Doprava ZDARMA nad 1 490 Kč a pamlsky jako dárek od 1 990 Kč.

Canisterapie: Jak vybrat vhodného psa a jak trénovat

Canisterapie patří mezi specifické formy terapie. Využívá pozitivního vlivu psa na fyzické i psychické zdraví člověka. Díky přirozené empatii a schopnosti navázat kontakt s lidmi mohou psi pomáhat pacientům s nejrůznějšími obtížemi. Často služeb canisterapeutického psa využívají děti s autismem, nemocní lidé v nemocnici, ale i osamělí senioři v domovech důchodců. Kromě zdravotní pomoci pomáhá canisterapie i při vzdělávání nebo socializaci.

Canisterapie-se-psem (2)

Historie canisterapie

Canisterapie má kořeny již v dávné minulosti. Dokonce již v starověkém Egyptě byli psům přisuzovány léčebné schopnosti. Moderní využití psů k terapeutickým účelům se začalo rozvíjet v průběhu 20. století. První oficiální a zdokumentované případy využití psa při terapii pochází z USA. V průběhu 60. let zaznamenal pozitivní vliv svého psa na děti s autismem. Postupně se terapie za pomoci psa začala využívat i při řadě dalších onemocnění, a to jak fyzických, tak mentálních. Dnes psi navštěvují klasické nemocnice, ale i domovy důchodců, rehabilitační centra nebo školky a školy. Řada pacientů má canisterapeutického psa i jen pro sebe doma.

Pomoc nemocným

Dnes se již ví, že má canisterapie prokazatelné pozitivní účinky na fyzické a duševní zdraví. Canisterapie pomáhá se snížením stresu, krevního tlaku a úzkosti. V průběhu terapie můžete zlepšit motorické schopnosti, zlepšíte komunikaci a přítomnost psa usnadňuje sociální interakci. Například u dětí s autismem nebo u seniorů trpících demencí se ukázalo, že pravidelný kontakt se psy snižuje projevy úzkosti a depresí.

Canisterapie-se-psem (1)

Vzdělávací přínos

Kromě pomoci s mentálním či fyzickým zdravím může canisterapie sloužit i jako vzdělávací nástroj. Například děti se při interakci se psy naučí správnému chování vůči zvířatům, empatii a zodpovědnosti. Ve školkách a školách mohou canisterapeutičtí psi pomáhat s výukou dětí se speciálními potřebami nebo zlepšovat pozornost a motivaci běžných žáků.

Canisterapie v domově pro seniory

V domovech pro seniory psi přinášejí radost tamním obyvatelům, ale i pomáhají odbourávat pocit osamělosti a dokážou rozveselit i ty nezasmušilejší nebo nejrezervovanější obyvatele. Kromě obcházení jednotlivých pokojů často pořádají majitelé canisterapeutických psů v domovech pro seniory i krátká představení, v rámci kterých pes předvádí různé triky, čímž tamní obyvatele rozptýlí a pobaví.

Canisterapie-se-psem (6)

Jaké vlastnosti by měl mít ideální canisterapeutický pes

  • Pes by měl být především přátelský a nekonfliktní. A to nejen vůči cizím lidem, ale ideálně i vůči dalším zvířatům.
  • Měl by být klidný a trpělivý. Se psem se v rámci výcviku můžete specializovat na domovy seniorů, na návštěvy školek a škol nebo na pomoc člověku s nějakým konkrétním psychickým či fyzickým handicapem. Pes si musí být schopen od lidí ledacos líbit a nechat se „donekonečna“ hladit, musí snést občasné zatáhání za ucho nebo trpělivě snášet různorodé formy pošťuchování.
  • Pes musí zvládat nečekané situace a nehnout brvou. Například malé děti dokážou být jak z divokých vajec a občas bývají velmi hlasité. Lidé s mentálním nebo fyzickým postižením mohou dělat nepředvídatelné pohyby a vydávat zvláštní zvuky. Psa nesmí jen tak něco rozhodit. Ale zároveň jeho psovod musí umět svého psa dobře číst a pokud vidí, že pro psa se stává situace složitá a hrozí, že mu brzy utečou nervy, je ideální mu v nepříjemné situaci pomoci a dopřát mu na chvíli odpočinek.
  • Musí být perfektně ovladatelný a poslušný a povely musí plnit i v složitých a stresových situacích.
  • Pes musí být empatický a musí milovat lidi. Někteří psi a plemena bývají vůči cizím lidem přirozeně nedůvěřivý a nebývá jim příjemné, když se jich například cizí lidi dotýkají. Jiní naopak milují lidskou přítomnost, a i s cizími lidmi by se dokázali mazlit celé hodiny.

Canisterapie-se-psem (4)

Plemena vhodná pro canisterapii

Asi již tušíte, že ne každé plemeno je vhodné na canisterapii. Pokud vás tato „sportovní disciplína“ zajímá a dopředu víte, že se jí chcete věnovat, s jedinci následujících plemen patrně nesáhnete vedle.

  • Labradorský retrívr – sice se tento pes stále využívá k svému původnímu účelu, tedy k lovu, v posledních letech se díky svým povahovým vlastnostem trochu přeorientoval. Čím dál častěji se díky přátelské, učenlivé a nekonfliktní povaze využívá jako asistenční pes nebo právě jako canisterapeut.
  • Zlatý retrívr – je velmi trpělivý, empatický a je ideální pro práci s dětmi. Podobně jako labrador je díky svým pozitivním vlastnostem čím dál častěji využíván k práci s lidmi.
  • Border kolie – patří mezi velmi chytré a dobře ovladatelné psy. Ráda si hraje a snadno se učí různorodé dog dancingové prvky. Nebývá sice tak empatická jako labrador nebo zlatý retrívr, je ale přátelská a zpravidla se ráda mazlí.
  • Kavalír King Charles španěl – je přátelský, laskavý a přítulný. Především v nemocnicích může být u toho psa velkou výhodou jeho menší velikost, lze s ním tedy o něco lépe manipulovat především u ležících pacientů. Jeho menší velikost je i výhoudou u pacientů, kteří se bojí větších psů.
  • Pudl – patří mezi velmi chytré psy, kteří se snadno učí. Jsou přátelští a hraví a nepochybnou výhodou i pro canisterapii je jejich různorodá velikost. Podle toho, na jaký typ terapie se chcete zaměřit, můžete vybírat ideální velikost psa – od nejmenší toy velikosti až po velkého královského pudla. Nejčastěji se ke canisterapii využívají středně velcí pudlové.

Přestože jsou některá plemena na canisterapii vhodnější než jiná, můžete se této zajímavé disciplíně věnovat i s na první pohled atypickém plemenem nebo s voříškem. Občas se mezi canisterapeuty objevují i rotvajleři, boxeři nebo dogy. Důležité jsou především povahové vlastnosti daného jedince.

Canisterapie-se-psem (3)

Jak probíhá trénink

Trénink se zaměřuje na poslušnost, ovladatelnost a reakce psa v různých (často stresových) situacích. Především pokud se chcete aktivně věnovat canisterapii a nevěnujete se této kynologické disciplíně pouze pro zábavu, pak si vyhlédněte kurzy v prověřené canisterapeuticé organizaci. Pokud si chcete canisterapii nejdříve tak trochu osahat, jestli by vás a vašeho psa vůbec zajímala, pak se můžete zkusit poptat i na pár blízkých cvičácích. S trochou štěstí tam narazíte na trenéra, který má s některým ze svých psů složenou zkoušku z této kynologické disciplíny a bude schopen vás v základech s touto disciplínou seznámit.

Canisterapie-se-psem (5)

Co musíte umět ke zkoušce

Pes musí perfektně zvládat základní poslušnost, například sedni, lehni a zůstaň. Musí zůstat v klidu i v přítomnosti cizích lidí a nesmí stresově reagovat na různorodé podněty, například na hluk, doteky nebo nečekané pohyby. Musí být schopen jemně přijímat pamlsky, nelekat se a být ochotný jít do interakce s různými lidmi.

Canisterapie-se-psem (8)

Rozdíl mezi tréninkem pro radost a mezi tréninkem na zkoušku

Pokud se chcete věnovat canisterapii profesionálně, je potřeba absolvovat intenzivní kurz zakončený certifikovanou zkouškou. Pokud chcete „pouze“ společenského psa, který například zvládne pobyt v kanceláři, kde si bude nadšeně hrát a mazlit se s různými lidmi, pak se zaměřte především na základní poslušnost, socializaci a klidné chování. Může vám pomoci i absolvování některého z canisterapeutických kurzů bez nutnosti zakončovat kurz zkouškou.

Canisterapie je skvělým způsobem, jak spojit lásku ke psům s možností pomoci druhým. Bez ohledu na to, jestli toužíte po absolvování canisterapeutické zkoušky a dělání radosti lidem, nebo toužíte po společenském a dobře vychovaném psovi, pak vás nemine pravidelný trénink. Socializace a trénink přinese radost vámi vašemu čtyřnohému parťákovi.

Canisterapie-se-psem (7)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com