Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Knírač malý je psí vtipálek, co se hodí do bytu

Co tomuto psovi schází na velikosti těla, to se projevilo na velikosti jeho osobnosti. Jde o chytré psy, kteří jsou oddáni svému pánovi. Mají specifický smysl pro humor, jsou pracovití a odvážní. S kníračem se rozhodně nebudete nudit.

Psi-plemeno-knirac-maly (1)

Knírač malý je původně lovecký pes, tedy jako mnoho dalších loveckých plemen dokáže být pořádně tvrdohlavý. Se správným, především laskavým, přístupem i knírače přesvědčíte, aby s vámi ochotně spolupracoval. Malí knírači jsou poměrně nenároční, stačí jim dopřát pohyb a unavit aspoň trochu psychicky a zhruba 3x za rok trimovat srst. Knírač miluje celou svou rodinu a velmi rád dovádí s dětmi. K cizím bývá ostražitý, ale určitě ne agresivní. V současnosti se čím dál častěji chová jako společenský a rodinný pes.

Psi-plemeno-knirac-maly (14)

Důvody, proč si pořídit knírače malého

 • Menší pejsek s kupou energie, to je malý knírač. Je to prostě skladný sportovec, připravený k jakékoliv aktivitě.
 • I navzdory občasným záchvatům tvrdohlavosti se snadno a rychle učí, stačí přijít na správný způsob, jak na něj.
 • Jde o malý alarm, který na vše, co se mu nezdá, upozorní štěkotem. Díky své menší velikosti zloděje patrně nezastraší svým vzhledem, ale rozhodně na něj zavčas upozorní.
 • Ať už se chcete věnovat některému ze psích sportů nebo mít doma aktivního rodinného společníka, s malým kníračem nesáhnete vedle.
 • S ostatními psy zpravidla vychází velmi snadno, a to jak těmi domácími, tak těmi cizími.
 • Ke svému pánovi se připoutá a miluje ho z celého srdce.
 • Jeho menší velikost a láska k jeho člověku ho předurčuje k životu v bytě. Jen je třeba mít na paměti, že jde o aktivního psa, který potřebuje pořádné vyžití. Když se začne nudit, což se u knírače může stát velmi snadno, pocítíte to na vzhledu bytu.
 • Vcelku jde o zdravé plemeno, neměli byste s ním trávit velkou část roku na veterině.
 • I když jde o tvrdohlavce, zvládne ho zpravidla i začátečník.

Psi-plemeno-knirac-maly (13)

Důvody, proč si NEpořizovat knírače malého

 • I když jde o menšího psa, rozhodně neproleží v klidu většinu dne na gauči. Je to velmi energický pes, který potřebuje kupu pohybu. Pokud se mu nehodláte denně delší dobu věnovat, raději se poohlédněte po nějakém klidnějším pejskovi.
 • Rád a dobře hlídá, na vše, co se mu nezdá, upozorní štěkotem. Hlasitým štěkotem. Pokud bydlíte v bytovém domě, vaši sousedi z něj asi nebudou moc nadšení. Knírači totiž dokážou štěkotem upozorňovat na každé šustnutí na chodbě.
 • Při výcviku je třeba být velmi trpěliví a hlavně důslední. Sice jde o inteligentní psí plemeno, které se poměrně snadno učí, ale zároveň dokáže být hodně paličatý. Chce to přijít na ideální způsob, jak ho zaujmout, a pak s vámi bude nadšeně spolupracovat.
 • Svou rodinu velmi miluje a nedělá mu dobře delší samota. Relativně často malí knírači trpí separační úzkostí, je tak třeba na tom od mala pracovat a psa zvykat, že občas není zbytí a bude chvíli sám doma. Přesto je vhodný především k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne.
 • K cizím lidem bývá opatrný, nedůvěřivý.
 • S dětmi zpravidla vychází dobře a je ochoten s nimi vymýšlet různé lumpárny. Má ale své hranice, za které není ochoten jít. Je tak třeba děti poučit, jak se správně k psovi chovat, a především menší děti důsledně hlídat. Když se knírači ze strany dětí něco hrubě nelíbí, nemá problém se ohnat.
 • Jde o osobitého psa, který se poměrně snadno začne nudit. Je třeba mu vymýšlet pestrý program, aby k tomu nedošlo a on nezačal vymýšlet lumpárny.

Psi-plemeno-knirac-maly (11)

Historie malého knírače

Malý knírač patří mezi novější plemena, vznikl až koncem 19. století v Německu. Knírač střední tehdy již nějakou dobu existoval a tehdejší chovatelé se s úspěchem pokusili o jeho menší variantu. Střední knírači tak byli kříženi s miniaturními a opičími pinči nebo trpasličím pudlem. Z roku 1888 pochází první záznam o malém knírači, konkrétně zmiňuje černou fenku Findel. Nejprve byl nově vznikly malý knírač nazýván drsnosrstý trpasličí pinč. Až roku 1917 došlo k přejmenování psího plemene na malého knírače. Právě díky jeho malému vzrůstu velmi rychle získal na popularitě u lidí, kteří toužili po menším lovečákovi vhodném i do bytu. Malý knírač rychle získal popularitu nejen v Evropě, ale i v Americe (kde se knírač velký třeba téměř neujal). Dodnes je v Americe malý knírač jedno z nejpopulárnějších plemen.

Psi-plemeno-knirac-maly (10)

Povaha knírače malého

Knírač je menší, energický a velmi inteligentní. I když má občasné záchvaty tvrdohlavosti, je velmi inteligentní, a když přijdete na způsob, jak se s ním domluvit, zvládne ho i začátečník. Jde o plemeno, které má smysl pro humor a bude nadšeně vymýšlet různé lumpárny, rozhodně se s ním nebudete nudit. Svou rodinu má velmi rád a bude ji dobře hlídat. Svou drobnější velikostí odradí málokoho, většinou upozorňuje na vše, co se mu nezdá, štěkotem. Zároveň nebývá agresivní, i když k cizím lidem bývá (alespoň zpočátku) nedůvěřivý.

Psi-plemeno-knirac-maly (9)

Jde o střapatého kašpárka, který se rád předvádí a který je rád centrem pozornosti. Ocení tak i možnost naučit se různé „cirkusové kousky“ a předvádět je. Je to i jeden z důvodů, proč tito psi ocení sporty typu dogdancing. Ať se budete chtít věnovat jakémukoliv sportu, je třeba psa určitě zaměstnat. Jinak se začne nudit a vymýšlet lumpárny. Kromě zmíněného dogdancingu najde uplatnění i ve flyballu, agility nebo při stopování. Je třeba mu dopřát alespoň výcvik základní poslušnosti, ale hravě zvládne i složitější výcvik včetně řady obedience disciplín. Má skvělý čich, hodí se tak i k řadě sportů, při kterých ho využije – hravě zvládne i služební výcvik a může kupříkladu vyhledávat drogy u policie či v armádě. S výcvikem si poradí i většina začínajících chovatelů, je však třeba mít na paměti, že je k výcviku malého knírače přistupovat spíše pozitivně a hlavně trpělivě.

Psi-plemeno-knirac-maly (8)

Vzhled malého knírače

Malý knírač je nejmenším z kníračů. Má kvadratickou stavbu těla a hlava odpovídá poměrově zbytku těla. Čenich je rovný a na konci tvoří tupý klín. Tmavé oči jsou středně velké a kulaté. Uši jsou klopené a nasazené vysoko na hlavě. Svalnatý krk přechází v kratší trup. Prostorný hrudník je oválný. Vysoko nasazený šavlovitý ocas se dříve kupíroval, což se v současnosti nedělá. Osvalené a pevné končetiny odpovídají svou délkou zbytku těla. Srst je hrubá a hustá, na omak až tvrdá a přiléhá k tělu. Nechybí hustá podsada s tvrdými pesíky. Na obličeji je srst o něco dělí a dotváří typický kníračí výraz – bradku a delší obočí. Mezi běžné zbarvení patří černá, černostříbřitá, bílá nebo „pepř a sůl“. Kohoutková výška se pohybuje mezi 30 a 35 cm, váha v rozmezí 4,5-7 kg.

Psi-plemeno-knirac-maly (7)

Ke komu je malý knírač vhodný

Malí knírači jsou přizpůsobiví pejsci, kteří jsou pro každou špatnost. Hravě zvládnou pobyt ve městě, ale i na vesnici nebo i někde na samotě. Při správném vyžití pro ně není problém ani menší byt. Je pro něj velmi důležité být především v častém kontaktu se svým majitelem. Nehodí se proto k celoročnímu pobytu venku především proto, že špatně snáší delší samotu. Určitou nevýhodou ovšem při pobytu v tradičním městském bytě je to, že má tendenci hlídat štěkotem. Často pak reaguje téměř na každý ruch na chodbě, z čehož sousedé patrně nebudou nadšení. I když jde o menšího psa, je třeba si uvědomit, že je velmi aktivní a inteligentní. Pokud ho nezabavíte fyzicky i psychicky, dá vám velmi důrazně najevo, že se nudí.

Psi-plemeno-knirac-maly (6)

Jeho srst je i není snadná na údržbu. Její nespornou výhodou je nepochybně to, že téměř nelíná a stačí vyčesat jen občas. Nutností je ovšem srst pravidelně trimovat, a to ideálně alespoň 3x do roka. Důležité je se zaměřit především na delší bradku, která se hlavně při jídle snadno zašpiní.

Psi-plemeno-knirac-maly (15)

Malý knírač v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška se pohybuje mezi 30 a 35 cm.
 • Váha v rozmezí 4,5-7 kg

Srst:

 • Srst je hrubá a hustá, na omak až tvrdá a přiléhá k tělu. Nechybí hustá podsada s tvrdými pesíky.

Zbarvení:

 • Černá, černostříbřitá, bílá nebo „pepř a sůl“

Jak dlouho žije:

 • Malý knírač se dožívá 12 až 15 let.

Odkud pochází:

 • Německo

Pro koho se hodí:

 • Malý knírač hravě zvládne vesnici i město, stačí, když se mu budete dostatečně věnovat.
 • I když je odolný vůči nepříznivému počasí, nejde o psa vhodného k celoročnímu pobytu venku. Má tendenci se velmi upínat na svého pána a delší odloučení snáší špatně. Je tak vhodnou volbou pro lidi, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne.
 • Jde o menšího aktivního psa, který nevydrží sedět delší dobu v klidu. Ocení dlouhé procházky, ale i možnost věnovat se některému ze psích sportů.
 • I když trpí občasným záchvatem tvrdohlavosti, jde o psa, kterého se správným přístupem zvládne i trpělivý začátečník. Stačí, když přijdete na vhodný způsob, jak tyto střapaté fešáky zaujmout.

Psi-plemeno-knirac-maly (4)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu