Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

3 základní povely, které psa naučte

Některý pes bude dělat salta jen proto, aby mohl s vámi spolupracovat a dělat vám radost. Další si velmi důkladně rozmyslí, jestli má na výcvik vůbec náladu. Bez ohledu na typ psa, který doma máte, soustřeďte se na výcvik a buďte pozitivní. I ten největší zatvrzelec nakonec se správným přístupem poslechne. Představíme si několik základních povelů, které by váš pes ovládat měl/mohl, bez ohledu na to, do které „výcvikové skupiny“ patří.

Povely-pro-psa (5)

1. Přivolání neboli „ke mně!“

Jde o jeden z nejdůležitějších povelů. I kdyby váš pes neměl umět jiný povel, minimálně přivolání by měl nejen umět, ale měl by ho zvládat perfektně. Pokud máte v plánu pouštět psa z vodítka, na povel „ke mně“ musí reagovat za všech okolností. Hodit se může dobré přivolání i pokud psa pouštíte „pouze“ na oploceném pozemku, především pokud máte velmi rozlehlou zahradu. I na zahradu vám může proniknout například kočka, kterou pes začne honit. A nebo když si pes vyrobí v plotu díru a uteče vám ze zahrady.

Povely-pro-psa (10)

Přivolání zpočátku můžete trénovat s připnutým vodítkem. Mnoho chovatelů na první procházky a první tréninky přivolání využívá zpravidla tzv. stopovačky, tedy dlouhá stopovací vodítka. Mnoho chovatelů využívá tradiční délku, tedy 10 m. Poměrně snadno lze sehnat i delší nebo kratší stopovačky. Pokud nastane nějaký problém, psa si můžete za pomoci dlouhého vodítka snadno přitáhnout nebo mu alespoň zamezit v útěku tím, že si vodítko přidržujete nebo ho zašlápnete. Doporučuje se na vodítku udělat několik uzlíků, aby vám pod botou vodítko neproklouzlo a o něco lépe se vám udrželo v ruce, když se pes rozeběhne.

Povely-pro-psa (12)

Při nácviku povelu je důležité, abyste byli zajímavější, než okolí. Využít lze například hračky nebo psí pamlsky. Pomoci si můžete i zvukem, a to například i jen tím, že při vyslovení povelu výrazně změníte hlas. V začátcích tréninku povelu „ke mně“ chvalte psa i jen za to, že se k vám rozběhne. V momentě, kdy k vám doběhne, pořádně ho pochvalte a odměňte. Pokud je pes hravý, pohrajte si s ním. V počátcích můžete i hračku nebo tréninkový pamlsek využít k nalákání psa k vám. Psa, především toho hravého nebo psa mladého, poměrně snadno zaujmete tím, že začnete při přivolání couvat a pes vás tak musí dohnat.

Povely-pro-psa (11)

Děláte pomalu stojky na hlavě a máváte psovi před čumákem psí hračkou či flákotou masa, a přesto je pes zaujatý vším okolo a vás ignoruje? Pak cvičte za pomoci dlouhého vodítka a psa si po vyslovení povelu prostě pomalu přitáhněte. Psa netáhněte vší silou přes různé výmoly nebo kameny, vodítkem byste ho měli spíše nasměrovat a popostrčit. Tedy ho lehce přitáhnout a opět si ideálně pomoci dobrotou či hračkou pro psy pro upoutání pozornosti a navedení jeho pozornosti na sebe. Pokud si pomáháte vodítkem nebo si ještě nejste splněním povelu na 100 % jistí ve volném prostranství, pak psovi stopovačku nechte courat na zemi. Budete ho mít tak více jištěného v případě nějakého problému. Buďte ale obezřetní, aby se dlouhé vodítko nezamotalo do nějakého křoví nebo se neomotalo o strom či lampu.

Povely-pro-psa (13)

Psa chvalte pokaždé, když k vám na pokyn přijde, a to i když mu splnění povelu chvíli trvá. Pes musí mít tento povel spojený s příjemnými zážitky, a je to u tohoto povelu asi důležitější než u jakéhokoliv jiného. Psa v případě jeho lelkování či začuchání při vyslovení povelu netrestejte, ale nemusíte ho chválit až tak nadšeně, jako když poslechne okamžitě.

2. Zůstaň/čekej

Po přivolání může jít o druhý důležitý pokyn. Hodit se může jak při procházkách přírodou, tak i ve městě, především pokud psa pouštíte na volno opravdu všude. Například v lese by měl počkat, než ho dojdete na křižovatce, ve městě by bez vašeho svolení neměl vejít do silnice, a to i když bydlíte ve čtvrti s malým provozem.

Povely-pro-psa (15)

Co se slovního povelu týče, záleží na vás, jaký zvolíte, jestli vám více vyhovuje zůstaň nebo čekej je jen na vás. Pomoci si můžete při tréninku těchto povelů přes povely sedni či lehni. Psa například na kraji chodníku posadíme či položíme a dodáme „zůstaň“. Od psa začneme odcházet nebo naopak přímo v terénu se k psovi postupně blížíme, a to poté, co psa posadíme či položíme na kraji chodníku. Pokud pes zůstane v pozici, pochválíme ho a odměníme ho. Při nácviku můžeme prodlužovat dobu, při které pes sedí či leží a vy mizíte „za rohem“. Pokud pes změní pozici nebo se dokonce rozejde, tak ho v klidu vrátíme a pokyn opakujeme a případně zkrátíme dobu „čekání“ psa a vzdálenost od psa oproti předchozímu pokusu.

3. Pokyny sedni a lehni

Sedni a lehni patří mezi základní povely, které slouží nejen k zabavení psa, ale i k snadnější manipulaci psa například na veterině nebo vám pomohou jako základ při složitějších povelech. K oběma povelům si můžete pomoci velmi snadno za pomoci pamlsků. Například při povelu „sedni“ stačí vzít dobrotu do dlaně, psovi ukázat a pak ji v dlani schovat. Pes se vám patrně začne do dlaně dobývat a vám pak stačí za pomoci povelu „sedni“ dát ruku nad psa takovým způsobem, aby jí čumákem sledoval a postupně si sedl. Ruku nesmíte dát příliš vysoko, aby po ni nezačal skákat. V momentě, kdy se ruka s dobrotou dostane nad úroveň hlavy, pes by si měl sednout automaticky, případně mu můžete pomoci lehčím přitlačením zadku k zemi. V momentě, kdy sedí, psa hodně pochvalte a dejte mu odměnu z ruky.

Povely-pro-psa (4)

Nácvik povelu „lehni“ pak funguje na stejném principu. Psa ideálně nejdřív posaďte a vezměte dobrotu do dlaně a upozorněte na ní psa, ale odměnu v dlani schovejte. Ruku pak nechte v blízkosti čumáku psa, klidně nechte psa ať jí nadšeně očichává. Za pomoci slovního pokynu „lehni“ dávejte postupně ruku dolů a dopředu před psa tak, aby ho pohyb ruky donutil si lehnout. Psa hodně pochvalte a dejte mu odměnu.

Povely-pro-psa (7)

Hledáte psího parťáka na běh nebo túry? Pak se podívejte na sportovní psí plemena, která milují pohyb. Řada z nich se hodí i na psí sporty jako lov, agility, flyball, pasení nebo záchranařinu. Jsou i psí plemena vhodná na coursing nebo psí rasy, co jim jde dogdancing. Hledáte spíše malá psí plemena do bytu? Nebo chcete raději psí plemeno vhodné k dětem nebo naopak chcete vědět, jaký pes se hodí pro důchodce? Máme tipy i na lovecká psí plemena

Své místo mezi psy mají i plemena vhodná na canistereapii. Speciální kategorií jsou pak česká psí plemena, na která můžeme být právem hrdí. 

Najděte ideální psí plemeno i pro sebe.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu