Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Leonberger je klidný pes, co vypadá jako lev

Leonberger patří mezi velká plemena a není náhodou, že se poměrně často využívá jako hlídač. Má ovšem vyrovnanou povahu a je tak i skvělým společníkem. Je to milovník vody, v mnoha zemích se využívá i jako vodní záchranář. Jde o oddaného a odolného psa, který miluje kontakt se svou rodinou.

Psi-plemeno-leonberger (3)

Leonberger je větší a odolný pes vůči nepříznivému počasí, snadno tak zvládne celoroční pobyt na zahradě. Tato rasa ovšem zároveň z celého srdce miluje svého člověka, je tak vhodné se mu dostatečně věnovat, aby se necítil osamocen. Je to přátelský pes vhodný do rodiny.

Důvody, proč si pořídit leonbergera

 • I když se často využívá jako hlídací pes, jde o velkého dobráka. Nebývá agresivní ani vůči lidem, ani vůči dalším zvířatům.
 • Jde o rodinného psa, je doporučován i k dětem. Svou rodinu miluje z celého srdce a nedá bez ní ani ránu.
 • Jde o mírumilovnou psí rasu, která je velmi snadno ovladatelná. Jeho výcvik nebývá složitý.
 • Jsou velmi chytří se svým člověkem velmi rádi spolupracují.
 • Leonberger je díky inteligenci a odhodlanosti skvělou volbou i k různorodým sportům a k složitějšímu výcviku.
 • Milují pohyb, rozhodně nejde o žádné gaučové povaleče.
 • Mají hustou a odolnou srst, zvládají tak i pohyb ve velmi špatném počasí. Zvládnou i celoroční pobyt venku, ideálně za pomoci zateplené boudy či kotce.
 • Je velmi láskyplný a přátelský, přesto je perfektním hlídačem. Když jde o bezpečí rodiny, neváhá zaútočit.
 • Miluje vodu. Pokud máte možnost venčit ho v blízkosti rybníků či potůčků, bude nadšený. V kombinaci s odolnou srstí a velkou silou je vhodný i na vodní záchranařinu.

Psi-plemeno-leonberger (1)

Důvody, proč si NEpořídit leonbergera

 • Mezi nevýhody takto velkých psů je, že se nedožívají příliš vysokého psího věku. Konkrétně leonberger se dožívá zhruba 10 let.
 • I když jde o odolného psa vůči nepříznivému počasí a je z tohoto důvodu doporučován k celoročnímu pobytu venku, nemusí to být nutně dobrý nápad. Miluje totiž lidskou přítomnost a delší odloučení mu nedělá dobře. Pokud budete toto psí plemeno chovat venku, mějte na paměti, že je třeba se mu denně důkladně věnovat, aby netrpěl odloučením.
 • Působí trochu jako drsňák, ale je ve skutečnosti velmi citlivý. Velmi špatně snáší i spory v rodině. V krajním případě může mít i potřebu do sporu zasáhnout.
 • Nejlépe mu bude v domku se zahradou, s ohledem na jeho psychiku ideálně s přístupem dovnitř. Do malé garsonky ho těžko vměstnáte.
 • Je to opravdu velký pes, potřebuje hodně prostoru nejen v domácnosti, ale třeba i v autě. Cesta MHD není nemožná, ale nebude s ohledem na jeho velikost jednoduchá a do nacpaného autobusu se s ním opravdu nevejdete.
 • Jeho chlupy mu pomáhají při venkovním pobytu vůči špatnému počasí. Pokud ho budete chovat v bytě, musíte počítat s nánosy chlupů pořád a všude.
 • Jako u mnoha dalších velkých psů je třeba počítat s určitými zdravotními komplikacemi, které se takto velkých psů drží. Příkladem jsou například trable s pohybovým aparátem a v poslední době i rakovina, která bývá bohužel častým důvodem jejich úmrtí.

Psi-plemeno-leonberger (10)

Historie leonbergera

Plemeno leonberger bylo vyšlechtěno v Německu koncem 19. století. Název plemene je odvozen od místa vyšlechtění – města Leonberg. Tamní radní, Henrich Essig, postupně křížil pyrenejského ovčáka, novofundlandského psa a bernardýna. Postupně se snažil vyšlechtit klidného psa s vzhledem lva. Plemeno velmi rychle získalo na popularitě mezi významnými lidmi a šlechtou. Mezi nejznámější chovatele patří například císař Napoleon III, Napoleon II, císařovna Alžběta nebo i Otto von Bismarck. Jako mnoho dalších psích ras i leonberger měl na mále v průběhu obou světových válek. Za pomoci několika přeživších jedinců bylo plemeno zachováno. Již začátkem 20. století se několik jedinců dostalo do USA. Roku 2010 bylo plemeno zařazeno do pracovní skupiny v rámci AKC. V současnosti je například v Kanadě plemeno využíváno především jako pracovní pes vodními záchrannými složkami.

Psi-plemeno-leonberger (11)

Povaha leonbergera

Leonerger je energický a chytrý pes. I když jde o velkého psa, který je skvělým hlídačem a může působit na první pohled jako drsňák, je ve skutečnosti velmi citlivý. Například velmi špatně snáší domácí hádky. Dokonce se nedoporučuje v jeho přítomnosti vést spor a zvyšovat hlas, tito psi to velmi špatně nesou a v krajním případě mají i tendenci do sporu zasáhnout. Je to skvělý hlídač, ale zároveň je velmi přátelský a milující. Je to vyrovnaný a klidný pes, který zasáhne jen v případě, že je ohrožen člen rodiny a rodinný majetek.

Psi-plemeno-leonberger (13)

Vzhled leonbergera

Větší a majestátně vypadající pes a vzhledem připomíná lva. Má protáhlou středně velkou hlavu, nosní houba bývá černá. Světlé i tmavé oválné oči jsou středně velké. Převislé uši jsou středně velké a přiléhají k hlavě. Široký hrudník a mohutné tělo je dobře osvalené. Ocas by měl být nesen přes hřbetní linii. Velmi hustá srst tvoří na hrudníku bohatou hřívu a na nohách praporce, zbytek těla je pokrytý delší a hustou srstí. Vždy má černou masku, zbytek těla je zbarveno pískově, žluté, červenohnědé, krémové nebo červené. Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 65-80 cm. Váha plemene se pohybuje mezi 40-80 kg.

Psi-plemeno-leonberger (4)

Ke komu je leonberger vhodný

Leonberger patří mezi velké psy a nebývá tak doporučován do malých městských bytů. Nejvíce spokojený bude v domku se zahradou, ale s ohledem na jeho velkou lásku k lidem ocení i přístup dovnitř. Má nicméně velmi hustou srst, která ho chrání před velmi špatným počasím, pobyt venku z tohoto pohledu zvládá poměrně snadno. Pokud ho budete mít pouze venku, doporučuje se mu pořídit zateplenou boudu a dostatečně se mu věnovat, aby netrpěl pocitem odloučení. Leonberger je doporučován i do rodin s dětmi. Děti totiž miluje a je k nim ohleduplný.

Psi-plemeno-leonberger (14)

Alespoň základní výcvik by měl být samozřejmostí u každého psa, nicméně u takto velkého psa byste ho opravdu podcenit neměli. Leonberger by se měl naučit především přivolání a měl by být ovladatelný na vodítku. Především útlé ženy či děti opravdu nemají šanci takto velkého psa na vodítku zvládnout, pokud pes není dobře ovladatelný. I když jde zpravidla o přátelského psa, přeci jen není žádné ořezávátko a je tak nutné nepodcenit jeho socializaci. Je totiž skvělým hlídačem a svou rodinu bude bránit, pokud dospěje k názoru, že jsou její členové v ohrožení. Pokud je ovšem zvyklý na cizí zvířata a různorodé situace, nemělo by se stát, že vyhodnotí špatně běžnou aktivitu a nebude zbytečně zasahovat. Péče o srst není nijak zvlášť náročná, přesto je potřeba počítat s pravidelným rozčesáváním. Během línání můžete nicméně počítat s velkým nánosem chlupů po celém bytě.

Psi-plemeno-leonberger (2)

Leonberger v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje v rozmezí 65-80 cm.
 • Váha plemene se pohybuje mezi 40-80 kg.

Srst:

 • Velmi hustá srst tvoří na hrudníku bohatou hřívu a na nohách praporce, zbytek těla je pokrytý delší a hustou srstí.

Zbarvení:

 • Vždy má černou masku, zbytek těla je zbarveno pískově, žluté, červenohnědé, krémové nebo červené.

Jak dlouho žije:

 • Leonberger se dožívá 8 až 10 let.

Odkud pochází:

 • Německo

Ke komu je vhodný:

 • Leonberger je obr s dobrým srdcem. Zpravidla jde o klidného a přátelského psa, který se správnou výchovou a socializací velmi dobře vychází nejen se svou rodinou, ale i s cizími zvířaty a lidmi. Bývá doporučován do rodin s dětmi, celou rodinu pak velmi miluje.
 • Jde o velmi dobrého hlídače. Nebývá prvoplánově agresivní, ale svou rodinu a její majetek bude bránit za všech okolností.
 • Je to velmi chytrý pes, který se snadno cvičí. Přesto jeho výcvik musí být důsledný a hodí se špetka trpělivosti. Alespoň základní výcvik je nutností, přeci jen jde o opravdu velmi velkého psa, jehož sílu není radno podceňovat. Pokud nechcete při každém venčení za tímto psem vát na vodítku a alespoň občas si troufnout pustit ho na volno, budete muset na výcviku zapracovat.
 • Má hustou delší srst, která ho chrání před nepříznivým počasím, z tohoto pohledu tak zvládne celoroční pobyt venku. Přesto ocení možnost mít přístup alespoň do chodby domu, svou rodinu totiž velmi miluje a při delším odloučení se cítí osamělý.
 • Je to větší aktivní pes, který potřebuje unavit psychicky i fyzicky. V mnoha zemích se využívá dokonce jako vodní záchranář, vodu totiž miluje a v kombinaci s velkou silou a odvahou si poradí při mnoha mimořádných situacích.

Psi-plemeno-leonberger (6)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu