Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Lakeland teriér je psí parťák do nepohody

Lakeland teriér patří mezi energické a veselé psy, kterým nechybí sebevědomí. Svou rodinu miluje a velmi rád si hraje, hraje a hraje. Jako mnoho dalších teriérů je ale i velmi tvrdohlavý a také ostražitý. Sice jde o lovce o každým coulem, přesto se v současnosti využívá k lovu sporadicky. Stal se z něj totiž aktivní společník a rodinný mazel.

Psi-plemeno-lakeland-terier (4)

Lakeland teriér má v mnoha ohledech typickou teriéří povahu, vyžaduje tak trpělivého a tolerantního majitele, který psovi nastaví pevné mantinely. Je vhodnou volbou k chovu na venkově nebo na kraji města, a to jak kvůli jeho velké lásce k pohybu přírodou, ale i kvůli jejich hlučnosti. Jde totiž o poměrně uštěkaného psa, který je tak vhodnější do volného prostoru, kde se štěkot rozptýlí než v bytovém domě, kde v těsném sousedství bydlí mnoho lidí. Majitele bude bavit veselými kousky a zachovává si hravost až do vysokého věku. Mnoho chovatelů tento pes zaujme nejen svou aktivní a veselou povahou, ale i výstavním vzhledem.

Psi-plemeno-lakeland-terier (1)

Důvody, proč si pořídit lakeland teriéra

 • Patří mezi skvělé společníky, je totiž přátelský, hravý, oddaný a chytrý. Prostě kamarád do nepohody.
 • Má energie na rozdávání, je tak vhodnou volbou k lidem, kteří milují každodenní venkovní aktivity a touží po chlupatém společníkovi, který by je při těchto aktivitách doprovázel.
 • Je skladný, patří totiž mezi menší psy. Je tak vhodnou volbou k lidem v menším bytě.
 • Je to inteligentní pes, který se rád učí. Pokud respektujete, že jde o teriéra, který občas trpí tvrdohlavostí a přizpůsobíte tomu trénink, budete mít doma snadno vychovaného společníka.
 • Má ochranářské sklony. Pokud toužíte po psovi, který navzdory menší velikosti dokáže ochránit vás i váš majetek, pak s lakeland teriérem nesáhnete vedle.
 • Jeho srst se poměrně snadno udržuje. Stačí jí pravidelně zastřihnout a občas vykartáčovat (zpravidla stačí v období línání).
 • Jde o psího fešáka, pokud toužíte po psích molech, nesáhnete s touto psí rasou vedle.

Psi-plemeno-lakeland-terier (10)

Důvody, proč si NEpořídit lakeland teriéra

 • Pohyb, pohyb… a zase pohyb. Jde o velmi aktivního psa, kterého jen tak neunavíte. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít možnost se psovi dostatečně věnovat, raději se poohlédněte po klidnějším psím plemeni. Pokud se pes nudí, mívá destruktivní sklony.
 • I když jde vesměs o přátelské psy, nejsou ideální volbou k nejmenším dětem – tedy především, pokud nejsou na malé děti zvyklí od malinka. Jsou vhodnější k starším dětem, které již vědí, jak se k psovi správně chovat, aby nedocházelo k zbytečným konfliktům.
 • Má silný lovecký instinkt, a to i když se k lovu nevyužívá tak často, jako v minulosti. Nebývá tak ideální do stejné domácnosti s dalšími drobnějšími zvířaty – může mít tendenci je lovit.
 • Lakeland teriéra je třeba od štěněte důsledně socializovat vůči cizím psům i lidem. S ohledem na jejich obranářský instinkt bývají nedůvěřivý vůči cizím lidem a psům. Může tak docházet k zbytečným konfliktům v momentě, kdy lakeland teriér špatně přečte signály cizinců.
 • Jejich srst není příliš náročná na péči, ale občasnému jejímu zastřihnutí a pročesání se se nevyhnete.

Psi-plemeno-lakeland-terier (11)

Historie lakeland teriéra

Název plemene byl odvozen podle oblasti, kde byl vyšlechtěn, tedy v Lake District v severní Anglii, nedaleko hranic se Skotskem. Hlavním cílem bylo stvořit psa, který bude chránit ovce před některými drobnějšími predátory, například liškami. Vznikl pes, který díky drobnějšímu vzrůstu zvládl lišku pronásledovat i špatně přístupným terénem. Řada psů tohoto plemene zvládla lišku samostatně zabít.

Psi-plemeno-lakeland-terier (2)

Zpočátku byl pes šlechtěn především s ohledem na jeho lovecké a obranářské schopnosti, na jeho vzhled se nehledělo. Až okolo roku 1850 se začalo s cíleným šlechtěním i s ohledem na vzhled. Mezi předky této psí rasy patří staroanglický černo-tříslový hrubosrstý teriér, dandie dinmont teriér a patrně je líznutý i border teriérem. Později genofond plemene okořenil velšteriér nebo foxteriér. Roku 1921 v Anglii vznikl první klub plemene. Až se vznikem klubu byl uznán do té doby neoficiální název plemene, tedy lakeland teriér. Plemeno se záhy začalo šířit do světa a v USA bylo plemeno uznáno již v roce 1934. V Čechách jde spíše o vzácnější psí plemeno, jehož chov je zaštitován Klubem chovatelů teriérů.

Psi-plemeno-lakeland-terier (3)

Povaha lakeland teriéra

Je to hravý a veselý rošťák, který rád lumpačí s dětmi. Je běžně doporučován do rodiny s dětmi, i když je vhodnou volbou spíše k těm starším, které již poznají, kdy pes nemá náladu na hru. Svou rodinu miluje z celého srdce a bude ji i bránit. Jako řada dalších teriérů, je i lakeland nejen chytrý a odvážný, ale i sebevědomý a někdy až neuvěřitelně tvrdohlavý. Výcviku alespoň základní poslušnosti se tak nevyhnete. Je to osobnost každým coulem, nechybí mu smysl pro humor a bývá hravý do vyššího věku. Pokud u něj proběhne správně socializace, tak nemívá s dalšími psy problém, ale na pozoru by se měli mít další, především drobnější zvířata. Přeci jen byl tento pes vyšlechtěn k lovu a má tak často lovit vše, co se pohne, a to i zvířata ve stejné domácnosti. Sebevědomí má na rozdávání, je tak psovi třeba od štěněte od mala stanovit hranice, aby se nepokusil o převzetí vedení v rodině.

Psi-plemeno-lakeland-terier (5)

Vzhled lakeland teriéra

Je podobný velšteriérovi, jehož geny má v krvi. Jde o menšího až středně velkého psa. Hlavu má obdélníkovitou a středně velikou, lebka je plochá a vyvážená. Čelisti jsou silné s nůžkovitým skusem. Oříškové nebo tmavé oči jsou kulaté. Uši jsou nasazené po stranách hlavy a jsou středně veliké. Krk je mírně klenutý a plynule přechází v krátký hřbet. Pes byl vyšlechtěn s úzkým hrudníkem, aby se snadno dostal do nory. Ocas bývá vztyčený, v některých zemích bývá kupírován, což se v Čechách již nějakou dobu nesmí. Srst je tvrdá a hrubá, je doplněná krátkou podsadou. Mezi tradiční zbarvení patří černá s pálením. Čas od času se objevuje v pšeničné, červenošedé, červené, jantarové, černé nebo modré, ale i v modré s pálením. Kohoutková výška plemene se pohybuje do 37 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 6,8-7,7 kg.

Psi-plemeno-lakeland-terier (6)

Ke komu je lakeland vhodný

Jde o menšího psa, který se snadno vejde i do menšího městského bytu. Přesto nebývá doporučován do centra města, ale spíše na venkov nebo na okraj města, kde bude mít blízko do přírody. Navíc jde o poměrně hodně uštěkaného psa, což v bytě s velkým množstvím sousedů může být problém. Nejvíce spokojený bude v domě s dobře zabezpečenou zahradou, ale pokud se mu budete dostatečně věnovat, zvládne snadno i byt. Zahradu pes velmi ocení, ale k celoročnímu pobytu venku není. Už i proto, že jde o nadšeného norníka, bez dozoru vám dokáže zahradu kompletně přeorganizovat k obrazu svému. Jeho srst není náročná na údržbu, přesto se jí musíte alespoň trochu věnovat. Je jí třeba pravidelně trimovat a občas lehce zastřihnout.

Psi-plemeno-lakeland-terier (7)

Lakeland teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje do 37 cm.
 • Váha plemene se pohybuje v rozmezí 6,8-7,7 kg.

Srst:

 • Srst je tvrdá a hrubá, je doplněná krátkou podsadou.

Zbarvení:

 • Mezi tradiční zbarvení patří černá s pálením. Čas od času se objevuje v pšeničné, červenošedé, červené, jantarové, černé nebo modré, ale i v modré s pálením.

Jak dlouho žije:

 • Lakeland teriér se dožívá 12 až 16 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Jde o menšího akčňáka, kterého není snadné unavit. Pes ocení dlouhé procházky přírodou, ale možnost věnovat se některému ze psích sportů.
 • Je hodně uštěkaný, pokud bydlíte v bytovce, je dobré zapracovat na povelu typu „ticho“. I kvůli štěkotu je vhodnou volbou do domku se zahradou na vesnici nebo okraj města, než do centra velkoměsta.
 • Má silný lovecký instinkt, spoustu sebevědomí a nechybí mu notná dávka tvrdohlavosti. Pokud nechcete, aby vám při procházkách pes utíkal za zvěří, aby nepřevzal velení v rodině a nerozmýšlel si půl dne, zda mu stojí za to vás poslechnout, pak je potřeba psovi dopřát alespoň základní výcvik. Je i díky zmíněným vlastnostem doporučován chovatelům se špetkou přirozené autority a alespoň mírně pokročilou zkušeností s výchovou loveckých psů.
 • Svého člověka miluje z celého srdce a zpravidla i velmi rád lumpačí s dětmi. Přesto je doporučován spíše k starším dětem, které již chápou, jak se k psovi správně chovat, aby nedocházelo k případným zbytečným konfliktům.

Psi-plemeno-lakeland-terier (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu