-cane-corso (11)

Vzhled cane corso

Jde o středně velkého až velkého psa s osvaleným, i když o něco drobnějším tělem, než je typické pro dalších plemena z řad mastifů. Hlava je typicky molossoidní a veliká, tlama je pak o něco kratší než mozkovna a horní pysk visí a lehce překrývá dolní čelist. Uši jsou visíci a někdy bývají kupírovány do tvaru rovnostranného trojúhelníku (u nás je kupírování zakázáno). Svalnatý a silný krk plynule přechází do robustního a mohutného hrudníku. Trup je zakončen vysoko nasazeným ocasem. Končetiny jsou šlachovité a dobře osvalené. Lesklá, krátká a hustá srst se vyskytuje nejčastěji v šedé, černé, jelení červené, plavé nebo tmavě žluté, občas se vyskytují i různě žíhané varianty zmíněných barev. Kohoutková výška plemene dosahuje 58-70 cm, váha se pohybuje mezi 40 a 50 kg.

Psi-plemeno-cane-corso (9)

Ke komu je cane corso vhodný

Cane corso patří mezi pracovní plemena, která vyžadují velké množství fyzické aktivity. Ocení například dlouhé a svižné procházky nebo si i rádi zaběhají (jako u jiných psů je třeba si dát pozor na vývoje kloubů a na vrcholový sport se vrhnout, až když je hotový vývoj kloubů (což je v případě větších plemen typu cane corso okolo 18 měsíců). Jde o chytré psy, kteří nejen že snadno zvládnou základní výcvik snadno, ale je u nich i přímo nutností. Velmi dobře zvládnou i učení různorodých triků, ale i složitější poslušnost. Stejně tak se rádi zapojí do různých psích sportů. U těchto psů se nedoporučuje pouštět je na volno, především méně zkušeným chovatelům. Přeci jen jde o větší psy se sklony k dominantnějšímu chování, a pokud by se pes rozhodl vás v nějaké kritičtější situaci neposlechnout, mohl by nastat velký malér. Tomuto plemeni bude velmi dobře na větším pozemku, který je ovšem třeba velmi důkladně zabezpečit. Cane corso je totiž mistr útěků a i relativně malou skulinku si dokáže rozšířit a utéct.

Psi-plemeno-cane-corso (7)

Výcviku tohoto plemene je třeba věnovat velkou pozornost. Potřebuje důsledný výcvik, ale není třeba být na psa tvrdí. Jde o vnímavé psy, kteří se učí snadno. Jedná se o poměrně velké psy, u kterých je třeba být opatrní na pohybové ústrojí, s nímž mývají relativně často zdravotní komplikace. Předejít řadě problémů nebo je alespoň minimalizovat můžete za pomoci doplňků stravy určených k podpoře růstu velkých psích plemen a následně dospělým psům za pomoci vhodných preparátů můžete pomoci k  „údržbě“ zdravého stavu kloubů. Zároveň je třeba pravidelně kontrolovat klopené uši, ty jsou náchylné k infekcím. Péče o srst je nenáročná, především v době línání je třeba ji občas vykartáčovat, toť vše.

Psi-plemeno-cane-corso (12)

Cane corso v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška dosahuje 58-70 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 40 a 50 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá

Zbarvení:

 • Nejčastěji se vyskytuje v šedé, černé, jelení červené, plavé nebo tmavě žluté, občas se vyskytují i různě žíhané varianty zmíněných barev.

Jak dlouho žije cane corso:

 • Cane corso se dožívá 10 až 11 let. 

Odkud pochází:

 • Itálie

Pro koho se hodí:

 • Cane corso lze využít jako pracovního/služebního psa, především k hlídání objektu.
 • Jde o větší psy, kteří potřebují člověka s přirozenou autoritou a ideálně s alespoň základními, ideálně pokročilými kynologickými zkušenostmi. Přeci jen jde o větší psy, kteří potřebují důsledný výcvik.
 • Toto plemeno potřebuje důkladnou dávku fyzické i psychické aktivity, a to i pokud má k dispozici rozlehlý pozemek. Pokud se začne nudit, začne vymýšlet lumpárny, nejčastěji v podobě hrabání nebo demolice všeho, co mu přijde pod čumák.
 • Je vhodný především na zahradu, z menšího městského bytu nadšený nebude, především pokud nebudete mít možnost se mu dostatečně věnovat.
 • Lze ho chovat i v rodině s dětmi, se kterými bude rád dovádět. Je vhodnější spíše ke starším dětem, které je třeba poučit, jak se správně k psovi chovat.

Psi-plemeno-cane-corso (15)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu