Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Black and tan coonhound je roztomilý, ale i tvrdohlavý

Black and tan coonhound je skvělým loveckým psem. Jako řada dalších loveckých plemen má ovšem samostatné myšlení, rád se rozhoduje podle sebe a občas bývá velmi tvrdohlavý. Nenechte se tak zmást jeho roztomilým psím kukučem, nejde o psa pro každého.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (5)

Black and tan coonhound patří v Čechách mezi méně známá plemena, přesto si pozornost zaslouží. Tato psí rasa je vhodná především pro chov na vesnici nebo na kraji města, prostě v místě, kde má blízko do přírody. Je vhodnou volbou do domku se zahradou, v bytě nebude moc nadšený a ani vy patrně při společném soužití v menším prostoru nebudete nadšení. Tento coonhound je totiž poměrně hlučný, při pití hodně slintá, a i oproti řadě dalších psích plemen má výraznější psí zápach. Je to lovec každým coulem, je tak třeba respektovat povahová specifika, která jsou pro řadu loveckých plemen typická, například tvrdohlavost. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají větší špetku přirozené autority, jsou klidní a rozhodní a pro psa budou jasnu volbou při volbě vůdce smečky.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (1)

Důvody, proč si pořídit black and tan coonhounda

 • Plemeno patří mezi skvělé lovce, v minulosti byl využíván především k lovu kun, medvědu a další divoké zvěře. Má skvělý čich, je vytrvalý a rychlý, prostě skvělý parťák pro myslivce a sportovní lovce.
 • Je oddaný své rodině. Vůči všem členům domácnosti je přátelský a mívá skvělý vztah s dětmi.
 • Je to silný a vytrvalý pes, potřebuje tak notnou dávku pohybu. Je tak perfektní volbou k aktivnímu člověku, který touží po čtyřnohém parťáky na různorodé venkovní aktivity. Díky svým schopnostem je dobrou volbou například na coursing nebo nosework.
 • Tato psí rasa vyniká přátelskou povahou vůči lidem i dalším zvířatům. Bývá proto doporučována do vícečlenných rodin a psích smeček.
 • Jeho srst je krátká a lesklá, je tak snadná na údržbu. Občasnému kartáčování se nevyhnete, ale stačí jí pročísnout a čistit čas od času.
 • Jde o chytrého psa, kterého lze do jisté míry cvičit snadno. Pokud výcvik zkombinujete se správnou socializací, budete mít doma skvělého společníka.
 • Má vyrovnanou povahu. Zpravidla je klidný a přizpůsobí se různorodému životnímu stylu.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (10)

Důvody, proč si NEpořídit black and tan coonhounda

 • Pohyb, pohyb a zase pohyb. Je to pes plný energie, který vyžaduje velkou dávku fyzické aktivity. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít možnost věnovat se každý den několik hodin psovi, pak se raději poohlédněte jinde.
 • Typickým znakem psa je časté a hlasité štěkání. Především během lovu o něm budete vědět. Nicméně dokáže se ozvat i během běžného fungování. Pokud bydlíte v hustě obydlené oblasti nebo v bytovém bytě, budete muset zapracovat na povelu tipu „ticho“ a doufat v tolerantní sousedy.
 • Mnoho jedinců plemene trpí separační úzkostí. Na tomto problému lze do značné míry zapracovat. Přesto je vhodnou volbou především k lidem, kteří mají možnost se psem trávit velkou část dne.
 • Má silné lovecké instinkty, což ocení především myslivci. Nebývá ovšem doporučován do jedné domácnosti s dalšími domácími zvířaty, má totiž tendenci je lovit.
 • Nebývá doporučován k těm nejmenším dětem, ale spíše k těm starším, které již vědí, jak se k psovi správně chovat.
 • Bývá velmi tvrdohlaví a má tendenci k nezávislosti, což může komplikovat jeho výcvik. Chce to větší špetku přirozené autority a také být při výcviku psa důsledný a trpělivý.
 • Black and tan coonhound má sklony k obezitě, je proto třeba soustředit se na kvalitu a množství žrádla.
 • Jsou vhodnou volbou k domku se zahradou, do menšího bytu se příliš nehodí kvůli jejich energické povaze i větší velikosti.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (2)

Historie black and tan coonhounda

Black and tan coonhound patří mezi psí rasy vyšlechtěné v severní Americe. Na jihu USA bylo plemeno vyšlechtěno v průběhu 18. století. Hlavním účelem plemene bylo vyšlechtit psa vhodného k lovu mývalů a vačic. Pes nejdřív zvíře vystopoval a následně ho štěkotem vyhnal na strom, kde ho držel v šachu do příchodu lovce. Mezi hlavní předky coonhounda patří bloodhound a black and tan Virginia foxhound. Díky bloodhoundovi má dodnes black and tan coonhound skvělý čich a je tak vhodnou volbou k různým pachovým pracím. V roce 1945 bylo plemeno uznáno americkou organizací AKC. Do České republiky se toto plemeno dostalo až počátkem 21. století a jeho chov je zastřešen Klubem chovatelů honičů.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (3)

Povaha black and tan coonhounda

Často se o něm mluví jako o psovi jednoho pána. Svou rodinu respektuje a má ji velmi rád, přesto si zpravidla vybírá jednoho jejího člena, kterého respektuje a miluje nejvíc. Patří mezi plemena, které si rádo dělá věci po svém a dokáže být pěkně tvrdohlavý. Je tak vhodný především pro člověka, který disponuje větší dávkou přirozené autorit a sebejistoty. Psovi je potřeba určit hranice a tyto hranice dodržovat. Pes je doporučován spíše zkušenějším chovatelům, kteří si spíše poradí s jeho loveckou povahou. Je důležité nepodcenit základní výcvik psa a pravidelně se mu věnovat.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (4)

Je to skvělý lovec s perfektním čichem. Jistou nevýhodou je jeho tendence často a hlasitě štěkat, což vychází z jeho způsobu lovu – svou kořist nahání za pomoci hlasitého štěkotu. Patří mezi smečková zvířata, s dalšími psy se proto snáší velmi dobře. K dalším zvířatům ve stejné domácnosti se ovšem nehodí, má totiž tendenci je lovit. K dětem dokáže být trpělivý, přesto bývá doporučován spíše k starším dětem, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. K cizím lidem bývá ostražitý a bývá dobrým hlídačem.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (6)

Vzhled black and tan coonhounda

Black and tan coonhound patří mezi velké psy s pevnou tělesnou stavbou těla a dobře vyvinutými svaly. Hlava má výrazný stopa odpovídá velikostně zbytku těla. Kulaté oči bývají tmavé. Uši jsou nízko posazené, svěšené a dlouhé. Svalnatý krk je středně dlouhý. Hrudník je silný a dobře vyvinutý a jsou na něm dobře klenutá žebra. Ocas je nasazený mírně pod hřbetní linií a je silný. Končetiny jsou svalnaté a jsou zakončené kompaktními tlapami. Krátká srst je hustá a kratší, doplněná je jemnější podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří černá s hnědým pálením, je podobné dobrmanům a rotvajlerům. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58-68 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 35-39 kg.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (7)

Ke komu je black and tan coonhound vhodný

Black and tan coonhound patří mezi odolná plemena, která dobře snáší jak velmi chladné počasí, tak i vyšší teploty. Navzdory krátké srsti tak zvládá celoroční pobyt venku, pokud mu dopřejete zateplenou boudu a budete se mu dostatečně věnovat. Ideálním prostředím pro coonhounda je venkov nebo okrajová část města, do centra města není vhodnou volbou. Toto psí plemeno potřebuje především přírodu, z ruchu velkoměsta nebývá nadšený, navíc mu ve městě budete hůře hledat vhodnou zábavu. Pokud budete psa nechávat častěji samostatně venku, je vhodné dobře zabezpečit pozemek, má totiž tendenci se toulat. Má skvělý čich a pokud zachytí zajímavý pach, vyrazí s čumákem u země a nevidí a neslyší. Kvůli zajímavému pachu je ochoten překonat kdejakou překážku a zpravidla ho nezastaví ani elektrický plot nebo elektrický obojek. Pokud má váš pes tendenci častěji utíkat, pak je vhodné ho vybavit známkou na obojek, čipem a/nebo tetováním.

Krátká srst plemene vyžaduje speciální péči, psa stačí čas od času pročesat gumovou rukavicí. Není třeba ho častěji koupat, zpravidla stačí psa vykoupat v momentě, kdy si pes pořídí nevábný odér. Jeho delší plandavé oči vyžadují pravidelnou péči, v tomto typu uší se totiž o něco častěji, oproti uším vztyčeným, drží různorodé infekce a kvasinky. Uši je tak třeba pravidelně kontrolovat a v případě potřeby čistit.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (8)

Black and tan coonhound v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58-68 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 35-39 kg.

Srst:

 • Krátká, doplněná hustou podsadou.

Zbarvení:

 • Černé s hnědým pálením.

Jak dlouho žije:

 • Black and tan coonhound se dožívá 10 až 12 let. 

Odkud pochází:

 • Severní Amerika

Pro koho je vhodný:

 • Black and tan coonhound patří mezi aktivní psy, kteří vyžadují velkou dávku pohybu. Je vhodnou volbou nejen na myslivost, ale i na různé kynologické sporty typu canicross nebo coursing.
 • Výsledkem šlechtění psa s bloodhoundy má perfektní čich a je proto vhodný na pachové sporty a práce. Může být třeba skvělým záchranářem nebo je vhodnou volbou na nosework.
 • Je vhodnou volbou na vesnici nebo okraj města, prostě na místo, kde bude mít blízko do přírody. Z ruchu velkoměsta nebývá nadšený, navíc mu v centru města budete složitě vymýšlet vhodnou zábavu.
 • Jde o chytrého psa, který s výcvikem jako takovým nemívá problém. I tak nejde o psa pro každého, je vhodný spíše k zkušenějším chovatelům s větší špetkou přirozené autority. Má totiž sklony k tvrdohlavosti a samostatnosti. Splnění každého pokynu si nejdříve rozmyslí. Je také velmi sebejistý a je potřeba mu určit hranice, které je potřeba dodržovat.

Plemeno-black-and-tan-coonhound (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu