Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Velký münsterlandský ohař je lovec, co chce pohyb

Velký münsterlandský ohař je krásný atletický pes, který je známý především mezi myslivci a lovci. V Čechách sice patří mezi méně známá plemena, ale jeho sláva postupně začíná narůstat pro jeho skvělé lovecké schopnosti.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (9)

Velký münsterlandský ohař je blízkým příbuzným německého dlouhosrstého ohaře. V minulosti s tímto plemenem vycházel ze stejného standardu a k rozdělení plemen došlo kvůli barevnému rázu. Tato psí rasa je velmi chytrá, má spoustu energie a je i velmi přátelská. I když se v Čechách a okolí využívá především jako lovec, není toto využití plemene nutností. V zahraničí se čím dál častěji využívá jako aktivní společenský pes vhodný i do rodiny. Jeho výcvik je jednoduchý, především pokud se s ním budete chtít věnovat lovu, půjde vám to snadno díky jeho silnému loveckému instinktu. Pokud se ho rozhodnete chovat jako loveckého psa, můžete počítat s jeho velkou láskou vůči vám a věrnosti až za hrob.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (1)

Důvody, proč si pořídit velkého münsterlandského ohaře

 • Přátelská a vyrovnaná povaha je velkou devízou tohoto psa. Je to kamarádský a milý pes, který dobře vychází s lidmi a dalšími zvířaty.
 • Patří mezi inteligentní plemena, která se snadno cvičí. Nové pokyny snadno chápe a rychle si je zafixuje.
 • Je to pracák každým coulem. Jde o všestranného loveckého psa, který má skvělý čich, je vytrvalý a rychlý. Díky těmto pozitivním vlastnostem je vhodnou volbou i pro záchranařinu nebo canisterapii. Ocení ale i dlouhou procházku nebo možnost věnovat se dogtreckingu nebo canicrossu.
 • Jeho středně dlouhá srst je nenáročná na péči, je samočistící a většina špíny opadá sama. Psa tak stačí koupat jen v případě nutnosti. Pročesávání stačí také zpravidla dle potřeby, většinou o něco intenzivněji v období línání.
 • Münsterlandský ohař je pes plný energie, který potřebuje pohyb, pohyb a zase pohyb. Je tak vhodnou volbou především k aktivním lidem, kteří rádi tráví velkou část dne venku ve společnosti čtyřnohého chlupáče.
 • Je to věrný a oddaný pes, který svou rodinu miluje z celého srdce.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (10)

Důvody, proč si NEpořídit velkého münsterlandského ohaře

 • Psí plemeno má energie na rozdávání. Pro někoho výhoda, pro jiného nevýhoda. Jde tak o psa vhodného pouze k velmi aktivním lidem. Pouhé pobíhání po zahradě mu stačit nebude. Pokud dopředu víte, že na psa nebudete mít čas několik hodin denně, raději se podívejte po méně náročné rase.
 • Má silné lovecké instinkty, které oceníte v momentě, kdy se budete chtít se psem věnovat lovu. Pokud myslivecké ambice nemáte, musíte být i při běžném venčení po okolí na pozoru. Základem je perfektní přivolání nebo mít psa zajištěného alespoň stopovačkou, jinak vám může utéct za potencionální kořistí. Stejně tak může mít problém sehrát se s dalšími zvířaty v jedné domácnosti, především pokud není zvyklý od štěněte.
 • Je to inteligentní pes, který se snadno a rád učí. Přesto je potřeba brát v potaz jeho loveckou povahu, s kterou si o trošku lépe poradí člověk, který již nějaké zkušenosti s výcvikem loveckého psa má. Například mnoho loveckých psů se potýká se „záchvaty“ tvrdohlavosti, které komplikují i základní výcvik.
 • Pes by se neměl nudit, je třeba mu dopřát alespoň základní výcvik a pravidelně se mu věnovat, ideálně mu unavit hlavu i nohy. Pokud se bude nudit, může být neovladatelný a protivný.
 • Jde o vzácnější plemeno, na volné štěně si tak možná budete muset chvíli počkat. V ruku v ruce s omezeným počtem psů jde i vyšší pořizovací cena.
 • Je vhodnější k domku se zahradou na vesnici nebo okraj města než do menšího bytu v centru velkoměsta. Přesto pouhé běhání po zahradě mu stačit nebude a je potřeba se psovi dostatečně věnovat. Pokud máte možnost trávit se psem několik hodin denně venku, ideálně prací nebo velmi, velmi dlouhou procházkou, pak zvládne i pobyt v bytě.
 • Miluje lidskou přítomnost a špatně snáší delší samotu. Není tak vhodný k samostatnému pobytu v kotci nebo pro lidi, kteří tráví celé dny mimo domov, může pak trpět separační úzkostí. Je také třeba se soustředit na výcvik občasného samostatného pobytu doma, přeci jen ho s sebou nemůžete brát úplně všude.
 • Je vhodnou volbou k zkušenějším chovatelům, kteří jsou důslední i trpělivý.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (11)

Historie velkého münsterlandského ohaře

Historie plemene je spojená s historií dlouhosrstého německého ohaře. V minulosti šlo o jedno plemeno, které bylo rozděleno ve snaze udělat ve standardu plemene pořádek. Koncem 19. století proběhl pokus chovatelů německých dlouhosrstých ohařů založit klub na podporu plemene. Snahou bylo prosadit ponechat v chovu pouze jantarově hnědé zbarvení, eventuálně v kombinaci s bílou. Další zbarvení bylo z chovu vyloučeno. V té době mezi další běžné zbarvení patřilo černobílé zbarvení. V té době ovšem existovala řada zastánců černobílých jedinců plemene, kteří se v oblasti Münsteru rozhodli nově vzniklý standard plemene nedodržovat.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (12)

Již roku 1919 vznikl další klub, který se věnoval právě chovu černobílých ohařů a plemeno záhy bylo uznáno samostatně. V průběhu 20. let minulého století se chovali první jedinci plemene i na území první republiky, chovatelský klub byl ovšem v průběhu druhé světové války zrušen a chov se na nějakou dobu zastavil. Již v roce 1945 byl Klub obnoven a roku 1954 byl přejmenován na Klub dlouhosrstých ohařů. Popularita plemene roste, ale mimo oblast svého původu jde stále spíše o vzácnější psí rasu. V mnoha zahraničních zemích, například ve Velké Británii nebo v Kanadě je plemeno využíváno především jako aktivní společník, než jako pracovní pes.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (13)

Povaha velkého münsterlandského ohaře

Velký münsterlandský ohař patří mezi psy plné energie. V zemi svého původu, ale i v Čechách je chován stále ve velké míře jako lovecký pes, v zahraničí je čím dál častěji využíván jako aktivní rodinný pes, který je své rodině oddaný a věrný. Je inteligentní a velmi snadno se cvičí. Má silné lovecké instinkty, pokud se tak chcete věnovat myslivosti nebo sportovnímu lovu, s tímto psem nesáhnete vedle. Psa lze využít ve vodě i na suchu, má především perfektní vlohy na práci po výstřelu.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (14)

Například vyniká velmi dobrým čichem a má vlohy pro aportování nebo vystavování. Dobře zvládá stopu i dohledávku. Se psem se samozřejmě můžete věnovat i řadě sportovních aktivit, například dogtreckingu, canicrossu, coursingu, flyballu, dog frisbee nebo i záchranařině. Při toulkách přírodou je potřeba mít se na pozoru a mít u psa perfektní přivolání nebo ho raději nepouštět z vodítka, aby vám neutekl za zvěří. Tento pes je doporučován i k dětem, s kterými rád dovádí a lumpačí. Je to dobrý obranář a hlídač, ale není agresivní. K cizím lidem bývá nedůvěřivý.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (2)

Vzhled velkého münsterlandského ohaře

Velký münsterlandský ohař má svalnaté tělo, u kterého délka odpovídá kohoutkové výšce (ale může ji o 2 cm překračovat). Podlouhlá hlava má bystrý výraz. Na nose nalezneme černou houbu, čelist má nůžkovitý skus. Oči by měli být co nejtmavší s víčky dobře přiléhajícími k oční kouli. Svěšené uši jsou vysoko posazené, široké a mají zaoblenou spodní část. Silný krk je dobře osvalený a plynule přechází do pevného, krátkého a rovného hřbetu. Vodorovně nesený ocas by při pohledu z boku měl být prodlouženou linií hřbetu bez patrného místa zlomu.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (3)

Delší srst je hladká a hustá a vytváří praporce na zadní straně předních i zadních končetinách a na ocase. Srst na hlavě je krátká, a kromě uší přiléhavá. Na uších praporce srsti přesahují spodní hranu uší, přesah by u uší měl být stejný. Mezi povelná zbarvení patří bílá s černými plotnami a stříkáním, celočerná nebo modrý bělouš. Hlava je černa může mít lysinku nebo bílou hvězdičku. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 60-65 cm u psů, u fen mezi 58-63 cm. Hmotnost plemene se pohybuje okolo 30 kg.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (4)

Ke komu je velký münsterlandský ohař vhodný

Je to ohař každým coulem, je to tedy výtečný lovec. Pokud patříte mezi nadšené myslivce nebo se věnujete sportovnímu lovu, určitě s tímto plemenem nesáhnete vedle. Tento pes potřebuje velké množství pohybu, pracovní vyžití a dostatek prostoru. Pokud po plemeni toužíte, ale nepatříte mezi nadšené lovce, je dobré psovi vymyslet jiné zaměstnání, jinak se velmi snadno začne nudit a snadno vám přeroste přes hlavu. Kromě velmi dlouhých procházek se s ním můžete věnovat řadě sportovních kynologických disciplín. Psovi je potřeba se důkladně věnovat a zapřáhnout ho fyzicky i mentálně.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (5)

Je vhodnou volbou k domu se zahradou, v bytě moc nadšený nebude – pokud nehodláte trávit se psem 3/4 dne venku. Mnohem lépe zvládá podzimní a zimní počasí, než letní vedra. Přesto pokud bude pes trávit čas především venku, měl by mít k dispozici zateplenou boudu, která ho bude chránit před velmi mrazivým počasím, tak i před dotěrnými letními paprsky. Péče o srst není náročná, stačí jí občas pročísnout (v průběhu línání o něco častěji než zbytek roku). V okolí uší, loktů nebo zadní straně stehen je srst o něco jemnější a má tendenci se cuchat, je tak vhodné se této srsti věnovat o něco pečlivěji. Plandavé uši je třeba pravidelně kontrolovat, snadno se v nich drží nečistoty a kvasinky.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (7)

Velký münsterlandský ohař v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 60-65 cm u psů, u fen mezi 58-63 cm.
 • Hmotnost plemene se pohybuje okolo 30 kg.

Srst:

 • Delší srst je hladká a hustá a vytváří praporce na zadní straně předních i zadních končetinách a na ocase. Srst na hlavě je krátká, a kromě uší přiléhavá.

Zbarvení:

 • Bílá s černými plotnami a stříkáním, celočerná nebo modrý bělouš.

Jak dlouho žije:

 • Velký münsterlandský ohař se dožívá 12 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Německo

Ke komu je vhodný:

 • Velký münsterlandský ohař je především lovec. Je vytrvalý a má skvělý čich, je vhodnou volbou na aport a stavění. Zvládne práci ve vodě i na suchu. Prostě všestranný parťák pro myslivce a sportovní lovce.
 • Jeho skvělý čich a vytrvalost lze využít například i při záchranařině nebo při různých sportovních pachových disciplínách.
 • Pes má spoustu energie a je velmi chytrý. Pokud se nechcete věnovat lovu, je vhodné psa zaměstnat jinak. Hodí se například na řadu sportovních aktivit typu canicross, coursing, dogfrisbee nebo flyball.
 • V Čechách a v Německu se využívá především k lovu, v zahraničí je čím dál častěji používán jako aktivní rodinný pes. Svou rodinu miluje z celého srdce a je jí věrný až za hrob.
 • Je vhodnou volbou k domu se zahradou na vesnici nebo na kraji města. Pobyt v bytě pro něj není ideální, zvládne ho ovšem za předpokladu, že s ním budete velkou část dne trávit venku a prací.
 • Je vhodný k lehce zkušeným chovatelům, kteří si jsou vědomi specifik výchovy loveckého/pracovního psa. Pes se totiž může snadno začít nudit a úplnému začátečníkovi, který se mu nebude dostatečně věnovat snadno přeroste přes hlavu.

Plemeno-velky-munsterlandsky-ohar (8)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu