Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Havanský psík má smysl pro humor a rád se předvádí

Energický a zvědavý pes, který miluje být středem pozornosti, to je havanský psík. Jsou to psi se smyslem pro humor, kteří se velmi rádi předvádí, což ocení především milovníci různých psích triků a sportů typu dogdancing. Velmi snadno se přizpůsobí svému pánovi a zvyknou si na různorodé prostředí.

Psi-plemeno-havansky-psik (14)

Havanský psík nemá rád delší samotu, vhodný je tak do rodiny, kde je často někdo doma nebo k aktivnějším seniorům. I když můžete trávit hodně času ve společnosti svého psa, nemůžete ho většinou brát úplně všude, proto je třeba o něco důsledněji než u jiných psích plemen u havanských psíků trénovat samostatný pobyt doma. Má velmi rád děti, ale i jiná zvířata, je tak ideálním rodinným společníkem. Hedvábná a dlouhá srst psa velmi dobře chrání v zimě, ale i v létě a zároveň ze psa dělá krásného elegána.

Psi-plemeno-havansky-psik (6)

Důvody, proč si pořídit havanského psíka

 • Menší velikost havanského psíka ho předurčuje pro pobyt v bytě, ale navíc se s ním snadněji manipuluje. Na vodítku ho tak lehce udrží děti a i seniorům se s ním bude o něco snadněji manipulovat.
 • Jde ho poměrně snadno korigovat i povely, zvládnout by ho měl tedy i důslednější začátečník.
 • I když na první pohled vypadá jako elegantní doplněk na gauč, není to tak úplně pravda. Navzdory jeho velikosti a eleganci jde o energického diblíka, který se uplatní i při různých psích sportech a ocení alespoň občas delší procházku.
 • I když se to na první pohled nezdá, chybí tomuto plemeni podsada. Nemusíte se tak bát, že budete mít non-stop chlupy po celém bytě.
 • Havanský psík velmi dobře vychází i s dětmi. Je ovšem třeba děti řádně poučit, jak se k psovi chovat, především ty menší, a to s ohledem na drobný vrůst pejsků – poměrně snadno by totiž díky neopatrnému zacházení malých dětí mohl pejsek dojít k úhoně.
 • Velmi dobře vychází s dalšími zvířecími členy domácnosti, a to i s těmi většími.
 • Toto psí plemeno se vyskytuje v mnoha barevných variantách, vyberete si tak podle svého vkusu. Mezi nejčastější zbarvení patří bílá, mahagonová, černá nebo tobacco.
 • Jde o zdravé psy, za které většinou nenecháte na veterině majlant.
 • Drobná velikost „havaňáka“ zloděje patrně nezastaví, každopádně vás na něj upozorní štěkotem.

Psi-plemeno-havansky-psik (1)

Důvody, proč si NEpořizovat havanského psíka

 • Havanský psík je velmi vázaný na svou rodinu a svého pána, velmi nerad zůstává delší dobu sám doma. Při delší samotě dokáže docela vyvádět. Pokud trávíte mnoho času mimo domov a nemůžete psa brát s sebou alespoň občas, poohlédněte se raději po jiném plemeni.
 • Jeho elegantní vzhled a hedvábná srst nejsou zadarmo. Péče o srst může být poměrně náročná a je třeba počítat s tím, že vám zabere poměrně dost času.
 • Mnoho menších psích plemen má tendenci poměrně hodně štěkat, havanský psík není výjimkou. Je proto třeba štěkot odmala korigovat, jinak z neustálého štěkotu začnete brzy šílet nejen vy, ale i vaši sousedé.
 • Pokud toužíte po psovi na zahradu a vhodného i do špatného počasí, raději se poohlédněte po jiném plemeni. Nejen kvůli drobnému vzrůstu a chybějící podsadě není havaňák v takovémto případě vhodnou volbou.
 • Větší oči havanského psíka mu dodávají roztomilý vzhled, ale je třeba se o ně pečlivě starat. Jsou totiž náchylné ke zranění a zánětům.
 • I když jde o energického pejska, nejsou vhodní na některé náročnější outdoorové aktivity. Pokud toužíte po univerzálním odolném psím sporťákovi, koukněte se raději po jiném plemeni.

Psi-plemeno-havansky-psik (15)

Historie havanského psíka

Jde o jedno z plemen, jehož přesný původ nelze vysledovat. S jistotou ovšem víme, že patří do rodiny bišonků. Jeho původ je zasazen do oblastí Středomoří, kde vznikl patrně křížením různých malých psích plemen. Toto plemeno se dostalo na Kubu, a to spolu se španělskými osadníky. Při obchodních cestách Španělů jim tito drobní pejsci napomáhali získávat kontakt s místními obyvateli – Španělé je totiž často darovali místním lidem, především ženám, které byly okouzlené jejich roztomilým vzhledem. Na Kubě získal havanský psík rychle na popularitě a začalo se mu říkat Habaneros. Postupně si ho oblíbili i místní osadníci, především šlechta a kolonisté. Evropské cestovatele zaujal tento malý veselý pejsek a začali si je vozit zpět do Evropy.

Psi-plemeno-havansky-psik (13)

Mezi nejznámější chovatele havaňáka patří například královna Vktorie nebo spisovatel Charles Dickens. Koncem 19. století popularita plemene postupně klesala a počet psů se rapidně snížil. Během kubánské revoluce v 50. letech 20. století uteklo mnoho Kubánců z vyšší třídy do Ameriky, jen málo jich vzalo s sebou psy. Nový kubánský režim začal likvidovat vše, co se týkalo předchozího života, především vše, co se týkalo šlechty a bohatých lidí. Různorodé restrikce se tím pádem týkaly i havanských psů. Většina současných havanských psíků má mezi předky těch několik málo jedinců, kteří se dostali do Evropy v náručí prchajících Kubánců během 50. let. V USA získalo na popularitě plemeno během 70. let minulého století a dnes jde o celosvětově populární společenské plemeno psů.

Psi-plemeno-havansky-psik (3)

Povaha havanského psíka

Jde o společenské plemeno, které je velmi citově vázáno na svého pána. Tito pejsci bohužel poměrně běžně trpí separační úzkostí, je třeba s nimi od štěněte pracovat a na občasnou samotu je důsledně zvykat. I tak jde o psa vhodného především pro lidi, kteří mají možnost se psem trávit velkou část dne. Je tak vhodný do velké rodiny, kde je „neustále“ někdo doma či k seniorům a lidem, kteří mají možnost pracovat z domu. Jejich potřeba navázat se na člověka je velmi silná, kromě časté samoty poměrně špatně snáší i změnu majitele. Jde o aktivního a bystrého psa, který poměrně snadno zvládne nejen základní poslušnost, ale i složitější úkoly sportovní kynologie či obedience. Učí se velmi snadno pozitivní metodou a formou hry. Je energicky a mrštný, je tak vhodný na sporty typu agility nebo dogdancing.

Psi-plemeno-havansky-psik (4)

Vzhled havanského psíka

Havanský psík je malý a robustní společenský pes. Je mírně delší než vyšší. Má krátké nohy, přesto je pohyb energický a pružný. Na středně velké hlavě nalezneme tlamu, která se směrem k nosu zužuje. Oči mandlového tvar, jsou tmavé a velké. Vysoko nasazené uši visí po stranách hlavy. Hřbet je rovný a navazuje na něj vysoko nesený ocas. Přiléhající, dlouhá a hustá srst připomíná vlasy a měla by být v ideálním případě mírně zvlněná. Havaňák existuje ve všech možných barevných variantách a jejich kombinacích. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 21 a 29 cm, váha se pohybuje mezi 3 a 6 kg.

Psi-plemeno-havansky-psik (7)

Ke komu je havanský psík vhodný

Havaňák rozhodně není vhodné plemeno na zahradu, naopak je perfektní volbou do bytu. Srst bez podsady a úzká vázanost na člověka mu ani celoroční pobyt na zahradě nedovoluje. Určitou nevýhodou je jeho tendence štěkat, jako u jiných drobnějších psů. Tento jeho zlozvyk je třeba včas podchytit, jinak vás z věčného štěkotu akorát rozbolí hlava a sousedi z vás moc radost mít nebudou. I když jde o malého psa, překypuje energií. Ocení proto dlouhé procházky nebo možnost věnovat se některému ze psích sportů. Díky delší hedvábné srsti vypadá havanský psík kouzelně, péče o srst je ovšem poměrně náročná. Nutností je pravidelné česání a relativně často je třeba psa koupat. Při koupání je vhodné využít i speciální psí kondicionéry pro snadnější vyčesávání. Dlouhou srst má havaňák i na hlavě, nevyhnete se tak patrně culíčku.

Psi-plemeno-havansky-psik (9)

Havanský psík v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 21 a 29 cm.
 • Váha se pohybuje mezi 3 a 6 kg.

Srst:

 • Delší, mírně zvlněná, bez podsady

Zbarvení:

 • Povolené je jakékoliv zbarvení.

Jak dlouho žije:

 • Havanský psík se dožívá 10 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Španělsko, Kuba

Pro koho se hodí:

 • Jde o menšího roztomilého pejska, který ovšem nebude v klidu ležet na gauči. Je to energický pejsek, který ocení delší procházky nebo i možnost věnovat se agility, dogdancingu či obedience.
 • Havaňák je perfektní volbou do aktivní rodiny k dětem i k aktivním seniorům.
 • Často trpí separační úzkostí, je tak vhodný do domácnosti, kde s ním může být „neustále“ někdo doma.
 • Je vhodný pro lidi, kteří se budou nadšeně starat o delší hedvábnou srst. Srst havaňáka vyžaduje pravidelné vyčesávání a poměrně časté mytí.
 • Dobře se cvičí hrou a pozitivní metodou, je tak vhodný i pro začátečníky.
 • Má tendenci být uštěkaný, je třeba s tím počítat a mít ideálně tolerantní sousedy. S tímto zlozvykem je možné si patřičným výcvikem poměrně snadno poradit.

Psi-plemeno-havansky-psik (12)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu