Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Rhodéský ridgeback lovil lvy, dnes brání svou rodinu

Důstojný a vyrovnaný pes, který miluje svou rodinu a k cizím je spíše rezervovaný. Ridgeback je sportovně založený pes, který potřebuje pořádně zaměstnat, znuděný totiž často trpí destruktivními sklony. Navzdory jeho větší velikosti jde o jemného psa, který je ovšem ochoten chránit svou rodinu i dům.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (15)

Jde o většího a aktivního psa, který není pro ledaskoho, je vhodný spíše pro zkušenější chovatele. Pokud ovšem toužíte po větším a sebevědomém psovi, který je nenáročný na péči, který vám bude plně oddaný, je něžný a má smysl pro humor, bude pro vás rhodéský ridgeback perfektní volbou.

Důvody, proč si pořídit rhodéského ridgebacka

 • Atletická vysoká postava a typický pruh na zádech, to jsou znaky, kterými na první pohled pes vzbudí pozornost.
 • I když jde o psa s jemnou a milující povahou, ve své domovině se využíval k lvů a prasat. Jde prostě o psího drsňáka, který i svou historií zaujme.
 • Za všech okolností si zachovává důstojnost. K cizím lidem bývá, alespoň zpočátku, rezervovaný, pro svou rodinu je oddaným společníkem.
 • Jeho velikost sama o sobě budí respekt. I když jde v zásadě o přátelského psa, v případě potřeby bude svou rodinu bránit.
 • Při opatrnosti a správné socializaci zvládne i soužití s malými dětmi. Větší děti mu většinou problémy nedělají, naopak, rád s nimi dovádí.
 • Sice líná, ale jeho krátká srst se dá zvládnout. Chlupy občas po bytě naleznete, ale oproti jiným plemenům je množství chlupů zanedbatelné.
 • Je to sportovně založený pes, který bude milovat především dlouhé procházky přírodou, canicross nebo běh u kola.
 • Jde o poměrně tiché psy, kteří málo štěkají.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (14)

Důvody, proč si NEpořídit rhodéského ridgebacka

 • Ridgeback je chytrý, silný a velký pes, který je vhodný do zkušenějších rukou. Začátečníkovi by mohl poměrně snadno přerůst přes hlavu.
 • Původně lovecké psí plemeno má státe silné lovecké pudy. Při procházkách přírodou je třeba mít se na pozoru a u psa mít 100% přivolání.
 • Je inteligentní a zároveň tvrdohlavý. Je třeba, aby byl výcvik důsledný a kreativní, abyste psa zaujali a aby byl ochotný spolupracovat.
 • Pokud není dostatečně utahaný, snadno se z něj stane demoliční četa.
 • Pevný a vysoký plot je základem. Ridgeback je mistrem útěků, je třeba zahradu opravdu důkladně zabezpečit.
 • Jde o hodně velkého psa a dospělí samci mívají často problém s cizími psy. Důsledná a včasná socializace je absolutní základ, jinak si zaděláváte do budoucna na hodně veliký problém.
 • Pohyb, pohyb a zase pohyb. Jde o velmi aktivní plemeno, které potřebuje důkladně utahat, a to i pokud má pes k dispozici velkou zahradu. Překopání zahrady a totální destrukce bytu je jinak denní normou.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (4)

Historie rhodéského ridgebacka

Majestátní ridgeback má svůj původ v jižní Africe, zhruba na území dnešní Jihoafrické republiky a Zimbabwe. Místní polodivocí psi byli používání zdejšími domorodci k lovu a ochraně stád. Během 16.-17. století byla téměř celá Afrika kolonizována. Evropští osadníci s sebou přivezli i psy, především mastify, dogy a chrty. Osadníci velmi brzy zjistili, že potřebují vyšlechtit psy, kteří snadněji budou snášet extrémní africké podnebí, jež evropským psům většinou dělalo problémy. Potřebovali psy, kteří vydrží velkou část dne bez vody, aniž by to ovlivnilo jejich výkon. Byli také potřeba výborní hlídači, lovci a i společníci. Postupně se začalo s cíleným křížením evropských psů se psy domorodců. Řada psů domorodých kmenů měla na zádech typický hřeben srsti rostoucí v opačném směru, který dostalo do vínku nově vzniklé plemeno psů – rhodéský ridgeback.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (1)

Roku 1877 si vzal reverend Helm několik svých psů na lov na území tehdejší Rhodésie. Místní lovci byli nadšení tímto odvážným a rychlým psem, který pomáhal při lovu nejen antilop a gazel, ale i při lovu lvů či levhartů. Posléze si toto plemeno vysloužilo přezdívku lví pes, a to díky své schopnosti dohonit lva a zadržet ho do příchodu lovce.

V roce 1922 byl založen první chovatelský klub a za pomoci Francise Barnese byl vypracován první standard plemene. Roku 1930 byl představen v Anglii, posléze i v USA. Velmi rychle získalo plemeno na popularitě a dnes jde o oblíbené plemeno i u nás. První jedinci tohoto plemene se v tehdejším Československu objevili v roce 1987.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (3)

Povaha rhodéského ridgbacka

I když se jedná o velké psí plemeno, jde o poměrně citlivého psa, který potřebuje důsledný výcvik, ale bez tvrdého drilu a křiku. Tito psi poměrně dobře reagují na pozitivní a důslednou výchovu. Ridbeback je chytrý a dokáže být, jako mnoho lovečáků, poměrně tvrdohlavý. Při výcviku je třeba, aby byl člověk 100% důsledný, jinak si může pes začít dělat co chce. Je třeba se zaměřit především na výcvik základní poslušnosti. Sám od sebe má tendenci svou rodinu bránit, je tak třeba, aby poslouchal a respektoval pokyn svého majitele, aby zbytečně nevyhodnotil běžnou situaci jako nebezpečnou.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (11)

I dnes lze ridgebacka využít jako všestranného lovce a hlídače. Zbytečně neštěká, většinou jen v případě, že chce upozornit na neobvyklý děj či nebezpečí. Sice jde o poměrně velkého psa, přesto je vhodný i k dětem, se kterými dobře vychází, pokud ty vědí, jak se k němu správně chovat. Pokud psa od štěněte zvykáte na další zvířecí rodinné společníky, nemívá s nimi problém ani v dospělosti.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (10)

Vzhled rhodéského ridgebacka

Jedním z typických znaků rhodéského ridgebacka je hřeben srsti (ridge) na jeho zádech, která roste v opačném směru než zbytek srsti na těle. Pruh je široký okolo 5 cm a můžete ho najít i na zádech thajského ridgebacka. Srst je krátká, hustá a lesklá. Zbarvení je světle pšeničné až červeno pšeničné, má tendenci být bez zápachu. Tmavou masku na uších a tlamě, ale i jinde na hlavě, mohou mít psi, ale jinde na těle je tmavá barva nepřípustná. Rhodéský ridgeback má svalnaté tělo s hlubokým hrudníkem, dobře klenutými žebry a dobře vyvinutými svaly. Na středně velké hlavě naleznete středně velké uši, které jsou svěšené podél hlavy. Ocas je dlouhý a tenký a ke špičce se zužuje. Kohoutková výška plemene je 61-69 cm a váha se pohybuje mezi 32 a 36 kg.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (9)

Ke komu je rhodéský ridgeback vhodný

Sice jde o velkého psa, ale lze ho po přiměřeném utahání chovat i v bytě. Jako mnoho dalších psů ocení zahradu, ale i s velkým pozemkem je třeba ridgebecka řádně utahat. Pokud se začne nudit, bude si vymýšlet vlastní zábavu, většinou v podobě útěků nebo hrabání děr. Je tak perfektní volbou pro aktivní a sportovně založenou rodinu. I s ohledem na jeho velikost lze ridgebacka využít na agility, coursing nebo stopování. Jeho inteligence snadno zvládne i náročnější poslušnost. Radost bude mít i z náročnější turistiky nebo z joggingu. Jeho krátká srst a země původu není vhodná na celoroční pobyt venku, především během zimy. Toto plemeno miluje své lidi a miluje častý kontakt se svou rodinou, při delším osamocení trpí. Péče o krátkou srst je nenáročná, stačí ji čas od času vykartáčovat.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (5)

Rhodéský ridgeback v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene je 61-69 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 32 a 36 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá a lesklá

Zbarvení:

 • Zbarvení je světle pšeničné až červeno pšeničné.

Jak dlouho žije:

 • Rhodéský ridgeback se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Jižní Afrika

Pro koho je vhodný:

 • Do aktivní rodiny, která s ním bude chodit na dlouhé procházky nebo se věnovat některému psímu sportu.
 • Ocení velký oplocený pozemek s přístupem do domu. Ale i tak je třeba se mu ideálně denně věnovat, aby vám z nudy nepřekopal zahradu.
 • Bude spokojený i v bytě, pokud se mu budete dostatečně věnovat a pořádně ho fyzicky i psychicky unavíte.
 • Je vhodný spíše pro středně zkušené pejskaře. Nemá rád klasický dril, ale s notnou dávkou trpělivosti zvládne nejen základní poslušnost, ale i řadu pokročilých zkoušek z poslušnosti.

Psi-plemeno-rhodesky-ridgeback (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu