Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Bavorský barvář je psí lovec, co nemá rád malé děti

Bavorský barvář je lovec je každým coulem. Svému pánovi je věrný až za hrob a pokud je to nutné, bude ho bránit do roztrhání těla. Barvář vznikl zhruba před stoly, kdy plnil především úlohu lovce. I když se dnes k lovu využívá o něco méně než v minulosti, má stále silné lovecké instinkty.

Psi-plemeno-bavorsky-barvar (1)

Bavorský barvář má skvělý čenich, dokáže najít ledacos. Tato vlastnost se mu vyvinula v průběhu jeho skvělé lovecké minulosti. Řada loveckých psů je velmi inteligentní, ale přesto jejich výchova není snadná, barvář není výjimkou. Jeho výchova musí být důsledná a zároveň by měla probíhat v klidu. Jde o psa jednoho pána. Respektive je spokojený i ve větší rodině, ale vybírá si jednoho jejího člena, kterého miluje a poslouchá nejvíce. Ostatní členy má sice rád, ale neposlouchá je tak perfektně, jako svého vyvoleného člověka. Děti barvíř toleruje, ale nebývá příliš nadšený z jejich pošťuchování. Bývá tak doporučován spíše k starším dětem, které již chápou, jak se k psovi správně chovat.

Důvody, proč si pořídit bavorského barváře

 • Bavorský barvář je sebevědomý a odvážný pes, přesto není uštěkaný nebo agresivní.
 • Tato psí rasa patří mezi vyrovnané a klidné psy s milující povahou vůči lidem. K svému člověku se silně upíná a je mu věrný až za hrob.
 • Barvář je velmi chytrý pes, který má stále velmi silné lovecké instinkty. Je tak perfektní volbou pro všechny, kteří se touží věnovat myslivosti a lovu.
 • Jeho krátká srst je snadná na péči. Velkou výhodou je i to, že téměř nelíná, a i téměř neslintá.
 • Na svého pána se citově upíná a je ochotný ho bránit proti jakémukoliv nebezpečí.
 • Má skvělý čich a sluch, což z něj činí skvělého hlídače. Jeho pozornosti neunikne ani myška.
 • Je to energické a temperamentní plemeno, které hodně vydrží. Je tak vhodnou volbou na řadu vytrvalostních psích sportů. Bavit ho bude například coursing nebo canicross.

Psi-plemeno-bavorsky-barvar (2)

Důvody, proč si NEpořídit bavorského barvíře

 • Pokud toužíte po tomto psovi do rodiny s dětmi, dvakrát si to rozmyslete. Pes nebývá nadšený z dětí, tedy hlavně těch malých, které ještě nechápou, jak se k psovi správně chovat a mají tendenci ho pošťuchovat. Vhodnější je k starším dětem, které s ním budou ochotné pracovat, a především ho budou respektovat a nebudou ho nijak pošťuchovat. Velkou výhodou pak je, pokud je pes zvyklý na děti od štěněte.
 • Barvář se k svému pánovi upíná velmi znatelně a při jeho delší nepřítomnosti trpí. Je tak potřeba psa zvykat na samostatný pobyt doma od štěněte, a to velmi důsledně. Pes je vhodnou volbou k člověku, který má možnost trávit s ním co nejvíce času, přesto ho nemůžete s sebou brát kamkoliv a on aspoň pár hodin musí vydržet sám.
 • Jako mnoho dalších loveckých plemen, je i toto plemeno velmi tvrdohlavé. Je o pes jednoho pána, ostatní členy domácnosti toleruje a má rád, ale jednoho člověka respektuje a miluje ze všeho nejvíc.
 • Pokud toužíte po psovi, co se bude od rána do včera mazlit, není ideální volbou. Je to tak trochu samostatný solitér.
 • Barvář rád a hodně hrabe. Je tak třeba počítat s tím, že zahradu jen tak na pokoji nenechá. Pokud toužíte po anglickém trávníku a spoustě okrasných záhonů, raději se mrkněte po jiném psím plemeni.
 • Není vhodnou volbou pro pobyt v kotci. Především pokud nebudete mít možnost se psovi dostatečně věnovat. Pes při delší samotě velmi trpí a pokud na něj nemáte čas, můžete počítat s tím, že se u psa vyvine problémové chování v duchu zvýšené agresivity.
 • Má silný obranářský instinkt, svou rodinu bude bránit velmi nadšeně a ochotně. K cizím lidem je nedůvěřivý a na svůj pozemek nikoho nepustí. Pokud nejste s členy domácnosti dobrými přáteli a pes vás nezná, nepokoušejte ho a nevstupujte na jeho pozemek.
 • Je to pes nabitý energií. Je potřeba ho dostatečně unavit a chodit s ním na dlouhé procházky či s ním sportovat. Psovi je potřeba se věnovat několik hodin denně. Pokud dopředu víte, že na psa nebudete mít každý den dostatek času, raději se poohlédněte po méně náročném plemeni.

Psi-plemeno-bavorsky-barvar (3)

Historie bavorského barváře

Bavorský barvář byl vyšlechtěn před více než sto lety. V době svého vzniku byl využíván především jako lovec. Hlavním úkolem psa bylo najít a dohnat zvěř, kterou měl unavit a nahnat jí směrem k lovci. Většina původních barvářů byla těžká a mohutná. Většina lovců postupně začala upřednostňovat mrštnější a lehčí psy. Proto se v německém Bavorsku začalo koncem 19. století se šlechtěním dnešního barváře. Plemeno začalo být kříženo s gracilnějším horským honičem a hannoverským barvářem. Postupně vznikl pes, který vyhovoval novým požadavkům.

Psi-plemeno-bavorsky-barvar (4)

Povaha bavorského barváře

Bavorský barvář je lovec se vším, co k tomu patří. Má silný lovecký pud a má skvělý čich. Je velmi chytrý a odvážný, nechybí mu sebevědomí a na svého pána se silně fixuje. Svého člověka bude bránit za každou cenu. K cizím lidem je nedůvěřivý a ostatní členy rodiny spíše toleruje, ale poslouchá je málokdy. O něco lépe vychází se staršími dětmi, na ty nejmenší nemá trpělivost a poměrně špatně snáší, když ho děti pošťuchují a doráží na něj. Ideální je, pokud je na děti zvyklý od štěněte. Se staršími dětmi je ochotný si hrát, pokud děti vědí, jak se k němu správně chovat.

U tohoto plemene není vhodné tolerovat jakékoliv agresivní projevy či dominanci. Psa je třeba vychovávat důsledně a od štěněte mu nastavit jasné hranice, které je nutné dodržovat na 100 %. Velkou výhodou je, pokud jeho pán disponuje větší špetkou přirozené autority. Je skvělým hlídačem, svůj dům a pozemek ochrání velmi spolehlivě. Pokud jste společenští a chodí k vám časté návštěvy, pak je vhodné psa od mala zvykat, aby pak všechny cizí zbytečně nedorážel. Velkou výhodou této psí rasy je její tichost, poměrně málo tito psi vyjí a štěkají. Psa je třeba zaměstnat, a to jak jejich hlavu, tak i je unavit fyzicky. Energie má barvář na rozdávání a pokud ho necháte růst jak kůl v plotě, bude se nudit a bude vymýšlet lumpárny. Jeho nejčastějším projevem nudy je pak okusávání kde čeho a hrabání děr. Psa je třeba opravdu velmi důkladně unavit, a to denně. Toto psí plemeno velmi špatně snáší samotu a nedělá mu dobře ani delší samostatný pobyt v kotci. Psa je potřeba od štěněte zvykat na občasný samostatný pobyt doma, jinak vám dá svůj stesk velmi důrazně najevo.

Psi-plemeno-bavorsky-barvar (5)

Vzhled bavorského barváře

Bavorský barvář patří mezi menší středně velké lovecké psy. Pes působí mrštně a lehce, jeho pohyb je ladný a obecně má plemeno atletickou stavbu těla. Hlava je široká a má i širší tlamu. Mandlově tvarované oči jsou tmavě nebo světle hnědé. Dominantou hlavy jsou dlouhé obdélníkové nebo občas trojúhelníkové uši, vždy mají zakulacený konec a jsou vždy svěšené k zemi. Pes je velmi štíhlý a vyniká tak hlubší a robustnější hrudník. Jeho končetiny jsou dlouhé a silné, tělo má protáhlou záď, které se mírně vine do tvaru písmene S. Ocas je svěšený a přesahuje k hleznům. Mezi povolená zbarvení patří různé odstíny hnědé, od temně žluté až po červenou nebo do rezata. Pes smí mí bílé znaky na hrudi, další barvy nejsou přípustné. Jeho srst je krátká a přiléhavá. Kohoutková výška feny se pohybuje od 44 cm výše, minimální kohoutková výška psa je 47 cm. Váhové rozmezí plemene se pohybuje mezi 17-30 kg.

Psi-plemeno-bavorsky-barvar (6)

Ke komu je bavorský barvář vhodný

Bavorský barvář byl vyšlechtěn jako lovec a dodnes má silný lovecký pud. Má velmi dobrý čich, je tak schopen sledovat stopu zvěře v náročnějším terénu. Je tak vhodnou volbou pro myslivce či sportovní lovce, ale i pro lidi, kteří se chtějí věnovat různorodým pachovým sportům nebo záchranařině. Psovi je potřeba se důkladně věnovat a dopřát mu alespoň základní výcvik. Potřebuje důsledné vedení a jeho výcvik by měl probíhat v klidu. Pokud chcete psa alespoň občas pustit z vodítka, je potřeba zapracovat především na přivolání nebo povelu typu „stůj“ a to nejen proto, aby vám nevlétl pes pod kola auta, ale aby vám neutekl za zvěří. Jeho srst je nenáročná na péči. Většina jedinců plemene milují žrádlo, rádi tak vyluxují vše, co jim nabídnete. Pokud se necítíte na BARF, stačí pořídit kvalitnější granule, které doplní všechny potřebné živiny psovi, který vyžaduje velké množství fyzické aktivity. Jde o chytré plemeno, s kterým se můžete věnovat řadě psích sportů.

Bavorský barvář v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška feny se pohybuje od 44 cm výše, minimální kohoutková výška psa je 47 cm.
 • Váhové rozmezí plemene se pohybuje mezi 17-30 kg.

Srst:

 • Krátká, přiléhající k tělu.

Zbarvení:

 • Různé odstíny hnědé, od temně žluté až po červenou nebo do rezata.

Jak dlouho žije:

 • Bavorský barvář se dožívá 10 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Německé Bavorsko.

Ke komu je vhodný:

 • Bavorský barvář je aktivní pes, který vyžaduje pohyb, pohyb a zase pohyb. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří tráví rádi čas v přírodě a touží po čtyřnohém parťákovi. S tímto psem se můžete věnovat i řadě psích sportů. Má například skvělý čich, je tak vhodnou volbou na pachové práce. Je také velmi vytrvalý, bude tak nadšený z coursingu nebo canicrosu.
 • Má silné lovecké instinkty, dodnes je hojně využíván myslivci nebo sportovními lovci.
 • Je to pes jednoho pána. V rodině bude spokojený, především pokud bude zvyklý od štěněte. Přesto si ale vybere jednoho člena domácnosti, kterého bude respektovat a milovat nejvíce.
 • Pokud toužíte po psovi k dětem, pořízení tohoto plemene si rozmyslete. Barvář je vhodný především k starším dětem, které již chápou, jak se správně k psovi chovat a nebudou ho zbytečně pošťuchovat.
 • Psovi je potřeba dopřát alespoň základní výcvik a s ohledem na jeho lovecký pud je potřeba zapracovat především na přivolání nebo povelech typu „stůj“. Při výcviku je potřeba být důsledný a bude vhodný především k lidem s přirozenou autoritou. O něco vhodnější je tak pes pro pokročilejší chovatele, kteří si spíše poradí se specifiky povahy loveckého psa.

Psi-plemeno-bavorsky-barvar (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu