Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak vybrat vhodné štěně u chovatele

Pořízení štěněte je velkým životním krokem, a je proto důležité vybrat nejen vhodného chovatele, ale i vhodné štěně z ideálního vrhu. Chovnou stanici i konkrétní štěně vybírejte podle vašeho životního stylu, ale i podle prostředí, v kterém s vámi bude váš nový psí parťák žít.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (3)

V první řadě je potřeba se zamyslet nad plemenem, které byste si rádi pořídili, a to především pokud si budete pořizovat prvního psa. V dnešní době stačí lehce popátrat na internetu a o každém plemeni se dozvíte první poslední. Při výběru nového psího parťáka se zaměřte nejen na roztomilý kukuč, ale především na povahu psa. Jedno plemeno bude vyhovovat lidem s aktivním životním stylem, kteří rádi tráví hodiny pohybem v přírodě. Další psí rasa bude vhodnou volbou pro lidi, kteří upřednostňují korzování přilehlým parkem. Někdo miluje pročesávání dlouhé srsti, další touží po plnění různorodých atestů a zkoušek se psem. Konkrétní plemeno jste vybrali a teď jen potřebujete vybrat vhodného chovatele, který vám pomůže s výběrem konkrétního štěněte. V článku vám poradíme, na co se zaměřit při výběru štěněte s průkazem původu (PP) v chovné stanici.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (1)

Tipy pro výběr chovatele:

Doporučení: Nechte si vhodného chovatele doporučit. Rozhoďte sítě mezi přátelé, rodinu, zeptejte se na veterině a oslovte chovatele v okolí, kteří již mají vámi zvolené plemeno doma. S trochou štěstí se vám sejde několik tipů na prověřené chovné stanice.

Průzkum chovatelského klubu: Pokud jste nezvolili velmi vzácné nebo velmi mladé plemeno, bude chované pod záštitou chovatelského klubu. I řada vzácnějších plemen je zastoupena některým obecnějším chovatelským klubem. Na webových stránkách daného klubu naleznete seznam aktivních chovatelů, kteří zrovna mají vrh nebo ho v blízké budoucnosti plánují. Na webu klubu také najdete informace o chovatelské etice příslušného klubu a standardech plemene.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (10)

Navštivte webové stránky chovatele: Seriózní chovatel má zpravidla webové stránky se základními informacemi o plemeni, chovatelské stanici, plánovaných vrzích a odchovaných štěňatech. Chybět by neměli ani informace o obou rodičích, včetně jejich rodokmenu, provedených zdravotních testech nebo složených zkouškách.

Zkontaktujte chovatele: Máte předvybraného chovatele, který chystá vrh? Neváhejte a kontaktujte ho, ať telefonicky nebo e-mailem. Zodpovědný chovatel vám zodpoví všechny, i ty nejvšetečnější, otázky. Pokud se chovatel zdráhá zodpovědět detailní informace o obou rodičích, například ohledně složených zkoušek nebo provedených zdravotních testech, pak s velkou pravděpodobností chovatel něco tají a při pořízení štěněte od takovéhoto chovatele si můžete teoreticky zadělat na problém.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (11)

Na co se ptát chovatele

Zdraví rodičů: Díky předběžnému průzkumu plemene již asi tušíte, s kterými zdravotními problémy se plemeno potýká nejčastěji. U řady plemen je proto řada zdravotních testů obou rodičů povinná, další testy mohou být pouze doporučené. Neváhejte se tak chovatele zeptat, jakými zdravotními testy si rodiče prošli a s jakým výsledkem (zaměřte se především na geneticky podmíněné zdravotní komplikace).

Povaha rodičů: Zajímejte se o povahu a temperament obou rodičů. To, jak se budou štěňata chovat v dospělosti vám hodně napoví právě povaha rodičů. Podle toho, co se dozvíte se zamyslete nad vlastním životním stylem a povahou a posuďte, zda by se k vám pes s danou povahou hodil.

Socializace štěňat: Dobrý chovatel štěňata od útlého věku socializuje, aby se psi v dospělosti nebála lidí a byla zvyklá na různorodé situace.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (13)

Podmínky chovu: Před finálním podpisem kupní smlouvy a výběrem konkrétního štěněte se do chovné stanice běžte nezávazně podívat. Měli byste vidět prostředí, v kterém štěňata vyrůstají. Jestli jsou štěňata od pohledu zanedbaná a bydlí ve špíně, nejde o dobrou chovnou stanici. Pokud se chovatel zdráhá pustit vás na místo, kde štěňata chová a trvá na předání psa na nějakém neutrálním místě, pak jde o velmi nestandardní postup. Před očima by vám měla vyskočit kontrolka, s velkou pravděpodobností je chov prováděn v nevyhovujících podmínkách a je i dost možné, že nejde o oficiální registrovanou chovnou stanici, ale o množírnu.

Průkaz původu: Seriózní chovatel vám předá průkaz původu štěněte, tedy doklad, který popisuje podrobný rodokmen psa.

Smlouva o koupi štěněte: Se smlouvou o koupi štěněte se dostatečně seznamte před platbou za štěně a pokud vám cokoliv není jasné, ptejte se.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (2)

Čeho si všímat při výběru konkrétního štěněte

Vzhled je důležitý ukazatel zdravotního stavu štěněte. Štěně by mělo být zdravé, čisté a mělo by mít lesklou srst.

Temperament a povaha štěněte je velmi důležitá. Jak štěně reaguje na různé situace? Je hravé, aktivní nebo spíše bázlivé? Ani jedna z povahových vlastností není špatně, záleží jen čistě na vás, která povaha vyhovuje vám a vašemu životnímu stylu. A také vašim zkušenostem s výchovou psů. Někdo si spíše poradí s bázlivějším pejskem než s nebojácným hrdinou. Záleží čistě na vašich preferencích.

Jak se chová štěně mezi sourozenci je také velmi důležité. Je spíše dominantní, submisivní nebo se chová neutrálně?

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (15)

Nezapomeňte na vlastní instinkt. Pokud se vám v chovné stanici nebo u konkrétního štěněte něco nezdá, raději se poohlédněte jinde. Pořízení štěněte je závazek na mnoho let, je důležité, abyste od chovatele odcházeli s dobrým pocitem. Zvažte také, zda budete mít náladu spíše na zvídavého a energického pejska, nebo spíše na melancholického jedince. Také se zamyslete nad svými časovými a finančními možnostmi. Přeci jen starost o psa vám zabere relativně hodně času a strava či veterina se může prodražit.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (5)

Další tipy před pořízením štěněte

Důkladně se seznamte s nároky daného plemene na péči, výcvik nebo na stravu. Zvažte, zda vámi vybrané plemene je tou správnou volbou právě pro vás. Nekoukejte pouze po vzhledu psa, ale i po jeho povaze, případných zdravotních problémech nebo množství stravy, které zkonzumuje.

Pokud jde o vašeho prvního chlupáče, tak je třeba domácnost připravit na příchod nového člena. Pořiďte psovi pelíšek, misku na vodu i granule, vodítko a obojek. Řada chovných stanic štěňátku dává na cestu domů i menší balíček s první výbavou, která nejčastěji obsahuje první obojek či postroj pro pejska, trochu granulí s kterými začal chovatel krmit a často i nějakou psí hračku či deku.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (6)

Po pár dnech od příchodu domů se štěnětem objednejte k místnímu veterináři. Do ordinace vyrazte nejen s štěnětem samotným, ale i s očkovacím průkazem, který dostanete od chovatele. Veterinář štěňátko prohlédne, zda je vše v pořádku a rovnou se s vámi domluví na termínech zbylého očkování a odčervení. První očkování a odčervení štěněti dopřeje již chovatel. Vy si psa s velkou pravděpodobností povezete domů v osmi týdnech, kdy štěně ještě nemá dokončená všechna očkování a odčervení.

Pokud se rozhodnete pro štěně bez průkazu původu, pak se po vhodném pejskovi ideálně podívejte v útulcích nebo se zaměřte na organizace zabývající se dočasnou péčí. Brát si štěně od neprověřeného chovatele a bez průkazu původu je velký risk, který se nemusí vyplatit. Nejen že tak podpoříte chovatele, který může psy chovat ve velmi nevyhovujících podmínkách, ale i riskujete, že váš budoucí chlupáč bude mít řadu zdravotních problémů. Zdravotní potíže pak mohou být způsobené nevhodným křížením nebo právě kvůli nevyhovujícím podmínkách, v kterých se v raném věku pes nacházel.

Přejeme vám hodně štěstí při výběru plemene i kvalitní chovné stanice.

Jak-vybrat-stene-u-chovatele (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu