Anatolský pastevecký pes rád ohlídá dům i stádo
Anatolský pastevecký pes patří mezi velká plemena, která jsou odvážná a nezávislá. Byl vyšlechtěn k ochraně majetku a stád, dodnes mu zůstalo teritoriální cítěná a potřeba se rozhodovat samostatně. Své území hlídá pečlivě 24 hodin denně.
Je vhodnou volbou na venkov, například na farmu, kde bude moci uplatnit své pracovní schopnosti. V Čechách se tento majestátní pes objevuje čím dál častěji, přesto u nás patří spíše k vzácnějším plemenům. Anatolský pastevecký pes musí podstoupit důkladnou socializaci během štěněcího věku i během puberty. Chybět by neměl ani důsledný výcvik. Jde o pracovní plemeno, které je vhodné k zkušenějšímu chovateli, který s ním bude pečlivě pracovat. Nebývá doporučován k seniorům nebo do rodin s menšími dětmi.
Důvody, proč si pořídit anatolského pasteveckého psa
- Anatolský pastevecký pes patří mezi pastevecké rasy, které byly vyšlechtěny k ochraně stáda. Má tak přirozené ochranářské sklony a perfektně ohlídá teritorium i stádo před predátory.
- Má větší a robustní postavu, což jim usnadňuje práci při ochraně pozemku. Jsou velmi odolní vůči náročným přírodním podmínkám. Díky této kombinaci snadno zvládnou celoroční pobyt venku, a i jen svou přítomností řadu zlodějů odradí od vstupu na pozemek.
- Je oddaný a loajální své rodině. Nejen pozemek, ale i svou rodinu tak bude chránit za každou cenu.
- Jde o samostatného a nezávislého psa, což jsou vlastnosti, které potřebuje ke své práci. Pokud toužíte po psovi, který si sám poradí v každé situaci, bude pro vás toto psí plemeno správnou volbou.
- Je velmi chytrý, s troškou trpělivosti a důslednosti psa naučíte minimálně základnímu výcviku.
- Je přizpůsobivý a zvykne si na různorodé situace. Nevadí mu se věnovat výcviku jednou ráno, podruhé v poledne či večer. Stejně tak mu nevadí pracovat a žít v různorodém prostředí.
- Má sice delší srst, která je ovšem nenáročná na údržbu. Stačí občasné kartáčování.
- Patří mezi zdravější plemena, s trochu štěstí budete se psem budete na veterinu chodit pouze na očkování.
Důvody, proč si NEpořídit anatolského pasteveckého psa
- Je to velký a silný pes, což řadu lidí fascinuje. Není ovšem vhodný pro každého. Není kupříkladu vhodný do malého bytu v centru města. Nebývá vhodnou volbou ani k lidem, kteří nemají větší špetku přirozené autority a alespoň trochu zkušeností s výchovou a manipulací s většími psy.
- Jeho nezávislost může být pro řadu lidí překážkou, respektive pro mnoho lidí bude obtížné si u tohoto plemene získat respekt a pes se jimi nenechá ovládat.
- Má silné ochranitelské instinkty, pokud u psa správně neproběhne socializace vůči cizím lidem a zvířatům, může být v dospělosti vůči nim i agresivní. Což v kombinaci s jeho velikostí může být opravdu velký problém.
- Je to velmi aktivní pes, který potřebuje dostatek fyzické aktivity. Vhodné je mu zaměstnat i hlavu, jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Je potřeba se mu denně věnovat. Pokud dopředu tušíte, že na něj nebudete mít dostatek času, raději se poohlédněte jinde.
- Je to opravdu velký pes, který toho hodně sežere. Je tak třeba počítat s tím, že vás tento pes bude stát poměrně hodně peněz.
Pes je v Čechách vzácnější, na štěně si tak patrně chvíli počkáte. I z důvodu jeho vzácnosti je třeba počítat s vyšší částkou na pořízení, než u běžnějších plemen. - I když jde o zdravější plemeno, mohou se s ohledem na jeho velikost občas objevovat určité zdravotní komplikace, například dysplazie kyčelního kloubu.
- Jeho srst je delší vyžaduje relativně časté kartáčování, přesto není až tak náročná na péči, jako u jiných plemen. Pokud nejste fanoušky pravidelné péče o srst, poohlédněte se po krátkosrstém plemeni.
Historie anatolského pasteveckého psa
Plemeno bylo vyšlechtěno v centrální části Turecka, konkrétně v regionu Anatolie, po kterém tato psí rasa nese svůj název. Anatolský pastevecký pes patří mezi starobylá plemena, jeho předci žili již před více než 6000 lety, plemeno ovšem málem zaniklo. Mezi tradiční úkoly plemene patřila ochrana stád patřící kočovným pastýřům. Psi zpravidla poskytovali ochranu i svým majitelům, nejen jejich dobytku. Předci plemene byli velmi odvážní a dokázali stádo i pastýře chránit před medvědy, šakali, lvi i vlky. Nejen v Anatolii, ale i v dalších částech Turecka vznikala ovčácká plemena, která si místní obyvatele přizpůsobili podle potřeby.
V minulosti se přihlíželo především na pracovní vlastnosti psů, na jejich jednotný vzhled nebyl brán zřetel. Psi se vyvíjeli do značné míry přirozeně s minimálním zásahem člověka, od standardního chovu pasteveckých nebo loveckých plemen v Evropě se místní chovy výrazně lišily. Postupem času byla řada plemen v Turecku uznána jako národní plemena, šlo například o karabaše, kangala nebo akbaše. V Evropě jsou často tyto rasy považovány souhrně za anatolského pasteveckého psa, jinde ve světě bývají naopak často považovány za samostatné rasy. Mimo Turecko se plemeno dostalo v průběhu první poloviny 20. století. První jedinci plemene se kupříkladu dostali jako dar do USA tureckou vládou.
Povaha anatolského pasteveckého psa
Anatolský pastevecký pes je k cizím lidem přirozeně nedůvěřivý, svou rodinu ovšem miluje z celého srdce. Je potřeba u něj nepodcenit socializaci a psa zvykat nejen na cizí lidi, ale i zvířata. Nicméně cizí lidi, i když vás navštěvují pravidelně, nebude většina jedinců plemene brát jako skvělé kamarády a budou k nim odtažití. Pokud jste hodně společenští a nechcete pořizovat psa především k ochraně objektu, pak se raději poohlédněte po trošku společenštějším plemeni. Toto plemeno bylo vyšlechtěno k samostatnosti a na svém pánovi nebývá závislé, jako řada dalších pasteveckých plemen. I když jde o velmi chytré plemeno, nelze od nich očekávat perfektní poslušnost například německých ovčáků. Psa je třeba od štěněte důsledně cvičit. Tento pes má velmi dobrou paměť, naučené povely si tak velmi dobře pamatuje. Výcvik tohoto plemene je ovšem o poznání snadnější v štěněcím a pubertálním věku než v dospělosti psa. Plemeno je tak doporučováno zkušeným chovatelům, kteří si spíše poradí s řadou zapeklitostí spojených s povahou psího plemene. Pes je velmi sebevědomý a je tak vhodný k lidem s notnou dávkou přirozené autority. Pokud toto plemeno ve svém pánovi nevidí autoritu, rád převezme v rodině vedení.
Anatolský pastevecký pes určitě není vhodnou volbou jako mazlíček do rodiny s menšími dětmi nebo k starším lidem, kteří nemají možnost se mu pořádně věnovat. S dětmi se skamarádí, ale většinou s těmi staršími, které již vědí, jak se k psovi správně chovat. I pokud je na děti od štěněte zvyklý, tak je vhodné psa mít v jiné místnosti či v jiné části zahrady v momentě, kdy dětem přijde návštěva, s kterou budou dovádět. Tento pes má velmi silné ochranitelské instinkty a pokud si děti budou hrát z pohledu psa příliš divoce, může situaci vyhodnotit jako nebezpečnou pro jeho svěřence a může vůči cizím dětem nepřiměřeně zasáhnout.
Vzhled anatolského pasteveckého psa
Vzhled anatolského pasteveckého psa není náhodný, má totiž připomínat zvířata, která má chránit, aby snadněji splynul se stádem. Hlava má mírně vyjádřený stop a poměrově odpovídá zbytku těla. Spodní čelist je z části krytá vrchními pysky. Oči jsou posazené daleko od sebe a jsou menší. Vysoko a široko nasazené uši bývají neseny svěšené podél lící. Na krku nalezneme menší lalok, je mírně klenutý a plynule přechází v svalnaté tělo. Dlouhý ocas je mírně zatočený a nasazený je vysoko. Svalnaté končetiny jsou zakončené pevnými polštářky. Srst je krátká až polodlouhá, krycí srst je doplněná hustou podsadou. Během zimy nebo v závislosti na klimatu, v kterém psa chováte, může být srst i delší. Zbarvení může být jakékoliv, vždy ovšem musí mít masku na obličeji. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 71-81 cm. Váha plemene se pohybuje v rozmezí 40-65 kg.
Ke komu je anatolský pastevecký pes vhodný
Anatolský pastevecký pes je odolný vůči nepřiznivému počasí. Navíc jde velké psí plemeno, je tak jednoznačně vhodnou volbou k celoročnímu pobytu venku na venkov či okraj města. Do malého bytu v centru velkoměsta je velmi nevhodný. Pes velmi dobře zvládá jak zimu, tak i horko. Pokud psa budete mít zavřeného příliš často v kotci nebo na malé zahradě a nebudete se mu dostatečně věnovat, bude nešťastný. s velkou pravděpodobností bude utíkat, ve snaze si zvětšit teritorium.
Tento pes patří ideálně na venkov, úplně nejlépe na farmu, kde bude využíván k svému původnímu účelu. Psovi je třeba se důsledně věnovat již od štěněte, čím je pes starší, tím je u něj výcvik i socializace komplikovanější. Výchova musí být důsledná a zároveň je třeba být trpělivý. Pes je sice poměrně chytrý ale dospívá pomalu a plné dospělosti dozrává až kolem třetího roku věku. Jeho hustá srst nevyžaduje zvláštní péči, stačí jí čas od času pročesat (častější vyčesávání je nutností v průběhu línání). Koupání je zpravidla třeba především v momentě, kdy si pes pořídí nevábný odér. Jedinci plemene občas trpí na problémy s očima, je potřeba je pravidelně kontrolovat. V klopených dlouhých uších se o něco častěji než v uších vztyčených drží různé infekce, je potřeba je také pravidelně kontrolovat.
Anatolský pastevecký pes v bodech
Velikost:
- Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 71-81 cm.
- Váha plemene se pohybuje v rozmezí 40-65 kg.
Srst:
- Středně dlouhá krycí srst a krátká hustá podsada. Délka srsti se může lišit v závislosti na ročním období a klimatu, v kterém se pes nachází.
Zbarvení:
- Jakékoliv, pes ale vždy musí mít výraznou masku na obličeji.
Jak dlouho žije:
- Anatolský pastevecký pes se dožívá 10 až 13 let.
Odkud pochází:
- Turecko
Ke komu je vhodný:
- Anatolský pastevecký pes má majestátní postavu a spoustu sebevědomí. Rád se rozhoduje samostatně a je přirozeně nedůvěřivý vůči cizím lidem i zvířatům. Je tak vhodnou volbou k zkušeným chovatelům s větší dávkou přirozené autority.
- Pes bude nejvíce spokojený na vesnici nebo na kraji města na větším pozemku, který bude do roztrhání těla hlídat. Má silné hlídací instinkty a bývá často využíván k ochraně rozlehlých objektů a pozemků.
- Hravě zvládá celoroční pobytu venku, k celoročnímu pobytu v menším bytě se vyloženě nehodí. Nadšený nebude ani z častého pobytu v kotci nebo na malé zahrádce, a to především, pokud s ním nebudete velkou část dne pracovat. Může pak utíkat, protože bude mít potřebu většího prostoru.
- Je vhodnou volbou na farmu nebo jako pracovní pes, jako pastevec nebo ostraha objektu. Není doporučován k malým dětem nebo starším lidem.
Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com