Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Jak odnaučit psa žrát odpadky

Snad každý pes alespoň občas šmejdí při procházce pod keřem nebo v okolí odpadkového koše. Řada psích „labužníků“ je schopná vlézt si pro něco zajímavého i do odpadkového koše doma. S troškou štěstí váš pes sezobne nebo olízne nějaký fujtajbl jen výjimečně.

Pes-zere-odpadky (1)

Řada psů ovšem patří mezi velké milovníky odpadků a nenechají si ujít žádnou příležitost prošmejdit každý koš, keř či trs trávy. Mnoho psů se s touto „neřestí“ potýká. Nezoufejte, existuje několik strategií, jak psa odnaučit nežádoucímu bufetování nebo toto chování alespoň výrazně omezit.

Prevence

Dopřát psovi dostatek aktivity a stimulace je velmi důležité. Pokud má pes dostatek fyzické i mentální stimulace, nemívá potřebu vymýšlet různorodé lumpárny. Unavený pes se spokojeně doma stočí do klubíčka a nebude mít potřebu prohledávat odpadky nebo hledat a okusovat co mu přijde pod čumák.

Pes-zere-odpadky (10)

Psa samozřejmě můžete i v rámci základního výcviku naučit řadu povelů, které ho odradí od okusování a olizování kde čeho. Pomoci si můžete pokyny typu „fuj“ nebo „nesmíš“. Pomoci si můžete za pomoci pamlsků, klikeru a nezapomenout psa chválit.

Odstraňte pokušení. Odpadky uskladňujte v takovém koši, do kterého se pes nedostane. Eventuálně dávejte odpadky na vyvýšené místo, nebo do uzavíratelné skříně. Jídlo si odkládejte vždy tak, aby k němu pes nemohl. Procházky jsou pak další výzva. Při venčení mějte psa na vodítku, nebo alespoň na stopovačce, a to do té doby, dokud si nebudete jistí, že pes nebude uždibovat vše, co mu přijde pod čumák. Pomoci si můžete i náhubkem. Ti největší psí „bufetáci“ kolikrát chodí i na ty nejkratší procházky právě s náhubkem.

Pes-zere-odpadky (2)

Trénink

Kromě povelů typu „fuj“ velmi dobře funguje přesměrování pozornosti psa. Naučte ho alternativní chování, například nošení míčku nebo aportování. Pokud se pes začne zajímat o odpadky, odveďte jeho pozornost na psí hračku. Další možností je překrýt nežádoucí chování nějakým povelem. Pokud vám například při venčení zaboří nos do odpadků, psa si v klidu přivolejte, přiřaďte si ho k noze nebo ho posaďte. Jaký povel si vymyslíte je čistě na vás. Důležité je být při venčení v klidu a na pozoru. V momentě, kdy vidíte, že pes dělá něco, co nemá, dejte mu nějaký povel. Za splnění povelu psa pochvalte a dejte mu odměnu. A opět je čistě na vás, jestli psa odměňujete hračkou nebo pamlskem.

Pokud máte psa na volno a začnete na něj naštvaně křičet v momentě, kdy žere něco, co našel v trávě, vemte jed na to, že pes začne polykat ještě rychleji nebo s novým úlovkem v tlamě uteče co nejdál od vás. Pokud budete v klidu a psa si zavoláte, posadíte ho nebo po něm budete chtít jakýkoliv jiný pokyn, odvedete tak pozornost od nežádoucí činnosti. Když ho navrch odměníte za splnění povelu, na odpadky si ani nevzpomene.

Pes-zere-odpadky (3)

Časem se naučíte svého psa číst a bude se vám většinou dařit psa zastavit ještě dřív, než něco slupne. Na řadě psů je podle jejich postoje, pohybu a náruživému čmuchání poměrně dobře poznat, že se v jejich blízkosti nachází něco, na čem by si rádi smlsly. Psa se vám tak často podaří zastavit ještě dřív, než k nějaké nežádoucí mlsce vůbec dorazí – opět ideálně nějakým povelem, například přivoláním a připnutím psa na vodítko na dobu, než spolehlivě minete místo s odpadkem.

Jednou z dalších možností je pokusit se psem vyměnit odpadek za hračku či mlsku. V momentě, kdy pes něco drží v tlamě, zkuste mu nabídnout oblíbenou dobrotu nebo oblíbený míček. Na řadu psů tato taktika funguje relativně spolehlivě, na jiné vůbec. Často záleží na konkrétní povaze psa nebo na „kvalitě“ odpadku, který pes našel. Pro řadu psů bufeťáků jsou odpadky vždy zajímavější, než všechny psí hračky a dobroty, kterými disponuje majitel. Další psi se nechají přemluvit u řady odpadků, občas ale i oni narazí na „poklad“, který si nenechají vyměnit za nic na světě.

Pes-zere-odpadky (4)

Veškeré tipy a rady zatím selhávají a váš chlupáč se stále nadšeně živí odpadky? Pak se zkuste zastavit na místním cvičáku nebo zkuste vyhledat psího trenéra, který se vám bude chvíli věnovat soukromě. Jak při soukromém tréninku, tak na tréninku na cvičáku vám poradí různorodé techniky, jak psa odnaučit žrát, co nemá. Čas od času je třeba být při výcviku psa velmi kreativní, záleží na konkrétní povaze jak psa, tak i jeho pána. Zkušený trenér vám pomůže najít ideální způsob výcviku pro vašeho psa na míru.

Pes-zere-odpadky (5)

Další obecné tipy

Psa nenechávejte bez dozoru. Pokud psa pouštíte často na volno, zapracujte na přivolání a psa nepouštějte příliš daleko od sebe. Jistotou je pak mít psa na vodítku, někteří psi se při venčení neobejdou bez náhubku. Jestli pes zvládá přivolání a chůzi u nohy, máte na půl vyhráno. Psa spíše odvoláte od odpadků a přiřazením k noze s ním pak „rizikový“ úsek snadno projdete. Pamatujte, že za pomoci dobrot, hraček a pochval při tréninku dojdete určitě dále, než křikem a fyzickými tresty.

Pes-zere-odpadky (6)

Odnaučit psa žrát odpadky a jiné předměty vyžaduje trpělivost, čas a důslednost. S pozitivním přístupem a správnými tréninkovými metodami se vám dříve či později podaří dosáhnout kýžených výsledků a vy budete vyrážet na procházku bez stresu, že se váš pes přiotráví něčím, co venku sezobne. Někteří psi si odpadků téměř nevšimnou, jiní naopak patří mezi „psí popelnice“ a sežrali by vše, co jim přijde pod čumák. Ale i řada oříšků je schopná sezobnou cokoliv, jiní stěží žerou. Tak jako tak s každým psem se dá pracovat na odstranění žraní odpadků, chce to jen trochu trpělivosti.

Pes-zere-odpadky (7)

Psí plemena, která často patří mezi psí bufetáře a labužníky

Pes-zere-odpadky (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu