Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Co je pro psa jedovaté?

Soužití se psem přináší radosti i starosti. Mezi starosti může patřit správné stravování psa, a to bez ohledu na to, zda máte doma psího všežravce nebo psího labužník. Ať váš pes patří to jakékoliv skupiny, je třeba se nad složením jeho stravy důkladně zamyslet, řada potravin nebo rostlin totiž může být pro psa jedovatá a toxická.

Co-je-pro-psa-jedovate (3)

Stejně tak je třeba být na pozoru kam odložíte určité lidské potraviny nebo léky a jak skladujete čistící prostředky. V článku si povíme, co z běžného vybavení lidské domácnosti bývá pro psy nebezpečné.

Psí a lidské léky

Řadu zdravotních problémů psa můžete řešit malou dávkou lidského léku, ale jde spíše o výjimky. V momentě, kdy máte potřebu sáhnout po lidském léku, raději se nejprve poraďte s veterinářem. Z léku pro člověka může psovi například pomoci jitrocelový sirup na vykašlávání - nesmí být ale slazen umělými sladidly, ale jen cukrem nebo medem. Většina lidských léků ovšem bývá pro psa velmi jedovatá a při větším dávkování psa můžete i usmrtit. Například léky proti bolesti nebo horečkám psovi neposlouží, patří mezi ně jak léky s paracetamolem (Paralen, Panadol nebo Nurofen), ale i léky s ibuprofenem (Brufen nebo Ibalgin).

Co-je-pro-psa-jedovate (5)

Čokoláda

Čokoláda obsahuje látku theobromin, která v lepším případě u psů může způsobit zvracení, v hroším případě i smrt. Pokud máte doma psa, který je schopný sežrat vše, co mu přijde pod čumák a sami patříte mezi milovníky všeho čokoládového, nezapomeňte před svým chlupáčem všechny zbytky pečlivě schovávat.

Co-je-pro-psa-jedovate (6)

Hroznové víno a rozinky

Hroznové víno v jakékoliv podobě, tedy i v podobě rozinek, může u psa vyvolat selhání ledvin, což může být i smrtelné. I u větších psů může být nebezpečná relativně malá dávka v podobě cca 5-10 bobulí.

A jak je to s ovocem? Zjistěte, jaké ovoce může jíst i pes. A víte, jaké potraviny jsou pro psa nebezpečné?

Co-je-pro-psa-jedovate (7)

Cibule a česnek

Někteří lidé cibuli a česnek milují a nedají na tyto potraviny dopustit, jiní je nepoužívají při vaření vůbec nebo jen výjimečně. Pokud patříte mezi milovníky této zeleniny, pak se mějte na pozoru, aby se k nim v jakékoliv podobě a ve větším množství nedostal váš chlupáč. Obojí obsahuje látky, které způsobují u psů otravu, poškození červených krvinek a gastrointestinální potíže.

A jak je to s další zeleninou? Zjistěte, na které zelenině si může pochutnat váš pes

Co-je-pro-psa-jedovate (8)

Avokádo

Avokádo v českém prostředí patří mezi exotické potraviny, které si ale našli pevné místo v našem jídelníčku. Pro psy ale vhodné není, obsahuje totiž látku persin, která ve větším množství u psů způsobuje gastrointestinální potíže.

Co-je-pro-psa-jedovate (9)

Rozpouštědla a čistící prostředky

Sdílení jedné domácnosti se psím parťákem s sebou nese řadu povinností navíc, například častější potřebu úklidu domácnosti. Především pokud milujete perfektně naklizenou domácnost, se psem vám to dá o chlup víc práce a nutnost pořídit dostatečné množství různých čistících prostředků. 

Co-je-pro-psa-jedovate (10)

Buďte velmi opatrní při skladování nejen čistících prostředků, ale i dalších chemikálií a různorodých rozpouštědel. A to především pokud máte doma psího zvědavce nebo psa, který sežere vše co mu přijde pod čumák nebo psího destruktora. Každá chemikálie nebo čistící prostředek má jiné účinky, to že psovi mohou velmi vážně ublížit asi není třeba vysvětlovat.

Některé pokojové rostliny

I pokud nepatříte mezi nadšené pěstitele okrasných pokojových rostlin asi tušíte, že některé kytky mohou být jedovaté jak pro psy, tak pro lidi. Například lilie, oleandry nebo azalky jsou dokonce velmi jedovaté. Pokud patříte mezi nadšené pěstitele různých pokojovek, umístěte je raději mimo dosah psa.

Co-je-pro-psa-jedovate (11)

Pokud jste si jistí, že váš pes sežral něco, co by neměl, kontaktujte veterináře. Je možné, pes nebezpečnou látku vyzvrací a bude po problému. Přesto je lepší případnou otravu psa řešit co nejrychleji, jinak můžete o svého chlupáče přijít.

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu