Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Anglický foxhound si víc užije vesnici než město

Anglický foxhound je přátelský pes s notnou dávkou energie. Jako mnoho dalších loveckých psů je i foxhound nezávislý a někdy i pořádně tvrdohlavý. Jak asi tušíte podle jeho názvu, byl tento pes vyšlechtěn k lovu lišek. V současnosti je ovšem čím dál častěji chován jako aktivní společník. Foxhound je přátelský pes, který nicméně vyžaduje pevnou ruku. Je tak perfektní volbou k zkušenějším aktivním majitelům se špetkou přirozené autority.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (1)

Anglický foxhound je lovec každým coulem. Jde o smečkové zvíře, které ocení možnost být v přítomnosti dalších psů. Je ideální volbou na vesnici nebo na kraj města, z ruchu velkoměsta nadšený nebude. Tento pes má skvělý čich a silný lovecký instinkt. Je tak třeba být obezřený při procházkách přírodou a mít psa zabezpečeného alespoň stopovačkou. Stejně tak je ideální důkladně zabezpečit zahradu, pokud totiž pes zachytí i sebenepatrnou, ale zajímavou stopu, tak se po ní vydá a na překážky nehledí. Je perfektní volbou do aktivní rodiny, ale i k myslivcům či sportovním lovcům.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (2)

Důvody, proč si pořídit anglického foxhounda

 • Silný lovecký instinkt je dominantní vlastností psa. Byl vyšlechtěn k lovu lišek a dodnes se k lovu pro své skvělé lovecké schopnosti využívá. Pokud patříte mezi myslivce nebo se chcete věnovat sportovnímu lovu, pak bude pro vás tento pes skvělou volbou.
 • Má energii na rozdávání. Potřebuje tak velké množství pohybu. Je tak ideální volbou pro lidi, kteří se rádi věnují různorodým venkovním aktivitám (běh, turistika) a touží po chlupatém společníkovi, pak s tímto psem nesáhne vedle.
 • Anglický foxhound je společenský a přátelský pes. Miluje jak společnost lidí, tak i dalších psů. Je tak vhodnou volbou do velké rodiny nebo do větší smečky.
 • Jde zpravidla o velmi zdravou psí rasu. S trochou štěstí budete na veterinu chodit pouze na očkování.
 • Má velmi rád děti. Je vůči nim trpělivý a velmi rád si s nimi hraje.
 • Jeho krátká srst je velmi snadná na údržbu. Stačí ji čas od času pročísnout (především v době línání) a vykoupat ho stačí v momentě, kdy si pořídí nevábný odér.
 • Své rodině je věrný až za hrob. Je to skvělý společník, který v přítomnosti svých lidí rád tráví co nejvíce času.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (3)

Důvody, proč si NEpořizovat anglického foxhounda

 • Pohyb, pohyb… a zase pohyb. Toto plemeno má spoustu energie a vyžaduje tak každodenní dávku pohybu. Pokud dopředu tušíte, že nebudete mít na psa dostatek času (ideálně několik hodin denně), pak se raději poohlédněte po línějším plemeni.
 • Silný lovecký instinkt, to je asi hlavní vlastnost, která toto psí plemeno charakterizuje. Má skvělý čich a je ochotný sledovat i velmi slabou stopu. Každé venčení s ním tak může být velké dobrodružství. Pokud nemáte opravdu 100% přivolání, pak raději psa nepouštějte z vodítka. Je také třeba řádně zabezpečit zahradu, kvůli zajímavému pachu je totiž schopen utéct téměř odkudkoliv.
 • Rád a hodně štěká. Je tak vhodné od štěněte pracovat na pokynu typu „ticho“, především pokud bydlíte v hustě obydlené oblasti nebo v bytovém domě.
 • Potřebuje pozornost a sociální interakci. Své lidi z celého srdce miluje a nerad bývá necháván delší dobu o samotě. Mnoho jedinců plemene má i sklony k separační úzkosti. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost s tímto psem trávit velkou část dne a od štěněte s ním cvičit samostatný pobyt doma.
 • Jde sice o chytrého psa, přesto jeho výcvik není pro každého. Má sklony k samostatnosti a tvrdohlavosti. Je tak vhodný spíše k zkušenějším chovatelům, kteří s loveckými psy mají už trošku zkušeností. Vhod přijde i špetka přirozené autority.
 • Jde o středně velkého psa, do malého bytu tak není příliš ideální. Na vodítku dokáže slušně zabrat, je tak třeba zapracovat na chůzi na vodítku, aby především děti či drobné ženy neuvláčel.
 • Jde o smečkové zvíře, které je rádo mezi dalšími psy. Má ovšem silný lovecký instinkt, nebývá tak doporučován k drobnějším zvířatům ve stejné domácnosti. Křečci, morčata nebo králicí mohou být v přítomnosti tohoto psa v ohrožení.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (4)

Historie anglického foxhounda

Anglie má dlouhou loveckou historii a tradici. V minulosti se ve Velké Británii razantně snížil počet jelenů a vysoké zvěře, lovci a myslivci se proto přeorientovali na novou kořist. Tamní lovci se rozhodli zaměřit se na lišku. K honu na lišku bylo třeba vyšlechtit smečku loveckých psů, kteří nejen že dokázali běžet vedle koně, ale i vystopovanou zvěř štvát na dlouhou vzdálenost. Plemeno bylo vyšlechtěno za pomoci greyhounda, buldoka, bloodhounda a foxteriéra. Plemena, která byla využita k vyšlechtění tohoto unikátního plemene, mají skvělý čich a anglický foxhound tuto vlastnost využil. Foxhound dokáže sledovat pachovou stopu i v náročném terénu a dokáže při lovu spolupracovat bez potíží s dalšími členy smečky. Poměrně dlouhou dobu směla lišku lovit pouze šlechta, proto si většina šlechticů držela na svém panství smečku foxhoundů. Již v 18. století byly vedené podrobné plemenné knihy. V průběhu 18. století se dostalo plemeno do USA. V Americe se toto plemeno ujalo a postupně díky těmto psům vzniklo nové plemeno, tzv. americký foxhound.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (5)

Povaha anglického foxhounda

Anglický foxhound je lovec každým coulem. Má velmi silné lovecké instinkty, které se projevují i v běžném životě. S dalšími zvířaty nevychází nejlépe, většinu zvířat totiž vnímá jako potenciální kořist. Nicméně jde o smečkového psa, s dalšími psy vychází bez potíží. Jeho úkolem bylo nejen vystopovat, ale i uštvat kořist. Je proto velmi vytrvalý a dokáže uběhnout velkou vzdálenost. Za pomoci dalších psů dokáže úspěšně uštvat kořist. Při běžném venčení byl měl být ideálně pojištěný vodítkem, pokud totiž chytne stopu, ihned se po ní vydá a málokdo ho dokáže přivolat zpět.

Anglický foxhound je přátelský, ale i nezávislý pes. Je zvyklý se rozhodovat samostatně a dokáže být velmi tvrdohlavý. Při lovu je zvyklý štěkat, a to hodně a nahlas. Štěkotem upozorňuje na vše, co se mu nezdá, i na drobný ruch na chodbě. Je z něj skvělý hlídač, ale v bytovém domě může být jeho štěkot na obtíž. Je to zároveň energický pes, který je vhodný k velmi aktivním lidem. Potřebuje k sobě člověka, který ho dokáže navzdory jeho tvrdohlavosti unavit a dopřát mu alespoň základní výcvik. Abyste si se psem rozuměli, bude se vám hodit větší špetka přirozené autority. V Čechách pár desítek jedinců plemene najdete, ale jde spíše o vzácnější plemeno. Nejvíce foxhoundů najdete v zemi jeho původu.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (6)

Vzhled anglického foxhounda

Anglický foxhound patří mezi středně velké a mrštné psy, kteří vynikají vytrvalostí a rychlostí. Jeho končetiny jsou svalnaté a dlouhé a díky nim zvládá delší běh u koně. Hlava poměrově odpovídá tělu. Na hlavě nalezneme středně velké oči. Dlouhé uši jsou vysoko nasazené a jsou nesené svěšené. Na hlubokém hrudníku nalezneme dobře klenutá žebra. Ocas je nasazený vysoko. Pes je dobře osvalený. Jeho srst je hustá a krátká, přesto psa velmi dobře chrání i před špatným počasím. Mezi tradiční zbarvení patří trikolora, ale povoleny jsou i další barvy typické pro honiče. Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58-64 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 25-35 kg.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (7)

Ke komu je anglický foxhound vhodný

Anglický foxhound je smečkové zvíře a je tak vhodný k dalším psům, jejichž společnost vyhledává. Je vhodný k dalším psům i z toho důvodu, že se jinak snadno může cítit osamělý, bude se nudit, což se nejčastěji u něj projevuje destruktivním chováním. Je vhodný na venkov nebo alespoň na okraj města, z centra velkoměsta nadšený nebude. Už i proto, že je nejvíce spokojený v přírodě, v které by dokázal donekonečna běhat. Má velmi silné lovecké instinkty, při procházce je vhodné mít ho pojištěného alespoň stopovačkou, a to i v momentě, kdy máte u psa dobré přivolání. Nejvíce spokojený bude u myslivců a lovců. Pokud se lovu věnovat nechcete, a přesto toužíte po tomto plemeni, budete mu muset vymyslet jinou pohybovou aktivitu a zaměstnání. Vhodný například pro vytrvalostní běžce nebo pro cyklisty. Potřebuje rozhodného majitele se špetkou přirozené autority. Psovi je třeba zajistit pravidelný výcvik a dodržovat nastavené mantinely.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (8)

Anglický foxhound v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje mezi 58-64 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 25-35 kg.

Srst:

 • Krátká, hustá.

Zbarvení:

 • Nejčastěji trikolora, občas se objevuje i zbarvení typické pro honiče.

Jak dlouho žije:

 • Anglický foxhound se dožívá 10 až 13 let. 

Odkud pochází:

 • Velká Británie

Ke komu je vhodný:

 • Anglický foxhound patří mezi tradiční lovecká plemena. Je to vytrvalý honič se skvělým čichem. Dodnes se využívá k lovu a pokud patříte mezi nadšené myslivce, s tímto psem neuděláte chybu.
 • Díky svým předkům, mezi které patří i bloodhound, má skvělý čich. Je tak vhodnou volbou k různorodým pachovým sportům, například na nosework.
 • Potřebuje velkou dávku pohybu, je totiž pes nabitý energií. Pokud se psem nebudete věnovat lovu, můžete se psem vrhnout na běh, psa vzít na coursing nebo vzít psa ke kolu.
 • Jako mnoho dalších loveckých psů dokáže být tvrdohlavý a rád se rozhoduje samostatně. Je tak vhodnou volbou k zkušenějším chovatelům s špetkou přirozené autority, kteří si dokáží poradit s jeho povahou a psovi nastavit mantinely.
 • Má rád děti, je tak vhodnou volbou i do aktivní rodiny.

Psi-plemeno-anglicky-foxhound (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu