Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Labradoodle je chytrý pes, co nevadí alergikům

Labradoodle je přátelský, chytrý, ale i velmi roztomilý pes, který si za relativně krátkou dobou své existence získal srdce mnoha psích milovníků po celém světě. Jedná se o křížence labradorského retrívr a pudla, v jednom psovi se tak snoubí inteligence a hypoalergenní srst pudla s hravostí a přátelskou povahou labradora.

Psi-plemeno-labradoodle (9)

Labradoodle je přátelský, milující a laskavý pes, který velmi dobře vychází se všemi živými tvory, a to bez ohledu na jejich živočišný druh. Je to pes, který se doporučuje do široké rodiny složené nejen z rodičů a dětí, ale i prarodičů a celé řádky dalších zvířecích parťáků. Je to zároveň velmi chytrý a snadno cvičitelný pes, který rád spolupracuje s člověkem. Minimálně základní výcvik toto psí plemeno zvládne levou zadní a zpravidla se uplatní i v náročnějším výcviku. Velkou výhodou je i jeho hypoalergenní srst, kterou zvládá řada menších alergiků. Je třeba pamatovat na to, že jde o energického a hravého psa, který miluje pohyb a výcvik, je tak vhodný k velmi aktivním lidem. Určitou nevýhodou může být paradoxně jeho velká láska k lidem, při delším odloučení totiž často tito psi trpí separační úzkostí. Jeho srst vyžaduje pravidelnou péči, jinak začne plstnatět. Je vhodnou volbou do aktivní rodiny, nebo jako canisterapeut, nebo vodící a asistenční pes.

Psi-plemeno-labradoodle (1)

Důvody, proč si pořídit labradoodla

 • Labradoodle je mimořádně přátelský a milující pes. Své rodině je oddaný a nedá na ní dopustit.
 • Bývá často označován za hypoalergenního psa, je totiž vhodnou volbou k řadě lidí, které trápí menší alergie.
 • Jde o velmi inteligentní plemeno, které se učí rádo a rychle.
 • Je to pes plný energie, je tak vhodnou volbou k lidem milující pohyb. Se psem můžete vyrážet na velmi dlouhé procházky přírodou anebo se věnovat některému ze psích sportů.
 • Tato psí rasa je doporučována do rodiny s dětmi. Velmi dobře se snáší i s těmi nejmenšími drobečky a zpravidla toleruje i další zvířata v domácnosti. Prostě společenský pes se vším všudy.
 • Plemeno se kříží s různě velkými pudli, a proto se samo objevuje v několika velikostních varietách. Do malého městského bytu se ve vám pohodlně vejde nejmenší varieta a na zahradu k domku na venkově zase ta největší.
 • Jeho srst je třeba pravidelně pročesávat, není ovšem nutné srsti věnovat větší péči.
 • Jde o univerzálního psa, který se uplatní jako vodící nebo asistenční pes, ale i jako canisterapeut. Je vhodnou volbou i na řadu psích sportů.
 • Je to přátelský a hraví pes, který bude nadšeně dovádět s dětmi i s vámi od rána do večera. Pokud toužíte po společenském a stále dobře naladěném psovi, bude pro vás toto plemeno správnou volbou.
 • Je velmi přizpůsobivý, zvykne si snadno a rychle na různorodé situace. Nemá problém si zvyknout jak v městském bytě v centru velkoměsta, tak i v domě se zahradou na samotě u lesa.

Psi-plemeno-labradoodle (10)

Důvody, proč si NEpořídit labradoodla

 • Jeho srst není tak náročná na péči jako u jiných dlouhosrstých plemen, přesto se občasnému pročesávání nevyhnete. Především pokud si pořídíte kudrnatého jedince.
 • Po labradorech podědil dispozici k určitým zdravotním potížím, například k dysplazii kyčelního kloubu nebo problémům s očima.
 • Je to energický pes, který vyžaduje větší dávku fyzické aktivity. I ty menší variety psa potřebují dostatek pohybu. Zamyslete se tak, zda budete mít na psa dostatek času, eventuálně jestli budete mít chuť a čas věnovat se se psem nějaké sportovní aktivitě.
 • Především díky labradorům má většina jedinců plemene přátelskou a nekonfliktní povahu. Je ovšem třeba pamatovat na to, že ne všichni jedinci plemene jsou až tak laskaví a přátelští, jako bývá většina labradorů. Přeci jen jsou křížení i s pudli, kteří nebývají z cizích lidí až tak nadšení, jako právě labrador. Tato vlastnost se pak může přenést i na řadu jedinců tohoto nového psího plemene.
 • Jde o vzácnější plemeno, se psem tak zaručeně budete budit všude pozornost. Ruku v ruce s tím ovšem jde i vyšší pořizovací cena za psa nebo delší čekací doba na štěně.
 • I když je plemeno považováno za hypoalergenní psí rasu, přesto řada alergiků má s jejich srstí potíže, eventuálně může reagovat na jiné alergeny, které nesouvisí se srstí (např. sliny).
 • Jde o společenské plemeno, které miluje lidskou přítomnost. Při delším odloučení může trpět separační úzkostí.
 • Velikost, srst nebo i povaha mohou mít nekonzistentní podobu. Přeci jen jde ještě o poměrně nové plemeno, které v tomto ohledu není zatím 100% stabilní.

Psi-plemeno-labradoodle (11)

Historie labradoodla

Počátky labradoodla sahají do 80. let minulého století. S cíleným šlechtěním se započalo v Austrálii. Světlo světa první jedinci plemene uviděli díky chovateli Wallimu Conranovi, který byl v té době vrchním chovatelem Royal Guide Dog Association of Australia. Cílem bylo vyšlechtit vodícího psa, který zároveň bude hypoalergenní a bude splňovat všechny požadavky na tuto náročnou práci.

Při prvních kříženích byl křížen standardní pudllabradorským retrívrem. Výsledkem byl pes s kudrnatou srstí, která téměř nelíná a pes je tak vhodný pro řadu alergiků. Labradoodle si získal srdce řady chovatelů, a to nejen jako vodící pes, ale i jako přátelský rodinný mazel. V průběhu 90. let se plemeno dostalo do Kanady a USA, kde jejich popularita velmi rychle rostla. Postupně chovatelé začali nově vznikající plemeno křížit s plemeny jako kokršpaněl nebo irský vodní španěl, aby dosáhli různých barev srsti a typů srsti.

Psi-plemeno-labradoodle (12)

Roku 2004 byla v Austrálii založena v Austrálii Australian Labradoodle Association (ALDA), která zatím jako jediná pracuje s vlastním standardem plemene. V České republice byl založen Český klub labradoodlů roku 2011 (ČKLab). Mezinárodní kynologická federace (FCI) labradoodla zatím neuznává jako samostatné plemeno, umožnila mu prozatím registraci v rámci kategorie“kříženci“. AKC, neboli American Kennel Club plemeno samostatné také neuznává, v současnosti ho řadí do programu „Foundation Stock Service“ (FSS).

Psi-plemeno-labradoodle (13)

Povaha labradoodla

Labradoodle je znám pro svou přátelskou povahu, hravost a velkou lásku k lidem. Své rodině je oddaný a dobře vychází i s velmi malými dětmi a dalšími zvířaty v jedné domácnosti. Je velmi učenlivý a snadno se cvičí. Je to velmi aktivní pes, který vyžaduje dlouhé procházky nebo možnost věnovat se náročnějšímu výcviku, práci (například jako asistenční pes) nebo i k nějakému psímu sportu.

Psi-plemeno-labradoodle (14)

Pes je velký mazel, dokázal by s nechat drbat od rána do večera, Je vhodnou volbou ke každému, kdo s ním má možnost trávit velkou část dne a nevadí mu mít psa neustále v patách. Je vhodnou volbou i k začínajícím chovatelům, a to nejen kvůli přátelské povaze, ale i velké inteligenci a ochotě učit se neustále nové věci. Jde o hravé a energické plemeno, které vás vytáhne ven v každém počasí.

Psi-plemeno-labradoodle (15)

Vzhled labradoodla

Vzhled plemene zatím není 100% ustálený a může se tak lišit podle standardů jednotlivých zemí, eventuálně může docházet k určitým odlišnostem i u jednotlivých chovatelských stanic. U chovatelských stanic vždy záleží, na jakou velikost či typ srsti se soustředí, případně i jestli se snaží o konkrétní povahové vlastnosti jedince. Například vlastnosti vhodné pro vodící či asistenční psy nebo o rodinné společníky. Níže si uvedeme požadavky na vzhled labradoodla podle standardu Australian Labradoodle Association (ALDA).

Psi-plemeno-labradoodle (2)

Hlava by měla být v poměru k tělu, lebka je široká a kulatá. Tělo plemene je dobře osvalené a atletické. Oči by měly být oválné a středně velké. Barva očí bývá hnědá nebo jantarová. Nosní houba bývá černá nebo hnědá. Uši bývají středně dlouhé a visící. Ocas je dlouhý a huňatý. U plemene se objevuje několik typů srsti. Často se objevuje jemná vlnitá srst, která je velmi hustá. Dále se objevuje měkká a hustá kudrnatá srst nebo srst typu „šňůra“, tedy dlouhé, tenké a spletené prameny srsti. Povolené je jakékoliv zbarvení, nejčastěji se objevuje zlatá, černá, hnědá, krémová, červená, stříbrná, bílá nebo meruňková. Výjimečně se objevuje i žíhaná srst. U standardního labradoodla se pohybuje kohoutková výška v rozmezí 53-63 cm, váha se pohybuje mezi 23-32 kg. Kohoutková výška u středně velkého psa se pohybuje mezi 43-53 cm, váha se pohybuje v rozmezí 16-23 kg. Kohoutková výška miniaturního psa se pohybuje v rozmezí 35-43 cm, váha pak se pohybuje mezi 7-16 kg.

Psi-plemeno-labradoodle (4)

Ke komu je labradoodle vhodný

Labradoodle je krásný pes s kouzelnou povahou. Většina jedinců plemene miluje lidskou společnost a rádi tráví v přítomnosti člověka co nejvíce času. Je tak vhodnou volbou do rodiny, v které je „neustále“ někdo doma a bude dělat psovi společnost a ideálně se mu i aktivně věnovat. Při delším odloučení od rodiny pes psychicky trpí. Je to pes vhodný k lidem s menší alergií na parazity v srsti. Díky přátelské a milé povaze, vysoké inteligenci a velké lásce k lidem je perfektní volbou jako canisterapeut, ale i jako vodící či asistenční pes. Je to velmi aktivní tvor, který potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Bude vám tak rád dělat společnost nejen na dlouhých procházkách, při trecikingu a běhu. Bavit ho bude i treibball, dogfrisbee nebo dogdancing. Díky genetické výbavě od labradorů miluje vodu a je skvělý plavec.

Psi-plemeno-labradoodle (5)

Labradoodle v bodech

Velikost:

 • U standardního labradoodla se pohybuje kohoutková výška v rozmezí 53-63 cm, váha se pohybuje mezi 23-32 kg.
 • Kohoutková výška u středně velkého psa se pohybuje mezi 43-53 cm, váha se pohybuje v rozmezí 16-23 kg.
 • Kohoutková výška miniaturního psa se pohybuje v rozmezí 35-43 cm, váha pak se pohybuje mezi 7-16 kg.

Srst:

 • Jemná vlnitá srst, která je velmi hustá. Dále se objevuje měkká a hustá kudrnatá srst nebo srst typu „šňůra“, tedy dlouhé, tenké a spletené prameny srsti.

Zbarvení:

 • Jakékoliv. Nejčastěji se objevuje zlatá, černá, hnědá, krémová, červená, stříbrná, bílá nebo meruňková. Výjimečně se objevuje i žíhaná srst.

Jak dlouho žije:

 • Labradoole se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Austrálie

Ke komu je vhodný:

 • Labradoodle je unikátní plemeno, které zaujme kudrnatým vzhledem, i velmi přátelskou povahou. V Čechách jde o vzácnější plemeno, s kterým budete budit rozruch nejen mezi nadšenými pejskaři.
 • Je to přátelský a mazlivý pes, který miluje lidi z celého srdce. Je vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit se psem co nejvíce času. Při delším odloučení pes totiž psychicky trpí.
 • Patří mezi velmi chytrá plemena, která se snadno a rychle učí. Je tak vhodnou volbou i k začátečníkům, kteří budou se psem pracovat. Je totiž opravdu velmi chytrý a snadno se začne nudit a bude pak vymýšlet lumpárny.
 • Díky přátelské povaze a vysoké inteligenci je vhodnou volbou ke canisterapii, ale i jako vodící nebo asistenční pes.
 • Má spoustu energie, a kromě dlouhých procházek ho bude bavit řada sportovních aktivit jako dogdancing, dogfrisbee, canicross nebo dog trekking.

Psi-plemeno-labradoodle (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu