Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Ruský toy vypadá jako malý psí netopýr

Ruský toy nebo také ruský toy teriér sice patří mezi psí drobečky, vše si vynahrazuje velkým duchem. Jde o laskavého a milého pejska, který svou rodinu miluje z celého srdce. Popularita tohoto drobného pejska postupně roste, a to i když jde o nové plemeno, které oficiálně existuje od roku 2006.

Psi-plemeno-rusky-toy (1)

I když jde o malého pejska, je velmi aktivní a rád je středem dění. Velkou výhodou plemene je, že existuje velké množství barevných variant a také, že pes existuje v krátkosrsté i dlouhosrsté variantě. Vybere si tak každý podle svého vkusu.

Důvody, proč si pořídit ruského toye

 • Velkou předností ruského toye je jeho drobná velikost. Velmi snadno se hodí jako pes do malého městského bytu. Psa lze snadno přenášet a můžete si ho vzít na místa, kam byste většího psa vzít nemohli. S takto drobnými psy lze snadno cestovat i různými dopravními prostředky, dokonce řada leteckých společností dovolí tyto drobečky na palubě letadla.
 • Toto malé psí plemeno je nabité energií, je tak vhodnou volbou k lidem, budou tak rádi dělat společnost aktivním lidem. A pokud jim přeci jen dojde energie, lze je snadno sbalit do psí tašky nebo batůžku a část výletu je poponést.
 • Pokud toužíte po oddaném psím parťákovi, s ruským toyem nesáhnete vedle. Je velmi přátelský a společenský a miluje lidskou pozornost.
 • Srst této psí rasy je velmi snadná na údržbu, a to jak u krátkosrsté, tak i dlouhosrsté varianty. Dlouhosrstá varianta zabere trošku více času, ale v obou případech stačí čas od času pročísnout a máte doma krásného fešáka.
 • Je to skvělý hlídač. Jako mnoho teriérů nemá problém se ozvat vždy, když se mu něco nelíbí. Zároveň má teritoriální sklony, na jeho území nepronikne ani myš.
 • Jde o poměrně chytré plemeno, pokud chcete se psem pracovat na složitější poslušnosti, neměl by to být problém. Minimálně základní poslušnost tito drobní pejsci zvládnou velmi snadno.
 • Jako mnoho malých psích plemen, i ruští toyové patří mezi dlouhověká plemena.

Psi-plemeno-rusky-toy (11)

Důvody, proč si NEpořídit ruského toye

 • Mnoho jedinců této psí rasy jsou citlivý, až nervózní. Často špatně snáší hlučnější prostředí nebo větší změny. Je potřeba, aby se jim majitel věnoval a situaci jim usnadnil. I na hlasité zvuky si pes s vhodným přístupem může do jisté míry zvyknout a méně panikařit.
 • Je rád ve středu pozornosti a v častém kontaktu s lidmi. Jsou tak vhodní k lidem, kterým nevadí, že jim je pes neustále v patách a dožaduje se kontaktu.
 • Tito drobní pejsci nejsou vhodní k těm nejmenším dětem. A to především s ohledem na jejich drobný vzrůst. Špatně snáší hrubší zacházení a ty nejmenší děti často netuší, jakou mají sílu a jak se mají k psům ideálně chovat.
 • Rusky toy teriér je společenský pejsek, který vyžaduje častou přítomnost svého pána. Jeho velikost je velkou výhodou, můžete ho brát na místa, kam by to s větším psem nešlo. Přesto pokud dopředu víte, že nebudete moc trávit velkou část dne se psem, raději se poohlédněte po samostatnějším plemeni. Tito psi totiž často trpí separační úzkostí.
 • Jako mnoho podobných drobných psů i tento má tendenci startovat po všem, co se mu nezdá. Je potřeba ho socializovat na různorodé situace, na cizí psy i cizí lidi. Jinak reálně hrozí, že bude při běžném venčení startovat po všech lidech i psech, kteří projdou okolo.
 • Tento drobeček tak trochu mate tělem. Navzdory své velikosti potřebuje notnou dávku pohybu. Není tak vhodnou psí rasou pro lenochy.

Psi-plemeno-rusky-toy (2)

Historie ruského toye

Historie ruského toye je dlouhá, přesto plemeno samotné je poměrně mladé. První zmínky o předcích plemene sahají do 18. století. Předci plemene se vyskytli v Rusku a později na území bývalého Sovětského svazu. Od počátku šlo především o společenské plemeno, tito drobní pejsci byli vyžívání jako společníci šlechticů a bohatých měšťanů. Drobná velikost je patrně způsobena křížením malých teriérů a malých trpasličích špiců. Zpočátku byla tato rasa chována především bohatou společností, později si ji oblíbili i běžní lidé. Až v průběhu 20. století se stabilizoval standard ruského toy teriéra, což vedlo k stabilizaci povahy i vzhledu plemene.

Psi-plemeno-rusky-toy (3)

V současnosti pod standard plemene patří dlouhosrstá i krátkosrstá varianta. Hladkosrstá varianta v minulosti byla známá pod názvem ruský toy teriér. Dlouhosrsté variantě se říkalo moskevský dlouhosrstý toy teriér. Až v roce 1988 byla tato plemena spojená pod jeden standard. Jednotná podoba i název pak byli schváleny v roce 2006, v té době bylo plemeno přidáno na seznam psích plemen pod Mezinárodní kynologickou federaci.

Psi-plemeno-rusky-toy (4)

Povaha ruského toy teriéra

Ruský toy je malý diblík, s kterým se určitě nebudete nudit. Temperamentu má na rozdávání. Je veselý a rád se zapojuje do různorodých aktivit, včetně složitějšího výcviku nebo i různých psích sportů. Zároveň jde o oddané psy, kteří svou rodinu milují až za hrob a rádi tráví co nejvíce času v její společnosti. Určitou nevýhodou pak je, že toto plemeno často trpí separační úzkostí. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit se psem velkou část dne.

Psi-plemeno-rusky-toy (10)

Pokud například máte možnost brát psa s sebou do práce nebo pracovat velkou část týdne z domu, bude nadšený. Poměrně snadno se učí a minimálně základní výcvik zvládne velmi snadno. Při výcviku je třeba být důsledný, protože tento drobný pejsek trpí občasnými záchvaty tvrdohlavosti díky jeho teriéřím předkům.

Psi-plemeno-rusky-toy (5)

Vzhled ruského toye

Vzhled i velikost ruského toye je pro mnoho českých chovatelů tak trochu matoucí, hodně totiž připomíná pražského krysaříka. Typickou podobu psovi dodává například velké postavené uši nebo špičatý čenich. Plemeno se objevuje v dlouhosrsté a krátkosrsté variantě. V obou případech je jeho srst velmi hustá a přiléhá k tělu. Plemeno nemá podsadu. Dlouhá srst na uších se objevuje jak u krátkosrsté tak i dlouhosrsté varianty. Mezi tradiční zbarvení plemene patří hnědá, bílá, černá, krémová, plavá, červená, lila nebo modrá. Objevuje se v jednobarevné variantě, ale jsou přípustné i znaky v jiné ze zmíněných barev. Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 20-28 cm. Hmotnost psa se pohybuje okolo 3 kg.

Psi-plemeno-rusky-toy (6)

Ke komu je ruský toy vhodný

Je to nenáročný pejsek vhodný i do velmi malého bytu. Nespornou výhodou plemene je i možnost výběru z krátkosrsté i dlouhosrsté varianty a nespočtu zbarvení. Péče o srst je velmi snadná, v obou případech stačí srst čas od času pročísnout. I tento drobný pejsek ocení zahradu a alespoň jednu delší procházku denně.

Psi-plemeno-rusky-toy (8)

Ruský toy v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška psa se pohybuje v rozmezí 20-28 cm.
 • Hmotnost psa se pohybuje okolo 3 kg.

Srst:

 • Krátká i dlouhá, bez podsady.

Zbarvení:

 • Hnědé, bílé, černé, krémové, plavé, červené, lila nebo modré.

Jak dlouho žije:

 • Ruský toy se dožívá 12 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Rusko

Ke komu je vhodný:

 • Ruský toy teriér je drobný pejsek je vhodnou volbou do menšího městského bytu.
 • Je to společenský tvor, který rád tráví co nejvíce času v přítomnosti. Je tak vhodnou volbou k lidem, kteří mají možnost trávit s ním velkou část dne. Pokud je příliš často sám, může trpět separační úzkostí.
 • I když jde o malého psa, má plno energie, nebude vám celé dny sedět v elegantní pozici na gauči. Je tak vhodnou volbou k různým psím sportům nebo je dobré s ním vyrazit alespoň jednu delší procházku denně.
 • Je to chytrý pejsek, který alespoň základní výcvik zvládne snadno. Mnoho chovatelů se s ním vrhá i na náročnější obedience disciplíny.

Psi-plemeno-rusky-toy (9)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva.com

Zpět do obchodu