Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Chorvatský ovčák je akčňák, co vás nenechá v klidu

Chorvatský ovčák je středně velký černý rarášek, který má energii na rozdávání. S tímto psem se rozhodně nudit nebudete, potřebuje nejen dostatek pohybu, ale i dostatek práce. Jinak se pes bude nudit a vy můžete počítat s tím, že budete mít z domu kůlničku na dříví.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (1)

Chorvatský ovčák je pracák každým coulem, ale při správné socializaci bude i skvělým aktivním rodinným společníkem. Je skvělou volbou nejen na práci se zvířaty, ale je vhodný i k řadě psích sportů. Je velmi chytrý, dokáže být samostatný, je vytrvalý a rád, ochotně a hodně přemýšlí. Je to prostě aktivní koumák, který vás nenechá chvíli v klidu.

Důvody, proč si pořídit chorvatského ovčáka

 • Chorvatský ovčák je známý pro svou věrnost a oddanost majiteli. Na svého majitele se silně váže a bude vám společníkem při různých životních situacích.
 • Bývá skvělým hlídačem a svou rodinu a její majetek. Na případné nebezpečí vás vždy upozorní.
 • Je to energický a vytrvalý pes, který je vhodnou volbou k aktivním lidem, kteří se s ním budou věnovat řadě sportovních aktivit. Miluje například běh, turistiku, ale bude i velmi rád běhat u kola. Bavit ho bude i treibball, agility, dogdancing nebo dogfrisbee.
 • Má silný pastevecký instinkt, pokud toužíte po psovi k ovcím, bude správnou volbou.
 • Je velmi chytrý a nové věci se učí rychle a snadno. Je skvělým psem pro náročnější výcvik, hravě zvládne i náročnější obedience disciplíny.
 • Patří mezi psí plemena vhodná do rodiny s dětmi. Je trpělivý a miluje z celého srdce všechny členy domácnosti.
 • Je řazen mezi zdravější plemena. S troškou štěstí budete se psem chodit pouze na očkování.
 • Za pomoci silných ochranitelských instinktů perfektně ohlídá celou domácnost i zahradu. Pokud toužíte po psovi ochranáři, bude pro vás tento pes skvělou volbou.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (2)

Důvody, proč si NEpořídit chorvatského ovčáka

 • Pohyb, pohyb a zase pohyb. Jde o velmi aktivního psa, který potřebuje velkou dávku fyzické aktivity. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít prostor se psovi věnovat několik hodin denně, pak se raději poohlédněte jinde.
 • Je to velmi chytrý pes, který potřebuje i dávku duševní stimulace. Je vhodný na řadu sportovních aktivit, při kterých použije i hlavu. Je vhodný i na práci. Opět, pokud tušíte, že nebudete mít dostatek prostoru se psovi věnovat, sáhněte po jiném plemeni.
 • Potřebuje notnou dávku sociální interakce. Miluje svou rodinu z celého srdce a potřebuje být co nejvíce součástí rodiny. Pokud bude delší dobu trávit sám, může se u něj vyvinout separační úzkost.
 • Má silné ochranitelské instinkty. U psa je proto potřeba pracovat na socializaci vůči různorodým situacím, a především vůči cizím psům i lidem. V určitých případech může pes totiž reagovat nepřiměřeně, pokud není vůči různorodým situace socializovaný a není dostatečně zvyklý na pravidelné setkávání s cizími lidmi i psy.
 • Je velmi inteligentní, což může být paradoxně i určitou nevýhodou. Tito psi mají tendenci méně zkušené chovatele tak trochu přechytračit. Je potřeba se psovi dostatečně věnovat a pravidelně s ním cvičit, jinak se pes začne snadno nudit a bude vymýšlet lumpárny.
 • Psa je potřeba pravidelně pročesávat, především v době línání nedáte hřeben z ruky. Pokud pravidelnému a častému česání neholdujete, raději se poohlédněte po krátkosrstém psím plemeni.
 • Někteří jedinci této psí rasy bývají dominantní a mohou tak mít potíže s dalšími psy. Je třeba se soustředit na správnou socializaci.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (3)

Historie chorvatského ovčáka

Chorvatský ovčák patří mezi velmi stará plemena. Psi s touto podobou byli na území dnešního Chorvatska využívání přes tisíc let, nevznikl tak cíleným křížením. Pravděpodobně jde o potomka tzv. „psa rašelinového“, tedy Canis Fammilliaris Palustris. Tento pes se vyskytoval především v oblasti Slavonie. S cíleným chovem se začalo v roce 1935 profesorem Stjepanem Romičem. Roku 1949 bylo toto plemeno představeno na výstavě v Záhřebu. Uznáno FCI bylo roku 1969. Dnes je psí plemeno nejvíce rozšířeno v Chorvatsku a Slovinsku.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (4)

Povaha chorvatského ovčáka

Chorvatský ovčák patří mezi laskavé, chytré a energické psy, kteří překypují energií. Milují pohyb a jsou zvyklí samostatně uvažovat, což se hodí pokud hodláte psa využívat při práci s ovcemi. Tato psí rasa je velmi inteligentní a dobře ovladatelná, je tak vhodnou volbou nejen k pasení, ale i na řadu psích sportů. Miluje svou rodinu z celého srdce a je jí velmi oddaný. Pokud psa správně socializujete, jak vůči lidem, tak i psům, je z něj skvělý rodinný a společenský pes. Vůči cizím lidem bývá ostražitý a je z něj zpravidla skvělý hlídač. Jak se bude chovat k cizím zvířatům se odvíjí od procesu socializace. Je ochoten a schopen díky silným pasteveckým instinktům shánět do stáda vše, co se pohne. Je to velmi vytrvalý a trpělivý pes, s kterým se dobře spolupracuje.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (5)

Vzhled chorvatského ovčáka

Chorvatský ovčák patří mezi středně velké psy, jejichž kohoutková výška je o něco větší, než délka, tělo má tak obdélníkový tvar. Výška k loktům psa tvoří 50% výšky v kohoutku. Hlava má liščí výraz a tvar tupého klínu. Čumák se klínovitě zužuje k černé nosní houbě. Šikmo uložené oči jsou středně velké a oválné, zpravidla jsou kaštanově tmavě hnědé. Uši jsou polovztyčené nebo vztyčené, mají trojúhelníkovitý tvar a mají mírně zaoblenou špičku. Dobře osvalený krk se směrem k hlavě zužuje. Na krku nalezneme bohatou hřívu, která u fen bývá o něco výraznější než u psů. Ocas je u kořene silný a zužuje se směrem k špičce, zpravidla je bohatě osrstěný. Ocas je středně vysoko nasazený a v nataženém stavu dosahuje k hleznům.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (6)

V akci je ocas nesen nad linií hřbetu a v klidu je nesen se zahnutou špičkou. Řada jedinců plemene má ocas krátký nebo se dokonce rodí bez ocasu. Kůže je velmi elastická a přiléhá k tělu, na hlavě se nesmí objevovat vrásky. Srst je na některých místech těla krátká, na jiných dlouhá. Mezi tradiční zbarvení patří černá, během línání se může zbarvit došeda. Kohoutková výška plemene se u psů pohybuje mezi 45-50 kg, u fen mezi 43-48 cm. Hmotnost se pohybuje v rozmezí 13-20 kg.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (7)

Ke komu je chorvatský ovčák vhodný

Péče o srst plemene není příliš náročná, ale občasnému vyčesávání, se nevyhnete – především v době línání. Jde o velmi energického psa, který potřebuje notnou dávku pohybu. Zahradu ocení, ovšem pouhé pobíhání po zahradě mu stačit určitě nebude. Minimálně každodenní dlouhé procházky jsou samozřejmostí a pes ocení, pokud mu vymyslíte nějakou práci nebo se s ním bude věnovat nějaké sportovní aktivitě. Miluje práci s dalšími zvířaty, má silné pastevecké instinkty a je tak vhodný k ovcím na farmu nebo alespoň na pravidelné sportovní pasení. Je to pracák, který dokáže pracovat několik hodin v kuse – je velmi vytrvalý a jen tak se neunaví. Svému pánovi se chce zavděčit za každou cenu, jeho výcvik je tak poměrně snadný. Výcvik psa by měl být nejen důsledný, ale i velmi citlivý, hrubší zacházení chorvatský ovčák velmi špatně nese. Má hustou srst, která ho dobře chrání i před velmi špatným počasím. Pokud se psovi budete dostatečně věnovat a pořídíte kvalitní zateplenou boudu nebo kotec, pak zvládne celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (8)

Chorvatský ovčák v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se u psů pohybuje mezi 45-50 kg, u fen mezi 43-48 cm.
 • Hmotnost se pohybuje v rozmezí 13-20 kg.

Srst:

 • Hustá, kratší i dlouhá.

Zbarvení:

 • Povolené je pouze černé, většinou během línání zšedne.

Jak dlouho žije:

 • Chorvatský ovčák se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Chorvatsko

Ke komu je vhodný:

 • Chorvatský ovčák je velmi energický a chytrý pes, rozhodně se s ním nudit nebudete. Potřebuje pravidelný výcvik, sport a/nebo práci. Je velmi vytrvalý a dokáže pracovat bez obtíží několik hodin v kuse.
 • Má silné pastevecké instinkty, je tak vhodný jako pracovní pes na farmu, kde bude mít možnost pravidelné práce s ovcemi. Radost bude mít i pokud se bude mít možnost věnovat se ovcím jako sportovní disciplíně.
 • Pokud se nebudete se psem věnovat pasení, je potřeba mu vymyslet jinou práci. Minimálně delší procházky jsou nutností a ideální je se psem alespoň párkrát za týden věnovat intenzivnějšímu výcviku nebo nějaké sportovní disciplíně typu agility, dogdancing či dogfrisbee. Je to velmi chytrý pes, který navíc potřebuje dostatek pohybu. Pouhé pobíhání po zahradě a občasná procházka po okolí mu určitě stačit nebude.
 • Je vhodnou volbou k domu se zahradou. Pokud se budete psovi dostatečně věnovat a pořídíte mu zateplenou boudu či kotec, zvládne i celoroční pobyt venku.

Psi-plemeno-chorvatsky-ovcak (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu