Doprava ZDARMA nad 1 390 Kč a pamlsky nebo eko taška jako dárek od 1 990 Kč.

Parson Russell teriér je divoch až do psího důchodu

Parson Russell teriér je energický pes s notnou dávkou odvahy a silným loveckým pudem. I když jde původem především o loveckého psa, čím dál častěji se s ním setkáváme jako s rodinným aktivním psem.

Plemeno-Parson-russel-terier (14)

Parson Russel teriér je vhodnou volbou k milovníkům koní, které tento menší pejsek rád doprovází při projížďkách. Před pořízením tohoto psího plemene je potřeba počítat s tím, že jde o teriéra každým coulem. Psa je tedy potřeba unavit, je totiž plný energie. V kombinaci s občasnými záchvaty tvrdohlavosti se s tímto psem rozhodně nudit nebudete. Se správným přístupem a určitou dávkou trpělivosti budete mít doma veselého a aktivního parťáka.

Plemeno-Parson-russel-terier (6)

Důvody, proč si pořídit Parson Russell teriéra

 • Jde o živého a energického psa, který je připraven k jakékoliv akci. Je tak perfektní volbou k aktivnímu člověku, který mu dopřeje dostatečné množství pohybu.
 • Svou rodinu miluje a je jí velmi oddaný.
 • Má stále silné lovecké instinkty. Pokud se chcete věnovat myslivosti a lovu, bude pro vás Parson Russell teriér tou správnou volbou.
 • Bývá velmi aktivní a energický do pozdního věku.
 • I když má krátkou hrubší srst a jde zároveň o menšího psa, jedná se o psa odolného vůči nepříznivému počasí. Zároveň jeho srst nevyžaduje větší péči.
 • Jde o chytrého psa, minimálně základní výcvik zvládne snadno. Je ovšem potřeba být při výcviku důslední, aby vám jako správný teriér tento pejsek nepřerostl přes hlavu.
 • Parson Russell teriér je veselý a hravý pejsek, se kterým se rozhodně nudit nebudete. Pokud toužíte po malém kašpárkovi, určitě jde o psa pro vás.
 • Nejen lov, ale i řada různých sportovních disciplín je vhodnou volbou pro tohoto akčního psa. Snadno mu půjdou sporty typu agility, flyball, frisbee, canicross nebo aportování a běh.

Plemeno-Parson-russel-terier (5)

Důvody, proč si NEpořídit Parson Russell teriéra

 • Chlupatá energie, to je Parson Russell teriér. Energie má toto plemeno opravdu na rozdávání. Takže i pokud má pes k dispozici zahradu, stačit mu to k vybití energie nebude. Psovi je potřeba se věnovat každý den a důkladně ho unavit. Je tak potřeba zvážit vaše časové možnosti před pořízením tohoto akčňáka.
 • Nejen fyzicky, ale i psychycky je potřeba tohoto psa unavit. Budou ho bavit různé hlavolamy, ale i cvičení. Je potřeba mu vymýšlet různorodou zábavu, aby se nezačal nudit. Pokud nejste při hraní se psem dostatečně kreativní, začne se brzy nudit a vymýšlet lumpárny.
 • silné lovecké instinkty. Pokud se vydáte do přírody, je potřeba mít Parson Russella pod dozorem, aby vám nevzal roha.
 • Je to dobrý a nadšený norník. Pokud toužíte po psovi a zároveň po perfektní zahradě, raději se poohlédněte jinde. Především když se nudí, dokáže i velkou zahradu důkladně rozvrtat.
 • Při výcviku je potřeba být velmi trpěliví a také důslední. Hodí se i alespoň špetka přirozené autority, aby vám tento drobnější pejsek nepřerostl přes hlavu.
 • I když jde o drobnějšího psa s krátkou srstí, nejde o žádného gaučového povaleče. Určitě není vhodnou volbou pro lidi, kteří nemají rádi větší množství pohybu nebo mají sami s rychlejším pohybem problém.
 • S dalšími zvířaty, i v jedné domácnosti, může mít problémy, především kvůli svým silným loveckým instinktům. Pokud máte doma větší zvěřinec, zvažte pořízení tohoto lumpíka.

Plemeno-Parson-russel-terier (4)

Historie Parson Russell teriéra

Anglie má dlouhou loveckou tradici, málokoho tak překvapí, že velké množství loveckých plemen bylo vyšlechtěno ve Velké Británii. Právě i Parson Russell teriér má původ v této ostrovní zemi. Na vzniku této psí rasy se podílel především reverend John Russell, jehož jméno toto plemeno nese na jeho počest. John Russell byl vášnivý lovec a rozhodl se vyšlechtit vlastní psy, kteří splňovali jeho specifické požadavky. Z počátku byli Russellové považováni za jiný druh foxteriéra, postupem času se začali prosazovat jako odlišné plemeno. Jednotliví chovatelé a chovatelské kluby prosazovali různorodý vzhled a výšku tohoto typu psa. Dlouholeté spory bránily oficiálnímu uznání této psí rasy. Nakonec se podařilo prosadit schválení dvou samostatných ras, konkrétně nízkonohého Jack Russell teriéra a dlouhonohého Parson Russell teriéra. Oba Russellové byli uznáni teprve koncem 20. století. Dnes jsou obě plemena velmi oblíbená a rozšířená.

Plemeno-Parson-russel-terier (2)

Povaha Parson Russell teriéra

Parson Russell teriér je energický pes, který se rozhodně nesmí nudit. Vyžaduje aktivního a sportovně založeného člověka, který ho dokáže zaměstnat. Pokud se začne tento čertík nudit, máte se opravdu na co těšit. Můžete se s ním věnovat loveckému výcviku, ale vhodný je i k řadě dalších psích sportů. Ideální jsou pro něj sporty, při kterých se unaví nejen fyzicky, ale i psychicky. Je tak perfektní volbou na agility cross, agility, flyball ale i dogfrisbee. Bavit ho bude i jogging, zvládne běh u kola.

Plemeno-Parson-russel-terier (3)

Jedná se o aktivního, hravého a učenlivého psa. Jde zároveň o teriéra každým coulem, dokáže být tedy pěkně tvrdohlavý. Při výcviku je tak potřeba být trpěliví, důslední a pozitivní. Často považuje menší zvířata za kořist, není tak vhodnou volbou do společné domácnosti s morčaty, králíky nebo křečky. Na kočky si zvykne, pokud je na ně zvyklý od štěněte. I tak si zvykne především na kočky ve stejné domácnosti, ty cizí bude patrně lovit.

Plemeno-Parson-russel-terier (1)

Vzhled Parson Rusell teriéra

Hlava Parson Russell teriéra je klínovitá a jsou na ní umístěné mandlovité oči. Uši jsou malé a ve tvaru písmene V, jsou vysoko posazené a bývají klopené dopředu. Krk je svalnatý a postupně se rozšiřuje směrem k ramenům. Vyvážený trup navazuje na přiměřeně hluboký hrudník s mírně klenutými žebry. Silné končetiny jsou dobře osvalené. Ocas je přiměřeně dlouhý a je nesen vztyčený. Pokud je ocásek kupírován (u nás zakázáno), pak pouze tolik, aby ho šlo uchopit rukou. Toto plemeno má volnou silnou kůži. Srst je hladká nebo hrubá a přirozeně tvrdá, rovná a nechybí hustá podsada. Zbarvení je bílé nebo převážně bílé s citrónovými, tříslovými nebo černými znaky, případně jejich kombinací. Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 36 cm. Hmotnost se pohybuje mezi 5 a 9 kg.

Plemeno-Parson-russel-terier (15)

Ke komu je Parson Russel teriér vhodný

Parson Russel teriér je náročný na pohyb, zato na stravu i péči o srst je naopak velmi nenáročný. U tohoto plemene není radno podcenit výchovu. Pokud se tento pes začne nudit nebo nebude mít dostatečně nastavené hranice a hierarchii v rodině, můžete se těšit na menší peklo. Jde proto o vhodné psí plemeno pro lidi, kteří mají dostatek času a možností se tomuto psovi věnovat. Parson Russell je sice menší vzrůstem, ovšem disponuje nadstandardním množstvím energie. Není tak vhodný ke starším seniorům, kteří nemají možnost psa pořádně fyzicky unavit. Stejně tak není ideální volbou do centra města, kde nebude mít dostatek vyžití. Vhodnější je buď na okraj města, či na venkov, kde bude mít přírodu za rohem a bude mít možnost vybít všechnu energii, které je v tomto menším psovi požehnaně.

Plemeno-Parson-russel-terier (9)

Parson Russell teriér má několik typů srsti. Běžně existuje hladkosrstá i drsnosrstá varianta psa, překvapivě často se objevují i jedinci, kteří mají kombinaci obou typů srsti. Podle typu srsti pak pes potřebuje určitý specifický přístup při péči o ni. Hladkosrsté psy je kupříkladu potřeba o něco častěji česat, aby se odstranila vypadávající srst. Hrubosrsté psy je potřeba trimovat.

Plemeno-Parson-russel-terier (10)

Parson Russell teriér v bodech

Velikost:

 • Kohoutková výška plemene se pohybuje okolo 36 cm.
 • Hmotnost se pohybuje mezi 5 a 9 kg.

Srst:

 • Hladká nebo hrubá, ale může být i kombinace hladké s hrubou.

Zbarvení:

 • Bílé nebo převážně bílé s citrónovými, tříslovými nebo černými znaky, případně s jejich kombinací

Jak dlouho žije:

 • Parson Russell teriér se dožívá 13 až 14 let. 

Odkud pochází:

 • Anglie

Ke komu je vhodný:

 • Parson Russell teriér je menší akční diblík, se kterým se určitě nebudete nudit. Tito drobnější psi jsou nabití energií, kterou ze sebe potřebují dostat, což může být pro řadu lidí nesplnitelný úkol. Jsou tak vhodní především k velmi aktivním lidem, kteří mají možnost nechat psa vybít energii každý den na několik hodin.
 • Jsou to vhodní pejsci do bytu, ovšem za podmínky, že se jim budete důkladně věnovat. Rozhodně nejde o žádné gaučové povaleče, kterým bude stačit občasná procházka přilehlým parkem.
 • Toto plemeno bylo vyšlechtěno k lovu a dodnes se k tomuto účelu využívá. Pokud se chcete věnovat lovu, pak bude pro vás tento akční pejsek správnou volbou.
 • Jde o aktivní psy, kteří se budou nadšeně věnovat různým psím sportům. V poslední době čím dál častěji excelují například v agility, caniscrossu nebo ve flyballu.
 • Sice jde o inteligentní psy, přesto jejich výchova není jednoduchá a začátečník s nimi bude mít pravděpodobně plné ruce práce. Je vhodnější volbou pro zkušenější chovatele, kteří si spíše poradí s občasnými záchvaty tvrdohlavosti, zároveň budou při výcviku důslední, trpěliví i citliví.

Plemeno-Parson-russel-terier (7)

Autor: Lucka z Chlupáči.cz
Foto: Canva

Zpět do obchodu