Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak odnaučit psa hltání a proč to dělá

Hltání žrádla se objevuje u řady psů, ale zdaleka ne u všech. Zatímco jeden pes by se i kvůli pár drobečkům něčeho dobrého přetrhl, do jiného abyste alespoň minimální denní dávku cpali násilím. 

Jak-odnaucit-psa-hltani (5) 

Pokud zrovna váš chlupáč patří do skupiny žravých hafanů, kteří psí misku vyčistí během několika vteřin, je potřeba se psem pracovat. Pokud pes žrádlo téměř vdechuje a nerozkouše ho, může si zadělat na řadu zdravotních problémů. Může například vdechnout nějaký větší kus a začít se dusit. Problémů kvůli hltání žrádla může být více. Povíme si, proč řada psů jídlo téměř vdechuje, k jakým problém to může vést a jak psa hltání odnaučit.

Jak-odnaucit-psa-hltani (4)

Proč psi hltají

Hltání při žraní je do značné míry pro psy přirozené. Důvodů, proč pes hltá může být několik, často může jít i o důsledek několika faktorů. Například některá plemena mají k žravosti, a často tedy i k hltání, dědičné dispozice. Mezi velmi žravá plemena patří například labradoři, zlatí retrívři, němečtí ovčáci, ale i stafordširští bulteriéři. Mnoho psů se bojí, že jim někdo žrádlo sebere. Často tímto strachem trpí psi, kteří vyrůstali v útulku, kde se psy nebyl prostor pracovat na výchově a oni do značné míry museli o žrádlo bojovat. Mnoho psů se snaží získat pozornost. Řada psů má tendenci dělat pomalu salta, aby si jich páníček všiml, a to i při žraní. Hltání je u těchto psů často doprovázeno i štěkáním nebo divokým vrtěným ocasu.

Jak-odnaucit-psa-hltani (3)

Problémy z hltání

Psi si hltáním mohou způsobit celou řadu zdravotních komplikací. Nejčastěji se objevují záchvaty zvracení. Pes se zpravidla při hltání nezdržuje kousáním potravy na menší kousky. U větších granulí nebo u barfu to pak může vést k tomu, že větší kusy potravy mohou u psa vyvolat zvracení. Pes se díky hltání může velmi snadno přejíst. Zavčas mu nedojde, že je již plný a sežere větší množství žrádla, než by bylo záhodno. To pak může vést k obezitě a dalším problémům. Mezi tradiční problémy patří i zácpa nebo torze žaludku. Torze žaludku velmi snadno ohrozí vašeho psa na životě. Žaludek se otočí a ucpe se.

Jak-odnaucit-psa-hltani (9)

Pokud majitel se psem při torzi žaludku zavčas nevyrazí na veterinu, pes s velkou pravděpodobností zemře. Torzí žaludku pak častěji trpí velcí psi oproti malým plemenům. Mezi další problémy může patřit i nedostatečné obroušení zubního plaku. Pokud pes nekouše žrádlo vůbec nebo jen trochu, neobrušuje si zuby od plaku. Zuby se pak rychleji kazí a pes si tak zadělává na pozdější problémy. Při polykání velkých kusů žrádla se pes může začít velmi snadno dusit. Pokud navíc psa necháváte při žraní samotného a včas si jeho dušení nevšimnete, můžete o pejska snadno přijít.

Jak-odnaucit-psa-hltani (6)

Tipy, jak odnaučit psa hltat

  • Krmte psa vícekrát za den. Pokud pes dostává žrádlo pouze jednou denně, je větší šance, že ho bude hltat z hladu. Nejčastěji chovatelé psa krmí 2x denně, řada z nich i 3x denně.
  • Využijte protihltací / zpomalující misku. Protihltací misky jsou navrženy tak, aby psa donutili jíst o něco pomaleji. Existuje velké množství protihltacích misek, můžete si tak vybrat nejen podle množství žrádla, které psovi dáváte, ale i z různých tvarů nebo barev.
  • Psa během krmení rozptylujte, například výcvikem. Vlastně můžete celou krmnou dávku zkrmit právě tím, že granule či jiné žrádlo dáváte psovi postupně za dobře odvedené povely.
  • Buďte trpělivý. Odnaučení psa hltání může trvat několik týdnů nebo i měsíců.
  • Pořiďte psovi větší granule. Nebo krájejte žrádlo na větší kusy. Některé psy může zpomalit to, že mu pořídíte větší granule, u kterých mu nezbyde již nic jiného, než je aspoň trochu rozkousat. Pokud psa krmíte barfem, pak krájejte kosti i zeleninu na velké kusy, ty psa při žraní trochu zpomalí.
  • Krmte psa z ruky. Nebo dávejte psovi z ruky jednotlivá sousta do misky postupně. Budete tak mít více pod kontrolou, jak velká sousta pes žere a zároveň nebude moci vysát celou psí misku během pár vteřin.
  • Pořiďte plnící hračky a hlavolamy. Existuje řada psích hlavolamů a hraček, které naplníte granulemi, pamlsky a dalším žrádlem. Psovi u většiny hraček i hlavolamů trvá i několik minut, než z nich dostane všechno žrádlo. Nejen že psí hračka nebo hlavolam psa na chvíli zabaví, ale i mu znemožní hltat.

Jak-odnaucit-psa-hltani (2)

Plemena, která jsou žravá a často i hltají

Jak-odnaucit-psa-hltani (10)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu