Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak na základní výcvik psa. Tipy i pro začátečníky

Mít doma psího kamaráda s sebou nese celou řadu radostí, ale i starostí. Mezi radosti patří například vzájemné mazlení a hra, pro řadu lidí je benefitem i to, že je pes vytáhne ven za každého počasí. Mnoho lidí, ale i psů, považuje výcvik za „ztrátu času“ nebo alespoň nutné zlo. Každý pes, bez ohledu na věk, rasu, velikost nebo pohlaví by si měl projít alespoň základním výcvikem a měl by umět alespoň několik málo povelů.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (9)

Nejenže výcvikem upevníte pouto mezi vámi a psem, psa také výcvikem krapet unavíte a v neposlední řadě si usnadníte společné soužití. Kromě vzorné chůze na vodítku by váš pes měl mít perfektní přivolání. Řadě psích chovatelů se může hodit i povel zůstaň nebo sedni a lehni. O chůzi na vodítku nebo o pár základních povelech si povíme v samostatném článku. Především chovatelé začátečníci v článku dostanou pár tipů na začátky výcviku. 

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (10)

Místo výcviku

Když s výcvikem začínáte, je vhodné si vybrat klidné místo, kde vás nebude příliš lidí i dalších psů rušit. S výcvikem můžete začít i v klidu domova nebo na zahradě, případně na klidném místě v parku nebo nějakém palouku. Až bude váš pes reagovat na povel v klidném prostředí, můžete mu výcvik ztížit rušnějším prostředím. Pes se musí naučit reagovat jak v klidu domova, tak i na nejrušnější ulici.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (1)

Trpělivost, důslednost, jednotnost

Během výcviku psa je potřeba dodržovat několik základních pravidel. Pokud se bude na výcviku psa podílet více členů domácnosti, je potřeba se domluvit na jednotném postupu výcviku a také je nutné dodržovat pro jeden pokyn konkrétní slovní povel. Pes si povel lépe zafixuje a nebude mít v hlavě zmatek. Při výcviku buďte důslední, trvejte na splnění pokynu a nenechte psa, aby povel odbyl nebo aby vás ignoroval. V průběhu výcviku psa odměňujte, chvalte a případně si pomozte klikrem. Pamatujte na to, že každý pes je jedinečný a bude mu výcvik trvat odlišně dlouho, bez trpělivosti se tak pravděpodobně neobejdete.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (12)

V jakém věku psa začít s výcvikem

Štěňata a mladí psi se učí o trošku rychleji, než dospělí psi nebo psí důchodci. Přesto i pokud si osvojíte dospělého psa, neváhejte a do výcviku se vrhněte po hlavě. Dřív nebo později se pejsek chytne a vy budete mít doma skvělého a poslušného parťáka. S výcvikem štěněte můžete začít téměř okamžitě po přivezení psa do nového domova. Štěně nechte pár hodin/dní rozkoukat, a kromě chůze na vodítku můžete začít trénovat přivolání či povely typu sedni a lehni.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (13)

Ať patříte mezi pokročilejší pejskaře nebo uvažujete nad prvním chlupáčem, tak asi tušíte, že některým psím rasám jde výcvik o trochu snadněji než jiným. O některých psích plemenech se mluví jako o géniech psí říše, jiní jsou také velmi inteligentní, ale výcvik jim komplikuje například občasná tvrdohlavost či sklony k dominanci. Nicméně i psí voříšek vás může překvapit a se správným přístupem s ním můžete vyhrávat pokročilejší obedience disciplíny.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (14)

Intenzita výcviku

Každý pes dokáže udržet pozornost odlišně dlouhou dobu. Většina psů dokáže udržet pozornost cca 10-15 minut, pak je vhodné s výcvikem přestat nebo alespoň na chvíli přerušit a se psem se na chvíli projít nebo si pohrát, než se vrhnete do dalšího výcviku. Mnoho majitelů cvičí pár minut při ranním venčení, dalších pár minut pak při odpoledním nebo večerním venčení. Záleží na vás a vašem parťákovi, jaký systém vám vyhovuje nejvíce.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (15)

Cvičení bez stresu

Výcvik by měl probíhat v klidu a s dobrou náladou, mnohem lépe se pak bude pracovat vám i vašemu psovi. Především pokud s výcvikem začínáte, je vhodné nejprve odstranit rušivé vjemy a teprve pak cvičit. Čím bude pejsek pokročilejší, tak je naopak vhodné rušivé vjemy postupně dodávat. Pes se musí naučit soustředit se na vás i na rušné ulici, kde okolo jezdí cyklisti a auta a prochází kolem vás lidi a další psi. I majitel, především pokud si pořídí prvního pejska, se musí naučit zachovat klid i v rušném prostředí, nebude pak své případné obavy přenášet na svého psího parťáka, který pak bude spokojeně spolupracovat.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (2)

Odměny a denní rutina

Odměny pro psy mohou mít mnoho podob. Psa můžete slovně chválit, pohladit a/nebo mu dát psí pamlsek. Existuje řada psů, kteří nejsou příliš žraví, ale milují hračky, těm pak lze za odměnu dávat hračku a pohrát si s ním. Pomoci si při výcviku můžete i klikrem, i když ten nefunguje přímo jako odměna, ale spíše jako utvrzení psa v tom, že provádí cvik správně. Odměnu je potřeba psovi dodat okamžitě, aby věděl, za co odměnu dostává. Psi mají velmi „špatnou“ krátkodobou paměť a pokud psa odměníte více jak 5 vteřin po splnění povelu, pak neví, za co ho odměnujete. Pokud psovi dáváte tréninkové pamlsky, jsou vhodné takové, které pes nemusí příliš dlouho žvýkat, abyste mohli zase pokračovat ve výcviku.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (4)

Štěně nebo mladý pes vyžadují rutinu, respektive cítí se v rutině dobře. Vhodné je tak i z výcviku udělat každodenní rutinu a začlenit ji do běžného programu. Je vodné výcvik v každodenní rutině udržovat alespoň několik měsíců, aby si pes vše dobře zafixoval. Postupem času je vhodné naopak každodenní rutinu něčím narušit. Například tím, že budete občas procvičovat povely ráno namísto večer. Že psovi dáte nažrat až půl hodiny po návratu z venčení a ne ihned. Prohodíte oblíbené ranní kolečko s večerním atd.. Psa tak budete udržovat ve střehu a on se snadněji unaví. Také nikdy nevíte, co se v průběhu života s vaším čtyřnohým parťákem může stát. Vy si například zlomíte nohu, budete se stěhovat nebo se k vám přistěhuje nový partner či partnerka. Psa pak spíše nějaká změna, která zasáhne do jeho rutiny, nerozhodí.

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (6)

Géniové psí říše

Inteligentní psi s dávkou tvrdohlavosti

Jak-na-zakladni-vycvik-psa (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu