Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Goldendoodle je laskavý pes, co nepouští chlupy

Že jste o tomto plemeni nikdy neslyšeli? Pak si název plemene pomalu, ale jistě zapamatujte, protože tohle plemeno získává na popularitě. A to z mnoha dobrých důvodů. Jde o křížence zlatého retrívra a královského pudla, tedy psa s velmi unikátním vzhledem i vlastnostmi.

Psi-plemeno-goldendoodle (1)

Typický vzhled mu dodává zlatavě zbarvená kudrnatá srst, tedy dědictví obou plemen, z kterých primárně vychází. Goldendoodle je velmi přátelský, hravý a i chytrý pes. Nejčastěji je chován jako aktivní rodinný společník. Radost bude dělat lidem, kteří se s ním budou chtít věnovat řadě sportovních aktivity typu agility, obedience nebo i treibball. Známý je pro svou přátelskou a milující povahu, kterou projevuje celé rodině, včetně dalších zvířecích parťáků.

Psi-plemeno-goldendoodle (10)

Důvody, proč si pořídit plemeno goldendoodle

 • Goldendoodle je znám pro svoji přátelskou a laskavou povahu. Svou rodinu má velmi rád a tráví s ní nadšeně co nejvíce času.
 • Je vhodnou volbou pro lidi trpící menší alergií na chlupy. Pudlové, kteří patří mezi předky plemene, i do tohoto nového plemene přenesli menší počet alergenů.
 • Kromě alergiků budou z plemene i nadšení milovníci pořádku. Plemeno totiž málo líná, po bytě tak nebudete běžně nacházet nánosy chlupů, ale jen čas od času nějaký osamocený chloupek.
 • Je velmi chytrý a snadno cvičitelný. S lidmi velmi rád spolupracuje a velmi snadno se učí různorodé povely a triky.
 • Je perfektní volbou do rodiny s dětmi. S těmi velmi rád dovádí a je vůči nim velmi trpělivý.
 • Objevuje se v řadě velikostních variant. Menší varianta se vám snadno vejde i do menšího bytu, větší goldendoodlové budou perfektní volbou k domku se zahradou.
 • Patří mezi velmi aktivní plemena, která potřebují dostatek vyžití. Je tak perfektní volbou k lidem, kteří milují dlouhé procházky přírodou a touží po aktivním společníkovi k venkovním sportovním aktivitám.
 • Díky své přátelské povaze a velké lásce k lidem je čím dál častěji využíván ke canisterapii.

Psi-plemeno-goldendoodle (11)

Důvody, proč si NEpořídit plemeno goldendoodle

 • Typický vzhled psovi dodává nazlátlá vlnitá až kudrnatá srst. Psa díky této srsti nepřehlédnete, jeho vzhled ovšem není zadarmo. Sice pes málo líná, přesto potřebuje pravidelnou údržbu v podobě pročesávání a stříhání. Pokud nepatříte mezi fanoušky náročnější péče o srst, raději se poohlédněte po krátkosrstém plemeni.
 • Mezi hlavní předky plemene patří pudl a zlatý retrívr, což se projevilo nejen na vzhledu a povaze psího plemene, ale i na jeho zdraví. Po zlatých retrívrech toto plemeno zdědilo potenciál na problémy s klouby či s kůži. Je tak třeba vybírat pečlivě chovnou stanici, která dělá potřebné zdravotní testy rodičům, abyste snížili šanci pozdějších zdravotních potíží vašeho čtyřnohého parťáka. Přesto riziko určitých nemocí u tohoto plemene je o něco vyšší, je tak třeba s určitými výdaji za zdravotní péči počítat dopředu.
 • Je to velmi energický a aktivní pes, který potřebuje dostatečné množství fyzické aktivity. Pokud dopředu tušíte, že se nebudete moci psovi každý den několik hodin věnovat, raději se poohlédněte jinde.
 • Svého člověka tato psí rasa miluje z celého srdce a někdy se k němu připíná příliš těsně. Mnoho jedinců plemene trpí separační úzkostí, se psem je tak třeba od štěněte důsledně pracovat na občasném samostatném pobytu doma.
 • Bývá řazen mezi hypoalergenní plemena, přesto na něj řada alergiků může reagovat. Vždy záleží na typu a intenzitě alergie, s kterou se trápíte. Řadě lidí činí například obtíže psí sliny, nikoliv srst.

Psi-plemeno-goldendoodle (12)

Historie plemene goldendoodle

Plemeno goldendoodle je poměrně mladé. První zmínky o křížení pudla a zlatého retrívra pochází z roku 1969. S šlechtěním tohoto specifického plemene se začalo v Austrálii a první generace těchto psů se využívali především jako vodící psi pro nevidomé. V průběhu 90. let se chov goldendoodlů postupně rozšířil do Kanady a USA. Plemeno se v zahraničí stalo velmi populární, a to jak díky zajímavému vzhledu, tak i kvůli přátelské povaze.

Psi-plemeno-goldendoodle (13)

V minulosti i dnes se goldendodlové chovali jako hypoalergenní psi, a to díky jejich pudlím předkům. Pudlové jsou také řazeni mezi hyperalergenní psy, kteří téměř nelínají, a proto je řada alergiků snese. Od zlatých retrívrů zase podědil přátelskou povahu. První chovatelé se zaměřili na křížení standardních pudlů a retrívrů, až později se začali využívat i miniaturní a toy pudlové – ve snaze vyšlechtit nejen středně velké psy, ale i jejich malé varianty. V České republice je toto plemeno, v jakékoliv velikostní varietě, spíše vzácnější, v západních zemích se chová již běžně. Roku 2020 bylo plemeno zařazeno pod American Kennel Club (AKC), uznáno zatím ale oficiálně nebylo jak AKC, tak zatím žádnou další mezinárodní organizací.

Psi-plemeno-goldendoodle (2)

Povaha plemene goldendoodle

Goldendoodle má netradiční vzhled a přátelskou povahu. Typický vzhled mu dodává nazrzlá výrazně vlnitá až kudrnatá srst, tedy dědictví jak po pudlech, tak zlatých retrívrech. Po retrívrech zase podědil výrazně přátelskou povahu. Je to perfektní pes pro celou rodinu. Velmi dobře vychází i s malými dětmi a dalšími domácími zvířaty, prostě ideální parťák. Kombinace dvou velmi chytrých plemen zajistila i tomuto zajímavému psímu „výsledku“ velkou inteligenci. Tato psí rasa se velmi rychle a snadno učí a do práce jsou velmi hrr. Goldendoodle miluje práci a velmi rád se věnuje výcviku. Je to aktivní a energický pes, který potřebuje notnou dávku pohybové aktivity. Kromě dlouhých procházek je vhodnou volbou k běhu, ale i na náročnější výcvik obedience, dog dancing, agility nebo treibball. Velkou výhodou je, že pes téměř nelíná a je tak vhodnou volbou k lidem, kteří trpí mírnější variantou alergie související s chlupy. Je perfektní jako vodící nebo canisterapeutický pes, pro svou mimořádnou přátelskou povahu a vysokou inteligenci.

Psi-plemeno-goldendoodle (3)

Je to velmi aktivní pes, který potřebuje velkou dávku pohybu. Vhodné je psa unavit psychicky i fyzicky, pokud jim nedopřejete dostatečné zaměstnání, pak se budou snadno nudit a mohou pak mít destruktivní sklony. Svou rodinu miluje z celého srdce a velmi úzce se k svým lidem váže. Při delším odloučení pak často psychicky trpí. Mnoho jedinců tohoto plemene mívá potíže se separační úzkostí a je proto s nimi od štěněte důsledně pracovat na samostatném pobytu doma. Přeci jen, i když jde o velmi milého a přátelského psa, nemůžete ho brát všude s sebou. Jeho srst sice líná výrazně méně, než u jiných plemen, přesto potřebuje určitou dávku péče. Srst je potřeba zpravidla pravidelně rozčesávat, jinak se může zamotat. V Čechách jde o vzácnější psí plemeno, jeho pořizovací cena tak bude patrně vyšší a na volné štěně si navíc i chvíli počkáte.

Psi-plemeno-goldendoodle (4)

Vzhled plemene goldendoodle

Vzhled plemene je zatím poměrně různorodý, v současnosti ještě neexistuje ustálený standard plemene. Zpravidla se vzhled může lehce či více lišit podle konkrétních použitých jedinců, tedy podle velikosti a zbarvení pudla, ale i konkrétního zlatého retrívra. Řada chovných stanic goldendoodla se dnes specializuje na konkrétní varietu, tedy například na trpasličí nebo standardní velikost, nebo pak podle toho, k čemu psa chcete prioritně využívat – jako pracáka nebo jako rodinného společníka.

Psi-plemeno-goldendoodle (5)

Tělo psa je o něco delší než je jeho kohoutková výška. Hlava je v poměru k tělu oválná a středně velká. Oválné oči jsou hnědé nebo jantarové. Uši jsou středně dlouhé a visící. Ocas je středně dlouhý a většinou vesele nesený. Nosní houba psa je vždy černá. Končetiny jsou dobře osvalené a jsou zakončené oválnými a kompaktními tlapkami. Velkou výhodou srsti je, že minimálně líná. Srst plemene je silně vlnitá nebo kudrnatá, může být krátká, střední, ale i dlouhá. Mezi tradiční zbarvení nejčastěji patří zlatá, objevuje se i krémová, hnědá, černá nebo bílá. Kohoutková výška standardní varianty plemene se pohybuje mezi 53-63 cm, u miniaturní verze mezi 35-45 cm a u toy variety mezi 25-35 cm. Váha plemene se u standardní variety pohybuje mezi 20-35 kg, u miniaturní variety mezi 12-20 kg a u toy variety mezi 7-12 kg.

Psi-plemeno-goldendoodle (6)

Ke komu je goldendoodle vhodný

Goldendoodle je všestranný pes, kterého využije celá řada různých typů lidí i rodin. Vhodnou volbou je například do aktivní rodiny. Tento pes je velmi empatický a bude vám nablízku vždy, když ho budete potřebovat. Zároveň vás vytáhne ven, potřebuje totiž velkou dávku pohybu. Vhodnou volbou bude i k mírnějším alergikům nebo k aktivním seniorům, kterým bude rád dělat společnost na výletech přírodou. Miluje dětské hry a dovádění, s dětmi mívá až neskutečnou trpělivost. Také z něj bývá díky vysoké empatii, přátelské povaze a vysoké inteligenci skvělý canisterapeut nebo asistenční pes.

Psi-plemeno-goldendoodle (7)

Velkou výhodou je, že se objevuje v různorodých velikostech, větší pes tak bude nadšený v domku se zahradou, malé variety si snadněji zvyknou v centru města. Nicméně i u menších variet plemene je třeba pamatovat na to, že jde o energického a inteligentního psa, který potřebuje notnou dávku pohybu a ideálně i zaměstnat hlavu. Tedy i menší variety plemene jsou vhodné k aktivním lidem, kteří se chtějí věnovat některému ze psích sportů.

Psi-plemeno-goldendoodle (8)

Goldendoodle v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška standardní varianty plemene se pohybuje mezi 53-63 cm, u miniaturní verze mezi 35-45 cm a u toy variety mezi 25-35 cm.
 • Váha plemene se u standardní variety pohybuje mezi 20-35 kg, u miniaturní variety mezi 12-20 kg a u toy variety mezi 7-12 kg.

Srst:

 • Srst plemene je silně vlnitá nebo kudrnatá, může být krátká, střední, ale i dlouhá.

Zbarvení:

 • Zlatá, objevuje se i krémová, hnědá, černá nebo bílá.

Jak dlouho žije:

 • Goldendoodle se dožívá 10 až 15 let. 

Odkud pochází:

 • Austrálie

Ke komu je vhodný:

 • Goldendoodle patří mezi energické a aktivní psy, s kterými se určitě nudit nebudete. Potřebuje zajistit dostatek pohybu, jinak se začne nudit a bude vymýšlet lumpárny. Je vhodnou volbou na řadu psích sportů, například na agility, dogdancing, treibball, ale třeba i na canicross.
 • Jde o přátelského a laskavého psa, který miluje lidskou společnost. Díky těmto pozitivním vlastnostem je doporučován do rodiny s dětmi a je čím dál častěji využíván jako asistenční a vodící pes, nebo jako canisterapeut.
 • Jeho vlnitá nebo kudrnatá srst potřebuje pravidelně rozčesávat. Navzdory tomu, že se velmi často vyskytuje v dlouhosrsté variantě, je doporučován do bytu – téměř totiž nelíná. Ze stejného důvodu bývá doporučován i k mírnějším alergikům.
 • Bývá doporučován k lidem, kteří s ním mohou trávit velkou část dne. Na svého člověka se velmi úzce váže a pokud bývá častěji delší dobu doma, trpívá separační úzkostí.
 • Je velmi chytrý, nové pokyny se učí snadno a rychle, a co je také důležité, velmi rád. Je tak vhodnou volbou i k začínajícím chovatelům, kteří se budou psovi pravidelně věnovat. Pes je vhodný k náročnějšímu obedience výcviku.

Psi-plemeno-goldendoodle (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu